Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ισχυρής χιονοκαιρίας "Barbara"-Αρχίδαμος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά θεωρώ την “Barbara” αξιολογότατη καλοκαιρία (συμφωνώ με τον όρο που έχει ήδη αναφέρει κάποιος φίλος εδω, ο @ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ αν δεν κάνω λάθος) με κύριο χαρακτηριστικό την μεγάλη διάρκεια που έχουμε χρόνια να δούμε.                  
Ok δεν έκανε κάτι ιστορικό στην περιοχή μου αλλά είμαι ικανοποιημένος που έστω και πρόσκαιρα το έστρωσε κι επί 5 μέρες χιόνιζε παροδικά. 5 μέρες χιονόπτωσης σε μία καλοκαιρία.                                                                                                                  
Ίσως αν δεν μεσολαβούσε η Μήδεια και η Ελπίδα, να μου φαινόταν λίγο αλλά από τη στιγμή που είδα 2 συνεχόμενες χρονιές πολύ χιόνι στην πόρτα μου, είμαι ευχαριστημένος με το φετινό. 

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως , με αφορμή ΚΑΙ την κακοκαιρία που μας πέρασε, θα ήθελα να τονίσω την εδραιωμένη πλέον πεποίθηση που έχω για τις περιοχές πέριξ του Υμηττού. Μετακόμισα στο βόρειο Μενίδι το 1995. Και γενικά, όταν έστρωνε Θρακομακεδόνες από τα 400 και πάνω, ασπρίζε και η κορυφή του Υμηττού. Η χιονόπτωση εδώ στα 200 ήταν κάτι συνηθισμένο, αν και ήταν δύσκολη η χιονόστρωση. Στο μεταπτυχιακό μου 2002-2004 στου Ζωγράφου, πάλι δεν έβλεπα κάτι ιδιαίτερο στην περιοχή. Το Γενάρη του 2002 δεν είχα ακόμα ξεκινήσει το μεταπτυχιακό εκεί και δεν ήξερα τι είχε γίνει. Στα 2 χρόνια που ανέβαινα σχεδόν κάθε μέρα εκεί, είχε συμβεί να χιονίζει Μενίδι και εκεί τίποτα. Επομένως ο Υμηττός ήταν απαξιωμενος στη συνειδηση μου (στο θέμα "χιόνι"). Τελικά βλέπω ότι είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΌΣ, κυρίως επειδή είναι πολύ ανατολικά και λόγω Αιγαίου πιάνει ραγδαιοτητες, οι οποίες εν τέλει ρίχνουν και τη θερμοκρασία. 

Respect λοιπόν στον Τρελό μας!! Μεταξύ μας πάντως, αν μου έλεγαν "σε ποια περιοχή μέχρι 350μ υψόμετρο θέλεις να ζήσεις" με ένα από τα βασικά κριτήρια το χιόνι, θα επέλεγα ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ τον άξονα Μελίσσια, Βριλήσσια!! Εκτός από τρελά χιόνια έχουν και τρομερές υποδομές αλλά και πράσινο. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, menidi said:

Πάντως , με αφορμή ΚΑΙ την κακοκαιρία που μας πέρασε, θα ήθελα να τονίσω την εδραιωμένη πλέον πεποίθηση που έχω για τις περιοχές πέριξ του Υμηττού. Μετακόμισα στο βόρειο Μενίδι το 1995. Και γενικά, όταν έστρωνε Θρακομακεδόνες από τα 400 και πάνω, ασπρίζε και η κορυφή του Υμηττού. Η χιονόπτωση εδώ στα 200 ήταν κάτι συνηθισμένο, αν και ήταν δύσκολη η χιονόστρωση. Στο μεταπτυχιακό μου 2002-2004 στου Ζωγράφου, πάλι δεν έβλεπα κάτι ιδιαίτερο στην περιοχή. Το Γενάρη του 2002 δεν είχα ακόμα ξεκινήσει το μεταπτυχιακό εκεί και δεν ήξερα τι είχε γίνει. Στα 2 χρόνια που ανέβαινα σχεδόν κάθε μέρα εκεί, είχε συμβεί να χιονίζει Μενίδι και εκεί τίποτα. Επομένως ο Υμηττός ήταν απαξιωμενος στη συνειδηση μου (στο θέμα "χιόνι"). Τελικά βλέπω ότι είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΌΣ, κυρίως επειδή είναι πολύ ανατολικά και λόγω Αιγαίου πιάνει ραγδαιοτητες, οι οποίες εν τέλει ρίχνουν και τη θερμοκρασία. 

Respect λοιπόν στον Τρελό μας!! Μεταξύ μας πάντως, αν μου έλεγαν "σε ποια περιοχή μέχρι 350μ υψόμετρο θέλεις να ζήσεις" με ένα από τα βασικά κριτήρια το χιόνι, θα επέλεγα ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ τον άξονα Μελίσσια, Βριλήσσια!! Εκτός από τρελά χιόνια έχουν και τρομερές υποδομές αλλά και πράσινο. 

Το βορειοανατολικό λεκανοπέδιο εν γένει είναι πολύ δυνατό σε ό,τι αφορά τις αστικές περιοχές του λεκανοπεδίου γιατί δεν μπορεί να φάει μούφα σε σοβαρούς χιονιάδες. Μόνο σε μουφοκαταστάσεις μπορεί πχ να χιονίσει χωρίς στρώσιμο στα δυτικά και να μην κλείσει ο καιρός στα ανατολικά. Ο χιονιάς του 2013 (8 Γενάρη) είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα όπου στα βορειοδυτικά το έστρωσε αλλά δεν είναι τυχαίο που ελάχιστοι τον αναφέρουν.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Το βορειοανατολικό λεκανοπέδιο εν γένει είναι πολύ δυνατό σε ό,τι αφορά τις αστικές περιοχές του λεκανοπεδίου γιατί δεν μπορεί να φάει μούφα σε σοβαρούς χιονιάδες. Μόνο σε μουφοκαταστάσεις μπορεί πχ να χιονίσει χωρίς στρώσιμο στα δυτικά και να μην κλείσει ο καιρός στα ανατολικά. Ο χιονιάς του 2013 (8 Γενάρη) είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα όπου στα βορειοδυτικά το έστρωσε αλλά δεν είναι τυχαίο που ελάχιστοι τον αναφέρουν.

Κι όμως, 8/1/13 εδώ είχε το τριπλάσιο χιόνι από Βαρβάρα. Υπάρχει και βίντεο στο YouTube που το έφτιαξε ο αδερφός μου εδω στη γειτονιά μου. Εμένα Βόλο τότε. Περπατάμε την ώρα μιας από τις μεγάλες στουπες εκείνου του χιονιά (Μενίδι χιόνια 2013 αν πατήσεις θα στο βγάλει)

Επίσης Μάρτη του 11 ολική ξανά. Ωραίο χιόνι. Περισσότερο από αυτό που έριξε τώρα. Επίσης Δεκέμβρη του 10 είχαμε 10-15 πόντους στις εύκολες εδώ και ολική κατά περιόδους. Στα 230 είχαμε κανονική ολική που κράτησε κιόλας. Πάλι περισσότερο από Μπάρμπαρα. Από εκεί και πέρα, είχαμε αυτά που ξέρουμε ολοι την πέτρινα 13ετια. Κάτι 2012, 2015 με τρομερό ψύχος αλλά ελάχιστο υετό. 

Για αυτό λέω....η Βαρβάρα - Αρχίδαμος ήταν ιστορική μόνο για τα ορεινά ΝΔ του λεκανοπεδίου. Μιλώ μόνο για λεκανοπέδιο Αττικής.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αποτίμηση:

1. Μπορούμε να χιονιστούμε και με -4/850

2. Μπορούμε να έχουμε 5 σερί ημέρες χιονόπτωση.

3. 3x3 τσεκ.

4. Σαφώς μικρότερης έντασης από Μήδεια και Ελπίδα για την περιοχή. Τη θεωρώ ανώτερη του Τηλέμαχου λόγω διάρκειας ψύχους, ημερών χιονόπτωσης-κλειστού καιρού. Ως εκ τούτου την τρίτη μεγαλύτερη κακοκαιρία στην περιοχή από το 2010 ασχέτως του ότι δεν ξεπεράσαμε το 20ποντο αυτή τη φορά.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά και τον Αρχίδαμο, και όσον αφορά τις κακοκαιρίες ΜΕΤΑ το 2008, η σειρά των χιονιάδων για την περιοχή μου - με γνώμονα το τελικό ύψος χιονόστρωσης και μόνο - είναι η εξής:

 

1) Ελπίδα (24/1/2022):  ~45 εκατοστά

2) Μήδεια (15-16/2/2021): 30-35 εκατοστά

3) Αριάδνη (9/1/2017): ~10 εκατοστά

4) Αρχίδαμος (6/2/2023): 8-10 εκατοστά

5)Τηλέμαχος (8/1/2019): ~8 εκατοστά

=5) 29 Δεκεμβρίου 2016: ~8 εκατοστά

7) 9 Μαρτίου 2011: 4-5 εκατοστά

=7) 19 Φεβρουαρίου 2015: 4-5 εκατοστά

9) 10 Φεβρουαρίου 2015: Δεν έστρωσε ολικά μεν, αλλά στις εύκολες επιφάνειες είχε πάνω από 6-7εκ. χιόνι σίγουρα.

 

Από εκεί και ύστερα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις μικρής χιονόστρωσης που δεν μπορούν να συγκριθούν έυκολα... Κάποιες από αυτές ήταν ολικές έστω και για λίγη ώρα ( πχ 11/2/2015, 20/3/2022) άλλες όχι, αλλά είναι πολλές για να τις γράψω αναλυτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρνηθα στα 500. Υπάρχει ακόμα αρκετό χιόνι σήμερα. Οι ευκάλυπτοι βέβαια δεν έχουν κανένα θέμα. Ούτε οι κάμπιες χαχα.

Γενικά έχει χρόνια να κάνει μια κακοκαιρία ή έναν χειμώνα με σερί αρνητικών όπως ας πούμε 83,87, 92 κτλ. Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός και με έπαιρνε ο πατέρας μου στη δουλειά του στη ΔΕΗ στα 225 υψόμετρο στο Μενίδι, κάτι κρύσταλλα κάθε πρωί. Ειδικά το 91 και όχι μόνο. Λεμονιές δεν έβρισκες εύκολα εδώ. 

Πάνε αυτά. 

 

IMG_20230214_114243.jpg

IMG_20230214_111717.jpg

IMG_20230214_111125.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως ειναι η πρωτη φορα τα τελευταια 40 χρονια που θυμαμαι 3 σερι χειμωνες με εστω πασπαλισμα ή χιονοστρωση εδω ... δεν εχει ξανασυμβει...πιθανοτατα προηγουμενη αντιστοιχη τριετια με την 2021-22-23 ήταν το 1976-77-78

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Μπάρμπαρα εδώ Μεταμορφωση πολύ λίγα πράγματα. Σιγουρα το γεγονός πως χιόνισε Δευτέρα ξημερώματα, Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη είναι σπάνιο και άξιο αναφοράς αλλά η χιονοστρωση αφορούσε σκεπές και δέντρα, αντε και ελάχιστα δρομο σαν φιλμ και εξαφανιζοταν μετά από λίγες ώρες. Σε γενικές γραμμές δεν αποτέλεσε ιστορικό χιονια για εδώ στα 200 μέτρα των "χαμηλών" βορείων προαστίων, εντός λεκανοπεδιου. Η χιονοστρωση του Τηλέμαχου ήταν ανώτερη για εδώ και φυσικά Μήδεια και Ελπιδα απιαστες. θα συγκρινα τη Μπάρμπαρα με κάτι αντίστοιχο του 2017 ή του 2015.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/2/2023 at 3:51 ΜΜ, Jimmys-snow είπε:

Εντάξει...τι να λέμε. Αλλη κατηγορία εκεί. Δίπλα στη Μαλ@κάσα, φουλ προσήνεμα και συνάμα με έναν βαθμό ηπειρωτικότητας. Η μόνη πεδινή περιοχή στην Αττική που μπορέι να χιονιστεί και με εγκλωβισμό και μπορεί να χτυπήσει και -10 σε αναστροφές. . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πρώτη φωτογραφία είναι χθεσινή, 13-2, στον Πάλιουρα, φαίνεται το δημοτικό του για όσους ξερουν. Είχε εκείνη την ημέρα περίπου 30π+.

Στην δεύτερη είναι λίγο πριν, στην διασταύρωση που πάει ευθεία Στενή, δεξιά Καθενους κ αριστερά Πάλιουρα - Ψαχνά.

Η τρίτη είναι Κυριακή 12-2, μεσημέρι λίγο πριν τα Πολιτικά, κ η τέταρτη πάλι εκεί το Σάββατο 11-2.

 

Ακόμη έχει σήμερα σε κάποια σκιερά μέρη λίγο χιόνι. Ολική χιονοκάλυψη 8 μέρες σε παραθαλάσσιο μέρος! Κ μάλιστα το μέγιστο που είχα σε αυτήν την χιονοκαιρια ήταν 25-30π.

Για έναν βαθμό έχασα ένα μέτρο, όπως ήταν 150μ πιο ψηλά από μένα με σχεδόν 1μ!

Δεν πειράζει, δόξα τω Θεώ, μία χαρά!

 

IMG_20230213_134740_856.jpg

IMG_20230213_134728_394.jpg

IMG_20230212_160142_669.jpg

IMG_20230211_111430_056.jpg

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Εντάξει...τι να λέμε. Αλλη κατηγορία εκεί. Δίπλα στη Μαλ@κάσα, φουλ προσήνεμα και συνάμα με έναν βαθμό ηπειρωτικότητας. Η μόνη πεδινή περιοχή στην Αττική που μπορέι να χιονιστεί και με εγκλωβισμό και μπορεί να χτυπήσει και -10 σε αναστροφές. . 

-13.2 στην Αριαδνη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα βιντεάκι με φώτογραφίες και βίντεο από το χωριό από την Δευτέρα μέχρι την Τετάρτη το μεσημέρι, με την χιονόπτωση να σταματάει ουσιαστικά την Πέμπτη πριν το μεσημέρι. Δεν πρόλαβα να βγάλω ωραίες φώτο την Τετάρτη αφού συνέχεια φτυάριζα μέχρι να φύγω αλλά  δεν βαριέσαι...τι να τις κάνεις τις φωτογραφίες; Το θέμα είναι να ζήσουμε σύντομα αντίστοιχες καταστάσεις.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 14/2/2023 at 3:51 ΜΜ, Jimmys-snow είπε:

Εκεί πώς ταξινομούνται Μήδεια-Ελπίδα-Βαρβάρα? Στα Βίλια και τη Θηβα νομίζω είναι 1. Ελπίδα, 2 . Βαρβάρα(Αρχίδαμος), 3. Μήδεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, oldboy332 είπε:

Ένα βιντεάκι με φώτογραφίες και βίντεο από το χωριό από την Δευτέρα μέχρι την Τετάρτη το μεσημέρι, με την χιονόπτωση να σταματάει ουσιαστικά την Πέμπτη πριν το μεσημέρι. Δεν πρόλαβα να βγάλω ωραίες φώτο την Τετάρτη αφού συνέχεια φτυάριζα μέχρι να φύγω αλλά  δεν βαριέσαι...τι να τις κάνεις τις φωτογραφίες; Το θέμα είναι να ζήσουμε σύντομα αντίστοιχες καταστάσεις.

 

Αυτό το κομμάτι του βίντεο στο 2.45 με την τρομερη στουπάτη χιονόπτωση υπάρχει φανταζομαι ως ξεχωριστό βιντεο ετσι? Αν μπορεις περασέ το Δημήτρη, πρέπει ναναι το κουρυφαίο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/2/2023 at 1:04 ΜΜ, Beach-snow NG είπε:

Αυτό το κομμάτι του βίντεο στο 2.45 με την τρομερη στουπάτη χιονόπτωση υπάρχει φανταζομαι ως ξεχωριστό βιντεο ετσι? Αν μπορεις περασέ το Δημήτρη, πρέπει ναναι το κουρυφαίο!!!

Ναι,Κώστα .Το ανεβάζω μαζί και με ένα άλλο αντίστοιχο την ώρα που πήρα τον δρόμο της επιστροφής από το χωριό.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δαφνί..η μοναδικη περιοχη της Αθηνας κατω των 150μ που ειδε "ιστορικο" χιονι φετος φτανοντας τα 20εκ...λογω κυριως της βραδυνης ισχυρης χιονοπτωσης της πρωτης βραδιας που χτυπησε το ορος Αιγαλεω μεταξυ Δαφνιου -Σκαραμαγκα και Περαματος... 

received_1350132849084850.jpeg

received_583858856987944.jpeg

received_955135015853551.jpeg

received_5607358389392789.webp

received_5607358389392789.webp

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνυπογράφω με τους προλαληλαντες, ειδικά beach snow, αλλά κ Γιώργο από Δροσοπηγή....Ίσως, εν τέλει, λόγω αφενός μεν της μεγάλης διάρκειας της κ αφετέρου του επηρεασμού του μεγαλύτερου σχεδόν μέρους του λεκανοπεδίου αλλά κ του νομού Αττικής εν γένει, που κακα τα ψέματα, σε λίγα χρόνια, περιοχές όπως Καπανδρίτι θα θεωρούνται υπερβόρεια προάστια , πρέπει να την εντάξουμε στις μεγάλες κακοκαιρίες, κ στο 3/3 για την πόλη της Αθήνας αλλά κ την Αττική γενικότερα...              Υ.γ. είδα ο.τι σχεδόν υπάρχει σε βίντεο, και από όσα διαπίστωσα , το περισσότερο χιόνι έπεσε σε Σέττα, κοκκινομηλια, Καμπιά κ Στενή. Με τη σειρά αυτή καθώς ο χιονιάς αυτός δεν ευνοούσε τόσο την κεντρική Εύβοια , δήμο Διρφύων δηλ. αλλά κυρίως τη βόρεια ημιορεινή ζώνη της Εύβοιας ( κοκκινομηλια, Κρυονέριτη κλπ) κ το δήμο Μεσσαπίων...βλέπε Σταύρο Μεσσαπίων κλπ....

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/2/2023 at 6:33 ΜΜ, geornik είπε:

Δαφνί..η μοναδικη περιοχη της Αθηνας κατω των 150μ που ειδε "ιστορικο" χιονι φετος φτανοντας τα 20εκ...λογω κυριως της βραδυνης ισχυρης χιονοπτωσης της πρωτης βραδιας που χτυπησε το ορος Αιγαλεω μεταξυ Δαφνιου -Σκαραμαγκα και Περαματος... 

received_1350132849084850.jpeg

received_583858856987944.jpeg

received_955135015853551.jpeg

received_5607358389392789.webp 561 kB · 1 download

received_5607358389392789.webp 561 kB · 0 downloads

Και στο ανω δασος χαιδαριου αλλα απ τα 200 και πανω..καλα το δαφνι ειναι πολυ μεγαλη δυναμη και θερμοκρασιακα!!..

FB_IMG_1675712904663.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα. Το παρακατω βιντεακι ειναι απο Μπαρμπαρχιδαμο στην περιοχη μου στις 6/2. Τα σημεια που ειναι τραβηγμενες οι φωτο ειναι απο τα πιο ψηλα σημεια της πολης, οποτε και η χιονοστρωση που φαινεται ειναι η μεγιστη που σημειωθηκε στην περιοχη. Το βιντεο ειναι του φιλου μου Σταθη Μαρκοπουλου.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όμορφο βιντεάκι από την "Barbara"! Οδοντωτός Διακοπτό - Καλάβρυτα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...