Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οταν ολα τα υπολοιπα μερη σταματουν, η Στενη συνεχιζει! Ο δρομος ηταν καθαρος πριν λιγα λεπτα, αλλα ασπριζει ξανα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή συνέχεια σε όλους παιδιά! Χαλάνδρι ήλιος και 5 βαθμοί. Μακάρι να είχαμε όλο το χειμώνα τέτοιες φανταστικές θερμοκρασίες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανταποκριση με τον αντιδημαρχο μας που ανεβαινει να ξεχιονισει τα χωρια...

Υ.γ..του εχω πει να λεει και υψομετρα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, Snow sick said:

ΑΝ έμενες Ν.Ηράκλειο να σε δώ που θα την κατέτασες αρχικομάντο σε σχέση με παλαιές

εσενα δλδ σε χαλασαν 5 μερες χιονοπτωσης (εστω νιφαδες..) με θερμοκρασιες -1 με 3 (στη περιοχη σου..)

οταν το ξαναδεις αυτο, μπορει το φορουμ να τα εχει 1000σει 

edit -- επισης καταλαβαινω πως μερικες φορες, ισως τις περισσοτερες - το εχω δει με τα ματια μου απειρες φορες, η Λεωφ. Ειρηνης/Αμαρουσιου στουπιζει και στο Ν Ηρακλειο ουτε καν χιονονερο - δυστυχως η υψομετρικη διαφορα ειναι 70+ μετρα στα 400μ. ..  what can u do.. 

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... 5η συνεχόμενη  ημέρα χιονόπτωσης για το Άνω Χαλάνδρι ...... εκ των οποίων η μία με ολική χιονόστρωση 14 cm και άλλες δύο με χιονόστρωση σε όλες τις ψυχρές επιφάνειες (..... παντού εκτός ασφάλτου ) ...... δεν ήταν σε καμία περίπτωση ιστορικός χιονιάς για την περιοχή μου ...... αλλά ήταν αξιολογότατος σε ένα Χειμώνα τραγικό καιρικά ...... στη δική μου μνήμη θα έχει καλύτερη θέση από τον Τηλέμαχο ......

ΥΓ @teo_73..... στην προσπάθεια να κατεβάσω μερικές φωτογραφίες τις βγάζει αλλοιωμένες ...... σαν χαρτί βρεγμένο ....

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εντωμεταξυ πευκακια αλυκες μεχρι πριν λιγο χιονιζε

Αλυκές χιονομάνα!!! Καλά...Καντίραγας (εκεί στην ανηφόρα μετά τις Αλυκές για Αγχίαλο) δεν το συζητώ....Ροβανιέμι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/2/2023 at 3:01 ΜΜ, Γιάννης μασ είπε:

ολα μαζι....χιονιαρα βολο χωρις χαμηλο...και το πηλιο παλι πηρε αυτο που του αξιζει....Μια φωτο απο πευκακια χθες το μεσημερι καμια ωρα πριν την ληξη της χιονοκαταιγιδας την ωρα που στον βολο δεν μπορουσε να πιασει δρομο σχεδον με τιποτα

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Σαφως η μεγαλυτερη χιονοστρωση απο το 2014  φτανοντας τα 30 εκ στις ευκολες επιφανειες 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα σήκωσε όλα εδώ ο ήλιος, αλλά πραγματικά το χθεσινό ξύπνημα δεν το αλλάζω με τίποτα. Υπέροχο και απρόσμενο. Πάμε για τα επόμενα παιδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geod είπε:

εσενα δλδ σε χαλασαν 5 μερες χιονοπτωσης (εστω νιφαδες..) με θερμοκρασιες -1 με 3 (στη περιοχη σου..)

οταν το ξαναδεις αυτο, μπορει το φορουμ να τα εχει 1000σει 

Ασε να λένε!! Τους πονάει ολους η μπουκα που έκανε προχθές Μενίδι και έστρωσε!!!! Αυτή είναι η ουσία!! Μενίδι θα λέτε και θα κλαίτε εσείς του ανατολικού!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, menidi said:

Ασε να λένε!! Τους πονάει ολους η μπουκα που έκανε προχθές Μενίδι και έστρωσε!!!! Αυτή είναι η ουσία!! Μενίδι θα λέτε και θα κλαίτε εσείς του ανατολικού!!

βασικα, ακομα περιμενω να παρω παρουσιες τάκου, οταν απο κυριακη μερημερι η Κακοκαιρια ειχε χαιρετησει (???) . . .και απο τοτε μεχρι και σημερα ειδαμε 3+ ασπρισματα/φλουδες/πεπονοφουδες/σιφωνια/πεταλουδες/μπαλωματα και αλλα πολλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Iluvatar είπε:

Έβαλε πολύ περισσότερο πιο μετά. Εκατσε ένα σύννεφο και χιονισε και όλα τα πέριξ. Από αυτά που διαβάζω τελικά μόνο άνω Νεάπολη και πέριξ Σχιστού χιονίστηκαν καλά στα δυτικα φετος

Ακριβώς. Για 30 μέτρα υψόμετρο τεράστια διαφορά. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Αυτή η χιονοθυελλα το είδος και η ένταση 99% κατέβαινε Δραπετσώνα Πειραιά σε μια το πολύ δύο ώρες. Ε αυτή από τις 7 το απόγευμα κατέβηκε σε εξασθενημένη μορφη στις 3 τα ξημερώματα. Άνω νεαπολη κάποια τμήματα Κορυδαλλού χιονιστηκαν πολύ καλά.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει σταματήσει να χιονίζει στον Αλμυρό εδώ και κανενα 40λεπτο. Ωστόσο μια μαυρίλα υπάρχει ανατολικά μας και μιας και το stream σήμερα είναι ανατολικό, δεν νομίζω να τελειώσαμε για σήμερα…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snow waves είπε:

Ακριβώς. Για 30 μέτρα υψόμετρο τεράστια διαφορά. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Αυτή η χιονοθυελλα το είδος και η ένταση 99% κατέβαινε Δραπετσώνα Πειραιά σε μια το πολύ δύο ώρες. Ε αυτή από τις 7 το απόγευμα κατέβηκε σε εξασθενημένη μορφη στις 3 τα ξημερώματα. Άνω νεαπολη κάποια τμήματα Κορυδαλλού χιονιστηκαν πολύ καλά.. 

Έχω καταλάβει σε κακοκαιρίες το υψόμετρο μετράει πολυ περισσότερο από οτι μια απλή μέρα, εδώ να δεις με τισ ανηφόρες που  που έχει, άλλο στρώσιμο στην αρχή της και αλλό πάνω. Μην φανταστεις μεγάλη σε μήκος απλά απότομη. Εμένα μου θύμισε κακοκαιρίες του 2000 που χωρίς ιστορικό τα υπερβόρεια και έξω θαβονταν και μέσσα Αθήνα αρκετές πασπάλες τα πρωινά. Δεν έχει πολύ νόημα να πούμε τι και πώς, υπέροχη κακοκαιρία ιστορική για λεκανοπέδιο μάλλον όχι αλλά δεν αφαιρεί τίποτα από την αξία της. Όπως είπα και πριν θα το διάλεγα κάθε φορά αφού βάλανε χιόνι και σημαντικά μεγάλα βουνά σε αντίθεση με κάτι καθαρά Αθηναικές κακοκαιρίες που τα βουνα δεν ευνοούνται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και γκρινιαξα πολύ ,γιατί περισσότερη ώρα έβλεπα κάμερες παρά την λάμπα μου ,.Η κακοκαιρία ήταν πολύ καλή ..

Ότι κοντινότερο στο 2002 θα έλεγα..

Λίγο κάτω να ήταν σε θερμοκρασίες και θεωρώ λόγο μεγαλύτερης διάρκειας να το ξεπερνούσε..

Αυτά..

Πάμε για τα επόμενα ..

Ο Μαρουσάκης πηγε πολύ καλά  ,να τα λέμε και αυτά ..

Επεξεργάστηκε από periklis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δραπετσώνα ξημέρωμα Δευτέρας. Χιονίζει και εδώ κάτω και κατά περιόδους αρκετά απλά η Μήδεια από τις τρεις τελευταίες χρονιές για τη συγκεκριμένη περιοχή πέρναγε τον υετο πιο εύκολα.... 

IMG_20230206_081247.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, NeverSummer said:

Έχω καταλάβει σε κακοκαιρίες το υψόμετρο μετράει πολυ περισσότερο από οτι μια απλή μέρα, εδώ να δεις με τισ ανηφόρες που  που έχει, άλλο στρώσιμο στην αρχή της και αλλό πάνω. Μην φανταστεις μεγάλη σε μήκος απλά απότομη. Εμένα μου θύμισε κακοκαιρίες του 2000 που χωρίς ιστορικό τα υπερβόρεια και έξω θαβονταν και μέσσα Αθήνα αρκετές πασπάλες τα πρωινά. Δεν έχει πολύ νόημα να πούμε τι και πώς, υπέροχη κακοκαιρία ιστορική για λεκανοπέδιο μάλλον όχι αλλά δεν αφαιρεί τίποτα από την αξία της. Όπως είπα και πριν θα το διάλεγα κάθε φορά αφού βάλανε χιόνι και σημαντικά μεγάλα βουνά σε αντίθεση με κάτι καθαρά Αθηναικές κακοκαιρίες που τα βουνα δεν ευνοούνται.

Ισχύει αλλά φέτος το τερμάτησε. Λαμπράκη έιχε 5 πόντους, εγω που είμαι 50 μέτρα ψηλότερα είχα 15-20.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αλυκές χιονομάνα!!! Καλά...Καντίραγας (εκεί στην ανηφόρα μετά τις Αλυκές για Αγχίαλο) δεν το συζητώ....Ροβανιέμι!!!

Είναι ανάλογα τον χιονιά ...σε χιονιαδες με το κλασικό χαμηλό όσο πλησιάζεις Αγχίαλο τόσο λιγότερο χιόνι, γι'αυτό Νέα Ιωνία έχει πάντα το περισσότερο....στα θερμά μετωπαη έχει παντού το ίδιο η προς αγχιαλο έχει παραπάνω...σε χιονιαδες Θεσσαλίας πάλι έχει περισσότερο όσο πας προς αγχιαλο ...ενώ σε χιονιαδες όπως αυτος ευνοούνται περισσότερο άγρια πευκάκια και προς Άγιο Στέφανο ...γενικά το σημείο που λες θα λεγα ότι είναι το χιονοοριο των καλών φαινομένων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...