Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, PAIONAS είπε:

για πες ημερομηνια να του ριξω μια ματια

https://northmeteo.gr/o-megalos-chionias-10-13-ianouariou-1968/

Ο συγκεκριμένος είναι ιστορικός και για Λάρισα με -21,6 απόλυτη ελάχιστη όλων των εποχών, οριακά ψυχρότερος και από το 2001

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

https://northmeteo.gr/o-megalos-chionias-10-13-ianouariou-1968/

Ο συγκεκριμένος είναι ιστορικός και για Λάρισα με -21,6 απόλυτη ελάχιστη όλων των εποχών, οριακά ψυχρότερος και από το 2001

με γροιλανδικο αν δεν κανω λαθος χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εχω θεμα με messenger απο το πρωι εστειλες τιποτα?χαχα

Όχι άλλα έτοιμος ήμουν....χαχαχα...φτιάξτο!!!!ειδικά σήμερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Τέτοια γεωδυναμικά δεν έχουν κατέβει ποτέ στη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία τόσο νότια νομίζω. Και δεν θα ξανακατέβουν λογικά όσο ζούμε

archives-1968-1-12-6-0.png?

με γροιλανδικο     φοβερο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/2/2023 at 3:11 ΜΜ, salonikatasos είπε:

Για να δούμε αν τα βόρεια προς το τέλος του μήνα έχουν καμιά ευκαιρία για χιόνια. Στο δεύτερο 10μερο ιστορικά είναι απίστευτο, αλλά υπάρχουν ελάχιστα χιόνια, είτε πρώτο ήταν τα περισσότερα, είτε τελευταίο κάποια. 

 

Για αυτής της βδομάδας τα πράγματα είναι λίγο πολύ ξεκάθαρα, έχουμε να κάνουμε με μια κακοκαιρία που δεν είναι ακριβώς αν. προσήνεμων, αφού τα περισσότερα χιόνια θα είναι στον άξονα βόλος,λιβαδειά-θήβα με την ανατολική πλευρά της εύβοιας (κύμη) να είναι αυτή που θα έχει τα περισσότερα χιόνια, ενώ στα βόρεια πιστεύω θα κάνει κάτι στην κατερίνη. Πολλά χιόνια φυσικά στα ημιορεινά αυτών την περιοχών και της πελοποννήσου, λίγα πράγματα στα πεδινά και κυρίως παραθαλάσσια εκτός του άξονα που ανέφερα παραπάνω.

Ενδεικτικά εκατοστά για κάποιες πόλεις όπως το βλέπω εγώ (μέχρι τετάρτη-πέμπτη)

Κατερίνη 10-15 εκατοστά

Βόλος 30 εκατοστά

Λαμία 10-15 εκατοστά

Λιβαδειά 20-30 εκατοστά

Θήβα 20-30 εκατοστά

Χαλκίδα 5-10 εκατοστά

 

Στην αθήνα λογικά χιόνι θα δουν όλοι εκτός από τα πολύ νότια, και για τα χαμηλά υψόμετρα αύριο το βράδυ είναι τα κρίσιμα αφού από δευτέρα και κυρίως τρίτη τα περισσότερα φαινόμενα φαίνεται να μετατοπίζονται λίγο πιο βόρεια σε βοιωτία-φθιώτιδα και τριγύρω από τον παγασητικό στο βόλο. Οπότε για το σύνταγμα και τα υπόλοιπα χαμηλά υψόμετρα του κέντρου εκεί είναι το ενδιαφέρον. Τα δυτικά πάλι είναι άτυχα γιατί τον καλό υετό θα τον έχουν αύριο μεσημέρι-απόγευμα και το βράδυ τα φαινόμενα θα είναι πιο ανατολικά. Πιστεύω οριακά μια πασπάλα μπορεί να δει και το σύνταγμα πάντως λόγω και του μικρού υψομέτρου του. Για τα υπόλοιπα πεδινά-παραθαλάσσια όσο πιο βορειοανατολικά τόσο το καλύτερο

Σε κάποια πήγαμε καλά (βόλος, λαμία,χαλκίδα). Σε άλλα όχι και τόσο, ειδικά την κυριακή που χιόνιζε στο πρώτο πόδι της χαλκιδικής, θα περίμενα να κάνει κάτι και στην κατερίνη από την πλευρά της ήταν τα χιόνια στη χαλκιδική

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά χίλια συγνώμη για το off, αλλά είδα αυτό, μου άρεσε πολύ και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. 

Σημείωση, η φώτο δεν είναι πραγματική και την δημιούργησε ο υποστράτηγος του Πυροσβεστικού Σώματος για να τιμήσει την Ελληνική Αποστολή της ΕΜΑΚ

pyrosvestis-xr_2

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα κάτσει μεγάλο χιόνι 20 με 28 χωρίς πλάκα τώρα. Δεν ξέρω τι και που και πως. Αλλά συμφωνώ μαζί σου, αυτή τη φορά θέλω ή ορθόδοξο 1988 ή 2004. Όχι ημίμετρα..χαχα 

Δεν ξέρω, αλλά κ γω αυτό διαισθάνομαι για τότε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, salonikatasos said:

Τέτοια γεωδυναμικά δεν έχουν κατέβει ποτέ στη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία τόσο νότια νομίζω. Και δεν θα ξανακατέβουν λογικά όσο ζούμε

archives-1968-1-12-6-0.png?

Και όμως έχουν κατέβει...

archives-2004-2-13-6-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Και όμως έχουν κατέβει...

archives-2004-2-13-6-0.png

Όχι φίλε μου δεν έχουν κατέβει...πολύ μακριά το 2004.Ο Τάσος έβαλε την αρχή που και πάλι είναι μακράν εντονότερο από το 2004 ,για δες και λίγο παρακάτω .. image.png.f9f1d1956a549beafc48620b5933cdc2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει να ρίχνει έστω και πιτυρίδα στην Καρδίτσα.ακομα και έτσι τι απόλαυση είναι το άτιμο.δεν ξέρω αν θα αντέξω 10 μήνες πάλι ελπίζωντας να κάνει κάτι του χρόνου πάλι.πολυ μεγάλο το διάστημα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, vorios_polos said:

Όχι φίλε μου δεν έχουν κατέβει...πολύ μακριά το 2004.Ο Τάσος έβαλε την αρχή που και πάλι είναι μακράν εντονότερο από το 2004 ,για δες και λίγο παρακάτω .. image.png.f9f1d1956a549beafc48620b5933cdc2.png

Σωστά, έχεις δίκιο ! Σύγκρινα με την εικόνα που ανέβασε ο Τάσος! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, baristrs είπε:

Την ανυψωση αζορικου βλεπουμε 

Ναι αλλά βλέπω και από πάνω μας κιτρινακια,ότι πρέπει για τον Αζερμπαϊτζάν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γρηγορα τα στοιχηματα σας γιατι θα πεσει η μπιλια!

Στα σοβαρα τωρα δεν ξερουμε καν αν θα υπαρξει ανυψωση του αζορικου, ειναι απλως μια ταση που τη δειχνουν καποια ενσαμπλς... Αν ειναι να πουμε κατι πιο συγκεκριμενο, οι πιθανοτητες ειναι για καταβαση απο τουρκια και ανατολικοτερα. Ολα αλλαζουν ομως ως τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BillG είπε:

 Αυτοί οι χάρτες δείχνουν θεωρητικά την κάθοδο αυλώνα;;;🤔

Δείχνουν ανύψωση Αζορικου! Αυτό μας ενδιαφέρει για την επόμενη κατάβαση και αυτό είναι που θα καθορίσει αν ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΒΑΣΗ !😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2004 είχαμε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στα 850,πιο χαμηλές από το 68. Αλλά τα γεωδυναμικά του 68 δεν τα έχει πλησιάσει κάτι άλλο γενικότερα στη μεσόγειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

                              Ε Κ Τ Α Κ Τ Ο

Κεντροβόρειοδυτικοανατολικοί,   κηρύσσω επίσημα την έναρξη της επανασ....,,,,,συγνώμη της διεκδίκησης καθόδου αυλώνος κατα Αδριατική-Ιόνιο μεριά ,καθώς και σχηματισμό χαμηλού με την γνωστή πορεία....

Αντε ωρε παλληκάρια, αφήστε τους φρεντοκαπουτσίνους, τα ιντερνέτια,  αρματωθείτε , βγάλτε φυσιγγιοθήκες, καριοφίλια, κλπ....

Σηκώστε κεφάλι ωρε που σας πήρε απο κάτω....

Ορίζω οπλαρχηγό του στρατεύματος τον ΒΑΓΓΕΛΗ  με βοηθό τον ΣΩΤΟ  (ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΧΊΣΕΙ ΤΗ ΜΊΡΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ) , αντε και τον Στέλιο μην φωνάζει οτι τον  ξεχάσαμε...

Ο Σαμπακ  θα αναλάβει το ρόλο της οπισθοφυλακής σε περίπτωση που παρατηρηθούν αποστασίες  

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

                              Ε Κ Τ Α Κ Τ Ο

Κεντροβόρειοδυτικοανατολικοί,   κηρύσσω επίσημα την έναρξη της επανασ....,,,,,συγνώμη της διεκδίκησης καθόδου αυλώνος κατα Αδριατική-Ιόνιο μεριά ,καθώς και σχηματισμό χαμηλού με την γνωστή πορεία....

Αντε ωρε παλληκάρια, αφήστε τους φρεντοκαπουτσίνους, τα ιντερνέτια,  αρματωθείτε , βγάλτε φυσιγγιοθήκες, καριοφίλια, κλπ....

Σηκώστε κεφάλι ωρε που σας πήρε απο κάτω....

Ορίζω οπλαρχηγό του στρατεύματος τον ΒΑΓΓΕΛΗ  με βοηθό τον ΣΩΤΟ  (ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΧΊΣΕΙ ΤΗ ΜΊΡΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ) , αντε και τον Στέλιο μην φωνάζει οτι τον  ξεχάσαμε...

Ο Σαμπακ  θα αναλάβει το ρόλο της οπισθοφυλακής σε περίπτωση που παρατηρηθούν αποστασίες  

 

 

Εμένα βάλε με να κρατάω το φαναρι😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...