Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα καμια προοπτικη μεχρι τις 20 Φλεβαρη! οποτε κ ουσιαστικη  ληξη του χειμωνα για τα Βορεια πεδινα! απο εκει και περα ελπιζω να μην κανει τπτ γτ αποτελει καταστροφη για πολλους λογους! 

Μακαρι να αλλαξει κατι δραματικα μεχρι τις 20 αλλα δεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

καλημερα καμια προοπτικη μεχρι τις 20 Φλεβαρη! οποτε κ ουσιαστικη  ληξη του χειμωνα για τα Βορεια πεδινα! απο εκει και περα ελπιζω να μην κανει τπτ γτ αποτελει καταστροφη για πολλους λογους! 

Μακαρι να αλλαξει κατι δραματικα μεχρι τις 20 αλλα δεν...

Βλέπω καμιά μαρτιατικη βλακεία και θα το φυσάμε και δε θα κρυώνει.

Χειμώνας στη βόρεια Ελλάδα δεν υπάρχει τα τελευταία χρόνια,η λέξη απογοήτευση δεν μπορεί να περιγράψει τα συναισθήματα της μη φυσιολογικότητας της όλης κατάστασης.

Δυτική Μακεδονία ένα μηδέν, κεντρική Μακεδονία το ίδιο, γενικότερα όλη η βόρεια χώρα,έχουμε ξεχάσει από πότε έχουμε να δούμε σταλακτίτες και χιόνια που βλέπαμε ΚΑΘΕ ΧΡΌΝΟ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό, αλλά έως τώρα για τη θερμοκρασία επιφανείας, το κύριο του τζίφου δεν επαληθεύεται στην περιοχή μου (τρέχει πολύ πιο κρύο).

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Βλέπω καμιά μαρτιατικη βλακεία και θα το φυσάμε και δε θα κρυώνει.

Χειμώνας στη βόρεια Ελλάδα δεν υπάρχει τα τελευταία χρόνια,η λέξη απογοήτευση δεν μπορεί να περιγράψει τα συναισθήματα της μη φυσιολογικότητας της όλης κατάστασης.

Δυτική Μακεδονία ένα μηδέν, κεντρική Μακεδονία το ίδιο, γενικότερα όλη η βόρεια χώρα,έχουμε ξεχάσει από πότε έχουμε να δούμε σταλακτίτες και χιόνια που βλέπαμε ΚΑΘΕ ΧΡΌΝΟ....

αυτο νομιζω πως ειναι επακόλουθο της ελλειψης του χειμωνα εως το 1ο δεκαήμερο του Γεναρη! Η δυτικη Μακεδονία τα τελευταια χρονια παιζει με τον Μαρτη κ τον Απριλη! οι βορειοι πεδινοι ειμαστε οι μεγαλοι χαμενοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, voutzalou said:

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό, αλλά έως τώρα για τη θερμοκρασία επιφανείας, το κύριο του τζίφου δεν επαληθεύεται στην περιοχή μου (τρέχει πολύ πιο κρύο).

1.2 τώρα ενώ ο Τζίφος μου έδινε χοντρικά 2.5 την ίδια ώρα... έχω την εντύπωση οτι η μπούκα έγινε γρηγορότερα... κάπως έκοψε τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, theodors3 είπε:

αυτο νομιζω πως ειναι επακόλουθο της ελλειψης του χειμωνα εως το 1ο δεκαήμερο του Γεναρη! Η δυτικη Μακεδονία τα τελευταια χρονια παιζει με τον Μαρτη κ τον Απριλη! οι βορειοι πεδινοι ειμαστε οι μεγαλοι χαμενοι!

Λείπουν τα χιόνια από τον Δεκέμβριο, οπού εκεί παίζουμε κατ'εξοχην μπάλα εμείς.

Αντίθετα χαίρονται κάτι απίθανοι τύποι με τον καλό καιρό,ενώ μετά θα είναι οι πρώτοι που θα γκρινιάζουν για τη μειωμένη παραγωγικότητα,τις αυξημένες τιμές στα ράφια των λαϊκών και των σούπερ μάρκετ , γιατί???Γιατί πολύ απλά η φύση δε κοιμήθηκε όπως έπρεπε,γιατί ο καιρός 20 βαθμοί τον Δεκέμβρη δεν ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ για τη βόρεια Ελλάδα!!!

Φοβάμαι ειλικρινά για το που βαδίζουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, CATHA said:

1.2 τώρα ενώ ο Τζίφος μου έδινε χοντρικά 2.5 την ίδια ώρα... έχω την εντύπωση οτι η μπούκα έγινε γρηγορότερα... κάπως έκοψε τώρα...

Έχει δρόμο ακόμα για την μπούκα, προσπαθώ να ανεβάσω εικόνα δεν με αφήνει. 

Έχει αναβαθμιστεί η χιονοκακοκαιρια. Θα υπάρξουν επίσημες ενημερώσεις σε λίγο 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, gakhun είπε:

greecesnownext3days.cc23.jpg

https://gr.snow-forecast.com/maps/static/greece/next3days/snow\

Η "χρωματική" αποτύπωση του GFS από το snowforecast.com  Την ανεβάζω για γούρι, ελπίζοντας να βγει έτσι και ακόμα καλύτερα.

και η ανανέωση:

greecesnownext3days.cc23 (1).jpg

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ειναι γεγονος, εχουμε ξεκινήσει να πασπαλιζομαστε με αχνη!!! Πιο ψηλα απο εμενα διακρίνεται καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Εν χαμηλακι που έβγαλε το 6@ρι 102 ωρες τι είναι;

δεν θέλει να έρθει ένα χαμηλό τύπου νυφίτσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ανέβει 350 χιλιόμετρα ίσως κάτι γίνει.

Φυσικά μόνο κάτι τέτοια περιμένουμε ,μπας και δούμε χιόνι...

Χλωμό όσο τίποτα βέβαια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 06άρι οι συγκλίσεις για τη νύχτα ξεκινάνε δυτικότερα και μεταφέρονται ανατολικότερα αργότερα, ωστόσο έτσι όπως το δείχνει τα ανατολικά θα χιονίζονται κατά περιόδους non stop μέχρι και μέσα στη Τρίτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Στο 06άρι οι συγκλίσεις για τη νύχτα ξεκινάνε δυτικότερα και μεταφέρονται ανατολικότερα αργότερα, ωστόσο έτσι όπως το δείχνει τα ανατολικά θα χιονίζονται κατά περιόδους non stop μέχρι και μέσα στη Τρίτη.

Όσο αργότερα μας πιάσει τόσο καλύτερα θεωρώ, να έχει μπει περισσότερο κρύο και να εκμεταλλευτούμε τις καλές νυχτερινές ώρες 4.00-7.00

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Χιών said:

Όσο αργότερα μας πιάσει τόσο καλύτερα θεωρώ, να έχει μπει περισσότερο κρύο και να εκμεταλλευτούμε τις καλές νυχτερινές ώρες 4.00-7.00

Είμαστε σε καλό σημείο. Εγώ θα κοιμηθω το απογευμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Εν χαμηλακι που έβγαλε το 6@ρι 102 ωρες τι είναι;

Ναι το έβγαλε αλλά ζορίζεται να μπει στα ενδότερα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς τα κεντροβορεια ξεγραφουμε και τον φετινό χειμώνα. Θέλαμε την μέση λύση, δεν ήρθε ούτε το 10% του τζιφου, και μάλιστα το ξεροκρυο θα είναι διάρκειας. Μακάρι να συμβεί κάτι, αλλά δεν το βλέπω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από απελπισία ξανά βλέπω τα μοντέλα και πρόσεξα ότι στα ενσεμπλς του 6αριου αρχιζει να φαίνεται λιγο ισχυρο σημα για χαμηλό τύπου νυφιτσα που να πιάνει και βόρεια Ελλάδα 

ΑΛΛΑ καμία πιθανότητα ξέρουμε πως πάει 

ens_image (13).png

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

από απελπισία ξανά βλέπω τα μοντέλα και πρόσεξα ότι στα ενσεμπλς του 6αριου αρχιζει να φαίνεται λιγο ισχυρο σημα για χαμηλό τύπου νυφιτσα που να πιάνει και βόρεια Ελλάδα 

ΑΛΛΑ καμία πιθανότητα ξέρουμε πως πάει 

ens_image (13).png

Κάτσε να το δούμε αυτό.

Πολλά ενσεμπλς βγάζουν κατάρρευση του αντικυκλωνα,τα σέναρια πολλαπλασιάστηκαν επικίνδυνα και σε ώρες που θέλουμε.

Ας το παρακολουθήσουμε στα 12αρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Κάτσε να το δούμε αυτό.

Πολλά ενσεμπλς βγάζουν κατάρρευση του αντικυκλωνα,τα σέναρια πολλαπλασιάστηκαν επικίνδυνα και σε ώρες που θέλουμε.

Ας το παρακολουθήσουμε στα 12αρια...

εγώ λέω να μαζεύτουμε πάλι οι βόρειοι στον σχολιασμό χαρτων και να το κυνηγήσουμε λίγο ...εντάξει και να χαθεί πάλι τι να κάνουμε χάθηκε. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanossnow είπε:

εγώ λέω να μαζεύτουμε πάλι οι βόρειοι στον σχολιασμό χαρτων και να το κυνηγήσουμε λίγο ...εντάξει και να χαθεί πάλι τι να κάνουμε χάθηκε. 

Βρε όλοι έχουμε φάει τρελή νίλα,μη το ψάχνεις,απλά επειδή οι ώρες είναι γελοίες και συνήθως τέτοιες νυφίτσες εμφανίζονται σε τέτοιες ώρες,θα το παλέψουμε....

Σε πολλά πάντως καταρρέει αυτός ο πολωνικός αντικυκλωνας αν μπορώ να το πω και σηκώνεται ο αζορας εκεί που πρέπει.

Τα είδα όλα τα ενσεμπλς και απογοητευτικά δεν είναι,μακάρι να διατηρηθεί και ενισχυθεί η όλη φάση στα δωδεκαρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάζω και την ανανέωση του Λαμπίρη για αύριο πρωί.
 

328968778_2550021558472554_9165486041151

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...