Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Γείτονα επειδή τα θυμάμαι καλά, στο σχετικό νήμα που θα ανοίξω θέλω σχολιασμό σου σε περίπτωση που ξεχνάω κανένα χιονιά. Θα κάνω συγκριτική ανάλυση 

Οι πιο άχιονη περιοχή του αστικού ιστού του λεκανοπεδίου είναι ο Πειραιάς. Τζάμπα το παλεύεις, πρέπει να μετακομίσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ισχυει αυτο...απλα σπανια ευνοειται μεκαθαρο προσηνεμο οπως τωρα, οπως και σπανια ευνοειται και με καθαρο κεντροβορειο (πχ το 1988 νομιζω ειδε ενα 5ποντο στο τελος  )...αλλα με χιονιαδες τυπου 2001 μπορει να θαφτει

Το 2001 ήταν ο ορισμός του κεντροβορειου και είχε χάσει αρκετό υετο με βροχή ο Βολος. Θυμάμαι το καλό το χιόνι σε εμάς Λάρισα το είχε ρίξει όταν μπήκε η κακοκαιρία που έβρεχε, το γύρισε απογευμα και έβαλε 20 πόντους σε 2 ώρες κυριολεκτικά. Αυτό το 20ποντο ο Βόλος το έχασε σε βροχή, γιατί εκεί το γύρισε σε χιόνι το βράδυ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seth13 said:

Οι πιο άχιονη περιοχή του αστικού ιστού του λεκανοπεδίου είναι ο Πειραιάς. Τζάμπα το παλεύεις, πρέπει να μετακομίσεις. 

Πόσο μεγάλη να είναι η Αγια Παρασκευη? Θα βρω το σπίτι σου και θα κάνω βουντού να χιονίζονται όλοι εκτός από το τετράγωνο σου 🤣😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, athper είπε:

Το 2001 ήταν ο ορισμός του κεντροβορειου και είχε χάσει αρκετό υετο με βροχή ο Βολος. Θυμάμαι το καλό το χιόνι σε εμάς Λάρισα το είχε ρίξει όταν μπήκε η κακοκαιρία που έβρεχε, το γύρισε απογευμα και έβαλε 20 πόντους σε 2 ώρες κυριολεκτικά. Αυτό το 20ποντο ο Βόλος το έχασε σε βροχή, γιατί εκεί το γύρισε σε χιόνι το βράδυ. 

Για την ακριβεια 3 το μεσημερι με -2.5 στα 850 το γυρισε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Πόσο μεγάλη να είναι η Αγια Παρασκευη? Θα βρω το σπίτι σου και θα κάνω βουντού να χιονίζονται όλοι εκτός από το τετράγωνο σου 🤣😜

Δυστυχώς δεν γίνεται να τα βάλεις με την φυσική. Είναι το μέρος τέτοιο που δεν μπορεί να φάει μούφα αν το στρώσει σοβαρά εντός λεκανοπεδίου. Βέβαια αν έκανε πέρυσι στη Γλυφάδα αυτό που έκανε σε βλέπω αν πηγαίνεις Πειραιά να κάνει νέο... 2008 και 1981. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Για την ακριβεια 3 το μεσημερι με -2.5 στα 850 το γυρισε

Είχα μπει για αγώνα μπάσκετ με χιονόνερο και βγήκα με 20 πόντους στρωμένο στον δρόμο (ενώ πριν ήταν όλα βρεγμένα) και τα αυτοκίνητα είτε σταματημενα δεξιά αριστερά στον δρόμο, είτε με αλυσίδες. Απίστευτα πράγματα. Και σταμάτησε να χιονίζει Τετάρτη πρωί να πούμε. Μέχρι τότε δεν σταμάτησε λεπτό. Με εξάρσεις και υφεσεις προφανώς. 

Επεξεργάστηκε από athper
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Για την ακριβεια 3 το μεσημερι με -2.5 στα 850 το γυρισε

Ειχε βρεξει και Σαλονίκη πρώτα και κατα τις 12 το γυρισε, και απο το απόγευμα εντάθηκε με ολική κλπ . Μυθικές στιγμές, απο αυτά γίναμε χιονοφιλοι..βεβαια ειχα ζησει και το 95,98,99.. δυνατη δεκαετία..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κάτσε να φανεί ΚΒ χιονιάς και θα είμαι 24/7 μέσα για να το φέρουμε καρντάσια!!!

Για το Καβούρι που λες, ναι θα ανοίξω τις επόμενες μέρες σχετικό νήμα για τις πιο άχιονες περιοχές της Αθήνας με 3 αρχικές επιλογές στο poll.

1) Λιμάνι Πειραιά

2) Καβούρι

3) Γλυφάδα παραλία

Βούλα, Βουλιαγμένη, Βάρκιζα πρέπει να είναι ακόμα πιο κάτω από γλυφάδα. Γενικά όσο πιο νότια στην παραλιακή τόσο χειρότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, larissa_mare είπε:

Ειχε βρεξει και Σαλονίκη πρώτα και κατα τις 12 το γυρισε, και απο το απόγευμα εντάθηκε με ολική κλπ . Μυθικές στιγμές, απο αυτά γίναμε χιονοφιλοι..βεβαια ειχα ζησει και το 95,98,99.. δυνατη δεκαετία..

Νομίζω 1:30 - 2 το μεσημέρι το είχε γυρίσει το 2001 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άστα να πάνε, καλύτερα η ψυχχρή εισβολή αυτή να μην κατέβει ποτέ, εφόσον δεν πρόκειται να δώσει χιόνια εδώ. Μιλάμε για 10 μέρες ξερόκρυου με χιονοθερμοκρασίες για μηδεν χιόνι. Όλη μέρα έχουμε ανοικτό το καλοριφέρ, και η εσωτερική με δυσκολία φτάνει τους 19.. Τι να λέμε τώρα....

άκου τι κάνω εγώ στη φρανκφούρτη που δεν το πληρώνω εγώ το αέριο, αλλά έκανα πειράματα να δω πόσο καίει γιατί έχω το μετρητή στο διαμέρισμα. όταν έφυγα για τις γιορτές στη θεσσαλονίκη το έκλεισα τελείως και γυρίζοντας είχε 13 βαθμούς μέσα στο σπίτι. το μπουμπούνισα τέρμα για να ανέβει γρήγορα η θερμοκρασία και όταν πήγε 21 βαθμούς το κατέβασα λίγο κάτω από τη μέση (το σώμα εδώ πάει από το 1 ως το 7, οπότε όταν έπιασε τη θερμοκρασία που ήθελα το κατέβασα στο 2,5) και το έχω συνεχώς αναμμένο 24 ώρες τη μέρα ακόμα και όταν δεν είμαι στο σπίτι και κρατάει σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς που είναι άνετα με κοντομάνικο είμαι και με σορτσάκι. και παρατήρησα ότι καίει όλη τη μέρα 3 κυβικά. Βέβαια είναι 1 σώμα και μικρό διαμέρισμα που έχει διαφορά με ένα κανονικό σπίτι, αλλά θεωρώ ότι αν το έχεις 24 ώρες αναμμένο με θερμοστάτη ξέρω γω στους 20-21 βαθμούς θα σου βγει πιο οικονομικά από το να ανοιγοκλείνεις αφού ειδικά στις πόλεις η μόνωση είναι χάλια και θα κρυώσει αμέσως το σπίτι. και εδώ πέρα δεν έχει μια στο τόσο αρνητικές, είτε θα έχει διακύμανση 0 με 5 όταν έχει συννεφιές, είτε θα έχει -5 με 8 όπως αυτές τις μέρες που έχει ήλιο. στην ελλάδα ακόμα και τώρα με την ψυχρή εισβολή νομίζω περισσότερη ζέστη είχε

 

άμα θες να κυκλοφορείς με το βρακί και να έχει 25 βαθμούς εσωτερική, τότε να πληρώσεις παραπάνω και να μη γκρινιάζεις

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

παει να κατεβασει ψυχος και προς την χωρα μας το ευρωπαικο για να δουμε..

ECE0-168.gif

Η ξωφαλτση προσυνεμη που είπε πριν ο ICELARISSA είναι αυτή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BillG είπε:

Νομίζω 1:30 - 2 το μεσημέρι το είχε γυρίσει το 2001 

Αποκλειεται εγω δουλευα πλαταμωνα και χιονιζε απο πρωι 11 η ωρα παιδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΠέτροςΑ said:

Βούλα, Βουλιαγμένη, Βάρκιζα πρέπει να είναι ακόμα πιο κάτω από γλυφάδα. Γενικά όσο πιο νότια στην παραλιακή τόσο χειρότερα.

Τόσο καλύτερα μάλλον εννοείς 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ειχε βρεξει και Σαλονίκη πρώτα και κατα τις 12 το γυρισε, και απο το απόγευμα εντάθηκε με ολική κλπ . Μυθικές στιγμές, απο αυτά γίναμε χιονοφιλοι..βεβαια ειχα ζησει και το 95,98,99.. δυνατη δεκαετία..

Στη θεσσαλονίκη έβρεχε 2 μέρες πριν το χιόνι. είχε χιονίσει ήδη βέβαια μια βδομάδα πιο πριν, όχι κάτι φοβερό βέβαια. βέβαια μεταξύ αυτού και του χιονιού είχε παγετούς, στις 10 του μήνα είχαμε -3, στις 11 είχαμε -5 κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μιλάτε για το 2001 ήμουν για καφέ και περίπου στις 1 το γύρισε και άρχισε να το στρώνει ακαριαία πάνω στα νερά ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ECH1-96.thumb.gif.661a15db38dd0430a0966cef308092ea.gif

Εκεί στον Καναδά -Γροιλανδια τι φάση... ??

Άσε που είναι ασπαστο κάνει και τον αζορικο μουσκαρο και  happy traveller και μας έχει κάψει όλα τα σενάρια ...  

Δεν βλέπω φως ούτε από χαραμάδα ... Για προσηνεμιες κάτι φαίνεται μιας και από δυτικά θα είμαστε καμενοι 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ αργά ρε ****τό και θέλω να πάω και Πήλιο, χαχαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα μετα απο μερες..Κουραστηκα με τις αναφορες και με τις φωτο...Παμε να φερουμε και κανεναν κεντροβορειο για τα φιλαρακια μας απο λαρισα και πανω,ετσι για φιναλε...???🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Στη θεσσαλονίκη έβρεχε 2 μέρες πριν το χιόνι. είχε χιονίσει ήδη βέβαια μια βδομάδα πιο πριν, όχι κάτι φοβερό βέβαια. βέβαια μεταξύ αυτού και του χιονιού είχε παγετούς, στις 10 του μήνα είχαμε -3, στις 11 είχαμε -5 κλπ

Οχι μονο ειχε χιονισει μια βδομάδα πρίν με στρώσιμο εύκολες και οχι μονο(π;λι Κυριακή ηταν) αλλα και την Τετάρτη που προηγήθηκε της μεγάλης κακοκαιρίας αν θυμάσαι.ειχαμε εναλλαγη χιονιού με χιονόνερο με στρωσιμο ανω περιφερειακού..επικ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αν μιλάτε για το 2001 ήμουν για καφέ και περίπου στις 1 το γύρισε και άρχισε να το στρώνει ακαριαία πάνω στα νερά ...

Αρχικά ηταν πυκνό και πιο ψιλο και απο απόγευμα κακός χαμος, περιοχή Ευκλείδη ημουν αρκετά χαμηλα δλδ προς παραλία..

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν είναι να το στρώσει δεν έχει καμία σχέση το αν είναι βρεγμένο το έδαφος εκτός κι αν μιλάμε για 10 νιφάδες το λεπτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

παει να κατεβασει ψυχος και προς την χωρα μας το ευρωπαικο για να δουμε..

ECE0-168.gif

@Seth13 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάβασα αυτή την ενδιαφέρουσα ανάλυση. Ο κογκας χθες ήταν 500χλμ πιο ανατολικά 

Ρε λες ;

https://www.youweather.com/el-gr/article/ektimisi-gia-to-diastima-14-eos-16-fevrouariou-2023.html?fbclid=IwAR1E0MirxpAzOfp-tAlaYnsWEFKUaNiHuXGcOA281myz1rFMHf7qtLZd72A

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...