Jump to content
sakis13

Αναφορες Ιουνιου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Αρχες Ιουνη και οι χαμηλοτερες μεγιστες λογω φαινομενων σημειωθηκαν στην Κρητη...!!!!Δυσκολα θα το ξαναδουμε φετος...

347585760_802049408199600_2232445112701030995_n.jpg

Απο τον καμπο της Μεσαρας τη νυχτα..

347243214_920279492418033_5636935150542856633_n.jpg

347553487_571925544837861_7225006213299500134_n.jpg

347411932_9269739723067513_5827278548674746625_n.jpg

347279711_271841935287931_1060250677164939369_n.jpg

351184283_252339374114594_2301749488766531686_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νιωθω πλεον οτι εχουμε σπασει τα κοντερ, ΚΛΕΨΑΜΕ 3 μηνες Ανοιξης και μπηκαμε καλοκαιρι και συνεχιζουμε....ποσες αθλιες ζεστες ημερες με 30-32-35αρια εχουμε ηδη γλιτωσει οριστικα, φυγαν πισω, ο,τι γραφει δεν ξεγραφει...

Απολαυστικο απογευμα σαν αρχες Απριλιου με βαρια συννεφια να παραμενει ολη μερα λοιπον και ηδη 19,4 .....

Εαν ανοιξει και αναστροφαρει θα μιλαμε για 14-15αρακια ελαχιστες ΙΟΥΝΙΟ μηνα πια...

Εντωμεταξυ εκτος απο 2-3 ημερες καπως ζεστες μπροστα μας, δειτε προοπτικη για 10-20 Ιουνη, σαν σημερα, με βροχουλες και δροσιες !!!!!! Μηπως αλλαξαμε ημισφαιριο ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα από Κρανιά Ασπροποτάμου Τρικάλων! Ο καιρός είναι καλός, 17-18 βαθμοί Κελσίου τώρα με ήλιο και λίγα σύννεφα.. 2 Ιουνίου σήμερα και στα βλαχοχώρια της Πίνδου νομίζεις ότι είναι αρχές Απριλίου… Ειδικά τις πρώτες πρωινές ώρες η θερμοκρασία πέφτει στους 6-7 βαθμούς Κελσίου…

Ελπίζω ότι ολόκληρο τριήμερο εδώ πάνω θα δω καμιά καταιγίδα.. να βροντά και να σείονται οι κορυφές και οι πλαγιές των βουνών!

 

ΥΓ. Δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα από το να είσαι στα 1100 μ. Υψόμετρο,  πνιγμένος μέσα στο πράσινο, περιτριγυρισμένος από βουνά και να βλέπεις και να ακούς αστραπόβροντα.. η αίσθηση είναι απίστευτη.. σε πιάνει δέος αλλά και μια τρελή χαρά να το ζήσεις με όλο σου το είναι..

Επεξεργάστηκε από Fotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιγο ακομα και ο ημερησιος της Σητειας θα φτασει τον ετησιο της Ιεραπετρας.

Στιγμες δοξας ζει σημερα η αγαπημενη του Καυσωνακια Κασος με 3mm!! λιγο κουλο βεβαια.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η απολυτη μουφα σημερα για την Αττικη αδερφια...καλυτερα 35αρια παρα αυτη η μουφοσυννεφια.....ευτυχως εβρεξε περα απο την Κρητη και στις Κυκλαδες που δυσκολα βλεπουν νερο τους καλοκαιρινους μηνες.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αττικη μονο τοπικα εχει δει καλα νερα...ενα μεγαλο ποσοστο της εκτασης εξακολουθει να παιζει με την ανομβρια...για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Fotis είπε:

Καλησπέρα από Κρανιά Ασπροποτάμου Τρικάλων! Ο καιρός είναι καλός, 17-18 βαθμοί Κελσίου τώρα με ήλιο και λίγα σύννεφα.. 2 Ιουνίου σήμερα και στα βλαχοχώρια της Πίνδου νομίζεις ότι είναι αρχές Απριλίου… Ειδικά τις πρώτες πρωινές ώρες η θερμοκρασία πέφτει στους 6-7 βαθμούς Κελσίου…

Ελπίζω ότι ολόκληρο τριήμερο εδώ πάνω θα δω καμιά καταιγίδα.. να βροντά και να σείονται οι κορυφές και οι πλαγιές των βουνών!

 

ΥΓ. Δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα από το να είσαι στα 1100 μ. Υψόμετρο,  πνιγμένος μέσα στο πράσινο, περιτριγυρισμένος από βουνά και να βλέπεις και να ακούς αστραπόβροντα.. η αίσθηση είναι απίστευτη.. σε πιάνει δέος αλλά και μια τρελή χαρά να το ζήσεις με όλο σου το είναι..

Μπραβο ρε φιλε, αν εχεις χρονο και διαθεση, ανεβασε και καμια φωτο, να γουσταρουμε κι εμεις, εστω κι απο μακρια....

Απιθανο δροσερο απογευμα για οσους παραμειναμε εγκλειστοι στην Κουλα μας....

Ηδη 18,5-19,0αρια η γειτονια, και δροσια με το τσουβαλι, σε συνδυασμο με το ελαφρυ Δυτικο αερακι εισαι οριακα με κοντομανικο εξω....

ΜΑΚΑΡΙ να κρατουσε αλλους 3 μηνες, αλλα επειδη δυστυχως τελειωνει, απολαυστε καθε τετοια ημερα, λες και δεν θα ερθει αλλη....γιατι θα πλακωσει ο Βρωμιαρης και η ζεσταααααααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Μπραβο ρε φιλε, αν εχεις χρονο και διαθεση, ανεβασε και καμια φωτο, να γουσταρουμε κι εμεις, εστω κι απο μακρια....

Απιθανο δροσερο απογευμα για οσους παραμειναμε εγκλειστοι στην Κουλα μας....

Ηδη 18,5-19,0αρια η γειτονια, και δροσια με το τσουβαλι, σε συνδυασμο με το ελαφρυ Δυτικο αερακι εισαι οριακα με κοντομανικο εξω....

ΜΑΚΑΡΙ να κρατουσε αλλους 3 μηνες, αλλα επειδη δυστυχως τελειωνει, απολαυστε καθε τετοια ημερα, λες και δεν θα ερθει αλλη....γιατι θα πλακωσει ο Βρωμιαρης και η ζεσταααααααα

Η σημερινή απογευματινή θέα.. αύριο ευελπιστώ να πέφτουν κεραυνίδια 🤣🤣

IMG_1840.jpeg

IMG_1839.jpeg

IMG_1829.jpeg

IMG_5471.jpeg

IMG_2139.jpeg

IMG_1944.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σιγα σιγα διαλυεται η συννεφια..Δεν εδωσε τιποτα περα απο ψιχαλες...Η ασταθεια του Μαιου εδωσε πολυ λιγοτερα του αναμενομενου φαινομενα στην Αττικη αλλα τουλαχιστον δεν ειχαμε υπερβολικες ζεστες..Και αυτο κρατω...Μεταξυ μας,θα προτιμουσα να ειχα 32 αρια μεγιστες πιο συχνα και ανα τρεις μερες να βαραγε καταιγιδες αλλα αυτα ειναι γουστα και στην τελικη ο καιρος κανει οτι γουσταρει...

Παντως ειναι φοβερο οπως πολυ σωστα εγραψε και ο Γιωργαρος απο την Δροσοπηγη,με καθε πιθανο και απιθανο τροπο οι σοβαρες βροχες αποφευγουν την Αττικη οπως ο διαολος το λιβανι...25 χλιοστα σε 2 μηνες με 10 μερες βροχης κατω απο 2mm και μολις 3 πανω απο 2mm...Και αλλες 4 μερες εβρεξε χωρις να καταγραφει υετος εδω στην Καλλιθεα..Αναφερομαι σε Απριλη και Μαη...

Παντως για μενα ειναι επιτυχια οτι φτασαμε 2 Ιουνη και ακομα το κλιματιστικο αγνοειται..Παντα το ανοιγα με τα πρωτα 30αρια που αλλοτε ερχοντουσαν απο Απριλη..Δοξα το θεο τουλαχιστον δεν εχουμε ζεστες...Αλλα υετικα δεν παμε καλα ουτε φετος..Ροδα ειναι και θα γυρισει....Οπως ολα...

Σας χαιρετω με μια ακομα ομορφη ληψη απο την κεραυνικη δραστηριοτητα της Κερκυρας το βραδυ..Εικονες που μου φαινονται τοσο ξενες και μακρινες για την Αθηνα...Ευχομαι να ρεφαρουμε και θα ρεφαρουμε...Ολα γυριζουν..Πριν λιγα χρονια γραφαμε εδω κατω 500-600mm ετησιους συνεχως..Τωρα πεσαμε στα 350mm..Ειπαμε..Ολα γυριζουν...Καληνυχτα..Κερκυρα λοιπον..

351119890_264792292624500_1470944977331279744_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνθηκες τελειες για βραδια 2ης Ιουνιου....οποιος εχει κουραγια ανεβαινει Παρνηθαρα με 13 βαθμους, αισθηση 9,5 και ενα χειμωνα που δεν λεει να τελειωσει....

18,4 στο βορινο μπαλκονι...

Εκανε νωριτερα μια μποριτσα προς Σπατα-Παλληνη οπως μαθαινω....1 mm εχει ο σταθμος στο Αττικο Παρκο και δροσαρα κι εκει με 17,5

Παντα τετοια !!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βιντεάκι από τη προχθεσινή καταιγίδα! Χρυσούπολη Περιστερίου 31/5/2023... 47.8 mm σε 45 λεπτά, βάσει των δεδομένων του σταθμού μου!

Ελπίζω να μην είναι η μία και η καλή της φετινής θερινής σεζόν! Ατικάραα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το φεγγάρι σε χαμηλή ανάλυση σήμερα λόγω υψισυννεφιας, που δεν θα την καταλάβαινες χωρίς το φεγγάρι τέτοια ώρα.

IMG_20230602_211037.jpg.e7b4a431518214632fa46e7f7fe088dd.jpg

Και ο φίδαρος λίγα μέτρα από το σπίτι μου!

Τουλάχιστον 1 μέτρο σε μήκος .... Θέλει προσοχή!

IMG_20230602_204149.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τίποτα εδώ σήμερα.. και στο Πύργο λεπτομέρειες εχθές! Εγώ φταίω.. που μπήκα να δω απ' τις κάμερες! Τον μάτιασα χαχχαχα.. καληνυχτώ!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Το φεγγάρι σε χαμηλή ανάλυση σήμερα λόγω υψισυννεφιας, που δεν θα την καταλάβαινες χωρίς το φεγγάρι τέτοια ώρα.

IMG_20230602_211037.jpg.e7b4a431518214632fa46e7f7fe088dd.jpg

Και ο φίδαρος λίγα μέτρα από το σπίτι μου!

Τουλάχιστον 1 μέτρο σε μήκος .... Θέλει προσοχή!

IMG_20230602_204149.jpg

Μην βάζετε φωτογραφίες με νεκρά ζώα καί αυτά έχουν δικαίωμα στην ζωή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Μην βάζετε φωτογραφίες με νεκρά ζώα καί αυτά έχουν δικαίωμα στην ζωή 

Και εγώ το σκέφτηκα ομολογουμενως, αν ήταν σκαντζόχοιρακι πχ (δυστυχώς περισσότερα σκοτωμένα από ότι ζωντανά) δεν θα το έβαζα. Επειδή εδώ μιλάμε για φίδια εκ των οποίων κάποια είναι επικίνδυνα είπα να το βάλω για να επιστήσω την προσοχή. Και σίγουρα αν ήταν ζωντανό δεν θα πήγαινα κοντά του να βγάλω φωτό σαν κάτι παλαβους παλαβους που βλέπεις στο ίντερνετ να βγάζουν σελφι με αρκούδες!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και εγώ το σκέφτηκα ομολογουμενως, αν ήταν σκαντζόχοιρακι πχ (δυστυχώς περισσότερα σκοτωμένα από ότι ζωντανά) δεν θα το έβαζα. Επειδή εδώ μιλάμε για φίδια εκ των οποίων κάποια είναι επικίνδυνα είπα να το βάλω για να επιστήσω την προσοχή. Και σίγουρα αν ήταν ζωντανό δεν θα πήγαινα κοντά του να βγάλω φωτό σαν κάτι παλαβους παλαβους που βλέπεις στο ίντερνετ να βγάζουν σελφι με αρκούδες!

Ρε συ χαλάρωσε λίγο,δεν είσαι από το ΕΛ εϊ για να μην ξέρεις από τα φίδια και ποια είναι τα επικίνδυνα....ζούμε από την φύση και πρέπει να την σεβόμαστε,ειδικά όταν πρόκειτε ΚΑΙ για τα φίδια που είναι ωφέλιμα στον άνθρωπο..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Kilkis1989 είπε:

Ρε συ χαλάρωσε λίγο,δεν είσαι από το ΕΛ εϊ για να μην ξέρεις από τα φίδια και ποια είναι τα επικίνδυνα....ζούμε από την φύση και πρέπει να την σεβόμαστε,ειδικά όταν πρόκειτε ΚΑΙ για τα φίδια που είναι ωφέλιμα στον άνθρωπο..

 

Εγώ χαλαρός είμαι, εσύ δεν είσαι. ... Δεν έκανα κάτι εγώ στο φίδι για να αντιδρας έτσι. Πατημένο από κάποιο αυτοκίνητο ήταν. Και σίγουρα αν ρωτήσεις κόσμο δεν έχει ιδέα ποια είναι τα καλά και τα κακά φίδια, και σε αυτούς περιλαμβάνομαι και εγώ.. απλά το στερεότυπο είναι αν βλέπεις φίδι κανείς μεταβολή και εξαφανιζεσαι!. Ειδικά αυτή την εποχή που είναι πολύ επιθετικά.

Τέλος πάντων αφού υπήρχαν τέτοιες αντιδράσεις (δεν τις περίμενα) ας σβηστεί το μήνυμα με το φίδι, οι προθέσεις μου ομως ήταν αγνές.

Τέλος το άσχετο από εμένα.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και σίγουρα αν ρωτήσεις κόσμο δεν έχει ιδέα ποια είναι τα καλά και τα καλά φίδια, και σε αυτούς περιλαμβάνομαι και εγώ

Γιατι ως γνωστον μόνο οι κόμπρες οι αχρηστοι αθηναίοι δεν ξέρουν απο φίδια.Οι υπόλοιποι εχουν πτυχιο ερπετολογίας να ουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ χαλαρός είμαι, εσύ δεν είσαι. ... Δεν έκανα κάτι εγώ στο φίδι για να αντιδρας έτσι. Πατημένο από κάποιο αυτοκίνητο ήταν. Και σίγουρα αν ρωτήσεις κόσμο δεν έχει ιδέα ποια είναι τα καλά και τα καλά φίδια, και σε αυτούς περιλαμβάνομαι και εγώ.. απλά το στερεότυπο είναι αν βλέπεις φίδι κανείς μεταβολή και εξαφανιζεσαι!. Ειδικά αυτή την εποχή που είναι πολύ επιθετικά.

Τέλος πάντων αφού υπήρχαν τέτοιες αντιδράσεις (δεν τις περίμενα) ας σβηστεί το μήνυμα με το φίδι, οι προθέσεις μου ομως ήταν αγνές.

Τέλος το άσχετο από εμένα.

 

Άμα ρωτήσεις κόσμο θα σου πουν ότι η σαϊτα πετάγεται από δέντρο σε δέντρο και σε κυνηγάει μέχρι να σε δαγκώσει..🤣νέο παιδί είσαι,ίντερνετ έχεις,20 λεπτά θα σου πάρει για να καταλάβεις ποια είναι η οχιά και ότι τα φίδια αν σε δουν δεν θα σε κυνηγήσουν αλλά θα φύγουν μακριά από εμάς για την δικιά τους προστασία...τέλος και από μένα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαστερωνει σιγα σιγα κ ξεκιναει τρελη κατρακυλα....δροσια Μαρτιου εξω απολαυστεεεεε

Μονοψηφια ηδη Ιπποκρατειος αντε καλο 4αρακι ελαχιστη...

13αρι ο Παπαγος.ε ρε βουνοοοο

17.5 Ζωγραφου ψηλα

18.0.το.θερμομετρακι μου στο μπαλκονι που δεν πιανει αναστροφες....

Αμα.δεν.μπει.Ιουλιος φετος.δεν το πεταω το κουβερτακι οι εσωτερικες.Τ κ τα.σπιτια παγωμενα ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όμορφη νύχτα δροσερή για Ιούνιο στην Πάτρα. 19 βαθμοί 70-75 η υγρασια. 

Ανοιχτά τα παράθυρα για να ακούγεται και ο πολυαγαπημενος γκιώνης ενώ δροσίζεται το σπίτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...