Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ισχυρής χιονοκαιρίας "Barbara"-Αρχίδαμος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον χιονοσκεπή, για τα χαμηλά ήταν ανύπαρκτος και για τα β.π κάτι μη αξιομνημόνευτο. 06/02/23 ήμουν όλη μέρα έξω, από Εκάλη και πάνω άλλαζε το σκηνικό ενώ ο Διόνυσος είχε βάλει το διπλάσιο από Δροσιά. Έχω φωτογραφίες από όλη τη διαδρομή Νέο Ηράκλειο - Διόνυσος το μεσημέρι της 06/02. 

Την ίδια μέρα είχα κανονίσει καφέ Κηφισιά. Ξεκίνησα με το αμάξι από την Ακαδημίας, χωρίς να έχω μπει καθόλου ιντερνετ να δω τι και πώς. Περιμενα να δω τουλάχιστον εκεί εικόνα Τηλέμαχου. Αμ δε! Όποιο αμάξι ερχόταν από υπερβόρεια ήταν τίγκα στο χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ακριβώς. Ήταν ένας τυπικός χιονιάς ημιπεδινών προσηνέμων, από αυτούς που θα θεωρούνταν δεδομένοι σε άλλες εποχές. Στα συν του η διάρκεια, στα πλην του οι κάκιστες θερμοκρασίες που δεν επέτρεψαν κάτι σοβαρότερο στα καραπεδινά.

Για προσηνεμος χιονιάς ήταν όντως αρκετά καλός από άποψη διάρκειας ειδικά για τις περιοχές στα υπερβόρεια της Αττικής και βόρεια της Πάρνηθας, Βίλια κτλ. Το Αιγαίο μπούκωνε συνεχώς και έδινε διαρκή φαινόμενα σε αυτές τις περιοχές...

Και σε εμένα στο δάσος Χαϊδαρίου χιόνισε:

5/2 ισχυρή χιονόπτωση με μεγάλες νιφάδες από τις 09:20 το πρωί μέχρι τις 20:30 το βράδυ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΗ! Δυστυχώς λόγω των άσχημων Τ χάσαμε πολλούς πόντους... 

6/2 Τα ξημερώματα πολύ ισχυρή χιονόπτωση, περαιτέρω πτώση της θερμοκρασίας και ύστερα μέσα στην ημέρα ήλιος...

7/2 On off καταστάσεις και στρώσιμο στις εύκολες κυρίως τις πρωινές ώρες - πρώτες μεσημβρινές...

8/2 Το χιόνι το περισσότερο είχε λιώσει αλλά τα ξημερώματα έχουμε εκ νέου ισχυρή χιονόπτωση που στρώνει αμάξια,χορτάρια και στον δρόμο από έναν και λίγο παραπάνω πόντο... Το στρώσιμο ήταν ακαριαίο λόγω των αρνητικών Τ.

9/2 Ασθενής χιονόπτωση νωρίς το πρωί και χιονοχάλαζο και ύστερα βροχή...

Για εδώ ήταν ΜΙΑ ΤΈΛΕΙΑ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ με φαινόμενα που διήρκησαν τεσσερις ημέρες! Σε άλλες περιοχές του λεκανοπεδίου υπήρξαν πολλές τοπικότητες και δεν κατάφεραν πολλά, ενώ αλλού έγινε.... χαμός 

Σκεφτείτε ότι στις 5/2 το βράδυ χιόνιζε μόνο σε εμάς. Πετρούπολη, Περιστέρι, Χαϊδάρι κ.τλ. ούτε που ψιχαλιζε. Φοβερό.. 

Οι θερμοκρασίες σε ήταν μονίμως πάνω από το μηδέν - ο λόγος για τον οποίο δεν έγινε κάτι σοβαρότερο στο κέντρο, αν και γενικότερα το σύστημα ήταν γενικότερα αδύναμο - Μόνο το πρωί της 6/2 έφτασε σε εμάς τους -1,2β, λίγο μετά το πικ της σύγκλισης... Βάλαμε βέβαια και 15 πόντους στα 160μ πράγμα ανέλπιστο, παρόλο που το περισσότερο χιόνι ήταν κακής ποιότητας...

Ωραία ήταν, άμα σκεφτεί κανείς ότι πριν λίγες μέρες φαινόταν στους χάρτες ότι σκάει Τουρκία χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Για προσηνεμος χιονιάς ήταν όντως αρκετά καλός από άποψη διάρκειας ειδικά για τις περιοχές στα υπερβόρεια της Αττικής και βόρεια της Πάρνηθας, Βίλια κτλ. Το Αιγαίο μπούκωνε συνεχώς και έδινε διαρκή φαινόμενα σε αυτές τις περιοχές...

Και σε εμένα στο δάσος Χαϊδαρίου χιόνισε:

5/2 ισχυρή χιονόπτωση με μεγάλες νιφάδες από τις 09:20 το πρωί μέχρι τις 20:30 το βράδυ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΗ! Δυστυχώς λόγω των άσχημων Τ χάσαμε πολλούς πόντους... 

6/2 Τα ξημερώματα πολύ ισχυρή χιονόπτωση, περαιτέρω πτώση της θερμοκρασίας και ύστερα μέσα στην ημέρα ήλιος...

7/2 On off καταστάσεις και στρώσιμο στις εύκολες κυρίως τις πρωινές ώρες - πρώτες μεσημβρινές...

8/2 Το χιόνι το περισσότερο είχε λιώσει αλλά τα ξημερώματα έχουμε εκ νέου ισχυρή χιονόπτωση που στρώνει αμάξια,χορτάρια και στον δρόμο από έναν και λίγο παραπάνω πόντο... Το στρώσιμο ήταν ακαριαίο λόγω των αρνητικών Τ.

9/2 Ασθενής χιονόπτωση νωρίς το πρωί και χιονοχάλαζο και ύστερα βροχή...

Για εδώ ήταν ΜΙΑ ΤΈΛΕΙΑ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ με φαινόμενα που διήρκησαν τεσσερις ημέρες! Σε άλλες περιοχές του λεκανοπεδίου υπήρξαν πολλές τοπικότητες και δεν κατάφεραν πολλά, ενώ αλλού έγινε.... χαμός 

Σκεφτείτε ότι στις 5/2 το βράδυ χιόνιζε μόνο σε εμάς. Πετρούπολη, Περιστέρι, Χαϊδάρι κ.τλ. ούτε που ψιχαλιζε. Φοβερό.. 

Οι θερμοκρασίες σε ήταν μονίμως πάνω από το μηδέν - ο λόγος για τον οποίο δεν έγινε κάτι σοβαρότερο στο κέντρο, αν και γενικότερα το σύστημα ήταν γενικότερα αδύναμο - Μόνο το πρωί της 6/2 έφτασε σε εμάς τους -1,2β, λίγο μετά το πικ της σύγκλισης... Βάλαμε βέβαια και 15 πόντους στα 160μ πράγμα ανέλπιστο, παρόλο που το περισσότερο χιόνι ήταν κακής ποιότητας...

Ωραία ήταν, άμα σκεφτεί κανείς ότι πριν λίγες μέρες φαινόταν στους χάρτες ότι σκάει Τουρκία χαχαχα

Το έγραψα και πιο πάνω, για κάποια δυτικά - νοτιοδυτικά άνω των 150 - 200 μ. ήταν τρομερός χιονιάς. Ωστόσο, ακόμα και εκεί δεν υπήρξε γενικευμένο στρώσιμο ως τα τελείως πεδινά. Περιστέρι, Αιγάλεω και Πειραιάς δεν είδαν σχεδόν τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιονοσκεπής είπε:

Το έγραψα και πιο πάνω, για κάποια δυτικά - νοτιοδυτικά άνω των 150 - 200 μ. ήταν τρομερός χιονιάς. Ωστόσο, ακόμα και εκεί δεν υπήρξε γενικευμένο στρώσιμο ως τα τελείως πεδινά. Περιστέρι, Αιγάλεω και Πειραιάς δεν είδαν σχεδόν τίποτα.

Ναι έχεις δικιο.. δεδομένου των συνθηκών δεν περίμενα ούτε στην περιοχή μου κάτι αλλά να τελικά που ήρθε.. 

Σε εσάς, αν θυμάμαι καλά στα Πατήσια τι έκανε; Στρώσιμο αποκλείεται να φανταστώ αλλά τουλάχιστον τα ξημερώματα της 6/2 έκανε έστω καμία ισχυρή χιονόπτωση έτσι για το μάτι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Ναι έχεις δικιο.. δεδομένου των συνθηκών δεν περίμενα ούτε στην περιοχή μου κάτι αλλά να τελικά που ήρθε.. 

Σε εσάς, αν θυμάμαι καλά στα Πατήσια τι έκανε; Στρώσιμο αποκλείεται να φανταστώ αλλά τουλάχιστον τα ξημερώματα της 6/2 έκανε έστω καμία ισχυρή χιονόπτωση έτσι για το μάτι;

Ναι, έκανε ένα ξέσπασμα τα ξημερωματα με μια πέτσα 1 εκ. σε αμάξια και χόρτα. Κατά τα άλλα, ον οφφ χιονόνερο και σπαστική ψεκάδα. Έσωσε κάπως τα προσχήματα του περσινού αίσχους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γαλάτσι στο υψόμετρο μου ξημερώματα της 6ης φλεβ είχαμε 4 με 5εκ στα αμάξια και πέτσα σε δρόμο. Τις επόμενες μέρες σε εξάρσεις είχαμε πέτσες λίγων λεπτών στα αυτοκίνητα λόγω έντασης. Καλύτερος από τους χιονιαδες του 2015 και ίσως και από Αριάδνη (2017) που παρόλο το 5ποντο ΔΕΝ στρωθηκε ποτέ ο δρόμος 

Το 2019 (Τηλέμαχος) είχαμε 8-10ποντο σε εύκολες και 2 3 σε δρόμο 

Οπότε τα πρόσφατα μη ιστορικά χιόνια στην περιοχή μου προσωπικά θεωρώ πως Τηλέμαχος>Βαρβάρα>Αριάδνη>2015. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ναι, έκανε ένα ξέσπασμα τα ξημερωματα με μια πέτσα 1 εκ. σε αμάξια και χόρτα. Κατά τα άλλα, ον οφφ χιονόνερο και σπαστική ψεκάδα. Έσωσε κάπως τα προσχήματα του περσινού αίσχους.

Ιεροσυλια φίλε να μενεις στα Πατησια και να αποκαλεις αισχος οποιαδηποτε κακοκαιρια φερνει χιονι εκει.Ποσω μαλλον οταν στρωνει κιολας εστω και υποτυπωδως.Δεν στο λεω επικριτικα ετσι;ο καθενας οπως τη βρισκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ιεροσυλια φίλε να μενεις στα Πατησια και να αποκαλεις αισχος οποιαδηποτε κακοκαιρια φερνει χιονι εκει.Ποσω μαλλον οταν στρωνει κιολας εστω και υποτυπωδως.Δεν στο λεω επικριτικα ετσι;ο καθενας οπως τη βρισκει.

Αίσχος αποκαλώ τον περσινό χειμώνα και λέω ότι η Βαρβάρα έσωσε τα προσχήματα. Απλώς διαβάζω α) ανακρίβειες περί 3/3 στο Κέντρο και β) υπερβολές για ιστορική κακοκαιρία από παιδιά άνω των 200-250 μ, λες και δεν κάνει συχνά τέτοια χιόνια εκεί. Στην Αττική ζούμε. Δεν είμαστε Φλώρινα, αλλά δεν είμαστε και Ρόδος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Αίσχος αποκαλώ τον περσινό χειμώνα και λέω ότι η Βαρβάρα έσωσε τα προσχήματα. Απλώς διαβάζω α) ανακρίβειες περί 3/3 στο Κέντρο και β) υπερβολές για ιστορική κακοκαιρία από παιδιά άνω των 200-250 μ, λες και δεν κάνει συχνά τέτοια χιόνια εκεί. Στην Αττική ζούμε. Δεν είμαστε Φλώρινα, αλλά δεν είμαστε και Ρόδος.

Α,δεν το καταλαβα,συγγνωμη.Κατα τα λοιπα εχω γραψει την αποψη μου στο θεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εμένα που έριξε 30π κ είχα χιονόστρωση για μια βδομάδα δεν το λέω κ συνηθισμένο, καθώς είμαι 800μ από θάλασσα κ 10μ υψόμετρο. Βέβαια έκανε τα ίδια περίπου τα τελευταία τρία χρόνια, ωστόσο σε σχέση με τις δύο προηγούμενες χρονιές που είχαμε χειμώνα διαρκείας, εδώ ήταν του δεκαημέρου....

Σε σχέση με τους περισσότερους ήμουν τυχερός, δεδομένου του κακού χειμώνα...

 

Οπότε για εμένα θεωρείται αξιομνημόνευτος χιονιάς.

Απλά τα τελευταία τρία χρόνια για 1-2 βαθμούς έχω χάσει πραγματικά ιστορικούς!  Δηλαδή 50εκ κ πολύ πιο πάνω....

Αυτή η γλυκόπικρη αίσθηση, στην αρχή να το στρώνει γοργά κ να φτάνει τους 20+ πόντους κ ξαφνικά να τσιμπάει η θερμοκρασία λίγο κ ενώ συνεχίζει να ρίχνει αβερτα για 2-3 μέρες ακόμη να μένει στα ίδια....

Τρεις χρονιές το ίδιο μου κάνει....

.

 

 

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάποιες ακόμα φωτογραφίες από τις 05/02

IMG_20230205_173024.jpg.82cca2ccd0173356b24bf10c80d1c998.jpg

IMG_20230205_183957.jpg.3813a5d929e0daa9ec7f3d8fa98aa23a.jpg

IMG_20230205_181233.jpg.8f2d9859f2415c4e1d78d21fdae9309a.jpg

Εδώ κάποιοι μου χαλάνε το χιόνι στον δρόμο χεχεχε

IMG_20230205_175016.jpg.40bf674c9064b4fd2a1962fb103d28c6.jpg

Όλα κλειστά... φοβερή στούπα

IMG_20230205_173850.jpg.be5f2f218215cc577d553a1fcaf1f56b.jpg

Και τέλος μια όχι και τόσο αντικειμενική μέτρηση...

IMG_20230205_173844.jpg.d314be1180616a7285d238e27b9586d8.jpg

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/11/2023 at 11:22 ΜΜ, Χιονοσκεπής είπε:

Το έγραψα και πιο πάνω, για κάποια δυτικά - νοτιοδυτικά άνω των 150 - 200 μ. ήταν τρομερός χιονιάς. Ωστόσο, ακόμα και εκεί δεν υπήρξε γενικευμένο στρώσιμο ως τα τελείως πεδινά. Περιστέρι, Αιγάλεω και Πειραιάς δεν είδαν σχεδόν τίποτα.

Επειδή πολλοί είπαν ότι στη Βαρβάρα ευνοήθηκε το δυτικό τόξο ενώ στην Ελπίδα το ανατολικό, αυτόματα σκέφτηκα ότι το Ίλιον για παράδειγμα που μένω όπως και Περιστέρι, Αιγάλεω δεν ήταν στο επίκεντρο σε καμία από τις δύο χιονοκαιρίες,οπότε αναρωτήθηκα από την ενεργοποίηση ποιανού τόξου μπορούμε να είμαστε στο επίκεντρο των φαινομένων εμείς;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Επειδή πολλοί είπαν ότι στη Βαρβάρα ευνοήθηκε το δυτικό τόξο ενώ στην Ελπίδα το ανατολικό, αυτόματα σκέφτηκα ότι το Ίλιον για παράδειγμα που μένω όπως και Περιστέρι, Αιγάλεω δεν ήταν στο επίκεντρο σε καμία από τις δύο χιονοκαιρίες,οπότε αναρωτήθηκα από την ενεργοποίηση ποιανού τόξου μπορούμε να είμαστε στο επίκεντρο των φαινομένων εμείς;

Δυτικό τόξο είστε, αλλά θέλετε καλύτερες θερμοκρασίες για να δείτε σοβαρό χιόνι. Η Βαρβάρα είχε υετό, αλλά όχι θερμοκρασίες, γι'αυτό έβαλαν χιόνι στο Δάσος Χαϊδαρίου, στην Πετρούπολη κλπ. και όχι στα χαμηλά των δυτικών. Το πράγμα δυσκολεύει για περιοχές όπως το Ίλιον, η Ανάκασα κλπ. που είναι δίπλα στον Κηφισό, όπως και για Σεπόλια, Κολωνό, Πατήσια, επειδή δεν μας πιάνει κανένα τόξο καλά, ακόμη και σε ιστορικούς χιονιάδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Δυτικό τόξο είστε, αλλά θέλετε καλύτερες θερμοκρασίες για να δείτε σοβαρό χιόνι. Η Βαρβάρα είχε υετό, αλλά όχι θερμοκρασίες, γι'αυτό έβαλαν χιόνι στο Δάσος Χαϊδαρίου, στην Πετρούπολη κλπ. και όχι στα χαμηλά των δυτικών. Το πράγμα δυσκολεύει για περιοχές όπως το Ίλιον, η Ανάκασα κλπ. που είναι δίπλα στον Κηφισό, όπως και για Σεπόλια, Κολωνό, Πατήσια, επειδή δεν μας πιάνει κανένα τόξο καλά, ακόμη και σε ιστορικούς χιονιάδες.

Άρα ούτε καθαρά δυτικό τόξο είμαστε. Είμαστε κάπου στη μέση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/11/2023 at 9:23 ΜΜ, Χιονοσκεπής είπε:

Ρώτα τον Σάκη από την Καλλιθέα ή εμένα από τα Πατήσια να σου πουν πώς ψάχναμε το ένα δακτυλο χιόνι στα αμάξια χαχαχα

Για τα 200-250 μ. της Ηλιούπολης εσύ το θεωρείς σοβαρό χιόνι αυτό με βάση την δυναμική της περιοχής σου; Στα "πέτρινα" θα χεις δει τα ίδια και περισσότερα

 

 

Για Ηλιούπολη ήταν μια χαρά. Δεν φτάνει επ ουδενί Ελπίδα (1η), 2008/2002/2004/Μήδεια. 

Αλλά ήταν αμέσως μετά από Μήδεια η Βαρβάρα μαζί κάπως με Τηλέμαχο. 

Ναι το ότι μπορεί πιο πολύ στην περιοχή δεν σημαίνει ότι δεν ήταν 3η σερί χρονιά στρωσιματος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

Για Ηλιούπολη ήταν μια χαρά. Δεν φτάνει επ ουδενί Ελπίδα (1η), 2008/2002/2004/Μήδεια. 

Αλλά ήταν αμέσως μετά από Μήδεια η Βαρβάρα μαζί κάπως με Τηλέμαχο. 

Ναι το ότι μπορεί πιο πολύ στην περιοχή δεν σημαίνει ότι δεν ήταν 3η σερί χρονιά στρωσιματος

Ναι, απλώς λέω ότι ήταν μια κακοκαιρία τύπου 10ς που ο μέσος Αθηναίος δεν θα θυμάται καν. Ο μέσος Αθηναίος δεν μένει στην Ηλιούπολη και στα Μελίσσια, περιοχές με υψόμετρο και άλλη δυναμική στο χιόνι. Για τα προσήνεμα συνολικά ήταν μια χαρά κακοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάποιες ακόμα φωτογραφίες έτσι για να χορτάσει το μάτι αυτές τις μέρες πριν από τον μεγάλο κβ😋

IMG-a8e477438816030d9e1f34b7845bf2f9-V.jpg.b58a6a37d390d79a114a440d18803c3b.jpg

IMG-80d256907b224e82142dc3217743f91c-V.jpg.32b86d9963cdd8fcb0a0f43f8b9e280c.jpg

IMG-b12c58ef11f2c2986bf9369c70cac4ae-V.jpg.4c698c21cc775be388bc64638b21500a.jpg

 

 

IMG-44b92fba19e66b79ae7665415b588f53-V.jpg.05f7134c60aef72f4704cb76a3e99544.jpg

IMG-eedc3152c8bb15f42d9ee0b51b0ae1d3-V.jpg.760865c7b16c331fd9c757f601ad4d43.jpg

IMG-50bacfbe6f76d778728a0cbad3687403-V.jpg.d40638c2b0c773aa87fa42f9b74631cf.jpg

IMG-80157384aeda7696ec6d39d993aa331a-V.jpg.68c41e05cc872581c14f743148e9e31f.jpg

IMG-4dbb6a00c54f1bc8b4ef0b9d5d0f9148-V.jpg.9597e3794f772b5421d198e0259ea0e7.jpg

 

IMG-d166196df6ab9f25aa95aa083273c59e-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...