Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, baristrs είπε:

Ολα θα παιχτουν 3ο δεκαημερο μεχρι τοτε μην περιμενετε κατι

Συνήθως υπάρχει στον καιρό και τη  φύση και η περιοδικότητα.....   σε ψυχρές εισβολές και γενικότερα σε οργανωμένα συστήματα τα τελευταία χρόνια που έγιναν και πολύ πιο σπάνια... έχει παρατηρηθεί η περιοδικότητα ανά μια βδομάδα ανά δύο βδομάδες ανα τρείς και περίπου στο μήνα.... λογικά σε 15 μέρες περίπου από την τελευταία ψυχρή εισβολή που ξεκίνησε την Κυριακή προς Δευτέρα(5-6 Φλεβάρη) η πρώτη πιθανή κατεβασιά ... άρα μια πιθανή ημερομηνια αν είναι να μας έρθει κάτι εκεί γύρω στις 19-21 του μήνα(Κυριακή-Δευτέρα)(στις 2 βδομάδες)... και η άλλη 26-28 του μήνα το τριήμερο της καθαράς Δευτέρας που έχει ούτως ή άλλως και μεγάλη προϊστορία(στις 3 βδομάδες)....

όλα αυτά είναι θεωρητικά πάντα αν και έχουν υπάρξει στο παρελθόν παρόμοια περιοδικά γεγονότα....ίσως έχει να κάνει με τα κύματά και τις ταλαντώσεις των συστημάτων..... θα δίξει.....

προσωπικά θεωρώ πολύ πιθανή εισβολή το τριήμερο της καθαρά Δευτέρας που συμπληρώνονται 21 μέρες - 3 βδομάδες

λογικά θα έχει πάλι πολή σημαντική ψυχρή εισβολή της τάξης του -10 στα 850 και επειδή στην επαναληψιμότητα σχεδόν πάντα συμβαίνει να επηρεάζονται οι ίδιες περιοχές πιστεύω ότι θα επηρεαστούν πάλι τα προσήνεμα περισσότερο και αυτη τη φορά.... και ίσως πάλι λίγο λιγότερο και οι άλλες περιοχές .... πάντα όλα αυτά είναι προσωπική μου εκτίμηση με όσα έχω εγώ στο μυαλό μου σαν εμπειρία τόσα χρόνια από τις διατάξεις ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως ολα σωστα πηγαν ως τωρα το φλεβαρη με την μακρο να παει καρφι...τα γεγονοτα που θα μας αποσχολησουν ειναι ενας αυλωνας μακρια μας ειχε προβλεφθει και παμε στο τελευταιο 8ημερο...εχουμε κατα 90τις εκατο ασθ εχουμε πτωση αο ναο μετα τις 21 στο 0 η οριακα αρνητικους ολα αυτα συνηγορουν οτι επιτελους τα κβ εχουν αυξημενες πιθανοτητες να δουν ψυχρη εισβολη με χαμηλο ιονιο...και αυλωνα δυτικα...αν γινει ασθ μαλλον θα χουμε και σοβαρα θεματα και μεσα στο μαρτη αυτο θα το δουμε σημερα το βραδυ και με ευρωπαικο....Στις 42 ασθ που εχουν γινει ως τωρα σε καποιες μειναμε ανεπηρεαστοι και στην πλειοψηφια τους οταν επηρεαστηκαμε ειχαμε βορειο χιονια και λιγοτερους προσηνεμους...ολα αυτα και αλλα πολλα και σε live για οποιον ενδιαφερεται λογικα κυριακη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Συνήθως υπάρχει στον καιρό και τη  φύση και η περιοδικότητα.....   σε ψυχρές εισβολές και γενικότερα σε οργανωμένα συστήματα τα τελευταία χρόνια που έγιναν και πολύ πιο σπάνια... έχει παρατηρηθεί η περιοδικότητα ανά μια βδομάδα ανά δύο βδομάδες ανα τρείς και περίπου στο μήνα.... λογικά σε 15 μέρες περίπου από την τελευταία ψυχρή εισβολή που ξεκίνησε την Κυριακή προς Δευτέρα(5-6 Φλεβάρη) η πρώτη πιθανή κατεβασιά ... άρα μια πιθανή ημερομηνια αν είναι να μας έρθει κάτι εκεί γύρω στις 19-21 του μήνα(Κυριακή-Δευτέρα)(στις 2 βδομάδες)... και η άλλη 26-28 του μήνα το τριήμερο της καθαράς Δευτέρας που έχει ούτως ή άλλως και μεγάλη προϊστορία(στις 3 βδομάδες)....

όλα αυτά είναι θεωρητικά πάντα αν και έχουν υπάρξει στο παρελθόν παρόμοια περιοδικά γεγονότα....ίσως έχει να κάνει με τα κύματά και τις ταλαντώσεις των συστημάτων..... θα δίξει.....

προσωπικά θεωρώ πολύ πιθανή εισβολή το τριήμερο της καθαρά Δευτέρας που συμπληρώνονται 21 μέρες - 3 βδομάδες

λογικά θα έχει πάλι πολή σημαντική ψυχρή εισβολή της τάξης του -10 στα 850 και επειδή στην επαναληψιμότητα σχεδόν πάντα συμβαίνει να επηρεάζονται οι ίδιες περιοχές πιστεύω ότι θα επηρεαστούν πάλι τα προσήνεμα περισσότερο και αυτη τη φορά.... και ίσως πάλι λίγο λιγότερο και οι άλλες περιοχές .... πάντα όλα αυτά είναι προσωπική μου εκτίμηση με όσα έχω εγώ στο μυαλό μου σαν εμπειρία τόσα χρόνια από τις διατάξεις ....

Σώτο συνέχισε ετσι να θαφτούμε..🤣 Και κανόνισε να μαζέψεις και να  αφυπνίσεις το κόσμο.. Τι σε βάλαμε βοηθό οπλαρχηγου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσκλητήριο ..

Πρός κεντροβορειοδυτικοανατολικους.....

Αναμένω σειρά ,  ΕΣΣΟ και τάγμα..    Η μάχη αρχίζει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Μέχρι 20/2 δεν μπορεί να έρθει τίποτα σε εμάς με βάση την κυκλοφορία που έχει διαμορφωθεί. Αυτό στις 16/2 θα πάει στους σεισμόπληκτους δυστυχώς, όπως έγραψε ο Μιχάλης. Για μετά τις 20/2 έχω προαίσθημα ότι κάτι αρκετά δυνατό θα έρθει στην χώρα μας, μέχρι τότε χαλαρα!!!

κι εγώ πιστεύω ότι η επόμενη ψυχρή εισβολή θα είναι ισχυρότερη... αν όχι το ίδιο σημαντική... από άποψη ψύχους στα850 πάντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε Μπαμπινο είπα θα ξαναγράψω το Νοέμβριο και έρχεσαι εσύ κ με ξυπνάς από το λήθαργο...καλά έχω ήρεμησει στο μέσα Μ.... ουφφφφ...

Χατίρι δε θα σε χαλάσω λοιπόν...και ΔΗΛΩΝΩ ΠΑΡΩΝ...ΕΣΩ ΈΤΟΙΜΟΣ...

ΠΙΣΤΕΎΩ ΠΟΛΥ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΡΤΗ 87 ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΒΌΡΕΙΑ VERSION...

Και για να μην ξεχνιόμαστε πολλά μπράβο στα παλληκάρια από τα προσηνεμα που χιονιστηκαν...

Εμείς κλασσικά αν πάρουμε κάτι θα είναι το Μάρτιο...ίσως κ κάτι στο σβήσιμο του μήνα Φεβρουάριου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Σώτο συνέχισε ετσι να θαφτούμε..🤣 Και κανόνισε να μαζέψεις και να  αφυπνίσεις το κόσμο.. Τι σε βάλαμε βοηθό οπλαρχηγου...

Α ρε  Μπαμπίνο μακάρι ρε φίλε να μας κάνει κάτι κι εμάς αν και προσωπικά σιγά σιγά σβήνω από άποψη γούστου για χιόνια αφού πλέον κάθε μέρα που περνάει μας φέρνει και πιο κοντά στην άνοιξη.... μετά τις 20 του μήνα για να χαρώ κάτι θα πρέπει να είναι στυλ Μάρτη 87 μη σου πω και εις διπλούν... πράγμα σχεδόν εξαιρετικά απίθανο να συμβεί .....

και δεύτερον στην κακοκαιρία που μας επηρέασε τις τελευταίες ημέρες... είχα προβλέψει- καταλάβει από νωρίς ότι θα αφορούσε σχεδόν μόνο τα προσήνεμα....απλά περίμενα από Λαμία και κάτω και επηρεάστηκε τελικά και η νοτιοανατολική Θεσσαλία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά αν δεν βγει κάτι καλό για τα βόρεια και δεδομένου ότι εκτός συνταρακτικου απροόπτου δεν θα αλλαξει κάτι μέχρι τις 20 του μήνα ... Τότε θα μιλάμε για ρεκόρ ανομβρίας και ηλιοφάνειας ... Εφιαλτης πραγματικός ... Δεν μιλάω για την Σαλόνικα σαν πόλη .. αλλά για τον νομο γενικότερα που ούτε πέτσα δεν υπάρχει μέχρι τα 800μ . Όλοι μας έχουμε καταλάβει την νέα πραγματικότητα και εγώ προσωπικά την έχω αποδεχθει ... Πολλές φορές διασχίζω ολόκληρο τον νομό λόγω ότι πηγαίνω συχνά από την πλευρά του Θερμαϊκού στον Στρυμονικό κόλπο και τα τελευταία 10 χρόνια το χειμώνα είναι απογοήτευση ... Και εγώ σαν τον Σωτο σκέφτομαι και η διαίσθηση μου δεν είναι καλή ... Μακάρι να ερθουν τουμπα τα πράγματα . 

Επίσης δεν μιλάω πλέον για το τι εικόνες έχω από παλιά από τον Σταυρό που μεγάλωσα γιατί 1ον δεν γίνομαι πιστευτός (και μιλάω για χιόνια ημιορεινά ορεινά) και 2ον το εχω καταπιεί και προχώραω με αυτό που φαίνεται ... 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ανανεωμένη φωτογραφία πάμε να φέρουμε τον επόμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, freeze είπε:

Καλά αν δεν βγει κάτι καλό για τα βόρεια και δεδομένου ότι εκτός συνταρακτικου απροόπτου δεν θα αλλαξει κάτι μέχρι τις 20 του μήνα ... Τότε θα μιλάμε για ρεκόρ ανομβρίας και ηλιοφάνειας ... Εφιαλτης πραγματικός ... Δεν μιλάω για την Σαλόνικα σαν πόλη .. αλλά για τον νομο γενικότερα που ούτε πέτσα δεν υπάρχει μέχρι τα 800μ . Όλοι μας έχουμε καταλάβει την νέα πραγματικότητα και εγώ προσωπικά την έχω αποδεχθει ... Πολλές φορές διασχίζω ολόκληρο τον νομό λόγω ότι πηγαίνω συχνά από την πλευρά του Θερμαϊκού στον Στρυμονικό κόλπο και τα τελευταία 10 χρόνια το χειμώνα είναι απογοήτευση ... Και εγώ σαν τον Σωτο σκέφτομαι και η διαίσθηση μου δεν είναι καλή ... Μακάρι να ερθουν τουμπα τα πράγματα . 

Επίσης δεν μιλάω πλέον για το τι εικόνες έχω από παλιά από τον Σταυρό που μεγάλωσα γιατί 1ον δεν γίνομαι πιστευτός (και μιλάω για χιόνια ημιορεινά ορεινά) και 2ον το εχω καταπιεί και προχώραω με αυτό που φαίνεται ... 

Μα και το χωριό του Χορτιάτη ευτυχώς βαζει τα τελευταία χρόνια αλλα Μαρτη κυρίως ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, freeze είπε:

Καλά αν δεν βγει κάτι καλό για τα βόρεια και δεδομένου ότι εκτός συνταρακτικου απροόπτου δεν θα αλλαξει κάτι μέχρι τις 20 του μήνα ... Τότε θα μιλάμε για ρεκόρ ανομβρίας και ηλιοφάνειας ... Εφιαλτης πραγματικός ... Δεν μιλάω για την Σαλόνικα σαν πόλη .. αλλά για τον νομο γενικότερα που ούτε πέτσα δεν υπάρχει μέχρι τα 800μ . Όλοι μας έχουμε καταλάβει την νέα πραγματικότητα και εγώ προσωπικά την έχω αποδεχθει ... Πολλές φορές διασχίζω ολόκληρο τον νομό λόγω ότι πηγαίνω συχνά από την πλευρά του Θερμαϊκού στον Στρυμονικό κόλπο και τα τελευταία 10 χρόνια το χειμώνα είναι απογοήτευση ... Και εγώ σαν τον Σωτο σκέφτομαι και η διαίσθηση μου δεν είναι καλή ... Μακάρι να ερθουν τουμπα τα πράγματα . 

Επίσης δεν μιλάω πλέον για το τι εικόνες έχω από παλιά από τον Σταυρό που μεγάλωσα γιατί 1ον δεν γίνομαι πιστευτός (και μιλάω για χιόνια ημιορεινά ορεινά) και 2ον το εχω καταπιεί και προχώραω με αυτό που φαίνεται ... 

Εγώ πάντως δεν τα λέω αυτά για γούρι … είναι ξεκάθαρο ότι έχουν  αλλάξει οι τροχιές των χαμηλών .. οι διατάξεις οι κατεβασιές οι θέσεις των αντικυκλωνων ευνοούν την ανατολικονοτια χώρα πλέον … και δυσκολεύονται πολύ να βγουν διατάξεις για τα κεντροβορεια σχεδόν έχουν εξαφανιστεί … άσχετα με το τι θα θέλαμε να γίνει η πραγματικότητα είναι διαφορετική τα τελευταία πολλά χρόνια … 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Μα και το χωριό του Χορτιάτη ευτυχώς βαζει τα τελευταία χρόνια αλλα Μαρτη κυρίως ..

Ισχύει  .. από εκεί πηγαίνω για Σταυρό (δρόμος Χορτιάτη Αγ. Βασιλείου....) Τους χειμώνες μέχρι το 2013-14 έβλεπα πολύ χιονι στο Χορτιάτη  ..λόγω του καλού προσανατολισμού δεν έλιωνε και εχωνε και άλλο ... Τώρα έχει αραιώσει πολύ τους χειμώνες ... Πέρυσι την ΆΝΟΙΞΗ ναι είχε πολύ ... θα φτάσουμε σε σημείο να χιονιζομαστε παρέα πεδινά με ημειορινα στην μια κατεβασιά που θα κανει Πράγμα αδιανόητο για τις δικές μου εικονες αλλά πλέον αποδεκτό . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σε καλή θέση ο Αζορικός σε συνχεόμενα τρεξίματα από τον ευρωπάιο. Δεν ζητάμε τίποτα παράλογο, να πέσουν τα χιόνια που έπεφταν κάθε χρόνο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Snow waves είπε:

Καλή προοπτική όντως στις 240 ο ευρωπαιος με καλό στήσιμο. Μακριά αλλά το παρακολουθούμε... 

Δεν σου εφτασε 96 ωρες κακοκαιρια; 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποιος πρεπει να δωσει το συνθημα για την εναρξη της μαχης σε λιγες μερουλες... Ξεκουραστειτε η μαχη θα ειναι μεγαλη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλοι οι βόρειοι μαζεύουμε τα κομμάτια μας και ξανασηκωνομαστε Στρατηγέ Μπάμπη από Μυτιλήνη και αντιστρατηγε Βαγγέλη εκ Θεσσαλονίκης, δηλώνω πίστη!!!

Συνταγματάρχης πυροβολικού εκ Γιαννιτσών,Τεό στις υπηρεσίες σας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Όλοι οι βόρειοι μαζεύουμε τα κομμάτια μας και ξανασηκωνομαστε Στρατηγέ Μπάμπη από Μυτιλήνη και αντιστρατηγε Βαγγέλη εκ Θεσσαλονίκης, δηλώνω πίστη!!!

Συνταγματάρχης πυροβολικού εκ Γιαννιτσών,Τεό στις υπηρεσίες σας!!!

Εύγε νέε μου!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Σςςςςςςς...Αφου τα χουμε πει ρε καρντασια μου...Τα κεφαλια μεσα και εχει ο θεος..Μονο κλεφτες ματιες και θα ρθει..

meerkats-peep.gif

Κβ συνδαιτημονας ακουσα οτι ανοιξε μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητου στην αθηνα..αλυσιδες χιονοκουβερτες κλπ😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσικά δεν χρειάζεται να τονιστεί ξανα (εχω ανεβάσει αντίστοιχοι post μερες πριν) οτι ολοι οι υγιώς σκεπτόμενοι χιονόφιλοι χαρήκαμε με την χαρά των παιδιών που χιονίστηκαν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...