Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Αυτός μάλιστα!!! Συγκεκριμένος, σαφής , περιεκτικός και χωρίς λόγια εντυπωσιασμού, ούτε ταξίματα ανεδαφικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Να του φιλήσω το χέρι!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, Santa snow said:

Εξαιρετική ανάλυση. Λίγο αισιόδοξο για τα μέρη μας (20-30 cm). Το ταβάνι μου εμένα παραμένει ο Τηλέμαχος. 

Στην Ελπίδα είχε πέσει πιο κοντά απ' όλους. Αν καθόντουσαν οι συγκλίσεις του κύριου τρεξίματος τότε θα ξεπερνούσαμε Τηλέμαχο ως το πρωι της Δευτέρας αλλά κι εγώ μαζί με σένα βρίσκομαι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Δηλαδη να παω  να παρω σταφιδες και ουισκυ?

Φανό θυέλλης, κονσέρβες και εμφιαλωμένο νερό... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμάμαι στο παλιό φόρουμ, κάπου το 2017 ήταν. Ισως με την Αριάδνη. Που ξαφνικά βγάζει το gfs στη μιση μοίρα, λίγες ώρες πριν το συμβάν, τα μισά απο αυτά που βγάζει για αύριο βράδυ για λεκανοπέδιο. Και χοροπηδούσαμε σαν μαιμούδες. Είμαι αισιόδοξος !!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....μεχρι την περασμενη Τριτη τα κοιτουσαμε και δεν τα πιστευαμε.....Σαββατο βραδυ στα 12αρια κλειδωνουν 10ποντα....

Vamos ενα παγωμενο, κρυο, χιονοβολο 5ημερο με χιονοεκπληξεις μεχρι τα καβουρια της Αιγινας και την αμμουδια της Σαλαμινας !!!!!

Απιθανη εξελιξη σε εναν ολοκληρωτικα αποντα χειμωνα.....αν ειναι να εχουμε ενα τετοιο 5ημερο καθε Γεναρη η Φλεβαρη, ας κανει "αποχη" 11 μηνες μετα καιρικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πιστεύω η μεγαλύτερη έκλπηξη θα έρθει αύριο το πρωί μεσημέρι... Έκανα κάποιες συγκρίσεις στους χάρτες με ορισμένες κακοκαιρίες του παρελθόντος, και μου φαίνεται ότι με λίγη τύχη θα έχουμε τεράστιες εκπλήξεις στο "α' μέρος" του χιονιά.

Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί δεν είμαι και ειδήμων και μπορεί να έχω βγάλει εντελώς μπαρούφες συμπεράσματα, αλλά κάτι μου λέει ότι θα αρχίσει από πολύ νωρίς το πανηγύρι. Το κλειδί είναι οι πυκνές ισοβαρείς, η θέση και το ''σχήμα'' του χαμηλού, και φυσικά ο ισχυρός ΒΒΔ επιφανείας που κρατάει ως το μεσημέρι, συνοδεύοντας τον κύριο όγκο του αρχικού υετού.

Για να δούμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Κολυδάς πάντως πολύ συγκρατημένος στο δελτίο του STAR, με το ζόρι να πει ότι θα το στρώσει από Μαρούσι και πάνω και με το ζόρι επίσης να αναφέρει ότι μπορεί να χιονίσει και στο κέντρο. Έδωσε εξασθένιση φαινομένων το βράδυ και νέα υποτροπή Τρίτη βράδυ ενώ τη Δευτέρα θα υπάρχουν ανοίγματα του καιρού. Και από πίσω ο χάρτης του υετού έδινε τρελό πάρτυ. Κοινώς ότι να ναι. Αλλά μου κάνει γιατί όσες φορές η ΕΜΥ πάντα τα κάνει μαντάρα στις χιονοκακοκαιρείες. Δίνει έντονα φαινόμενα,, μετράμε άστρα. Αναφέρει ασθενείς χιονοπτώσεις στα βόρεια και ανατολικά του νομού (πολύ αγαπημένο αυτό) και γίνεται πάρτυ στα καβούρια του Σαρωνικού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Ο Κολυδάς πάντως πολύ συγκρατημένος στο δελτίο του STAR, με το ζόρι να πει ότι θα το στρώσει από Μαρούσι και πάνω και με το ζόρι επίσης να αναφέρει ότι μπορεί να χιονίσει και στο κέντρο. Έδωσε εξασθένιση φαινομένων το βράδυ και νέα υποτροπή Τρίτη βράδυ ενώ τη Δευτέρα θα υπάρχουν ανοίγματα του καιρού. Και από πίσω ο χάρτης του υετού έδινε τρελό πάρτυ. Κοινώς ότι να ναι. Αλλά μου κάνει γιατί όσες φορές η ΕΜΥ πάντα τα κάνει μαντάρα στις χιονοκακοκαιρείες. Δίνει έντονα φαινόμενα,, μετράμε άστρα. Αναφέρει ασθενείς χιονοπτώσεις στα βόρεια και ανατολικά του νομού (πολύ αγαπημένο αυτό) και γίνεται πάρτυ στα καβούρια του Σαρωνικού. 

Ναι οκ κολυδας 2008 τέλος τά χιόνια στην Αττική καί έγινε μήν πω!!!μήν βρίσω τώρα.......

Επεξεργάστηκε από tendcol
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης να πούμε ότι τα βουνά μας θα βάλουν μετρα χιονιού. Πχ η Παρνηθαρα μας. Τα δάση μας χρειάζονται το χιόνι, πολύ περισσότερο από ότι εμείς.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Χιών said:

Εγώ πιστεύω η μεγαλύτερη έκλπηξη θα έρθει αύριο το πρωί μεσημέρι... Έκανα κάποιες συγκρίσεις στους χάρτες με ορισμένες κακοκαιρίες του παρελθόντος, και μου φαίνεται ότι με λίγη τύχη θα έχουμε τεράστιες εκπλήξεις στο "α' μέρος" του χιονιά.

Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί δεν είμαι και ειδήμων και μπορεί να έχω βγάλει εντελώς μπαρούφες συμπεράσματα, αλλά κάτι μου λέει ότι θα αρχίσει από πολύ νωρίς το πανηγύρι. Το κλειδί είναι οι πυκνές ισοβαρείς, η θέση και το ''σχήμα'' του χαμηλού, και φυσικά ο ισχυρός ΒΒΔ επιφανείας που κρατάει ως το μεσημέρι, συνοδεύοντας τον κύριο όγκο του αρχικού υετού.

Για να δούμε!

Συμφωνω,πριν το μεσημερι θα πεφτουν τούφες …στο λεκανοπέδιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Επίσης να πούμε ότι τα βουνά μας θα βάλουν μετρα χιονιού. Πχ η Παρνηθαρα μας. Τα δάση μας χρειάζονται το χιόνι, πολύ περισσότερο από ότι εμείς.

 

Ναι αλλά πότε κάθισαν τα δάση ξάγρυπνα για να δουν σερί 18αρι και 00ζ τζίφου με ελληνικό καφέ και άψητο τοστ; Εμείς είμαστε πιο λυσσασμένοι! 🤣

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Σας παραθέτω κι εγώ την επίσημη πρόβλεψή μου για την αυριανή ημέρα, ειδικότερα για τη μεσημεριανή επιδείνωση:

"Είναι 10 το πρωί. Τα πουλάκια κελαηδούν ανέμελα στα δέντρα. Οι γάτες συνεχίζουν τα σεξουαλικά τους παιχνίδια κάτω απο λαμπρό ήλιο, νιαουρίζοντας δυνατά. Οι σκύλοι χάσκουν ξαπλωμένοι κα λιάζονται και οι πολίτες απολάμβάνουν τον κυριακάτικο περίπατό τους. Ξαφνικά, τα πάντα σκοτεινιάζουν!! Ενα πελώριο μαύρο σύννεφο καλύπτει τον ουρανό και ένας εκκωφαντικός βρυχηθμός ακούγεται απο ψηλά!!Ανθρωποι και ζώα σταματούν και κοιτάζουν ψηλά, αποσβολωμένοι! Οι γάτες σηκώνουν την τρίχα τους.   Οι μανάδες παίρνουν τα παιδιά τους αγκαλιά και τρέχουν να σωθούν φωνάζοντας «ηρθε ο Αρχίδαμος»!! Νιφάδες χιονιού, σε μέγεθος φορτηγού SCANIA,  με άκρες που κόβουν σαν ξυράξι, πέφτουν απο τον ουρανό καλύπτοντας τα παντα εν ριπή οφθαλμού. Η Αθήνα μετατρέπεται σε σύγχρονη Πομπηία. Η θερμοκρασία κατρακυλά στους -26.

Απο το απόγευμα όμως ο καιρός βελτιώνεται ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ"

...ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ.... μέχρι το ξημέρωμα της επόμενης μέρας... το οποίο χαα!!!

ΔΕΕΕΕΕΝ ΘΑ ΥΠΆΡΞΕΙ ΠΟΤΈ!!!! καθώς ένας νέος εκρηκτικός τυφώνας χιονιού θα κινηθεί ταχύτατα και με πρωτοφανή μανία θα σαρώσει την πόλη απο άκρη σ άκρη !!! Όποιος άνθρωπος ή άλλο ζωντανό είδος έχει καταφέρει να επιβιώσει από το προηγούμενο χτύπημα βιώωει κάποιες πρωτόγνωρες περίεργες αισθήσεις! Η ακοή του μειώνεται στο 25% και λιγότερο μόλις λίγα λεπτά πρίν την άφιξη του πολικού αυτού γίγαντα λόγω της εξαιρετικά μειωμένης πίεσης...ΟΜΩΣΣ

ΔΕΝ ΠΈΦΤΕΙ ΝΙΦΑΔΑ! ΌΛΑ ΝΕΚΡΑ! ΑΠΌΛΥΤΟ ΣΚΟΤΆΔΙ ΚΑΙ ΣΙΓΉ εκτός από ένα βουητό ήχου οριακά ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ συνότητας!

ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ Ανοδικά ρεύματα για κάποιον παράξενο λόγο αρχίζουν και εμφανίζονται και ενισχύονται με καταστροφικούς ρυθμούς ΟΧΙ μόνο για ζωντανά είδη αλλά...

ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΤΟΝ ΦΛΟΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ ΤΗΣ ΓΗΣ!!! ΝΑΙ ! ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΔΙΑΒΆΣΑΤΕ! 

Το χιόνι και το μέγεθος της κάθε νιφάδας είναι ασύλληπτα μεγάλο που δημιουργεί ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΒΑΡΥΤΗΤΑ Η ΟΠΟΊΑ ΑΠΟΡΡΟΦΆ ΤΑ ΠΆΝΤΑ ΜΕ ΒΙΑ!!! ΑΚΌΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΊΔΙΑ ΤΗ ΓΗ! 

βελτίωση προς το βράδυ της Δευτέρας....ΠΡΌΣΚΑΙΡΗ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε κάποια πρόγνωση για Αλμυρό Μαγνησίας και γύρω περιοχές; 

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Ανανέωσε και το μετεό...

https://www.meteo.gr/cf.cfm?city_id=86

Σπαστή συννεφιά όλο το βράδυ της Κυριακής και πρωί Δευτέρας, χωρίς νιφάδα, ούτε στα ΒΠ. Δηλαδή χειρότερα και από το χειρότερο σενάριο στα ensembles όλων των μοντέλων, που δίνει έστω 0.4 χιλιοστά. Ήθελα να 'ξερα από πού παίρνουν δεδομένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Ο Κολυδάς πάντως πολύ συγκρατημένος στο δελτίο του STAR, με το ζόρι να πει ότι θα το στρώσει από Μαρούσι και πάνω και με το ζόρι επίσης να αναφέρει ότι μπορεί να χιονίσει και στο κέντρο. Έδωσε εξασθένιση φαινομένων το βράδυ και νέα υποτροπή Τρίτη βράδυ ενώ τη Δευτέρα θα υπάρχουν ανοίγματα του καιρού. Και από πίσω ο χάρτης του υετού έδινε τρελό πάρτυ. Κοινώς ότι να ναι. Αλλά μου κάνει γιατί όσες φορές η ΕΜΥ πάντα τα κάνει μαντάρα στις χιονοκακοκαιρείες. Δίνει έντονα φαινόμενα,, μετράμε άστρα. Αναφέρει ασθενείς χιονοπτώσεις στα βόρεια και ανατολικά του νομού (πολύ αγαπημένο αυτό) και γίνεται πάρτυ στα καβούρια του Σαρωνικού. 

Το καλύτερο συστατικό της επιτυχίας θα λεγα εγώ....τώρα τον έχετε δεδομένο τον χαμό.......😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Χιών said:

Έχουμε κάποια πρόγνωση για Αλμυρό Μαγνησίας και γύρω περιοχές; 

Σπαστή συννεφιά όλο το βράδυ της Κυριακής και πρωί Δευτέρας, χωρίς νιφάδα, ούτε στα ΒΠ. Δηλαδή χειρότερα και από το χειρότερο σενάριο στα ensembles όλων των μοντέλων, που δίνει έστω 0.4 χιλιοστά. Ήθελα να 'ξερα από πού παίρνουν δεδομένα.

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ... θα είχε ενδιαφέρον να εξηγούσαν πως προκύπτουν οι προγνώσεις... θα δείξει, καλή συνέχεια θα τα πούμε αύριο στις αναφορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ... θα είχε ενδιαφέρον να εξηγούσαν πως προκύπτουν οι προγνώσεις... θα δείξει, καλή συνέχεια θα τα πούμε αύριο στις αναφορές.

Από τζίφο παίρνουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από meteo ανανεωμένο στις 20:30

Πριν τις μεσημβρινές ώρες τα φαινόμενα αναμένεται να ενταθούν και έτσι αναμένονται πυκνές χιονοπτώσεις και τοπικές χιονοκαταιγίδες έως και σε πεδινά τμήματα στο Βόρειο Αιγαίο, στη Νοτιοανατολική Θεσσαλία, στις Σποράδες, στην Εύβοια και στην Ανατολική Στερεά (συμπεριλαμβανομένης της Αττικής).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλειδωσε κ το τελευταιο γουρι μου προσωπικο αλανθαστος οδηγος απτο 2008 τουλαχιστον...τι μοντελα κ ιστοριες...

Συγκρατημενος κ επιφυλακτικος Κολυδας και ηξεις αφιξεις προγνωση ΕΜΥ...αυτα ειναι....θαψαααααααρ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πώς τον είδατε τον παιο; Στα παιδιά από πάνω απευθύνομαι πιο πολύ, οι κάτω είναι κουτουρντισμενοι με τα κοντινά χεχε, και μιλάω για την εξέλιξη μετά...😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...