Jump to content
Winterlove

Ανάλυση χαρτών Ιουνίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Καλοκαίρι είναι. Το λέει και η λέξη. Και ειδικά στην Ελλάδα είναι το κλασικό μακρύ καυτό καλοκαίρι. Πάλι καλά να λέμε που τουλάχιστον τον πρώτο μήνα την βγάλαμε χωρίς υψηλές θερμοκρασίες 

Συμφωνώ μαζί σου σε μεγάλο βαθμό αλλά ο 1ος μήνας του καλοκαιριού είναι 21/6-22/7 κυρίως κι όχι ο ημερολογιακός Ιούνιος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

τελευταία μέρα του ευρωπαίου σήμερα.

Μιχαηλ βγηκε καινουργια ταινια supercell..την ειδεςς????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Μιχαηλ βγηκε καινουργια ταινια supercell..την ειδεςς????

Ναι, γνωρίζω, δεν την έχω δει, αλλά θια την δω σίγουρα! Μάλιστα έχουν μπει πλάνα από αληθινά βίντεο που έχει τραβήξει ο Pecos hank!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να έβγαινε έτσι το τετραημερο 4-7 Ιουλίου όπως στον τζίφο.. Θα ξεχνούσαμε την μούφα δεκαετίας εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ΣΚ έρχονται τα πρώτα εκτεταμένα 36 - 37αρια, ίσως δούμε και κάποιο πολύ τοπικό 40αρι στη Νότια Κρήτη ανάλογα και τους ανέμους. Μετά όμως πάλι πτώση σε κλασικά επίπεδα ζέστης Ιουλίου

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η χειρότερη εποχή του χρόνου με διαφορά 

Απορώ με τα ερπετα που τους αρέσει αυτή η αρρωστημένη αηδία ώρες ώρες 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι να έβγαινε έτσι το τετραημερο 4-7 Ιουλίου όπως στον τζίφο.. Θα ξεχνούσαμε την μούφα δεκαετίας εδώ.

Μακαρι φιλε μου.....αυτο και αλλο ενα τετοιο τελη Ιουλιου - αρχες Αυγουστου και το φαγαμε το Σιχαμα !!! Απτης Παναγιας και μετα αλλαζει η ψυχολογια, μικραινει η μερα, και τελειωνει, ο,τι και να κανει, τελειωνει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Η χειρότερη εποχή του χρόνου με διαφορά 

Απορώ με τα ερπετα που τους αρέσει αυτή η αρρωστημένη αηδία ώρες ώρες 

 

Σπύρο φιλικά πάντα κράτα την άποψη αυτή για εσένα [και για όσους έχουν παρόμοια σκέψη]. Δεν είναι δυνατόν να ακούμε συνέχεια ότι σε όσους μας αρέσουν θερμοκρασίες περί των 30-35 βαθμών σαν μέγιστες ότι είμαστε ερπετά.  Γούστα είναι αυτά, και ανάλογα με τις ανάγκες που έχει ο καθένας. Φαντάζεσαι δηλαδή σε όποιους αρέσει το κρύο να τους αποκαλούσαμε πιγκουίνους ή κάτι άλλο? Άσε που η λέξη «ερπετά» φαίνεται να μπαίνει πολλές φορές και σαν στοιχείο χαρακτήρος ώρες ώρες, καθώς χρησιμοποιείται και για τέτοιες λογικές στον έξω κόσμο, και μπορεί να ακουστεί κακό, ακόμα και αν αυτός που την χρησιμοποιεί δεν θέλει να πει κάτι τέτοιο.

Επιπλέον να το δούμε και με ένα απλό επιχείρημα. Μήπως οι θερμοκρασίες των 30 βαθμών ειδικά είναι μια χαρά ανθρώπινες θερμοκρασίες? Γιατί είναι οι θερμοκρασίες που μπορούμε να κυκλοφορούμε με λίγα ρούχα, που σημαίνει ότι δεν χρειάζομαστε την προστασία τους στις εξωτερικές συνθήκες. Αντίθετα με τα χιόνια και τα κρύα που κάποιοι λένε ότι παίρνεις βαθιές ανάσες, χρειάζεται να έχουμε πολλές στρώσεις ρούχων, και προσωπικά ακόμα περισσότερες, στο σπίτι να κυκλοφορείς σαν κρεμμύδι και πάλι, ενώ το να πηγαίνεις στο μπάνιο με κρύο είναι πραγματικός εφιάλτης+ ότι εκτός από το καλοκαίρι, όλες τις υπόλοιπες εποχές αρρωσταίνουμε. Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει απόλυτα αυτό, αλλά το καλοκαίρι δεν έχω αρρωστήσει ποτέ, τον χειμώνα πάντα.

Μόνο ένα καλό έχει ο χειμώνας, και οι υπόλοιπες εποχές έναντι του καλοκαιριού, είναι ότι κοιμάσαι άνετα, μιας και εν τέλει κάτω από σωρεία παπλωμάτων θα κρατήσεις μια καλή θερμοκρασία όσο και αν τουρτουρίζεις όταν πρωτομπαίνεις στο κρεβάτι.

Οπότε προσωπικά παρακαλώ, σεβαστείτε και εμάς που θέλουμε τέτοιες θερμοκρασίες και αρκετά με τέτοιες εκτρωματικές εκφράσεις που έχουν κουράσει.

Εσείς υποφέρετε 4 μήνες με το καλοκαίρι, εμείς 7 με το που χρειάζεται να βγουν τα μπουφάν και να ανοίξουν τα καλοριφέρ. Οπότε για εμάς που έμειναν μόνο 2-2.5 μήνες ξεκούρασης από τον βαρετό καιρό και τα κρύα, κάντε υπομονή, ή βγείτε εκτός φόρουμ, εφόσον δεν υπάρχει λόγος. Το ίδιο κάνω και εγώ τον χειμώνα που η έλλειψη καιρικού ενδιαφέροντος και η ύπαρξη ξηρόκρυου με κάνει να μην μπαίνω τόσο συχνά. Γιατί να μπω εξάλλου, για να γκρινιάζω στους άλλους και να τους λέω πιγκουίνους?

Τέλος αν και έχει αναφερθεί πολλές φορές θα το ξαναναφέρω. Εδώ στα κεντροβόρεια, το καλοκαίρι είναι η απόλυτη έκφραση του καιρού, σε αντίθεση με τις άλλες εποχές. Ναι υπάρχουν και διαστήματα με βαρετό καιρό, αλλά μάντεψε, τα διαστήματα με βαρετό καιρό μέσα στον χειμώνα είναι πολύ μεγαλύτερης διάρκειας πλέον, ενώ αν συμπεριλάβουμε τους τελευταίους χειμώνες, τα διαστήματα χωρίς ενδιαφέρον καιρό είναι ολόκληροι οι χειμώνες!!

24 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Μακαρι φιλε μου.....αυτο και αλλο ενα τετοιο τελη Ιουλιου - αρχες Αυγουστου και το φαγαμε το Σιχαμα !!! Απτης Παναγιας και μετα αλλαζει η ψυχολογια, μικραινει η μερα, και τελειωνει, ο,τι και να κανει, τελειωνει....

Για εμάς φίλε Γιώργο το καλοκαίρι δεν είναι σίχαμα.. Ωτσόσο μπορεί να γίνει αν δεν υπάρχει καιρικό εενδιαφέρον για μεγάλα διαστήματα. Ωστόσο αυτό πλέον το καταφέρνουν άλλες εποχές και όχι το καλοκαίρι. Σε εμένα δε, η ψυχολογία πάει προς το χειρότερο γνωρίζοντας πως μετά τον Σεπτέμβριο θερμικές καταιγίδες γιοκ, και αναμονή μόνο για χιόνι το οποίο δεν έρχεται καν πλέον εδώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο θα περάσει ένα μέτωπο και θα βγουν κάποιες καταιγίδες, ίσως κάνει κάτι και εδώ. κακό timing βέβαια Σάββατο μάλλον θα έχει μπουρίνια η βόρεια χώρα, και κυρίως η Μακεδονία, ειδικά περιοχές όπως το Κιλκίς θα έχουν δυνατά φαινόμενα θεωρώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Σπύρο φιλικά πάντα κράτα την άποψη αυτή για εσένα [και για όσους έχουν παρόμοια σκέψη]. Δεν είναι δυνατόν να ακούμε συνέχεια ότι σε όσους μας αρέσουν θερμοκρασίες περί των 30-35 βαθμών σαν μέγιστες ότι είμαστε ερπετά.  Γούστα είναι αυτά, και ανάλογα με τις ανάγκες που έχει ο καθένας. Φαντάζεσαι δηλαδή σε όποιους αρέσει το κρύο να τους αποκαλούσαμε πιγκουίνους ή κάτι άλλο? Άσε που η λέξη «ερπετά» φαίνεται να μπαίνει πολλές φορές και σαν στοιχείο χαρακτήρος ώρες ώρες, καθώς χρησιμοποιείται και για τέτοιες λογικές στον έξω κόσμο, και μπορεί να ακουστεί κακό, ακόμα και αν αυτός που την χρησιμοποιεί δεν θέλει να πει κάτι τέτοιο.

Επιπλέον να το δούμε και με ένα απλό επιχείρημα. Μήπως οι θερμοκρασίες των 30 βαθμών ειδικά είναι μια χαρά ανθρώπινες θερμοκρασίες? Γιατί είναι οι θερμοκρασίες που μπορούμε να κυκλοφορούμε με λίγα ρούχα, που σημαίνει ότι δεν χρειάζομαστε την προστασία τους στις εξωτερικές συνθήκες. Αντίθετα με τα χιόνια και τα κρύα που κάποιοι λένε ότι παίρνεις βαθιές ανάσες, χρειάζεται να έχουμε πολλές στρώσεις ρούχων, και προσωπικά ακόμα περισσότερες, στο σπίτι να κυκλοφορείς σαν κρεμμύδι και πάλι, ενώ το να πηγαίνεις στο μπάνιο με κρύο είναι πραγματικός εφιάλτης+ ότι εκτός από το καλοκαίρι, όλες τις υπόλοιπες εποχές αρρωσταίνουμε. Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει απόλυτα αυτό, αλλά το καλοκαίρι δεν έχω αρρωστήσει ποτέ, τον χειμώνα πάντα.

Μόνο ένα καλό έχει ο χειμώνας, και οι υπόλοιπες εποχές έναντι του καλοκαιριού, είναι ότι κοιμάσαι άνετα, μιας και εν τέλει κάτω από σωρεία παπλωμάτων θα κρατήσεις μια καλή θερμοκρασία όσο και αν τουρτουρίζεις όταν πρωτομπαίνεις στο κρεβάτι.

Οπότε προσωπικά παρακαλώ, σεβαστείτε και εμάς που θέλουμε τέτοιες θερμοκρασίες και αρκετά με τέτοιες εκτρωματικές εκφράσεις που έχουν κουράσει.

Εσείς υποφέρετε 4 μήνες με το καλοκαίρι, εμείς 7 με το που χρειάζεται να βγουν τα μπουφάν και να ανοίξουν τα καλοριφέρ. Οπότε για εμάς που έμειναν μόνο 2-2.5 μήνες ξεκούρασης από τον βαρετό καιρό και τα κρύα, κάντε υπομονή, ή βγείτε εκτός φόρουμ, εφόσον δεν υπάρχει λόγος. Το ίδιο κάνω και εγώ τον χειμώνα που η έλλειψη καιρικού ενδιαφέροντος και η ύπαρξη ξηρόκρυου με κάνει να μην μπαίνω τόσο συχνά. Γιατί να μπω εξάλλου, για να γκρινιάζω στους άλλους και να τους λέω πιγκουίνους?

Τέλος αν και έχει αναφερθεί πολλές φορές θα το ξαναναφέρω. Εδώ στα κεντροβόρεια, το καλοκαίρι είναι η απόλυτη έκφραση του καιρού, σε αντίθεση με τις άλλες εποχές. Ναι υπάρχουν και διαστήματα με βαρετό καιρό, αλλά μάντεψε, τα διαστήματα με βαρετό καιρό μέσα στον χειμώνα είναι πολύ μεγαλύτερης διάρκειας πλέον, ενώ αν συμπεριλάβουμε τους τελευταίους χειμώνες, τα διαστήματα χωρίς ενδιαφέρον καιρό είναι ολόκληροι οι χειμώνες!!

Για εμάς φίλε Γιώργο το καλοκαίρι δεν είναι σίχαμα.. Ωτσόσο μπορεί να γίνει αν δεν υπάρχει καιρικό εενδιαφέρον για μεγάλα διαστήματα. Ωστόσο αυτό πλέον το καταφέρνουν άλλες εποχές και όχι το καλοκαίρι. Σε εμένα δε, η ψυχολογία πάει προς το χειρότερο γνωρίζοντας πως μετά τον Σεπτέμβριο θερμικές καταιγίδες γιοκ, και αναμονή μόνο για χιόνι το οποίο δεν έρχεται καν πλέον εδώ...

Ρε συ μιχαλη σοβαρα τωρα εχεις κουρασει με το κωμικοτραγικα σου ποστ

Αν ειναι δυνατον να πιστεψει ενας νοημων ανθρωπος εδω μεσα οτι μεχρι  τα μεσα ιουνιου κρυωνες και κοιμωσουν με παπλωματα στην λαρισα ρε φιλε. Που ειναι απο τις θερμοτερες πολεις της ελλαδος 

Σοβαρεψου διοτι μας διαβαζει και ο κοσμος

Τελος και φυσικα τον χαρακτηρισμο περι ερπετων δεν το λεω μονο για αυτους που γουσταρουν τους καυσωνες ,αλλα  για την αδιαφορια του καιρου (πανω απο τον καιρικο ουρανιο θολο) 4 μηνες χωρις σταγονα νερου δεν παλευεται εδω περα.!!!!

Επιπλεον ενας φυσιολογικος καιροφιλος δεν θα ελεγε οχι σε ενα καλοκαιρι δροσερο και γεματο απο ασταθειες.Αυτο  θα επιθυμουμε μια ζωη.Αρεσει δεν αρεσει σε καποιους

Αλλα δυσκολα ξεχνας οτι ο χειμωνας που μας περασε ηταν απο θερμοτερους εβερ.Δεκεμβριο μηνα οι παραλιες της αττικης ηταν γεματες απο κοσμο(γροιλανδικος μπαστακας).......Αλλα αυτα δεν τα αναφερεται,μονο η κακη ψυχρη ανοιξη εφταιγε για ολα.

Οπωτε τετοια ψευδες και ανυποστατα ποστ περι κρυου μεχρι τα μεσα ιουνιου μονο εσυ τα πιστευεις και τα  γραφεις

 

Α και να μην ξεχασω!!!,Μην σας δω παλι να κλαιγεσται οταν  τα βουνα ξανα θα καιγονται,απο τις υψηλες θερμοκρασιες και την παρατετεμενη ξηρασια αυτης της σιχαμενης εποχης που γουσταρεται 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ωχ ωχ ωχ 

Κυριακη 2/7 Χαλκίδα 

E065E2AD-1393-4710-81B9-B3AA714E11A8.png

Καιρος Σιχαμα. ΝΔ  κιολας 

Και με αυτες τις μεγιστες θα κολας απ την υγρασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Ρε συ μιχαλη σοβαρα τωρα εχεις κουρασει με το κωμικοτραγικα σου ποστ

Αν ειναι δυνατον να πιστεψει ενας νοημων ανθρωπος εδω μεσα οτι μεχρι  τα μεσα ιουνιου κρυωνες και κοιμωσουν με παπλωματα στην λαρισα ρε φιλε. Που ειναι απο τις θερμοτερες πολεις της ελλαδος 

Σοβαρεψου διοτι μας διαβαζει και ο κοσμος

Τελος και φυσικα τον χαρακτηρισμο περι ερπετων δεν το λεω μονο για αυτους που γουσταρουν τις αθλιες υψηλες θερμοκρασιες ,αλλα και την αδιαφορια του καιρου (πανω απο τον καιρικο ουρανιο θολο) 4 μηνες χωρις σταγονα νερου δεν παλευεται!!!!!!εδω περα.

Επιπλεον κανενας φυσιολογικος καιροφιλος εδω μεσα φυσικα δεν θα ελεγε οχι σε ενα καλοκαιρι δροσερο και γεματο με ασταθειες

Αλλα δυσκολα ξεχνας οτι ο χειμωνας που μας περασε ηταν απο τους πιο θερμους εβερ.Δεκεμβριο μηνα οι παραλιες της αττικης ηταν γεματες απο κοσμο.......Αλλα αυτα δεν τα αναφερεται,μονο η κακη ψυχρη ανοιξη σας πειραξε .

Οπωτε τετοια τρολοποστ περι κρυου μεχρι τα μεσα ιουνιου μονο εσυ τα πιστευεις και τα  γραφεις

Οταν θα καιγονται παλι τα βουνα, απο την ξηρασια και τις υψηλες θερμοκρασιες που γουσταρεται, μην σας δω να κλαιτε μονο με κροκοδειλια δακρυα 

 

 

 

 

Εγώ Σπύρο σοβαρά μιλάω, και δεν μίλησα άσχημα. Τώρα που βρήκες κωμικοτραγικό το ποστ πάλι τι να πω δεν ξέρω. Αναφέρθηκα στον χειμώνα, δεν αναφέρθηκ;α? Μήπως δεν είδες καλά? Ο Δεκέμβρης και ο Γενάρης που πέρασαν τους έχεις πει τραγικούς χίλιες δυο φορές. Οκ για τον Δεκέμβριο, αλλά για τον γενάρη?? Τον Φεβρουάριο ε τα 0 χιλιοστά σε όλη σχεδόν την χώρα τον ξέχασες? Εκεί τίποτα? Και ναι επειδή υπάρχουν και φυσιολογικοί άνρθωποι που δεν βάζουν κοντομάνικο στους 15 βαθμούς, ναι με κουβέρτες ήμασταν μέχρι πριν 10 μέρες. Οι εσωτερικές δεν είχαν ανέβει πολύ και μέχρι Μάιο η Θεσσαλία χτυπούσε 5αράκια το πρωί. Άρα να μην σου φαίνεται καθόλου παράξενο. Η φωτογραφία με το χαλί που σου είχα στείλει τις προάλλες ήταν τραβηγμένη εκείνη την στιγμή, το γράφει εξάλλου στην ονομασία της φώτο, που είναι η ημερομηνία. Η Λάρισα είναι καυτή πόλη, αλλά μέχρι να έρθει η ζέστη, επικρατούν εύκολα χαμηλές ελάχιστες, και η εσωτερική πέφτει. Πόσο μάλλον εδώ στα προάστια που μένω.

καλά το φυσιολογικός καιρόφιλος τι θα πει? Υπάρχει φυσιολογικός και αφύσικος καιρόφιλος? Ή μήπως φυσιολογικός είναι ο καιρόφιλος που έχει τα ίδια γούστα με εσένα επειδή σε βολεύει? Δύσκολα θα βρεις πιο καιρόφιλο από εμένα που μια ζωή καταιγιδάκιας ξεκίνησα και καταιγιδάκιας θα παραμείνω.  Και κανένας εδώ καιρόφιλος δεν θέλει 4 μήνες χωρίς ίχνος καιρού. Αυτοί είναι εξαίρεση, και δεν είναι καιρόφιλοι, αλλά οκ, άστους να χαίρονται μην ασχολείσαι, και για την δική σου ψυχική υγεία.

 

 

καλά αφού δεν θες άλλη συζητηση οκ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ Σπύρο σοβαρά μιλάω, και δεν μίλησα άσχημα. Τώρα που βρήκες κωμικοτραγικό το ποστ πάλι τι να πω δεν ξέρω. Αναφέρθηκα στον χειμώνα, δεν αναφέρθηκ;α? Μήπως δεν είδες καλά? Ο Δεκέμβρης και ο Γενάρης που πέρασαν τους έχεις πει τραγικούς χίλιες δυο φορές. Οκ για τον Δεκέμβριο, αλλά για τον γενάρη?? Τον Φεβρουάριο ε τα 0 χιλιοστά σε όλη σχεδόν την χώρα τον ξέχασες? Εκεί τίποτα? Και ναι επειδή υπάρχουν και φυσιολογικοί άνρθωποι που δεν βάζουν κοντομάνικο στους 15 βαθμούς, ναι με κουβέρτες ήμασταν μέχρι πριν 10 μέρες. Οι εσωτερικές δεν είχαν ανέβει πολύ και μέχρι Μάιο η Θεσσλαία χτυπούσε 5αράκια το πρωί. Άρα να μην σου φαίνεται καθόλου παράξενο. Η φωτογραφία με το χάλι που σου είχα στείλει τις προάλλες ήταν τρφαβηγμένη εκείνη την στιγμή, το γράφει εξάλλου στην ονομασία της φώτο, που είναι η ημερομηνία. Η Λάρισα είναι καυτή πόλη, αλλά μέχρι να έρθει η ζέστη, επικρατούν εύκολα χαμηλές ελάχιστες, και η εστωερική πέφτει. Πόσο μάλλον εδώ στα προάστια που μένω.

καλά το φυσιολογικός καιρόφιλος τι θα πει? Υπάρχει φυσιολογικός και αφύσικος καιρόφιλος? Ή μήπως φυσιολογικός είναι ο καιρόφιλος που έχει τα ίδια γούστα με εσένα επειδή σε βολεύει? Δύσκολα θα βρεις πιο καιρόφιλο από εμένα που μια ζωή καταιγιδάκιας ξεκίνησα και καταιγιδάκιας θα παραμείνω.  Και κανένας εδώ καιρόφιλος δεν θέλει 4 μήνες χωρίς ίχνος καιρού. Αυτοί είναι εξαίρεση, και δεν είναι καιρόφιλοι, αλλά οκ, άστους να χαίρονται μην ασχολείσαι, και για το δικό σου καλό. 

 

Εγω πρωτος σου ανεφερα εδω μεσα  για τον τραγικο χειμωνα που περασαμε

Και θα το ξαναλεω για να καταλαβεις οτι η ψυχρη ανοιξη στην οποια γκρινιαζες ηταν ηπαιτια ολου αυτου του ανωμαλου σκηνικου που διαμορφωθηκε

Και οσο αναφορα  τωρα  τα περι 0 χιλιοστων κτλ φλεβαρη μηνα

Εγω  για βροχες και χαμηλα παρακαλουσα τοτες αλλα και αυτο καποιον τους ξινηζε διοτι εψαχναν τα μεγαλα χιονια.

Και στο ξαναγραφω Στην λαρισα μενεις οχι στην λαπωνια, που καθε καλοκαιρι ο καμπος της, βαραει 45αρια για πλακα..

Οπωτε σταματα να μεγαλοποιεις τα πραγματα και δεξου την πραγματικοτητα.

Σε φορουμ καιροφιλων εχω γραφτει μιχαλη  και οχι σε λομπυ καυσωνολαγνων αν θυμασαι.

Υ.Γ με 130 μονο χιλιοστα μεχρι στιγμης εδω κατω,ολα καλα ολα φυσιολογικα🤢

Και με  το αρνητικο ετησιο ρεκορ που ειχα περυσι.?Παντα θα ζητω και θα επιθυμω περισσοτερες βροχες σε τουτο τον (καταραμενο)τοπο

Τελος η συζητηση

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα του καιρου τωρα

Δεν φαινεται μεχρι στιγμης καποιος δυνατος καυσωνας με την ελευση του καινουργιου μηνα

Κοντα η λιγο πανω απο τα κλιματικα της εποχης θα κινηθουμε βαση διαγραμματος

Υ.Γ η ποιο δυνατη μερα ειναι το ερχομενο σαββατοκυριακο απο θεμα ζεστης..

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν λέει να βγάλει με τίποτα σοβαρή ζέστη το φετινό, σύμφωνα με τα διαγράμματα. Όσο προχωράμε στην καρδιά του κτήνους, θα σιγοβράζουν τα μπετά, η διαφορά όμως του 33αριου - 34αριου από το 40αρι+ είναι τεράστια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τζεμ αικον και ευρωπαίος έχουν πολύ καλό σενάριο για την Κυριακή εδώ. Άντε μπας και ρεφάρουμε, πριν την επικρατηση του μελτεμιού σε κανένα 10΄ημερο όπως φαίνεται.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως γενικά καλά το πάει ...μεγάλες ζέστες και καύσωνες δεν φαίνονται κατά πάσα πιθανότητα ούτε όλο το πρώτο δεκαήμερο........ ίσως κάποια μεσημέρια τσιμπάει λίγο παραπάνω αλλά μέσα σε λογικά πλάισια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο οφφ τοπικ και από εμένα καθώς στα καιρικά δεν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον.  Για όσους δουλεύουν στην ύπαιθρο, το καλοκαίρι είναι θάνατος. Τόσο απλά. Εγώ σήμερα δούλευα 12-7 στην Κορινθο. Αύριο Φοινικούντα και την Παρασκευή-Σαββατο στο θερμό κολαστήριο,το Κρανίδι!! Την Κυριακή θα είμαι στο Καστρο Βοιωτίας από τις 6 το πρωί μέχρι τις 3-4 το μεσημέρι. Πριν 3 χρόνια θυμάμαι με 39 βαθμούς μεσημέρι στην Αιγινα και την ίδια χρονιά με 42! να δουλεύω στα Ψαχνά Ευβοίας!! Παιδιά πίστεψε με η συνεχόμενη ζεστή και παραμονή στον ήλιο κουράζει.Και χωρίς καύσωνα κουράζει διότι  από  Ιουνιο έως τέλη Αυγούστου ο ήλιος καίει!! Μην συγκρίνετε με την πόλη που λίγο πολύ όλοι έχουμε κλιματιστικά και εκτός από τις ολιγόλεπτες μετακινήσεις ξαναμπαίνουμε σε κλιματισμο. Οπότε ο καθένας θα κρίνει με τα δικά του βιώματα. Δίκιο έχει ο Μιχάλης που του αρέσει η ζέστη καθώς μπορεί να ελέγξει το τι θα κάνει την μέρα του καύσωνα δίκιο έχω και εγώ που θέλω χειμώνα και δεν τη παλεύω το καλοκαίρι!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Κυριακή κάτι πάει να γίνει, φαίνεται να βγαίνει το ευνοικό σενάριο. Φυσικά τέτοιο Cape Που είχαμε την άλλη φορά δεν ξαναέρχεται εύκολα, αλλά και 1000αρι να βγει, θα είναι πολύ ανώτερο από ότι είχαμε μέχρι στιγμής. Ενώ νέες αστάθειες θα έχουμε Τρίτη-Τετάρτη, αφού ο σαπιοτζίφος τουμπιάζει.

 

πρώην μοντέλο.

animusv4.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε τι θα κάνει το σκ, γιατί οι Ιουνίοι μας είχαν συνηθίσει σε καιρικό ενδιαφέρον τα τελευταία χρόνια. Φέτος όμως τίποτα σχεδόν. Έχουν περάσει 20 μέρες από την τελευταία καταιγίδα. 3-4 μέρες καιρικού ενδιαφέροντος όλες και όλες..

Πάει η Κυριακή στο αικον.. Ιούνιος από τα λιντλ φέτος όσο και αν οι μακροπρόθεσμες έδειχναν το αντίθετο.

βελτίωση τζίφου, αλλά είναι άσχετος έτσι και αλλιως

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Καλοκαίρι εμένα μου αρέσει...καθόλου καιρικό άγχος, δεν με ενδιαφέρει ό,τι καιρό και να έχει και γενικά σταματάω να ασχολούμαι με τον καιρό ως χόμπι για σχεδόν 5-6 μήνες...το μόνο που με ενοχλεί είναι τα κουνούπια, οι μύγες και όταν ιδρώνω από τη ζέστη ή κολλάνε τα σεντόνια κτλ...ένα καλοκαίρι με αίθριο καιρό, ξηρή ζέστη και χωρίς έντομα για εμένα ειναι σχεδόν η ιδανική εποχή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...