Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.η πρώτη ανάρτηση για φέτος.αλλωστε τι να γράψεις μέχρι τώρα.....λοιπόν αυτό που έχει σχεδόν κλειδώσει είναι το σημαντικό κρύο από αύριο θα έλεγα μέχρι πολύ μακριά με κορύφωση στις 4-7 φεβρουαρίου.υπαρχουν πολλά σενάρια και είναι πολύ δύσκολο από τώρα να βγει άκρη.μερα με τη μέρα θα ξεκαθαρίζουν τα πράγματα μεχρι Τρίτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Επιτρεψέ μου να διαφωνησω φίλε  Νικόλα!! Πέρυσι ας πούμε αν είχαμε -11 στα 850, ότι έπεφτε θα έστρωε ακόμα και στη Νικαια. Εδώ ρε συ εγώ στα 200, 20 χλμ μακριά απο τη θάλασσα, κάτω απο την Πάρνηθα και δεν έστρωνε όταν δεν είχε ραγδαιότητα μεγάλη. Ενώ αν είχαμε -11 , δεν θα υπήρχε αυτό το θέμα. Επομένως, μην ξεγελιόμαστε απο τις μεγάλες ραγδαιότητες σε Μηδεια και Ελπίδα. Υπάρχουν χιονιάδες (οι περισσότεροι θα έλεγα) που βάζουν πόντους ανα διαστήματα. Και για να γίνει αυτό, χρειάζεται χαμηλή θερμοκρασία, άρα χαμηλά 850αρια.

Το 2012 έρχονταν -10 και -11 και δεν υπήρχε διάταξη για υετό. Όλα είναι θέμα συγκυριών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Επιτρεψέ μου να διαφωνησω φίλε  Νικόλα!! Πέρυσι ας πούμε αν είχαμε -11 στα 850, ότι έπεφτε θα έστρωε ακόμα και στη Νικαια. Εδώ ρε συ εγώ στα 200, 20 χλμ μακριά απο τη θάλασσα, κάτω απο την Πάρνηθα και δεν έστρωνε όταν δεν είχε ραγδαιότητα μεγάλη. Ενώ αν είχαμε -11 , δεν θα υπήρχε αυτό το θέμα. Επομένως, μην ξεγελιόμαστε απο τις μεγάλες ραγδαιότητες σε Μηδεια και Ελπίδα. Υπάρχουν χιονιάδες (οι περισσότεροι θα έλεγα) που βάζουν πόντους ανα διαστήματα. Και για να γίνει αυτό, χρειάζεται χαμηλή θερμοκρασία, άρα χαμηλά 850αρια.

Θανάση διαφωνώ. έβαλε Ζωγραφου και Γερακα 60 πόντους πέρυσι και εγω στον Αγ Στεφανο είχα 30. Προφανώς και δεν είχα θέμα θερμοκρασίας Αγ Στεφανο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Snow sick said:

Που είναι ρε ο μπρειν, ο Σ.Ε.Θ, ο μπίτς, ο χιονάνθρωπος? Ρε άδεια έχετε πάρει όλοι τετοιες μέρες???Ημαρτον...Χωρίς βασικούς παίκτες είμαστε 

Χαχαχαχα, γράφω αλλά είχαμε επικοινωνία με @BrainA στο τηλέφωνο για το τι μέλλει γενέσθαι. Το Ευρωπαϊκό το αγοράζουμε όπως είναι. Δυστυχώς είναι πολύ ιδανικό και πολύ νωρίς. Με το συγκεκριμένο τρέξιμο γράφαμε 3/3 στο μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου. Πάμε για τα ensembles, βήμα-βήμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλο και το καθυστερεί, αλλά θα κατέβει, η τάση υπάρχει. Το που θα σκάσει είναι εντελώς άγνωστο ακόμα, έχουμε πολλά να δούμε. ΚΒ είμαι πολύ αισιόδοξη ότι θα χιονιστούν τέλη επόμενης βδομάδας, έστω και λίγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παιδιά το -9 στα 850 που το σνομπαρουμε φτάνει να χιονιστει μέχρι το και το Nalu με το Penarubia. Δεν είναι όλα θέμα 850ριών. Σύγκλιση, άνεμοι υγρασίες, σημείο δρόσου και άλλα πόσα που ξεχνώ. 

Δεν το σνομπάρουμε.. Αλλά δεν το βλέπω να το πιάνουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Θανάση διαφωνώ. έβαλε Ζωγραφου και Γερακα 60 πόντους πέρυσι και εγω στον Αγ Στεφανο είχα 30. Προφανώς και δεν είχα θέμα θερμοκρασίας Αγ Στεφανο.

Ρε συ τι συγκρίνεις!! Τον Αγιο Στέφανο που χιονίζεται και στρώνει με ένα φτέρνισμα? Εγώ πάντως είχα πρόβλημα. Πόσο μάλλον πιο κάτω στο δυτικό τοξο. Ακόμα κι εκεί που θάφτηκαν, η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω απο το μηδέν. Αντε να πήγε μισό βαθμό κάτω. Και όλα αυτά λόγω ραγδαιότητας. Αλλιώς....ο τελικός απολογισμός θα ήταν πολύ πιο κάτω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Επιτρεψέ μου να διαφωνησω φίλε  Νικόλα!! Πέρυσι ας πούμε αν είχαμε -11 στα 850, ότι έπεφτε θα έστρωνε ακόμα και στη Νικαια. Εδώ ρε συ εγώ στα 200 υψόμετρο, 20 χλμ μακριά απο τη θάλασσα, βορειότερα απο τον καθένα στο λεκανοπέδιο, κάτω απο την Πάρνηθα και δεν έστρωνε όταν δεν είχε ραγδαιότητα μεγάλη. Ενώ αν είχαμε -11 , δεν θα υπήρχε αυτό το θέμα. Επομένως, μην ξεγελιόμαστε απο τις μεγάλες ραγδαιότητες σε Μηδεια και Ελπίδα. Υπάρχουν χιονιάδες (οι περισσότεροι θα έλεγα) που βάζουν πόντους ανα διαστήματα. Και για να γίνει αυτό, χρειάζεται χαμηλή θερμοκρασία, άρα χαμηλά 850αρια.

Φιλε πέρυσι στον μεγάλο χιόνια της 24/01, πόσο φτάσατε στα 850 ? Δεν είχατε ένα -10 γεμάτο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ORESIVIOS είπε:

Φιλε πέρυσι στον μεγάλο χιόνια της 24/01, πόσο φτάσατε στα 850 ? Δεν είχατε ένα -10 γεμάτο;

-9. Μη σου πω -8.5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Δηλαδή. Φεύγουν δυτικά, ανατολικά; Δεν κατεβάζουν Αυλώνα;

Ειμαι στη δουλεια μετα θα γραψω εχουν πολλα αποκοπη χωρις αυλωνας δεν υπαρχουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζωγράφου και Γέρακας νομίζω δεν είναι 0μ όμως. Έχουν ένα υψομετράκι που κάνει τη διαφορά σε οριακές φάσεις. Κακά τα ψέμματα περιοχές που δεν έχουν κοντά κάτι που να φέρνει κρύο (π.χ. όπως ο Βόλος τη Θεσσαλική πεδιάδα) χρειάζονται σίγουρα -10 στα 850 (ίσως και παρακάτω) για να χιονιστούν και να στρωθούν τα 0μ με πλήρως αρνητικές. Αλλιώς εξαρτάσαι απ' την ραγδαιότητα που λίγο να μειωθεί τσιμπάει λίγο η Τ και ενώ πέφτει χιόνι, αυτό είναι με έστω λίγο θετικές και τρώει αυτό που έπεσε πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

-9. Μη σου πω -8.5

Για να μη στρώνει σε ηπειρωτική περιοχή που είσαι και με 200 μέτρα υψόμετρο πρέπει να ήσουν οριακά -8 με -8.5 κατά τη διάρκεια των φαινομένων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ρε συ τι συγκρίνεις!! Τον Αγιο Στέφανο που χιονίζεται και στρώνει με ένα φτέρνισμα? Εγώ πάντως είχα πρόβλημα. Πόσο μάλλον πιο κάτω στο δυτικό τοξο. Ακόμα κι εκεί που θάφτηκαν, η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω απο το μηδέν. Αντε να πήγε μισό βαθμό κάτω. Και όλα αυτά λόγω ραγδαιότητας. Αλλιώς....ο τελικός απολογισμός θα ήταν πολύ πιο κάτω. 

Δεν αντιλέγω. Αλλά το αποτέλεσμα μετράει. 30 πόντους Αγ Στεφανο και 60 Ζωγραφου. Αυτό δεν είναι θέμα θερμοκρασίας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ORESIVIOS είπε:

Για να μη στρώνει σε ηπειρωτική περιοχή που είσαι και με 200 μέτρα υψόμετρο πρέπει να ήσουν οριακά -8 με -8.5 κατά τη διάρκεια των φαινομένων

Ναι φίλε!! Μπορεί να ήταν και -8 . Δεν θυμάμαι! Θυμούνται σίγουρα πολλά παιδιά εδώ μέσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...