Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Γέρακας είναι καλή χιονοπεριοχη γιατί είναι στους πρόποδες του βόρειου Υμηττού και σε υψόμετρο 200-250 μέτρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Ρε συ τι συγκρίνεις!! Τον Αγιο Στέφανο που χιονίζεται και στρώνει με ένα φτέρνισμα? Εγώ πάντως είχα πρόβλημα. Πόσο μάλλον πιο κάτω στο δυτικό τοξο. Ακόμα κι εκεί που θάφτηκαν, η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω απο το μηδέν. Αντε να πήγε μισό βαθμό κάτω. Και όλα αυτά λόγω ραγδαιότητας. Αλλιώς....ο τελικός απολογισμός θα ήταν πολύ πιο κάτω. 

Σίγουρα το λεκανοπέδιο θέλει ένα γεμάτο -10 για ασφάλεια. Ισχύει ότι δεν μηδενίσαμε πραγματικά (Αγία Παρασκευή είχαμε βέβαια οριακή αρνητική) αλλά και στη Βούλα έστρωσε πολύ και ας είχε 0,5 βαθμούς. Η ραγδαιότητα ωστόσο δεν ήταν συγκυριακή, ίδια χαρακτηριστικά είχε και η Μήδεια με σαφώς δικαιότερη κατανομή. Αυτή τη στιγμή κυνηγάμε ένα γεμάτο -8 τηρουμένων των αναλογιών το οποίο δεν απαγορεύει το 3/3. Για τα νοτιοδυτικά προάστια δυστυχώς δεν επαρκεί συνήθως με δεδομένη και τη δυσκολία τους σε ''καιρό Πεντέλης-Υμηττού''. Προς το παρόν ας επικεντρωθούμε στη διάταξη και βλέπουμε που θα κατέβουν τα 850. Είναι εμφανής η τάση η πτώση τους να γίνει με το σκάσιμο της μπάλας και όχι νωρίτερα, γι' αυτό και ο πρώτος αυλώνας δεν μας πολυενδιαφέρει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ο Άγγλος να προσκυνήσει. Αυτό πρέπει. 

Σίγουρα Νικόλα ο αγγλός ασθενής, ειδικότερα αυτή την στιγμή είναι καταστροφα. 

Αλλά το θετικό είναι ότι υπάρχουν ακόμα αρκετά περιθώρια για να αλλάξει και αυτός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να το πάω παραπέρα. Το ξέρετε ότι στην Ιπποκρατειο είχε 40 πόντους στην Ελπίδα? Και Ζωγραφου, Γερακα 60???Τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ORESIVIOS είπε:

Ο Γέρακας είναι καλή χιονοπεριοχη γιατί είναι στους πρόποδες του βόρειου Υμηττού και σε υψόμετρο 200-250 μέτρα....

Γενικα ο Υμηττός . Και ανατολικες πλαγιες και δυτικες. 

Ειναι σε καλη θεση γεωγραφικά για χιονιαδες lake effect που λεμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Δεν αντιλέγω. Αλλά το αποτέλεσμα μετράει. 30 πόντους Αγ Στεφανο και 60 Ζωγραφου. Αυτό δεν είναι θέμα θερμοκρασίας 

50 εκ τουλάχιστον είχε πέρυσι ο άγιος Στέφανος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Για να μη στρώνει σε ηπειρωτική περιοχή που είσαι και με 200 μέτρα υψόμετρο πρέπει να ήσουν οριακά -8 με -8.5 κατά τη διάρκεια των φαινομένων

Όντως ήταν στο -8;5c στην Ελπίδα αλλά δεν έφταιξε αυτό που πχ στο Μενιδι  δεν έριξε μεγάλη ποσότητα γιατί εδώ Ηλιούπολη στα 160m που είμαι εγώ, θαφτήκαμε. Ήταν  θέμα συγκλίσεων καθαρά πέρσι που ευνόησαν το ανατολικό τόξο της Αττικής 

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαναγράφω μπακαλίστικα τι ισχύει για λεκανοπέδιο: 

-10 για 0μ

-9 για 100μ

-8 για 200μ

-7 για 300μ

-6 για 400μ

-5 για 500μ 

κοκ.

Αυτά διαφέρουν αναλόγως του ανέμου και της ραγδαιότητας. Η Μήδεια και η Ελπίδα αποτελούν οδηγό για το ότι δεν χρειαζόμαστε -10 απαραίτητα. Τα νοτιοδυτικά προάστια πάντα χιονίζονταν λιγότερο σε σύγκριση με τα ανατολικά λόγω υψομέτρου και θέσης αλλά υπάρχουν οι εξαιρέσεις του 1981 και του 2008 που δεν αποτελούν όμως τον κανόνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ORESIVIOS είπε:

50 εκ τουλάχιστον είχε πέρυσι ο άγιος Στέφανος

30 Με μέτρο είχε. Εκεί ήμουν. 55 είχε στη Μήδεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Δεν αντιλέγω. Αλλά το αποτέλεσμα μετράει. 30 πόντους Αγ Στεφανο και 60 Ζωγραφου. Αυτό δεν είναι θέμα θερμοκρασίας 

Ζωγράφου είχε μηδέν Τ λόγω ραγδαιότητας. Εσύ είχες μηδέν ή -1 λόγω θέσης. Αυτό θέλω να πώ. Αν στου Ζωγράφου είχε μικρότερη ραγδαιότητα, θα έβαζε 10 πόντους ας πούμε. Για αυτό και Νικαία δεν έβαλε τίποτα. Κι εκεί χιόνιζε καλούτσικα. Αλλα είχε θετική Τ λόγω των 850 και φυσικά της θέσης της

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Ο Γέρακας είναι καλή χιονοπεριοχη γιατί είναι στους πρόποδες του βόρειου Υμηττού και σε υψόμετρο 200-250 μέτρα....

Εμένα Γερακα 15 χρόνια. Στα ψηλά του προς Πεντέλη είναι καλός. Στα χαμηλά του προς Γλυκά νερά είναι χαλια. Και όμως πέρυσι είχε 60 στα χαμηλά του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά άλλο χιονόπτωση, άλλο χλαπατσοχιονόστρωση με 0,5-1 και άλλο χιονόστρωση που κρατσανάει με -0,5 και κάτω. Για την τελευταία θες γερό κρύο, για τα 0μ το τονίζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Εμένα Γερακα 15 χρόνια. Στα ψηλά του προς Πεντέλη είναι καλός. Στα χαμηλά του προς Γλυκά νερά είναι χαλια. Και όμως πέρυσι είχε 60 στα χαμηλά του

Στα ψηλά του , εννοείς πάνω από τον Γαργηττό; Λογικά το ίδιο και η Ανθούσα, σωστά;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ζωγράφου είχε μηδέν Τ λόγω ραγδαιότητας. Εσύ είχες μηδέν ή -1 λόγω θέσης. Αυτό θέλω να πώ. Αν στου Ζωγράφου είχε μικρότερη ραγδαιότητα, θα έβαζε 10 πόντους ας πούμε. Για αυτό και Νικαία δεν έβαλε τίποτα. Κι εκεί χιόνιζε καλούτσικα. Αλλα είχε θετική Τ λόγω των 850 και φυσικά της θέσης της

Έτσι ακριβώς. Συμφωνούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ORESIVIOS είπε:

Στα ψηλά του , εννοείς πάνω από τον Γαργηττό; Λογικά το ίδιο και η Ανθούσα, σωστά;

Ναι ναι σωστά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Σίγουρα το λεκανοπέδιο θέλει ένα γεμάτο -10 για ασφάλεια. Ισχύει ότι δεν μηδενίσαμε πραγματικά (Αγία Παρασκευή είχαμε βέβαια οριακή αρνητική) αλλά και στη Βούλα έστρωσε πολύ και ας είχε 0,5 βαθμούς. Η ραγδαιότητα ωστόσο δεν ήταν συγκυριακή, ίδια χαρακτηριστικά είχε και η Μήδεια με σαφώς δικαιότερη κατανομή. Αυτή τη στιγμή κυνηγάμε ένα γεμάτο -8 τηρουμένων των αναλογιών το οποίο δεν απαγορεύει το 3/3. Για τα νοτιοδυτικά προάστια δυστυχώς δεν επαρκεί συνήθως με δεδομένη και τη δυσκολία τους σε ''καιρό Πεντέλης-Υμηττού''. Προς το παρόν ας επικεντρωθούμε στη διάταξη και βλέπουμε που θα κατέβουν τα 850. Είναι εμφανής η τάση η πτώση τους να γίνει με το σκάσιμο της μπάλας και όχι νωρίτερα, γι' αυτό και ο πρώτος αυλώνας δεν μας πολυενδιαφέρει. 

Κάτι τελευταίο και το κλείνω ε΄δω για να μην κουράζω. Το 2004 το Γενάρη, με το μετεωρολογική βόμβα που έθαψε την Ανδρο, σε μένα είχα ήλιο με μια μικρή πασπάλα (νομίζω) τη νύχτα. Την ημέρα λοιπόν είχα ήλιο με ολικό παγετό. Τ στα 850 πρέπει να ήταν κάπου -12. 

Ελπίδα ξεσκίστηκε να χιονίζει και έφτασε στο 0 με τα χίλια ζορια.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Κάτι τελευταίο και το κλείνω ε΄δω για να μην κουράζω. Το 2004 το Γενάρη, με το μετεωρολογική βόμβα που έθαψε την Ανδρο, σε μένα είχα ήλιο με μια μικρή πασπάλα (νομίζω) τη νύχτα. Την ημέρα λοιπόν είχα ήλιο με ολικό παγετό. Τ στα 850 πρέπει να ήταν κάπου -12. 

Ελπίδα ξεσκίστηκε να χιονίζει και έφτασε στο 0 με τα χίλια ζορια.  

Γι' αυτό λέω ότι είναι θέμα συγκυριών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos said:

Παιδιά άλλο χιονόπτωση, άλλο χλαπατσοχιονόστρωση με 0,5-1 και άλλο χιονόστρωση που κρατσανάει με -0,5 και κάτω. Για την τελευταία θες γερό κρύο, για τα 0μ το τονίζω.

Με 0,5 θάφτηκε η Γλυφάδα χωρίς να προλάβει να γίνει χλαπάτσα. Η Ελπίδα ήταν ιδιαίτερη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Με 0,5 θάφτηκε η Γλυφάδα χωρίς να προλάβει να γίνει χλαπάτσα. Η Ελπίδα ήταν ιδιαίτερη.

Μέχρι θάλασσα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Γι' αυτό λέω ότι είναι θέμα συγκυριών.

Ειναι ναι!! Αλλα είναι και θέμα θέσης! Αν είσαι κάτω απο το στόμα του Αιγαίου (δες Αγία Παρασκευή) θα ξεράσει χιόνι απο πάνω σου. Κι ας μην είσαι ηπειρωτική περιοχή. Κι ας μην πέφτεις ποτέ στο μηδέν ακόμα και με ξαστεριά με 50 πόντους χιόνι. Αλλα θα ξεράσει υετό και θα θαφτείς. Ενώ αν είσαι στη σκιά της Πάρνηθας (μιλώ για το δυτικό τόξο) και έχεις και χαμηλό υψόμετρο (πχ Περιστέρι έχει 50μ) , τότε έχεις μεγάλο θέμα. Ασε....τα ξέρω απο πρώτο χέρι.  

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...