Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, giannis.mar είπε:

Και μην ξεχνάμε ότι θα έχουμε να κάνουμε αποκλειστικά με υετο Αιγαίου.. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται ως προς την προγνωσιμοτητα κι ως προς το πραγματικό υετικό αποτέλεσμα.. 

Ναι βεβαια αυτο μπορει να συνεπαγεται ειτε λιγοτερο υετο, ειτε περισσοτρο...ειδωμεν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιας και αγχος δεν υπαρχει για τα βορεια καθως πλεον λιγες πιθανοτητες  εχουμε για σοβαρο καθολικο χιονια! η θεσσαλια κ η στερεα φαβορι για την νυφιτσα μαζι μεσα με πιερια ημαθια, οι υπολοιποι θα παμε για το κολπο γκροσο στο καπακι πιστευω πως κομματι του ατλαντικου θα φιλησει τα πρασινακια της μεσογειου και ο Αζορικος θα βρει χωρο να φυγει σφαιρα πολυ βορεια αππ Βρετανια κ με το ρεταλι που θα κατεβει κ το προυπαρχον κρυο θα σκοραρουμε αβιαστα κ χωρις να μας παρει χαμπαρι κανεις! Στελιος 2023 μ.Χ hopecaster 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΗΡΘΕΕΕΕΕΕ Ο ΤΖΙΦΟΣ ΣΑΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΥΕΤΟ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΠΩΠΩΠΩΠΩ τι έχουμε να δούμε! Θα τρίβουμε τα ματάκια μας με αυτά που θα δούμε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ναι βεβαια αυτο μπορει να συνεπαγεται ειτε λιγοτερο υετο, ειτε περισσοτρο...ειδωμεν.

Πολλές φορές τα παγκόσμια μοντέλα δεν πιάνουν τα χαμηλά σωρειτομορφα νέφη.. Επομένως ούτε τον υετο που μπορεί να προκαλούν αυτά.. Οπότε (αν και χοουπκαστ αυτό) εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε εμείς σε περίπτωση που στο τέλος έχουμε υποεκτιμηση του χιονοϋετου.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Αν κάτσει η σύγκλιση Δευτέρα ξημερώματα θα δούμε θαύματα!!Συστημένη για λεκανοπέδιο!

Συμφωνώ απόλυτα. Συγγνώμη που σας πρήζω τον.... Αρχίδαμο με την πρόγνωση της ΕΜΥ, αλλά είναι μεγάλη σκρόφα σε αυτά. Αν δείτε....τη νυχτα την αφήνει φλου. Αν χιονίσει μέχρι κάτω, πάλι καλυμμένη θα είναι, αφού είπε "χαμηλότερο υψόμετρο". Η νύχτα αύριο θα είναι μεγάλη. Έτσι πιστεύω. Για όλη την Αθήνα. Το μεσημεριανό δεν το πολυπιστευω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Πολλές φορές τα παγκόσμια μοντέλα δεν πιάνουν τα χαμηλά σωρειτομορφα νέφη.. Επομένως ούτε τον υετο που μπορεί να προκαλούν αυτά.. Οπότε (αν και χοουπκαστ αυτό) εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε εμείς σε περίπτωση που στο τέλος έχουμε υποεκτιμηση του χιονοϋετου.. 

Ναι αν και ειναι μακρια..αν και 80ωρες μακρια, εγω δεν πιστευω τον τζιφο σε περισσοτερες απο 60...Αυριο δεν αποκλειω καποιο πασπαλισμα παντως και σε πεδινα στην μαγνησια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε μιλάω καθόλου αυτές τις μέρες αλλά τώρα θα πω πως αυτές οι μικρές βελτιώσεις στα ποιοτικα χαρακτηριστικά της κακοκαιρίας είναι που θα φέρουν και πάλι ιστορικό χιονιά στην πρωτεύουσα σε μεγάλο μέρος της μάλιστα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ναι αν και ειναι μακρια..αν και 80ωρες μακρια, εγω δεν πιστευω τον τζιφο σε περισσοτερες απο 60...Αυριο δεν αποκλειω καποιο πασπαλισμα παντως και σε πεδινα στην μαγνησια.

Τι cape θα έχουμε αύριο; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, snowmix99d said:

Αρκετά μετρημένος θα έλεγα, εγώ βλέπω για περισσότερα... μακάρι να έχω δίκιο.

Εάν είναι μετρημένος δεν θέλω να διαβάσω υπερβολική πρόγνωσή του... ο ουρανός θα σκοτεινίασει, θα πέφτουν κεραυνοί (δεν προκύπτει από κάπου αυτό) και πολύ μεγάλες σε μέγεθος νιφάδες... τέλος του κόσμου δηλαδή λολ... περιγράφει ακαριαία στρωσίδια δηλαδη snow squal line σαν να είμαστε στο Μίσιγκαν η στο Ονταριο... εντάξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Snow waves said:

Δεν υπάρχει μέση άκρη. Τεράστιες διαφορές από πρόγνωση σε πρόγνωση... 

Πράγματι, δεν μπορώ να θυμηθώ προσωπικά να έχω γίνει μάρτυρας μεγαλύτερης διχογνωμίας για το πως μπορεί να πάει ο χιονάς από τότε που παρακολουθώ τα ερασιτεχνικά φόρουμ. Χιονιάς γρίφος μάς βγήκε!

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και στις 200 ώρες να κοιτάξεις παλι βορεια Ελλάδα δεν βγάζει φαινόμενα Θεσσαλία και κάτω........

αν είναι δυνατόν τι πράγματα είναι αυτά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Εάν είναι μετρημένος δεν θέλω να διαβάσω υπερβολική πρόγνωσή του... ο ουρανός θα σκοτεινίασει, θα πέφτουν κεραυνοί (δεν προκύπτει από κάπου αυτό) και πολύ μεγάλες σε μέγεθος νιφάδες... τέλος του κόσμου δηλαδή λολ... περιγράφει ακαριαία στρωσίδια δηλαδη snow squal line σαν να είμαστε στο Μίσιγκαν η στο Ονταριο... εντάξει.

Για διαβασε μια την προγνωση του μετεο που ευθεως σαφως μιλαει για χιονοκαταιγιδες μεσα 

Τωρα στο τι θα γινει κανεις δεν ξερει  με ασφαλεια.

Αυτο καταλαβαινω εγω

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπω μεσα στη βδομαδα οτι μπορει να εχουμε εκπληξουλες σε θεσσαλια,Ευρυτανια και δυτικη κυριως Φθιωτιδα...Παιδες παρτε θεση αλα Βαγγελη...Μη λετε τιποτα...σςςςςςς...

giphy (1).gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Εάν είναι μετρημένος δεν θέλω να διαβάσω υπερβολική πρόγνωσή του... ο ουρανός θα σκοτεινίασει, θα πέφτουν κεραυνοί (δεν προκύπτει από κάπου αυτό) και πολύ μεγάλες σε μέγεθος νιφάδες... τέλος του κόσμου δηλαδή λολ... περιγράφει ακαριαία στρωσίδια δηλαδη snow squal line σαν να είμαστε στο Μίσιγκαν η στο Ονταριο... εντάξει.

Μέχρι και κέιπ βγάζει στην εύβοια το μεσημέρι της κυριακής

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

και στις 200 ώρες να κοιτάξεις παλι βορεια Ελλάδα δεν βγάζει φαινόμενα Θεσσαλία και κάτω........

αν είναι δυνατόν τι πράγματα είναι αυτά 

Αυτά είναι η νέα πραγματικότητα.

Τα νέα στάνταρ και φυσιολογικά που πρέπει να χωνέψουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, JohnTheSnow είπε:

Μέχρι και κέιπ βγάζει στην εύβοια το μεσημέρι της κυριακής

Παρακαλαω να βγει λίγο πιο κρύο το σύστημα. Μιλάμε θα ρίχνει τούφες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Εάν είναι μετρημένος δεν θέλω να διαβάσω υπερβολική πρόγνωσή του... ο ουρανός θα σκοτεινίασει, θα πέφτουν κεραυνοί (δεν προκύπτει από κάπου αυτό) και πολύ μεγάλες σε μέγεθος νιφάδες... τέλος του κόσμου δηλαδή λολ... περιγράφει ακαριαία στρωσίδια δηλαδη snow squal line σαν να είμαστε στο Μίσιγκαν η στο Ονταριο... εντάξει.

Κλαιωωωωωωωωωωωωω χαχα

 Συμφωνώ!! Ούτε η Αποκάλυψη του Ιωάννου!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Γισ διαβασε μια την προγνωση του μετεο που ευθεως σαφως μιλαει για χιονοκαταιγιδες μεσα 

Ναι οκ σύμφωνοι αναμένοντας το snowsquall λοιπόν αφού το λέει και το μετεό. Καταιγίδα έδινε και για τα ΒΠ τέτοια ώρα σήμερα και έξω βλέπω τα αστέρια. Ολοι προσπαθούν να πάρουν κλικάκια και comments στα social, κατανοητό αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνώ, άσε που δεν είμαι πιτσιρίκι να εντυπωσιάζομαι τόσο εύκολα. Σε κάθε περίπτωση ο απολογισμός θα γίνει στο τέλος και όσοι εκτίθενται με προγνώσεις θα κριθούν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

φαβορι θα ειμασταν αν υπηρχε νυφιτσα...δυστυχως δεν το βλεπω προς το παρον.δεν πολυευνοουν οι συνθηκες

Πάντως λίγο θέλει να χαλαρώσει κι άλλο ο πολωνικός αντικυκλωνας.. Ο τζίφος τον υποβαθμίζει συνεχώς.. Σίγουρα είναι δύσκολη η ΒΑ κίνησή του αλλά τουλάχιστον ετσι ίσως δεν πιέζεται τόσο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Ναι οκ σύμφωνοι αναμένοντας το snowsquall λοιπόν αφού το λέει και το μετεό. Καταιγίδα έδινε και για τα ΒΠ τέτοια ώρα σήμερα και έξω βλέπω τα αστέρια. Ολοι προσπαθούν να πάρουν κλικάκια και comments στα social, κατανοητό αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να συμφωνώ, άσε που δεν είμαι πιτσιρίκι να εντυπωσιάζομαι τόσο εύκολα. Σε κάθε περίπτωση ο απολογισμός θα γίνει στο τέλος και όσοι εκτίθενται με προγνώσεις θα κριθούν.

Ναι μωρε δεν αντιλεγω, αλλα αν εβγαινε αυτουσια η προγνωση του μετεο θα  ειμασταν ποιο ευχαριστημενοι με τα αυριανα

Τεσπα η κακοκαιρια δεν τελειωνει αυριο

Θα κρατησει μεχρι τριτη το αργοτερο

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις πριν 5 λεπτά πέρασε το κύμα (Βαρδαρης) από το Ωραιόκαστρο ... Απο το πουθενά έγινε χαμός... 

Επεξεργάστηκε από giogud
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Τι cape θα έχουμε αύριο; 

Modele GFS - Carte prévisions

 

Εγω πιστευω οτι παιζει σημαντικο ρολο και ο ανεμος στα 700hpa παντως

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...