Jump to content
Winterlove

Ανάλυση χαρτών Ιουνίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Στην Πρέβεζα και 40 να πάει η θερμοκρασία, καταιγίδα δεν πρόκειται να δει.

Οπότε εγώ προσωπικά  προτιμώ 30αρια μέγιστες αφού βροχη θα ξαναδώ τον Οκτώβριο πάλι.. 

Πρέβεζα και καλοκαιρινή αστάθεια δεν είναι λέξεις που πάνε μαζί. Μόνο με κάνα χαμηλό ή κάνα μέτωπο βλέπει βροχή καλοκαίρι η Πρέβεζα. Δηλαδή θυμίζει Αθήνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαφανίστηκε ο καύσωνας για την Ήπειρο. Συνάμα θα αυξηθεί και το cape, αλλά δεν νομίζω να μπορεί να το αξιοποιήσει. 

graphe3_10000___20.7547169811_39.6356275304_.png

graphe5_1000___20.7547169811_39.5546558704_.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πιο αγχωτικά για εμένα τρεξίματα της χρονιάς ξεκινάνε τώρα. Μιας και ακόμα υπάρχουν ελπίδες, ακόμα υπαρχει άγχος.

 

ναβτζεμ 6αρι, αδιανόητο, με 34 βαθμούς κατακόρυφη θερμοβαθμίδα 850-500

navgem-13-180.png?06navgem-1-180.png?06

 

 

τζίφος εχθές το πρωί

Modele GFS - Carte prévisions

 

και τώρα.. μαχαιριά στυην καρδιά αν μείνει ως έχει...

Modele GFS - Carte prévisions

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ανανεώνω το μήνυμα όσο περνάει ο χρόνος. Το μήνυμα απευθύνεται μόνο στους hardcore Καταιγιδάκιδες, που ζητάνε ότι συνθήκες είναι εφικτό να υπάρξουν για τις δυνατότερες καταιγίδες. Δηλαδή το μήνυμα απευθύνεται σε εμένα και μάλλον 2-3 ακόμα άτομα από όλο το φόρουμ😅

 

αικον 12αρι, πολύ καλό. Βάζει 20αρι από τα δυτικά ήδη από την Πέμπτη. Μπόμπα το αικον, βγάζει λιμνάρα το ΣΚ

καλό και το γαλλικό.

γερή αλλαγή από τζίφο, να δούεμμ αν φανεί στο αποτέλεσμα... 0 στο αποτέλεσμα το φολομοντέλο....

καλό ούκμο και τζεμ.

μονο ο τζίφος ειναι σαπιος.

 

να επιστρέφουμε σιγά σιγά,...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα ανανεώνω το μήνυμα όσο περνάει ο χρόνος. Το μήνυμα απευθύνεται μόνο στους hardcore Καταιγιδάκιδες, που ζητάνε ότι συνθήκες είναι εφικτό να υπάρξουν για τις δυνατότερες καταιγίδες. Δηλαδή το μήνυμα απευθύνεται σε εμένα και μάλλον 2-3 ακόμα άτομα από όλο το φόρουμ😅

 

αικον 12αρι, πολύ καλό. Βάζει 20αρι από τα δυτικά ήδη από την Πέμπτη. Μπόμπα το αικον, βγάζει λιμνάρα το ΣΚ

καλό και το γαλλικό.

γερή αλλαγή από τζίφο, να δούεμμ αν φανεί στο αποτέλεσμα... 0 στο αποτέλεσμα το φολομοντέλο....

καλό ούκμο και τζεμ.

μονο ο τζίφος ειναι σαπιος.

 

να επιστρέφουμε σιγά σιγά,...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Πολλες βελτιωσεις παντως το 12αρι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Πολλες βελτιωσεις παντως το 12αρι!

Ναι υπήρχαν αρκετές, αλλά κυρίως για μακρινές ώρες, αλλά και για την τετάρτη. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.. Στην κόψη του ξυραφιού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Ναι για εσας νομιζω αξιζει να πιασει 35, για Αθηνα πχ που δεν εχει την πολυτελεια των ασταθειων ευκολα εννοειται θελει ερκο το 35 οτι και αν εχει προηγηθει γιατι εδω 35 μεγιστη σημαινει και 25-26 ελαχιστη και εσωτερικες 29-30+

Στον 4ο όροφο στο κέντρο επαρχιακής πόλης 28-29 γράφει η εσωτερική με νορμάλ καλοκαίρι, σε καύσωνες πάει και παραπάνω. Όσο πιο έξω βγαίνουμε στο ύπαιθρο εννοείται είναι καλύτερα τα πράγματα, στα πέριξ χωριά κάνουν άνετο ύπνο το βράδυ ακόμη και σε καυσωνικές συνθήκες (λίγο πιο αργά τη νύχτα ίσως).. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πριν έρθει η ψυχρή μάζα από τα βορειοαναοτλικά και αμ ςτα διαλύσει όλα, για 2 ή 3 μέρες. Η τετάρτη ίσως βγάλει κάτι αξιόλογο

image.png.5e3a14a89b2c806859a88032fadb0096.png

 

Για την συνέχεια βλέπω ότι οι δείκτες αστάθειας στο ευωρπαικό παραμένουν φριχτοί...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18αρια, μια χαρά παραμένει το αικον, και φέρνει την θερμή εισβολή, και μετά θα φέρει ΚΑΙ οργανωμένη λίμνη.. Οπότε μετά τιςζέστες θα έρθουν πιο γενικευμένες αστάθειες, και πιο νότια αν βγει το αικον, ενώ κατά την διάρκεια της ζέστης θα έχουμε εδώ τα τέρατα. Βέβαια είναι λίγο παράξενο το σχήμα της θερμής γλώσσας..😄 χμμμ

 

 

icon-1-114.png?18

 

λιμνάρα

icon-6-120.png?18

 

 

τζεμ σχεδόν 6K cape στην βόρεια χώρα, σύνορα

 

image.png.bf33882d237c938510adddb09d9d25ee.png

 

σαφης βελτίωση τζίφου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Nαι.. ισχύει αυτό. Οι ελάχιστες είναι παλεύσιμες εδώ, και κυρίως στα προάστια της Λάρισας.  Ειδικά στα Γιάννενα που έχω βρεθεί κατακαλόκαιρο, λόγω χαμηλών ελαχίστων, εγώ προσωπικά δεν χρειαζόμουν ούτε μια μέρα κλιματιστικό, απλά άνοιγα τα παράθυρα για λίγο. Τον κανόνα αυτό τον έσπασε το καλοκαίρι του 2021, που μπορεί εδώ καιρικά στην Λάρισα να είχε μεγάλο ενδιαφέρον σε συνδυασμό με υψηλές Τ, για την Ήπειρο όμως ήταν ένας θερμοκρασιακός και υετικός εφιάλτης, και εκεί χρειάστηκα και εγώ κάποιες μέρες κλιματιστικό.

Όταν έμενα Λάρισα, θυμάμαι ότι βάλαμε αιρ κοντίσιον στο σπίτι κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 2000. Στα παιδικά μου χρόνια τα καλοκαίρια κάναμε κρύο ντους τα θερμά μεσημέρια και το βράδυ ο ύπνος ήταν ανεκτός με ανοιχτά παράθυρα, ενώ δεν έλειπαν και κάποιες νύχτες, ακόμη και κατακαλόκαιρο, που χρειαζόταν σεντονάκι. Ζήτημα να υπήρχαν 10-15 νύχτες τον χρόνο με δύσκολο ύπνο. Στην Αθήνα κατάλαβα στο πετσί μου τι εστί βαθύ ελληνικό καλοκαίρι, με τόσο τσιμέντο και 28αρια ελάχιστες.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως είπα, στην κόψη του ξυραφιού εδώ.. Όμως γενικά τα πρωινά είναι καλύτερα. Ήπειρος και δυτική Μακεδονία πάνω για 1500-2000 j/kg cape. Ενώ ο ευρωπαίος επαναφέρει πλήρως τα supercells και εδώ.. Αφού είμαστε τόσο κοντά μακάρι να γίνουν και οι τελευταίες βελτιώσεις, και να γίνει πραγματικός χαμός! Και φυσικά να έχουμε πιο photogenic καταιγίδες, που μέχρι στιγμής δεν είχαμε καθόλου

Ευρωπαίος εχθές 12ρι για Σάββατο

image.png.ddba3f1f0ffea074c595b20cdc396226.png

 

 

σήμερα

image.png.5458b355c95f064649a20945c0d16dc0.png

 

image.png.4deb390902cebc7942441b7036a7a1bb.pngκαι μετά η μετωπάρα....

ecmwfgr-2-138.png?0ecmwfgr-2-141.png?0image.png.7a0431eb9b22ea7c00648bb16960736c.png

image.png.bec8dca0ff9894ba1228f462baef9fc2.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 

Πάμε στα κρίσιμα 12αρια. Το καλό είναι ότι πλέον δεν μπορούν να χαλάσουν σε τέτοιο βαθμό που να βγουν οι πάντες εκτός.. αλλά για εμένα εδώ το σημαντικότερο είναι να τα δω στην κεφάλα μου..

Μπόμπα το 12αρι αικον. Έντονο κύμα ζέστης με βάση τα 850, με ταυτόχρονη οργανωμένη λίμνη στα 500 το Σάββατο....

 

Καλά πάνε τζίφος και γαλλικό! Ο τζίφος βελτιώνει την μεταβήτή του ατλαντικού, ψιλοχάλασε βέβαια αυτό από τα ανατολικά το έφερ λίγο πιο κοντά.. Μάχη μεγάλη...

 

Εκ του αποτελέσματος ο τζίφος βελτιώθηκε από λίγο για κάθε ημέρα!.

ούκμο επίσης βελτιωμένο.. Αχ κάνε να βγει, κάνε να βγει!!!!!!

 

Λίγο ακόμα!!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

 

Λίγο χειρότερος ο ευρωπαίος, αλλά λογικά παραμένει καλός.

 

και στα δικά μας!![έστω και σε μικρότερη ένταση/έκταση] οκλαχόμα προχθές.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..Ο καυσωνας εκανε φτερα...Φυσιολογικες τιμες..Αντε προσκαιρα και λιγο πανω απ τα κανονικα...Απολυτως ανεκτες θερμοκρασιες..Και ισως απο σκ παλι να μπουμε σε παρατεταμενη περιοδο ασταθειων..Ιδιως για τα κεντροβορεια...Ο τζιφος βελτιωμενος,το τζεμ επισης..Μαλιστα φερνει ασταθειες ανημερα των εκλογων μεχρι Αθηνα...Οποτε ψηφιζω τζεμ!!😜Μια χαρα μας παει..Μακαρι ομως και τον χειμωνα να μας κανει αναλογα σκηνικα...

Το Σαββατο μπορει να βγει επικη μερα για Θεσσαλια κυριως μ ενα τεραστιο shelf cloud απο τα βδ να καταπινει ολους τους νομους..Εχει τρελο cape..Τα κεντροβορεια παντως εχουν βασιμες ελπιδες..Εμεις εδω κατω με βα ανεμο και μαλιστα ενισχυμενο θα ειμαστε στον ευσταθη τομεα αλλα θα δουμε..Εχει δρομο ακομα..

gem-2-150.png

Καυσωνακια μου..Σαγαπαω, σ εκτιμαω..Αλλα θα σου προτεινα ενα simeco..Να χωνεψεις πιο γρηγορα οτι φετος δεν εχει παλιακο καλοκαιρι..🤣

thumbnail_2C3114E8.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωμενα και αλλο τα 12αρια απο οτι φαινεται παμε για τερατα μενει μονο να δουμε που

Ο παιος πρεπει να εχει μετωπαρα

Τετοια κεραυναρα ειχε σκασει το σαββατο μπροστα μου! Ελπιζω και στα συντομα να τα ξαναζησουμε αυτα 

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

cape ευρωπαίου πάιδες.. Καμία αλλαγή. Τρελό cape, έπειτα μετωπάρα με supercells.

image.png.c61529cb94e43dc239514c4dcb1d6a5f.pngimage.png.38f7b83f140675bfb5ee7699262b7374.pngimage.png.ca71c9cb874f90a80761214420a3150c.pngecmwfgr-2-126.png?12ecmwfgr-2-129.png?12

 

An βγει όπως έχει η ενεργή περιοχή της καταιγίδας θα έχει έκταση όση ΟΛΗ η Θεσσαλία, ενώ Το αμόνι της θα καλύψει την μισή Ελλάδα. Θα είναι μεγαλύτερο σε κάθε διάσταση σε σχέση με την σύγκλιση που έεγινε στην Χαλκιδική. Λιγότερος υετός, πολύ μεγαλύτερη ραγδαιότητα αυτού+άνεμοι, +χαλάζι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Δεν με βλέπω καλά στην Πέλλα το ΣΚ, θα με παρασύρει κανένας χείμαρρος

θα δούμε. Λογικά πριν σε παρασύρει ο χείμαρος θα σε πάρει ο αέρας😅 ο ευρωπαίος στο μέγιστο της έντασης βγάζει 80 χλμ την ώρα αέρα. Σε καταιγίδες εδώ το 21 έδινε 40  και βγήκαν 90. Η συγκεκριμένη καταιγίδα εφόσον βγει [νομίζω αύριο 12αρια-μεθαύριο 00αρια κλειδώνουμε] άνετα βγάζει 12 μποφόρ. Δεν θα έχει ανεμοστροβίλους όμως😄 μικρό srh

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αικον 18αρι καταπληκτικό, τζίφος πρηξιματίας. χαλάει αντί να φτιάχνει.. Θα μείνω ξάγρυπνος το βράδυ...

Θερμανθηκαν τα ενσεμπλς, πάλι καλά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 του μηνα...ψηφιζουμε Τζιφο....Για ενα καλοκαιρι χωρις καυσωνες χωρις μνημονιακες καιρικες λιτοτητες...Για ενα αυριο βροχερο...Και ενα μελλον χιονοφορο...Για ενα καλοκαιρι καταιγιδατο..Για να παρουμε πισω τις Κυριακες μας...Για να μπορουμε ακομα να βλεπουμε μετωπαρες και shelf cloud..Για να μπορουμε ακομα να τρολαρουμε τους γιαμπανακηδες...Ψηφιζουμε Τζιφο..Εδω μεσα παντως βγαινει με αυτοδυναμια...👏

gfs-2-138.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα..Ο καυσωνας εκανε φτερα...Φυσιολογικες τιμες..Αντε προσκαιρα και λιγο πανω απ τα κανονικα...Απολυτως ανεκτες θερμοκρασιες..Και ισως απο σκ παλι να μπουμε σε παρατεταμενη περιοδο ασταθειων..Ιδιως για τα κεντροβορεια...Ο τζιφος βελτιωμενος,το τζεμ επισης..Μαλιστα φερνει ασταθειες ανημερα των εκλογων μεχρι Αθηνα...Οποτε ψηφιζω τζεμ!!😜Μια χαρα μας παει..Μακαρι ομως και τον χειμωνα να μας κανει αναλογα σκηνικα...

Το Σαββατο μπορει να βγει επικη μερα για Θεσσαλια κυριως μ ενα τεραστιο shelf cloud απο τα βδ να καταπινει ολους τους νομους..Εχει τρελο cape..Τα κεντροβορεια παντως εχουν βασιμες ελπιδες..Εμεις εδω κατω με βα ανεμο και μαλιστα ενισχυμενο θα ειμαστε στον ευσταθη τομεα αλλα θα δουμε..Εχει δρομο ακομα..

gem-2-150.png

Καυσωνακια μου..Σαγαπαω, σ εκτιμαω..Αλλα θα σου προτεινα ενα simeco..Να χωνεψεις πιο γρηγορα οτι φετος δεν εχει παλιακο καλοκαιρι..🤣

thumbnail_2C3114E8.jpg

Σακη μην γίνεσαι Νικολογιαννης! 😂 Μπορεί να την πάθουμε από εκεί που δεν την περιμένουμε με καύσωνα 

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Σακη μην γίνεσαι Νικολογιαννης! 😂 Μπορεί να την πάθουμε από εκεί που δεν την περιμένουμε καύσωνα 

Εκλαψα ρεεεεεεεε😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...