Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, BrainA said:

Για την Αττική λέω Μίστερ. 4ήμερο έπος. Αν έπρεπε να κρίνουμε τους ιστορικούς με βάση το τι έγινε στο Καβούρι, μπορεί να "μην υπήρχαν" κιόλας.

Και για Κηφισιά ρετάλι ήταν πάντως, ναι σπάνια η πέτσα, όμορφη και καλοδεχούμενη αλλά σίγουρα δε ζήσαμε ισχυρό χιονιά λεκανοπεδίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ρεεε τι γκρινιάζετε; Χαχα. Όλοι μα όλοι, είστε max 15 λεπτά από το κοντινότερο χιόνι. Όσοι μενουν στα ημιορεινά, αναλαμβάνουν το τίμημα της επιλογής τους. Βλέπουν χιόνια αλλά είναι μακριά από πολλά πράγματα. Όποιος μενει Ηλιούπολη, Δάφνη, Νίκαια κτλ, έχει δίπλα του ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΆΡΕΙ. Ε οκ....δεν μπορεί να έχει χιόνι και όποτε γουστάρει. 

Μπρος! Σηκωθείτε από καναπέδες και pc. Με την πρώτη ευκαιρία πάρτε και τα παιδάκια σας (όσοι έχετε) να τα μάθετε να αγαπούν τη φύση. 

εντωμεταξυ αν παραπονεθει ηλιουπολιτης θα  φλιπαρω. λες και ολικη με 10εκ στις ευκολες ειναι κατι κακο... που ελιωσε δυστυχως βεβαια σε 4-5 ωρες λογω ηλιου αλλα εφταναν ανετα αυτες οι ωρες να γυρισει κανεις την ηλιουπολη και να βγαλει φωτο ( το εκανα και εκλαιγα λιγακι  καθως ελιωνε χαχααχ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στενη...Παιδες μου,τσεκαρετε λιγο γιατι ολες οι φωτο ανεβαινουν με κακη αναλυση ολων των συνδαιτημονων..την τελευταια ωρα..

328683619_904192624332969_7534384573709017724_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Η περιοχη του δαφνιου-δασος-κουνελιων χαιδαριου..παντα εχουμε παραπανω φαινομενα και καλυτερες θερμοκρασιες απ τα δυτικα προαστεια..ουσιαστικα στο διασελο αιγαλεω-ποικιλο..αλλα φετος νομιζω ειχαμε ακομα μεγαλυτερες διαφορες με γειτωνικες περιοχες οπως πετρουπολη-περιστερι-ιλιον-καματερο-αιγαλεω..

δασος χαιδαριου δευτερα μεσημερι

 

FB_IMG_1675712904663.jpg

Αυτό που έχω καταλάβει είναι όσο πιο δυτικά τόσο καλύτερα από θέμα θερμοκρασιών - φαινομένων. Εμείς θερμοκρασιακά πήγαμε αρκετά  καλά, σταθήκαμε μόνο λίγο άτυχοι στον υετό. Δεν πειράζει όμως υγεία να υπάρχει και θα ζήσουμε και άλλους χιονιάδες...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Χαϊδάρι περιοχή "παλατάκι" έχουμε μείνει ακόμα στη Μήδεια. Χάσαμε πέρυσι την τεράστια ευκαιρία, αλλά και τώρα αυτά που έκανε (έτσι και αλλιώς δεν περίμενα τρομερά πράγματα για την περιοχή μου) σε καμιά περίπτωση δεν το χαρακτηρίζουμε ως κάτι "ιστορικό". Οπότε δεν υφίσταται 3/3 ούτε καν 2/2... όμως είμαι υπερ-ευχαρηστημένος που το είδα να πέφτει 3η συνεχόμενη χρονιά με παρατεταμένη διάρκεια κρύου, με έστω μια πέτσα ολική και αυτό το μικρό στρώσιμο στις εύκολες επιφάνειες.

Υ.Γ.: Αντικρουόμενα συναισθήματα...απ' τη μία χαίρομαι που το είδα να πέφτει άλλη μια χρονιά, απ' την άλλη απογοήτευση που έχει αρκετά χρόνια να κάνει σοβαρό χιόνι στα μέρη καταγωγής μου...

το 3/3 εγω δεν το εχω σαν ιστορικους στη σειρα βασικα
το εχω σαν ολικη ποιοτικη χιονοστρωση στην περιοχη μου τουλαχιστον.
γιατι αν ηταν για ιστορικους ναι 2/2 ειμαστε ολοι εκτος βορειων εκτος λεκανοπεδιου.
αλλα στρωθηκαμε ολικα και στις ευκολες καλουτσικα 3η σερι χρονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμός στον Αλμυρό εδώ και ένα μισάωρο, έχουν ξαναστρωθεί οι δρόμοι και περισσότερο από το πρωί μάλιστα! Η θερμοκρασία στο 0.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από αναφορές το γύρισε για μικρό διάστημα σε χιόνι και στο Κέντρο πάνω στην έξαρση τα ξημερώματα. 5η ημέρα χιονόπτωσης για τα καραπεδινά της πόλης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Bakounin είπε:

Μόλις ξεκίνησε δυνατή χιονόπτωση Θρακομακεδόνες με χιονοχάλαζο. Τ 3,6, υγραδία 88%. 

Το γύρισε σε κανονικές χοντρές νιφάδες και επεσε η ένταση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

το 3/3 εγω δεν το εχω σαν ιστορικους στη σειρα βασικα
το εχω σαν ολικη ποιοτικη χιονοστρωση στην περιοχη μου τουλαχιστον.
γιατι αν ηταν για ιστορικους ναι 2/2 ειμαστε ολοι εκτος βορειων εκτος λεκανοπεδιου.
αλλα στρωθηκαμε ολικα και στις ευκολες καλουτσικα 3η σερι χρονια

Ναι κατάλαβα...ο καθένας είναι πώς ερμηνεύει την κατάσταση. Εμένα σημαντικός παράγοντας για να χαρακτηρίσω κάτι ιστορικό είναι και το ύψος χιονόστρωσης. 5ποντα στις εύκολες επιφάνειες και ολική μια πέτσα έκανε και άλλες φορές π.χ. το 2015 - 2017 νομίζω και το 2019...θα ψάξω για φωτογραφικό υλικό. Εμείς πέρυσι χάσαμε την ευκαιρία του αιώνα...φέτος οκ πολύ δυνατός χιονιάς, δε συγκρίνεται όμως σε προσδοκίες με αυτό που περιμέναμε πέρυσι και δεν ήρθε ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ύψος των στύλων της ΔΕΗ και το καρτοτηλέφωνο (;) μαρτυρούν το ύψος του χιονιού . Καμπιά Ευβοίας!

 

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο, δέντρο και χιόνι

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Μεσσήνιος είπε:

Ναι κατάλαβα...ο καθένας είναι πώς ερμηνεύει την κατάσταση. Εμένα σημαντικός παράγοντας για να χαρακτηρίσω κάτι ιστορικό είναι και το ύψος χιονόστρωσης. 5ποντα στις εύκολες επιφάνειες και ολική μια πέτσα έκανε και άλλες φορές π.χ. το 2015 - 2017 νομίζω και το 2019...θα ψάξω για φωτογραφικό υλικό. Εμείς πέρυσι χάσαμε την ευκαιρία του αιώνα...φέτος οκ πολύ δυνατός χιονιάς, δε συγκρίνεται όμως σε προσδοκίες με αυτό που περιμέναμε πέρυσι και δεν ήρθε ποτέ.

καλα το περσινο ηταν ακραιο  με την αποψη οτι ειχαμε εμμονη της συγκλισης στην ιδια θεση για 12 ωρες σχεδον ( στον αξονα πεντελη-υμηττο-βουλα)
εδω η γλυφαδα παταγε σε χιονι ΒΠ.
ισως αν ειχαμε εναλλαγες στα τοξα να ηταν ιστορικος με 20ποντα-30ποντα στο λεκανοπεδιο γενικα και οχι 40ποντα-μισο μετρο-60εκ στα ανατολικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, oldboy332 είπε:

Το ύψος των στύλων της ΔΕΗ και το καρτοτηλέφωνο (;) μαρτυρούν το ύψος του χιονιού . Καμπιά Ευβοίας!

 

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο, δέντρο και χιόνι

 

καλα αυτο δεν θα λιωσει μεχρι τουλαχιστον μαρτιο με ψυχος που θα εχει ανα διαστηματα και παλι. 
γιατι και θετικες να παει θα ειναι οριακα 0-2 στα 850hpa. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Τι σε νοιαζει ρε Σακη απο που ειναι, απολαυσε το....οπως κι ο Δεσποτας στη Λαμια που γκρινιαζε..... χαριτολογωντας τα λεω!!!!

Κωστα ο δεσποτας τσακωνεται απο το πρωι στην περιφερεια γιατι δεν χτυπησε 112 σημερα..τους λεει εγω σας τα λεγα αμετονοειτοι αλλα δεν πιστευατε...ε τωρα πρεπει να τον εχουν κλεισει μεσα...αγνοειται🤣🤣🤣🤣

Τα ορεινα μας πανε για θαψιμο...σε λιγο βιντεο απο τσουκα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έκλεισε πάλι εδώ και ρίχνει χιονοχάλαζο με τη σέσουλα! 5η σερί μέρα χιονόπτωσης (είχε ρίξει και το πρωϊ σήμερα και στις 3 τα ξεμερώματα καλή παπλαμουδα). Δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει εδώ από το 2010 έως σήμερα. Και βέβαια στρωμένο χιόνι σε χωράφια και αυλές σε σημαντικό βαθμό ακόμα. 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθένας ορίζει τον ιστορικό για τον τόπο του με τους δικούς του κανόνες και προδιαγραφές. Για εμένα προφανώς και δεν είναι ιστορικός για τα Βριλήσσια και για το Χαλάνδρι και προφανώς δε συγκρίνεται με το περσινό. @Μεσσήνιος όπως είπε και ο φίλος, στο οποίο συμφωνώ το ύψος χιονόστρωσης παίζει κεφαλαιώδη ρόλο. 

Ήταν ένας πολύ δυνατός χιονιάς για τις υπερβόρειες περιοχές της Αττικής 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

καλα το περσινο ηταν ακραιο  με την αποψη οτι ειχαμε εμμονη της συγκλισης στην ιδια θεση για 12 ωρες σχεδον ( στον αξονα πεντελη-υμηττο-βουλα)
εδω η γλυφαδα παταγε σε χιονι ΒΠ.
ισως αν ειχαμε εναλλαγες στα τοξα να ηταν ιστορικος με 20ποντα-30ποντα στο λεκανοπεδιο γενικα και οχι 40ποντα-μισο μετρο-60εκ στα ανατολικα 

Παρά την εμμονή στα ανατολικά, πέρυσι ευνοήθηκε τρομερά και το καράκεντρο. Εγώ είχα γεμάτους 20 πόντους στα Πατήσια, ενώ περιοχές μια ανάσα από το Σύνταγμα, όπως το Κολωνάκι ή το Παγκράτι, είδαν σχεδόν 30ποντα, όπου δεν καθαρίστηκε και δεν πατήθηκε το χιόνι. Ακραία κακοκαιρία επιπέδου δεκαετίας του '60.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Iluvatar είπε:

Κυριακή με Δευτέρα ρε δεν χιόνιζε? Με δουλεύεις χαχαχα? 20 π.οντους έβαλα εγώ στην Νεάπολη. Απλά σε σένα δεν έστρωσε.

Τι διάολο κενά μνήμης έχουνε όλοι?

Αδελφέ  εγώ τπτ απόλυτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Iluvatar είπε:

Κυριακή με Δευτέρα ρε δεν χιόνιζε? Με δουλεύεις χαχαχα? 20 π.οντους έβαλα εγώ στην Νεάπολη. Απλά σε σένα δεν έστρωσε.

Τι διάολο κενά μνήμης έχουνε όλοι?

Προσέξτε θα ψάξουμε κάμερες μην τυχον και δεν χιόνισε τόσες ώρες ή ειχε ψεκαδα αλίμονο 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ Πήλιο ακόμη ρίχνει. Εκεί που λέγαμε ότι τα χαμηλά τύπου Πορταριά έχουν καιρό να δουν κάτι καλό, τώρα έχει λυσσαξει, χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...