Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Φύδας96 είπε:

Οχι ρε παιδια το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας... Τρία χρόνια παλευαμε με τις Καραντινες και δεν ζήσαμε ουτε καρναβάλια ουτε ταξίδια κάναμε... Φέτος που έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε ένα ταξιδάκι ΜΗ ΣΩΣΕΙ και κάνει κάτι το τριήμερο.. Ας μας λυπηθεί και λίγο ο θεός, αρκετή κατάθλιψη περασαμε.. Ας κάνει το Μάρτιο ότι θέλει, αν και θα είναι ψόφιο και αχρείαστο ούτως η άλλως... 

Ο χιονοφιλος φιλε μου το θελει και κ. Δευτέρα και Μεγάλη Βδομάδα ακομη.. προέχει το θαψιμο , βόλτες στην εξοχη πας ανα πασα στιγμή,. 😉

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ο χιονοφιλος φιλε μου το θελει και κ. Δευτέρα και Μεγάλη Βδομάδα ακομη.. προέχει το θαψιμο , βόλτες στην εξοχη πας ανα πασα στιγμή,. 😉

 

Οχι, όσο καιροφιλος και αν ειμαι, διαφωνώ. Έχει κουράσει απίστευτα η κατάσταση να κάνει όλα μαζεμένα στα πιο άχρηστα διαστήματα του χειμώνα - αρχές άνοιξης.. Όταν τα θέλαμε το Δεκέμβριο που ήταν η εποχή τους δεν ήρθαν ποτε.. Τώρα να τα βράσουμε 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Κατι να αχνοφαινεται...να υπηρχαν καποια μελη των ενσεμπλ αρκετα χαμηλα.μην ξεχνας πως για αυτην την ψυχρη εισβολη η πρωτη χαραμαδα φανηκε 14 μερες πριν...στις 10-12 μερες οι μεγαλες ψυχρες αρχιζουν να φαινονται

Μα δεν πρόκειται να έχουμε κάτι για τότε,εμείς ψάχνουμε το μετά.Οσο για αυτά τα 3 σενάρια που είχαν εμφανιστεί στα ενσεμπλες του Ευρωπαίου ήταν τελείως άκυρα με το τι έγινε και αν τα είχες δει θα είχες καταλάβει ότι είχαν πραγματικά άλλη διάταξη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

13 εως 19 απο ευρωπαικο..

Europe_MonthlyAnomalies_T2m_20230206_w2.png

Screenshot - 2023-02-09T234812.661.png

Δεν είναι άσχημο,στα κλιματικά ήμαστε ενώ απουσιάζει και ο υποτροπικος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Απο τώρα βάζω στόχο το τριήμερο της καθαράς Δευτέρας, πιστεύω ότι κάτι πραγματικά δυνατό θα υπάρξει στη χώρα μας εκείνες τις ημέρες (ελπίζω τύπου Αριάδνης) καθαρά προαίσθημα αλλά το πιστεύω!

Δεν μπορεις να το κανεις λιγο πριν η λιγο μετα..να περασουμε απ την μαλακασα τουλαχιστον ρε μητσαρα😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

Αρε και να ερχοταν το συστημα που ειναι τωρα σικελια απο νδ με τετοιες θερμοκρασιες...διαβαζω για πλημμυρες φανταστειτε σε χιονουετο τα κεντροβορεια πχ 100mm υετου σε χιονι αν σκεφτει κανεις πως λενε για πλημμυρες(μαυρο υετο βγαζουν μοντελα και θα βαθαινε κι αλλο μεσα στο ιονιο).ηταν τεραστια ευκαιρια

Γενικα αυτο το χαμηλο ειχε πολλες προοπτικες και δυστυχως πηραμε το τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

Αρε και να ερχοταν το συστημα που ειναι τωρα σικελια απο νδ με τετοιες θερμοκρασιες...διαβαζω για πλημμυρες φανταστειτε σε χιονουετο τα κεντροβορεια πχ 100mm υετου σε χιονι αν σκεφτει κανεις πως λενε για πλημμυρες(μαυρο υετο βγαζουν μοντελα και θα βαθαινε κι αλλο μεσα στο ιονιο).ηταν τεραστια ευκαιρια

Κυκλώνας είναι🙃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

Αναφερομαι σε μια αναρτηση που ειχα κανει 21  γεναρη για 5 φλεβαρη οπου υπηρχαν πολλα σεναρια -8 και -10 και  -12 με εναν μεσο ορο στο -2...αυτο με τα 3 σεναρια ειχε γινει μια μερα πιο πριν...την επομενη ειχαν φουντωσει.

Επειδή κρατάω αρχείο,στις 23 γεναρη είχε το πολύ 4 σενάρια από το ευρωπαϊκό με κάτω από -8 για εδώ και τα αλλα είχαν πάνω από -6 και ο μέσος όρος στο 0 για όλο το διάγραμμα,τίποτα δηλαδή και απλά υπήρχε μεγάλη αβεβαιότητα για το τι θα γίνει.Η αλλαγη έγινε αν θυμάμαι καλά το βράδυ της προηγούμενης τρίτης που άλλαξαν όλα τα μοντέλα και σιγά σιγά βελτιωνοντουσαν.Πιο πριν έβλεπαν τον Αυλώνα Τουρκία και Αζερμπαϊτζάν και μόνο κρύο εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Φύδας96 είπε:

 

Οχι, όσο καιροφιλος και αν ειμαι, διαφωνώ. Έχει κουράσει απίστευτα η κατάσταση να κάνει όλα μαζεμένα στα πιο άχρηστα διαστήματα του χειμώνα - αρχές άνοιξης.. Όταν τα θέλαμε το Δεκέμβριο που ήταν η εποχή τους δεν ήρθαν ποτε.. Τώρα να τα βράσουμε 😜

Δεν πειράζει κι εγω προτιμώ μεχρι μεσα Φλεβάρη αλλα η μαγεία ειναι η ίδια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κραταμε αυτο προς το παρων αυξανονται σημαντικα οι πιθανοτητες για αναβαση αζορικου αλλα η φαπα καραδοκει προφανως οπως παντα

00-58-58-EEM1-240.GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν βόρειοι!

Πρέπει σιγά σιγά να σπρώχνουμε τον φαταουλα κωλοπαιδαρα αζορα,πέρα των γαλλογερμανικων συνόρων .

Παμεεε καλημέρεςς

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μήνας (και ο χειμώνας) πρέπει να κλείσει με ένα μεγάλο κεντροβόρειο, συντάσσομαι με τα παιδιά από βόρεια και παμε να τον φέρουμε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχετε καταλαβει το τι ερχετεεεεεεεεε....🥶🥶🥶

@ΜΠΑΜΠΗΣ MJT χρονια πολλα πολυχρονος....

Screenshot_20230210_085818_Samsung Internet.jpg

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2023-02-10&model=gfs&member=ENS&bw=1

τα ενσεμπλια πάντως ψιλοτελειώνουν το μήνα..

αφού το δείχνει το γφσ κλείδωσε...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

αφού το δείχνει το γφσ κλείδωσε...χαχαχα

στην κακοκαιρία που μας πέρασε πάντως τέλεια τα πήγε. Και άλλωστε το δείχνει και το Ευρωπαικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2023-02-10&model=gfs&member=ENS&bw=1

τα ενσεμπλια πάντως ψιλοτελειώνουν το μήνα..

αφού το διάγραμμα είναι του τζίφου υπάρχουν πραγματικά ελπίδες...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

στην κακοκαιρία που μας πέρασε πάντως τέλεια τα πήγε. Και άλλωστε το δείχνει και το Ευρωπαικό.

χαχα πιο τέλεια δε γίνεται...72 ώρες πριν πηρε χαμπάρι (κύριο και ανσάμπλ) ότι ο αυλώνας θα έρθει Ελλάδα και στο nowcast είχε 1 -1,5 βαθμό διαφορά στα 850 με ευρωπαικό και στην πράξη είδαμε ότι το ευρωπαικο ήταν πολυ πιο κοντά.

Εγώ πλέον δε δίνω καμία σημασία στον τζίφο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

χαχα πιο τέλεια δε γίνεται...72 ώρες πριν πηρε χαμπάρι (κύριο και ανσάμπλ) ότι ο αυλώνας θα έρθει Ελλάδα και στο nowcast είχε 1 -1,5 βαθμό διαφορά στα 850 με ευρωπαικό και στην πράξη είδαμε ότι το ευρωπαικο ήταν πολυ πιο κοντά.

Εγώ πλέον δε δίνω καμία σημασία στον τζίφο.

Τις συγκλισεις αυτός τις έπιασε πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Φυσικά δεν χρειάζεται να τονιστεί ξανα (εχω ανεβάσει αντίστοιχοι post μερες πριν) οτι ολοι οι υγιώς σκεπτόμενοι χιονόφιλοι χαρήκαμε με την χαρά των παιδιών που χιονίστηκαν..

Μπαμπη μου χρονια πολλα οτι επιθυμεις χρονια πολλα κ σε ολους του χαραλαμπους του φορουμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...