Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απολογισμος θα γινει παιδια,οταν τελειωσει η κακοκαιρια για ολους.Θα ανοιξουμε ειδικο θεμα.

Μπορώ να κάνω copy/paste ? Έχω από τις πανελλαδικές να γράψω τόσο μεγάλο κείμενο !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω 3/3 η όχι αλλά μετά απο δύο χρόνια που μας ξεδίψασε, η κακοκαιρία αυτή αν και για την Αθήνα σαν πόλη δεν ήταν τα εκατοστά τα πολλά είναι υπέροχη γιατί απλά θάφτηκαν τα βουνά , μην ξεχνάμε Χελμός Ζήρεια  Μαίναλο , Παρνασσός και πολλά ακόμα. Τι δεν θα έδινα να έκανε 6 τέτοιες μέρες κάθε χρόνο και ας μην σπάγαμε ρεκόρ και μέτρα στο λεκανοπέδιο. Ψυχοφθόρο να βάζει εκατοστά να λιώνει να ξαναβάζει αλλά η διάρκεια είναι λες και ζεις αλλού. Ο χειμώνας έχει ακόμα, δεν θα περάσει με την γλυκόπικρη γεύση Αττικού αττικού χιονιά τύπου 24 ώρες χιόνι και μετά 15 βαθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονιζει ασταματατητα..τα πιο ημιορεινα και πανω χωρια μας ειδη αρχιζουν 10 ποντο...

Πρεπει να επηρεαζομαστε και απο ιονιο δεν μπορει να εχουμε τετοια υγρασια...και οι ανεμοι γυρνουν και νοτιοι και φερνει στουπες...γνωριζει κανεις???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως τα πάντα σε αυτή τη ζωή έτσι και η Βάρβαρα ήταν θέμα timing. Οι καλές οι μπούκες Δευτέρας , τρίτης μέχρι και σήμερα το πρωί έγιναν μέρα με ότι σημαίνει αυτό . Ίσως η Ελπίδα περισυ να χάλασε τη μαγιά!😂😂 Από εκεί και πέρα και αναφέρομαι πιο πολύ στους κέντρο νότιους το θέμα ήταν πιο σαφές : όταν είχαμε υετο δεν είχαμε θερμοκρασίες και όταν είχαμε θερμοκρασίες κοιτάγαμε τα αστέρια . Θεωρώ ότι ήταν μια κακοκαιρία δυνατή που είχε ολα τα φόντα να χαρακτηριστεί ιστορική ( ίσως να είναι για κάποιες περιοχές) αλλά το έχασε στο timing. Ήλιος και 6 βαθμοί αυτή την ώρα στη συγγρου. Την καλημέρα μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Χιονιζει ασταματατητα..τα πιο ημιορεινα και πανω χωρια μας ειδη αρχιζουν 10 ποντο...

Πρεπει να επηρεαζομαστε και απο ιονιο δεν μπορει να εχουμε τετοια υγρασια...και οι ανεμοι γυρνουν και νοτιοι και φερνει στουπες...γνωριζει κανεις???

Από το Αιγαίο είναι η υγρασία . Το χαμηλό έχει απλώς μεταβάλει το ρεύμα σε πιο ανατολικό και οδηγεί την υγρασία πιο βόρεια σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες. Αυτό βλέπω εγώ τουλάχιστον .

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Χιονιζει ασταματατητα..τα πιο ημιορεινα και πανω χωρια μας ειδη αρχιζουν 10 ποντο...

Πρεπει να επηρεαζομαστε και απο ιονιο δεν μπορει να εχουμε τετοια υγρασια...και οι ανεμοι γυρνουν και νοτιοι και φερνει στουπες...γνωριζει κανεις???

Τι σε νοιαζει ρε Σακη απο που ειναι, απολαυσε το....οπως κι ο Δεσποτας στη Λαμια που γκρινιαζε..... χαριτολογωντας τα λεω!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαϊδάρι περιοχή "παλατάκι" έχουμε μείνει ακόμα στη Μήδεια. Χάσαμε πέρυσι την τεράστια ευκαιρία, αλλά και τώρα αυτά που έκανε (έτσι και αλλιώς δεν περίμενα τρομερά πράγματα για την περιοχή μου) σε καμιά περίπτωση δεν το χαρακτηρίζουμε ως κάτι "ιστορικό". Οπότε δεν υφίσταται 3/3 ούτε καν 2/2... όμως είμαι υπερ-ευχαρηστημένος που το είδα να πέφτει 3η συνεχόμενη χρονιά με παρατεταμένη διάρκεια κρύου, με έστω μια πέτσα ολική και αυτό το μικρό στρώσιμο στις εύκολες επιφάνειες.

Υ.Γ.: Αντικρουόμενα συναισθήματα...απ' τη μία χαίρομαι που το είδα να πέφτει άλλη μια χρονιά, απ' την άλλη απογοήτευση που έχει αρκετά χρόνια να κάνει σοβαρό χιόνι στα μέρη καταγωγής μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

καλα εσυ μιλας εκ του ασφαλους, αν εστελνες ακομα αναφορες απο Ν. Σμυρνη μαλλον θα εστιαζες στο τι δειχνει ο Καναδος για 20 Φεβρουαριου, 😂😂😂😂😂

 

ΥΓ. δεν δειχνει κατι ο Καναδος για 20/02, μη μπειτε, απλα this is Kostas Beach-Snow,  χαχαχαχαχα

 

Εγω κοιταω παντα τον μεσο ορο @Beach-snow NG- @billipiros12 ..αχαστος..😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεεε τι γκρινιάζετε; Χαχα. Όλοι μα όλοι, είστε max 15 λεπτά από το κοντινότερο χιόνι. Όσοι μενουν στα ημιορεινά, αναλαμβάνουν το τίμημα της επιλογής τους. Βλέπουν χιόνια αλλά είναι μακριά από πολλά πράγματα. Όποιος μενει Ηλιούπολη, Δάφνη, Νίκαια κτλ, έχει δίπλα του ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΆΡΕΙ. Ε οκ....δεν μπορεί να έχει χιόνι και όποτε γουστάρει. 

Μπρος! Σηκωθείτε από καναπέδες και pc. Με την πρώτη ευκαιρία πάρτε και τα παιδάκια σας (όσοι έχετε) να τα μάθετε να αγαπούν τη φύση. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα απο ανοιγμα της μιας ωρας, ξανα χιονονερο στη Χαλκιδα η οποια αντιστεκεται ακομα και παραμενει το χιονι σε σημεια εντος της πολης. Σαπισαμε εντωμεταξυ 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, Παπλαμουδας said:

για το Πατημα λες μιστερ ή για το Πατωμα; (Πειραιας, Νικαια, Σαρωνιδα κτλ)

Για την Αττική λέω Μίστερ. 4ήμερο έπος. Αν έπρεπε να κρίνουμε τους ιστορικούς με βάση το τι έγινε στο Καβούρι, μπορεί να "μην υπήρχαν" κιόλας.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, nikolas 2365 said:

Τον επόμενο χιονιά αν βγει πάλι προσήνεμος ψηθείτε να τον πούμε Αρχιμήδειο χιονιά. 

Νονός του επόμενου θα είναι διαφορετικός. Και φιλοσοφία άλλη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Νονός του επόμενου θα είναι διαφορετικός. Και φιλοσοφία άλλη. 

Σαλίγκαρος επίσης μου αρέσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Χαϊδάρι περιοχή "παλατάκι" έχουμε μείνει ακόμα στη Μήδεια. Χάσαμε πέρυσι την τεράστια ευκαιρία, αλλά και τώρα αυτά που έκανε (έτσι και αλλιώς δεν περίμενα τρομερά πράγματα για την περιοχή μου) σε καμιά περίπτωση δεν το χαρακτηρίζουμε ως κάτι "ιστορικό". Οπότε δεν υφίσταται 3/3 ούτε καν 2/2... όμως είμαι υπερ-ευχαρηστημένος που το είδα να πέφτει 3η συνεχόμενη χρονιά με παρατεταμένη διάρκεια κρύου, με έστω μια πέτσα ολική και αυτό το μικρό στρώσιμο στις εύκολες επιφάνειες.

Υ.Γ.: Αντικρουόμενα συναισθήματα...απ' τη μία χαίρομαι που το είδα να πέφτει άλλη μια χρονιά, απ' την άλλη απογοήτευση που έχει αρκετά χρόνια να κάνει σοβαρό χιόνι στα μέρη καταγωγής μου...

Κυριακη περιπου 8μμ λ. αθηνων με το που εστριβες απο τη θαλασα προς τα πανω για την εισοδο της αθηνας ειχε χιονοκαταιγιδα και ειχε στρωσει παντου - και δρομο, μεχρι περιπου το υψος του αττικου νοσοκομειου. μετα εκοβε τελειως. Δε σας επιασε εκει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, alkis91_2.0 είπε:

Κυριακη περιπου 8μμ λ. αθηνων με το που εστριβες απο τη θαλασα προς τα πανω για την εισοδο της αθηνας ειχε χιονοκαταιγιδα και ειχε στρωσει παντου - και δρομο, μεχρι περιπου το υψος του αττικου νοσοκομειου. μετα εκοβε τελειως. Δε σας επιασε εκει?

Η περιοχη του δαφνιου-δασος-κουνελιων χαιδαριου..παντα εχουμε παραπανω φαινομενα και καλυτερες θερμοκρασιες απ τα δυτικα προαστεια..ουσιαστικα στο διασελο αιγαλεω-ποικιλο..αλλα φετος νομιζω ειχαμε ακομα μεγαλυτερες διαφορες με γειτωνικες περιοχες οπως πετρουπολη-περιστερι-ιλιον-καματερο-αιγαλεω..

δασος χαιδαριου δευτερα μεσημερι

 

FB_IMG_1675712904663.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης, το γαλλικό σε υετό ήταν το καλύτερο μοντέλο. Με διαφορά και μετά ο τζίφος. Το ελβετικό έπιασε θερμοκρασίες μαζί με το ευρωπαϊκό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Κυριακη περιπου 8μμ λ. αθηνων με το που εστριβες απο τη θαλασα προς τα πανω για την εισοδο της αθηνας ειχε χιονοκαταιγιδα και ειχε στρωσει παντου - και δρομο, μεχρι περιπου το υψος του αττικου νοσοκομειου. μετα εκοβε τελειως. Δε σας επιασε εκει?

Η περιοχη του δαφνιου-δασος-κουνελιων χαιδαριου..παντα εχουμε παραπανω φαινομενα και καλυτερες θερμοκρασιες απ τα δυτικα προαστεια..ουσιαστικα στο διασελο αιγαλεω-ποικιλο..αλλα φετος νομιζω ειχαμε ακομα μεγαλυτερες διαφορες με γειτωνικες περιοχες οπως πετρουπολη-περιστερι-ιλιον-καματερο-αιγαλεω..

δασος χαιδαριου δευτερα μεσημερι

 

FB_IMG_1675712904663.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγία παρασκεύη έτσι για το καλό κατι  έριξε  μέσα στη νύχτα το πρώι πλεον χιονονέριζε και βρήκα κάτι σαν γρανίτα στο τζάμι του αυτοκινήτου. 

Ανοίγει σταδιακά ο καιρός στη Καλλιθέα. 

ΥΓ Υετός  ασχέτως χιονιού σε όλο το λεκανοπέδιο πέφτει απο το Σαββατο το βράδυ..τα λέμε στην αποτίμηση😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Κυριακη περιπου 8μμ λ. αθηνων με το που εστριβες απο τη θαλασα προς τα πανω για την εισοδο της αθηνας ειχε χιονοκαταιγιδα και ειχε στρωσει παντου - και δρομο, μεχρι περιπου το υψος του αττικου νοσοκομειου. μετα εκοβε τελειως. Δε σας επιασε εκει?

Κυριακή απόγευμα ήμουν Αμπελόκηπους, όμως σε συνεχή επικοινωνία με τους δικούς μου ανέφεραν διαστήματα πολύ έντονης χιονόπτωσης χωρίς στρώσιμο στο δρόμο...και το βράδυ αργά 11 που επέστρεψα δε διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Δευτέρα πρωί είχαμε ολική μια πέτσα. Μάλλον σταθήκαμε άτυχοι άλλη μια φορά γιατί το δυτικό τόξο σε γενικές γραμμές πήγε πολύ καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...