Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ξημερώματα Δευτέρας δεν βλέπεις κάτι αξιόλογο; Έχει γίνει πολύς ντόρος για το συγκεκριμένο διάστημα.

Nαι επισης πιθανο χιονοδιαστημα για εντελως πεδινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μεγάλωσα Περιστέρι. Το ΤΙ στούπες έχω δει...δεν λέγεται. Αλλα έστρωνε πιο δύσκολα κι απο το να πετύχεις τους κρίκους στο λούνα παρκ (αυτό που κερδιζεις δώρο κάτι μπουκάλια κρασί). Την ίδια ώρα....η Κηφισιά θαβόταν κι εγώ χτυπιομουν που το έβλεπα στις ειδήσεις. . Τέτοιος χιονάς είναι αυτός. Παλιακός. των δεκαετιών 80-90.  Για αυριο λέω. 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ 30 αρης θυμάμαι πολλά χιονο έπεισοδια τέτοιου τύπου . Τελευταία όποτε έρχεται το χαιρόμαστε σχεδόν όλοι και μαρεσει πολύ αυτό . Αλλά ίσως δούμε αυτές τις μεγάλες διάφορες ανάμεσα στα κλασσικά βπ και τους πιο κάτω που αλήθεια το απεύχομαι .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οποτε αν χιονισει σε κεντρο,περιστερι,αιγαλεω,κορυδαλλο χαμηλα κλπ η προγνωση της εμυ παει περιπατο.Μενει να το δουμε αυριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επισης για καποιους απιστους θωμαδες τα μισα και παραπανω ενσεμπλες του τζιφου ειναι κατω απο το κυριο σε τιμες που θα το εστρωνε μεχρι τα καβουρια..και μη ξεχναμε ειναι μοντελα. όπως και μπορουν να πανε χειροτερα μπορουν να πανε και καλυτερα... Ο καθα νμζ ειπε οτι η ραβδιολογιση εδειξε -1 ενω περιμεναμε -2.5 εκεινη την ωρα χθες...ανετα και το λεω ανετα μπορει να ερθει το χαμηλο 100 χιλιομετρα κατω και να πεσουν τα υψομετρα και ανετα μπορει και να μεινει λιγο  πιο πανω απο τα προβλεπομενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οποτε αν χιονισει σε κεντρο,περιστερι,αιγαλεω,κορυδαλλο χαμηλα κλπ η προγνωση της εμυ παει περιπατο.Μενει να το δουμε αυριο.

Εξω θα πεσει τζορτζ τα ιδια με σενα βλεπω και γω βαση χαρτων για μεσημερι αυριο!

Τα 850 να πουμε οτι αυριο το μεσημερι θα ειναι στα 1380 μετρα!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Seth13 said:

Ε ναι, το να φτάσουμε τη Μήδεια με αυτές τις συνθήκες θα είναι... θαύμα.

Εγω πάντως στην Μήδεια δεν στρώθηκα καθόλου, μόνο χιονόπτωση, είχα τραγικές Τ. Ανέβηκα στον Βαρβάνα για να το δω στρωμένο. Μην νομίζετε ότι επειδή εδώ έχει λίγο υψόμετρο, στρώνεται και εύκολα. Είμαι αρκετά κοντά στη θάλασσα και αυτό μετράει.

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οποτε αν χιονισει σε κεντρο,περιστερι,αιγαλεω,κορυδαλλο χαμηλα κλπ η προγνωση της εμυ παει περιπατο.Μενει να το δουμε αυριο.

Η ΕΜΥ , αν δει οτι κάτι δεν πάει σύμφωνα με αυτά που έχει πει, ανετα αλλάζει την προβλεψή της το μεσημέρι. Πχ αν δει οτι αύριο χιονίζε χαμηλά και στρώνει κιόλας, στο μεσημεριανό της θα βγάλει κάτι σαν "χιονόπτωσεις ή χιονόνερο στα νότια παραθαλάσσια. Θερμοκρασία εώς 4 βαθμούς. "

Και μετά να δώσει την πρόγνωση για την Τρίτη όπου καλλιστα μπορεί να δώσει μέχρι και θάψιμο με -1 εως 3. Το θεωρώ αρκετά πιθανό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η μπουκα θα γινει γυρω στις 10 με 11 το πρωι.Στην αρχη της μπουκας στα περισσοτερα πεδινα θα χιονισει με.προσκαιρη χιονοστρωση στις ευκολες τουλαχιστον πανω απο τα 100μ στα ανατολικα και σε μηδενικα υψομετρα στα δυτικα.Προς το μεσημερι θα ανεβουν κατα 100-150μ τα υψομετρα οποτε παμε σε χιονονερο στα πεδινα.Μιλαω για λεκανοπεδιο.Τα ρεστα μας ξανα Δευτερα προς Τριτη ξημερωματα με χιονοπτωση ξανα ως μηδενικα υψομετρα και χιονοστρωση εκει. 

 

Γιωργο κυριακη βραδυ προς δευτερα πρωι δεν παιζει τπτ για κεντρο ε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγκεντρωτικα οπως ειπε και ο @GEORGE SNOWMAN παμε σε κακοκαιρια με 3  ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ διαφορετικες φασεις που πιθανον να ευνοησει απαντες σε διαφορετικες χρονικες στιγμες..μην ξεχναμε στην 2ρη και κυριως στην τριτη φαση θα μιλησει το αιγαιο..μπονους κερασακι 4η φαση τριτη βραδυ-τεταρτη πρωι που ως συνηθως κανει ενας προσηνεμος χιονιας πριν μας χαιρετησει και αφορα πιο πολυ τους ανατολικους-ΒΑ οπου το χαμηλο εχει φτασει λιβανο και το αιγαιο πεζει μονο του..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Sepolia7 είπε:

Γιωργο κυριακη βραδυ προς δευτερα πρωι δεν παιζει τπτ για κεντρο ε?

Δεν αποκλειεται φιλε αν υπαρξει νεα μπουκα.Δεν μπορει να προβλεφθει με ακριβεια αυτο,αλλα αν συμβει χιονιζει μεχρι κεντρο και αν υπαρχει ενταση στρωνει τις ευκολες. 

Γενικα ολες οι χιονοκαιριες ΠΑΝΤΑ μας εκπλησσουν θετικα ή αρνητικα.Το μονο βεβαιο για μενα ειναι οτι η μπουκα τις πρωινες,προμεσημβρινες ωρες θα ειναι ακρως εντυπωσιακη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, voutzalou said:

Εγω πάντως στην Μήδεια δεν στρώθηκα καθόλου, μόνο χιονόπτωση, είχα τραγικές Τ. Ανέβηκα στον Βαρβάνα για να το δω στρωμένο. Μην νομίζεται ότι επειδή εδώ έχει λίγο υψόμετρο, στρώνεται και εύκολα. Είμαι αρκετά κοντά στη θάλασσα και αυτό μετράει.

Ναι, δυστυχώς είσαι σε δυσκολη περιοχή λόγω της θάλασσας. Τα 200μ της Αγίας Παρασκευής έχουν ηπειρωτικότητα. Ανεξάρτητα από τη χιονόστρωση, θα δεις έντονα φαινόμενα τα ξημερώματα-πρωι Δευτερας πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, EVIA 1987!! said:

272847DD-83C3-42BD-A2CF-29FA6FB44EB1.png

Πατρίδα, ετοίμασε φτυάρια!!! Η Χαλκίδα πρέπει να το δει της το χρωστάει!!!!! Θέλω λευκή την παλιά γέφυρα!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ είναι και η εκτίμηση του kabman για τους παλιούς...

https://www.youweather.com/el-gr/article/kairika-nea-ektimisi-savvato-4-fevrouariou-2023.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξημερώματα Δευτέρας χιονίζει και στο Σούνιο αρκεί να υπάρχει υετός. Η χιονόστρωση είναι κάτι διαφορετικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαίρομαι που δεν φοβάται μην εκτεθεί η ΕΜΥ, για αυριο μπράβο της,κουβά από τώρα.. 

Γ) Ειδικά για την Αττική χιονοπτώσεις θα σημειωθούν από τις προμεσημβρινές ώρες στα ορεινά και ημιορεινά ενώ από το μεσημέρι θα ενταθούν, κυρίως στα βόρεια και τα ανατολικά και θα χιονίσει και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο. Οι χιονοπτώσεις θα παρουσιάσουν πρόσκαιρη ύφεση κατά τη διάρκεια της νύχτας, ενώ τη Δευτέρα θα συνεχιστούν αλλά με μικρότερες εντάσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως πρεπει να ομολογησω οτι κ....σα το πρωι ερχομενος στη δουλεια,με τις ταμπελες στην εθνικη οδο 

"Επικειμενη επιδεινωση των καιρικων συνθηκων.Περιοριστε τις μετακινησεις.Προμηθευτειτε με αντ.αλυσιδες και καυσιμα" 

Γι αυτα ζουμε ρε πστ μου... 

Vammmoooossss 

Μολις βαρεσε το 112..χΧΧΑαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Ride the lightning said:

Εδώ είναι και η εκτίμηση του kabman για τους παλιούς...

https://www.youweather.com/el-gr/article/kairika-nea-ektimisi-savvato-4-fevrouariou-2023.html

"Πιο συγκεκριμένα για την Αττική, στο πρώτο διάστημα αναμένονται χιονοπτώσεις σε περιοχές με υψόμετρο >100-300μ (χιονόστρωση στα βόρεια προάστια καθώς και σε πεδινές περιοχές της δυτικής Αττικής) ενώ το δεύτερο διάστημα αναμένονται χιονοπτώσεις ακόμα και σε παραθαλάσσιες περιοχές με σημαντικα ύψη χιονοστρώσεων στα ανατολικά και βορειοανατολικά προάστια καθώς και στα Μεσόγεια."

Ε νομίζω ότι μεταφράζοντας τον Τζίφο αλλά και τον Ευρωπαίο εμπειρικά κάτι τέτοιο φαίνεται εφόσον επιβεβαιωθούν οι συγκλίσεις στη δεύτερη φάση. (Και τα 10 εκατοστά είναι σημαντική χιονόστρωση).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, isnow είπε:

Μακάρι να πάμε σε σενάριο πχ σαν το 18 του ευρωπαίου..νομίζω δεν είμαστε μακρυά από κάτι τέτοιο..όποιος μπορεί ας το δει

Υπομονή να εμφανίσουν τίποτα και τα κύρια .. μακάρι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Seth13 said:

"Πιο συγκεκριμένα για την Αττική, στο πρώτο διάστημα αναμένονται χιονοπτώσεις σε περιοχές με υψόμετρο >100-300μ (χιονόστρωση στα βόρεια προάστια καθώς και σε πεδινές περιοχές της δυτικής Αττικής) ενώ το δεύτερο διάστημα αναμένονται χιονοπτώσεις ακόμα και σε παραθαλάσσιες περιοχές με σημαντικα ύψη χιονοστρώσεων στα ανατολικά και βορειοανατολικά προάστια καθώς και στα Μεσόγεια."

Ε νομίζω ότι μεταφράζοντας τον Τζίφο αλλά και τον Ευρωπαίο εμπειρικά κάτι τέτοιο φαίνεται εφόσον επιβεβαιωθούν οι συγκλίσεις στη δεύτερη φάση. (Και τα 10 εκατοστά είναι σημαντική χιονόστρωση).

ανατολικα προαστια ειμαι και εγω..μμμμαλιστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...