Jump to content
South καυσωνάκιας

Δημοσκόπηση: Ποιά είναι η περιοχή με τους ηπιότερους χειμώνες στην Ελλάδα;

Ποιά είναι η περιοχή με τους ηπιότερους χειμώνες στην Ελλάδα;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιά είναι η περιοχή με τους ηπιότερους χειμώνες στην Ελλάδα;

    • Παραλιακή Κάσος
    • Καστελόριζο (χαμηλά υψόμετρα)
    • Παραλιακή Κάρπαθος
    • Λιμάνι της Ρόδου/Παραλιακή Ρόδος
    • Νότιες ακτές Κρήτης
      0
    • Γαύδος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω τη συγκεκριμένη δημοσκόπηση ώστε να μη σπαμάρουμε συνεχώς το νήμα των στατιστικών.

Επειδή η κουβέντα μας στο νήμα των στατιστικών είχε αρκετή συμμετοχή έκατσα και έβγαλα ένα πινακάκι με τις ηπιότερες περιοχές της χώρας. Παγκοσμίως οι Hardiness zones φαίνεται πως αποτελούν ένα βασικό τρόπο συστηματοποίησης της κλιματικής ηπιότητας/δριμύτητας με βάση την ανθεκτικότητα των φυτών.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hardiness_zone

Στο παραπάνω σύστημα τη μεγαλύτερη βαρύτητα έχει ο δείκτης που δίνει τον μέσο όρο των απόλυτα ελάχιστων θερμοκρασιών ετησίως. Συμπληρωματικά προσθέτω και τις μέσες ελάχιστες Τ του χειμερινού τριμήνου. Υπάρχουν φυσικά και παραλλαγές σε ότι αφορά τις μέσες ελάχιστες Τ με κάποιους ερευνητές να συνυπολογίζουν και τον Μάρτιο, άλλοι να υπολογίζουν μόνο τους 2 ψυχρότερους μήνες του έτους και κάποιοι μόνο τον ψυχρότερο.

Σύμφωνα με το πινακάκι που έβγαλα με βραχεία κεφαλή προηγείται η Κάσος για τη παράλληλη λειτουργία όλων των σταθμών (2019-2023) . Αν και έχει λίγο πιο κάτω μέση ελάχιστη χειμερινού τριμήνου από τους υπόλοιπους, σε βάθος χρόνου (από το 2010) έχει τις υψηλότερες στην επικράτεια. Ο σταθμός της Ψαρής Φοράδας είναι ενδεικτικός λόγω του ότι είναι vue και γιατί δεν έχουμε τα δεδομένα της Ελπίδας.

image.png.aaf502802c44c8d79f045e101b19651e.png 

Ουσιαστικά η Κάσος ΕΑΑ δείχνει την μεγαλύτερη αντίσταση στο απόλυτο κρύο με τις απόλυτα ελάχιστες Τ να μην πέφτουν κάτω από 6.22 βαθμούς κατά μέσο όρο. Όλες οι παραπάνω περιοχές θα κατατάσσονταν σε ζώνη 11a ανθεκτικότητας φυτών.

Για τους σκοπούς της δημοσκόπησης έχω βάλει τις παρακάτω επιλογές

1. Παραλιακή Κάσος

2. Καστελόριζο (χαμηλά υψόμετρα)

3. Παραλιακή Κάρπαθος

4. Λιμάνι Ρόδου/Παραλιακή Ρόδος

5. Νότιες Ακτές Κρήτης

6. Γαύδος

Η προσωπική μου αίσθηση είναι οτι δεν μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρο νικητή πολύ εύκολα. Μιλάμε για πραγματικά πολύ ήπιες περιοχές τον χειμώνα αλλά αν έπρεπε να πάω με τον ένστικτο μου βάσει των διαχρονικών μετρήσεων που έχω δει νομίζω θα απέκλεια τις νότιες ακτές της Κρήτης και τη Γαύδο καθώς η μεγάλη χερσαία έκταση της και επιρροή που έχει από τον προσήνεμο καιρό έχει δείξει πως μπορεί να ρίξει τις απόλυτα ελάχιστες Τ ακόμα και στις νότιες ακτες κατα τι περισσότερο από τα παραλιακά Δωδεκάνησα. 

Αν έπρεπε να βάλω στοίχημα προσωπικά θα ψήφιζα παραλιακή Κάσο (Φρυ/Αεροδρόμιο κτλ) καθώς από το 1989 ο σταθμός της ΕΜΥ στο Αεροδρόμιο της Κάσου δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 2.8 βαθμούς (2.7 ο σταθμός του ΕΑΑ) κάτι που επιβεβαιώνεται και σήμερα από τα στοιχεία του σταθμού του ΕΑΑ αφού δίνει την υψηλότερη μέση ετήσια των απόλυτα ελάχιστων Τ στην επικράτεια (6.1 βαθμοί για όλη τη χρονοσειρά της 2010-2023). Πολύ δυνατή contender φαίνεται να είναι και η παραλιακή Κάρπαθος η οποία για ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, ουσιαστικά για πάνω από μισό αιώνα δεν έχει πέσει κάτω από 2.2 βαθμούς (το 1976 και 2004). Επιπρόσθετα, το Καστελόριζο σύμφωνα με την ΕΜΥ από το 2005 σε υψηλά υψόμετρα (130 μέτρα) δεν έχει πέσει πότε κάτω από 2.5 βαθμούς. 

Το Λιμάνι της Ρόδου επίσης φαίνεται σαφώς πολύ δυνατό. Ειδικά δεδομένου οτι δεν έχουμε αξιόπιστη καταγραφή χιονόστρωσης πότε στην ιστορία της πόλης της Ρόδου ακόμα και αν πάμε πίσω ένα αιώνα (ίσως και περισσότερο). Αντίστοιχα δεν έχει υπάρξει ποτέ καταγεγραμμένη χιονόστρωση στο Φρυ/Αεροδρόμιο Κάσου, στη νότια Κάρπαθο και στα χαμηλά υψόμετρα του Καστελόριζου.  Ακόμα και τον Φεβρουάριο του 1950 όπου στρώθηκε το Τελ Αβίβ, η Βηρυτός και γενικά μεγάλο μέρος της παραλιακής Μέσης Ανατολής τα παραλιακά Δωδεκάνησα δεν κατέγραψαν χιονοσκεπές έδαφος. Μάλιστα για τη παραλιακή Κάσο και για τα χαμηλά υψόμετρα στο Καστελόριζο δεν υπάρχει αξιόπιστη καταγραφή ούτε καν για χιονόπτωση. 

Παρακάτω και σχετικό άρθρο στο meteoclub

https://www.meteoclub.gr/themata/egkyklopaideia/perioxes-me-tous-hpioterous-xeimones-stin-ellada

Φυσικά είναι welcome να συμμετέχει ο οποιοσδήποτε αλλά ταγκάρω μερικούς χρήστες που είχαν συμμετέχει στην πολύ αναλυτική κουβέντα μας στο νήμα των στατιστικών σε περίπτωση που θέλουν να ψηφίσουν/τοποθετηθούν 

@alkis91_2.0 @Χιών @KapelosG @brainstorm @biktoras1995 @geornik @korfalonas

Εσείς τι πιστεύετε;

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω ο πίνακας με τις υψηλότερες απόλυτα ελάχιστες Τ που έχω βρει στην επικράτεια από ΕΜΥ-ΕΑΑ

661511794_Screenshot2023-06-04at10_33_41AM.png.8a80009f3c8e9040c29e7438a6ca8d76.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Updated κλιματικά δεδομένα (1990-2021) για τον σταθμό του Αεροδρομίου της Καρπάθου από την ΕΜΥ.

Μόλις 334 mm μέσος ετήσιος υετός με οριακά σαχάρια κατάταξη (!) στη ταξινόμηση Emberger -Sauvage. Φαντάζομαι Σχοινούσα και Κάσος σε μια τέτοια κατάταξη θα ήταν καθαρή Σαχάρα 😂

Κρίνοντας από τις μηνιαίες μέσες των απόλυτα ελάχιστων Τ, τότε οι ετήσιες θα κυμαίνονται σε κάθε περίπτωση πάνω από 5 βαθμούς. Ξεκάθαρα λοιπόν για πάνω από 30ετία δεδομένων η Κάρπαθος ανήκει στη ζώνη ανθεκτικότητας φυτών 11a που επιβεβαιώνει την τρομερή χειμερινή ηπιότητα των νότιων παραλιακών Δωδεκανήσων.

https://karpathos.gr/wp-content/uploads/2022/11/2.-6360-ΜΕΛΕΤΗ-ΛΙΜΕΝΑ-ΟΧΛΗΡΩΝ-ΦΟΡΤΙΩΝ-Εισήγηση-προς-ΟΕ-για-παραλαβή-μελέτης-signed-3.pdf

 

 1212921082_Screenshot2023-06-04at12_19_05PM.png.4d751d1adc162746df8a9657756bfdb2.png

 

1839603442_Screenshot2023-06-04at1_58_55PM.png.2d6e44d489bb45e24823566aeee84528.png

1556900462_Screenshot2023-06-04at12_27_20PM.png.093c9446886b1488914581cb058a9f05.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Με βάση τα παραπάνω δεδομένα του Αεροδρομίου της Καρπάθου υπολόγισα τα updated μέχρι και τον Απρίλιο του 2023 που η ΕΜΥ έχει εκδώσει κλιματικά δελτία. Παρακάτω οι συγκρίσεις με το Αεροδρόμιο της Κάσου. Δυστυχώς για τη Κάσο έχουμε τα δεδομένα μέχρι το 2021 γιατί δεν τα δημοσιεύει η ΕΜΥ στα κλιματικά δελτία. Πρέπει να τα παραγγείλουμε για το 2022-2023.

Προσέχουμε τα εξής:

1. Εντυπωσιακό το γεγονός οτι πλέον στη πλήρη χρονοσειρά της η Κάρπαθος δίνει ατόφιο 11άρι μέση ελάχιστη Ιανουαρίου! 

2. Για τον 21ο αιώνα τόσο η Κάρπαθος όσο και η Κάσος έχουν σημαντική αύξηση στις χειμερινές μέσες ελάχιστες που σημαίνει πως έχουμε σημαντική θέρμανση εκεί τον χειμώνα. Ειδικά τον Φεβρουάριο.

3. Η Κάσος σε άλλο level πραγματικά στις χειμερινές μέσες ελάχιστες τον 21ο αιώνα. Αν είχαμε και τα δεδομένα του 2022-2023 τότε λογικά θα κινούμασταν κοντά στους 12.5 βαθμούς μέση ελάχιστη Ιανουαρίου. Αξιοθαύμαστο για οποιαδήποτε περιοχή της Ευρώπης if you ask me. 

4. Είναι προφανές οτι το Αεροδρόμιο της Κάσου είναι ακόμα ηπιότερο από τον σταθμό του ΕΑΑ στη Κάσο που βρίσκεται μέσα στο Φρυ. Ενδεχομένως το Αεροδρόμιο της Κάσου να έχει μέση των απόλυτα ελάχιστων Τ που θα προσεγγίζει τους 6.5 με 7.0 βαθμούς!!!

 

2020206730_Screenshot2023-06-04at4_29_43PM.png.4c03a716071194fa1e46617c3c9672f3.png

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, galatsioths said:

Πολύ ενδιαφέρον φίλε! Δική σου έρευνα είναι; 

Όχι όχι. Τυχαία τη βρήκα αυτές τις μέρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιών said:

Για εμένα είναι σίγουρα το Καστελόριζο

Το προβληματικό με το Καστελόριζο είναι οτι πολώνεται λίγο περισσότερο στα άκρα από ότι η Κάσος. Είναι λίγο πιο κάτω από τη μέση απόλυτα ελάχιστων Τ της Κάσου και επίσης η εγγύτητα του με την χερσαία έκταση της Τουρκίας με κάνει να πιστεύω οτι πιο εύκολα δείχνει χαμηλές Τ από Κάσο. Πχ στο χάρτη του Φλεβάρη 1950 είχε το -15 από πάνω του καθαρά λόγω εγγύτητας Τουρκίας ενώ το ρεκόρ της Κάσου είναι το -11.5 στα 850 εδώ και έναν αιώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια που δεν ξεραμε. Η ψηφος μου οπως λεγαμε και στο αλλο ποστ παει στην Κασο αλλα σιγουρα δεν γινεται να ειμαστε 100% σιγουροι με τα στοιχεια που εχουμε, με πολυ κοντινο 2ο την παραλιακη Καρπαθο!

Κατι που παρατηρησα ειναι οτι η φορμουλα που βρηκα για το διαγραμμα εμπεργκερ, που δεν το ηξερα πριν και διαβασα ετσι στα γρηγορα τωρα καποια πραγματα, μου βγαζει τιμη 61 περιπου στον κατακορυφο αξονα για καρπαθο. Δεν ξερω αν εχω κανει λαθος η εχω λαθος φορμουλα, οποτε αν μπορεις @South καυσωνάκιας κανε εναν κοπο να ποσταρεις τον υπολογισμο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
16 hours ago, alkis91_2.0 said:

Πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια που δεν ξεραμε. Η ψηφος μου οπως λεγαμε και στο αλλο ποστ παει στην Κασο αλλα σιγουρα δεν γινεται να ειμαστε 100% σιγουροι με τα στοιχεια που εχουμε, με πολυ κοντινο 2ο την παραλιακη Καρπαθο!

Κατι που παρατηρησα ειναι οτι η φορμουλα που βρηκα για το διαγραμμα εμπεργκερ, που δεν το ηξερα πριν και διαβασα ετσι στα γρηγορα τωρα καποια πραγματα, μου βγαζει τιμη 61 περιπου στον κατακορυφο αξονα για καρπαθο. Δεν ξερω αν εχω κανει λαθος η εχω λαθος φορμουλα, οποτε αν μπορεις @South καυσωνάκιας κανε εναν κοπο να ποσταρεις τον υπολογισμο!

Πάντως παραπάνω πληροφορίες δες παρακάτω.

https://karpathos.gr/wp-content/uploads/2022/11/2.-6360-ΜΕΛΕΤΗ-ΛΙΜΕΝΑ-ΟΧΛΗΡΩΝ-ΦΟΡΤΙΩΝ-Εισήγηση-προς-ΟΕ-για-παραλαβή-μελέτης-signed-3.pdf

Quote

 

Τα βιοκλιματικά χαρακτηριστικά μίας περιοχής δείχνουν υπό ποιες συνθήκες θερμότητας και ύπαρξης ή όχι νερού φύεται και αναπτύσσεται η τοπική βλάστηση. Για τον προσδιορισμό των παραπάνω συνθηκών απαιτείται η κατάταξη της περιοχής μελέτης σε έναν από τους τέσσερις βιοκλιματικούς ορόφους του μεσογειακού βιοκλίματος σύμφωνα με τις σχετικές ταξινομήσεις της UNESCO (Emberger et al.).

Οι βιοκλιματικοί αυτοί όροφοι είναι ο «υγρός», ο «έφυγρος», ο «ημίξερος» και ο «ξηρός», σύμφωνα πάντα με τα κλιματολογικά δεδομένα της βροχόπτωσης, θερμοκρασίας και εξατμισοδιαπνοής, και προκύπτουν ως πεδία στο αντίστοιχο διάγραμμα των Emberger και Sauvage. Στην τεταγμένη του διαγράμματος βρίσκεται ο κλιματικός τύπος που προκύπτει από το ομβροθερμικό πηλίκο του Emberger και στην τετμημένη, ο μέσος όρος των ελάχιστων θερμοκρασιών του ψυχρότερου μήνα του έτους.

Για τον υπολογισμό του ομβροθερμικού πηλίκου χρησιμοποιείται η παρακάτω εξίσωση: 𝑄 = 1000 × 𝑃 𝑀 + 𝑚 2 × (𝑀 − 𝑚) Εξίσωση 6-1 Διακύμανση μέσης μηνιαίας ολικής ηλιακής ακτινοβολίας (KWh/m2) Όπου: Q: Βροχοθερμικός δείκτης P: ετήσια βροχόπτωση mm Μ: Μ.Ο. των μέγιστων θερμοκρασιών του θερμότερου μήνα σε απόλυτους βαθμούς (oK – Κέλβιν) m: Μ.Ο. των ελάχιστων θερμοκρασιών του ψυχρότερου μήνα σε απόλυτους βαθμούς (oK – Κέλβιν)

Για την περίοδο 1991-2021 από τα στοιχεία του μετεωρολογικού σταθμού της ΕΜΥ στην Κάρπαθο (16765) προκύπτουν τα παρακάτω μεγέθη: P= 334,35 mm M= 29,34oC (βαθμοί Κελσίου) ή 302,49oK (βαθμοί Κέλβιν, Κ= C+273.15) m= 10,79oC (βαθμοί Κελσίου) ή 283,94oK Με εφαρμογή της εξίσωσης 6-1, το ομβροθερμικό πηλίκο υπολογίζεται σε Q=30,95. Με τεταγμένη τον βροχοθερμικό δείκτη Q=30,95 και τετμημένη τον μέσο όρο των ελάχιστων θερμοκρασιών σε βαθμούς Κελσίου m=10,79oC, προσδιορίζεται η θέση στο διάγραμμα των Emberger και Sauvage (Sauvage 1961) του μετεωρολογικού σταθμού της Καρπάθου όπως φαίνεται στο Διάγραμμα 6-1. Έτσι, προκύπτει ότι η Κάρπαθος ανήκει στο όριο μεταξύ «σαχάριου» και «ξηρού» βιοκλιματικού ορόφου με υποόροφο θερμού χειμώνα.

 

Σελ 48.

Δεν έκατσα να το κάνω cross check όμως αν έχει υπολογιστεί  σωστά βάσει της παρακάτω εξίσωσης. 

20926464_Screenshot2023-06-06at5_32_37PM.png.c85553b6720c204980658064c36aaf56.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Δεν έκατσα να το κάνω cross check όμως αν έχει υπολογιστεί  σωστά βάσει της παρακάτω εξίσωσης. 

Hmm νομίζω είχα βρει ένα άλλο τύπο με τετράγωνα για αυτό έβγαινε διαφορετικό...απορία: μέσες μέγιστες κ ελάχιστες εννοεί την απλή μέση η την μέση των απόλυτα μεγιστων/ελάχιστων? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα που τα έβαλα κάτω και με αυτό πάλι παραπάνω βγαίνει. Δεν ξέρω κάνω κάτι λάθος? 😅 πάντως μου φαίνεται ακραίο να έχει ερημικό χειμώνα η Κάρπαθος.. για μένα μια χαρά υγρός είναι.

Εντιτ: Ξέρω η φώτο είναι ανάποδα αλλά δείτε το οποιος μπορεί έχω σκαλώσει!

16860820450853230945408061220959.jpg

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, alkis91_2.0 said:

Hmm νομίζω είχα βρει ένα άλλο τύπο με τετράγωνα για αυτό έβγαινε διαφορετικό...απορία: μέσες μέγιστες κ ελάχιστες εννοεί την απλή μέση η την μέση των απόλυτα μεγιστων/ελάχιστων? 

Δε καταλαβαίνω ρε συ. Φαίνεται πολύπλοκη η εξίσωση και δε κάθησα να ασχοληθώ. Στη σελίδα 48 διαβάζοντας την ανάλυση καταλαβαίνω οτι εννοεί την απλή μέση ελάχιστη σε Κέλβιν. Αν έχουμε κανέναν που σκαμπάζει από μαθηματικά ας μας βοηθήσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
8 hours ago, alkis91_2.0 said:

 πάντως μου φαίνεται ακραίο να έχει ερημικό χειμώνα η Κάρπαθος.. για μένα μια χαρά υγρός είναι.

Δεν αναφέρεται στους χειμώνες. Η σχέση θερμού χειμώνα και χαμηλής ετήσιας βροχόπτωσης τη βάζει στο όριο της Σαχάριας κατάταξης αν καταλαβαίνω σωστά. Τεσπα δε νομίζω οτι έχει ιδιαίτερη εφαρμογή παγκοσμίως αυτός ο τύπος. Με βάση τη ταξινόμηση Koppen το θερμό στεπικό BSh που βγάζει μου φαίνεται πολύ πιο αντιπροσωπευτικό. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισοπαλία Κάσος/Καστελόριζο πάντως ως τώρα στη ψηφοφορία.

Άντε ψηφίστε και άλλοι μπας και βγάλουμε άκρη 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Και εδώ η πλήρης χρονοσειρά της Καρπάθου με την προσθήκη του υετού από τον Ιανουάριο του 1990 μέχρι τον Απρίλιο του 2023 που έχουμε τα κλιματικά δελτία από ΕΜΥ.

Πέφτει λίγο ακόμα στα 330 χιλιοστά μέσο ετήσιο υετό. Δε μου κάνει εντύπωση. Όποιος προσέξει και τον χάρτη της Καρπάθου οτιδήποτε νοτιότερα από τη πόλη της Καρπάθου φαίνεται ένα απέραντο ξεροτόπι. Ειδικά στο τόσο νότιο σημείο που είναι το Αεροδρόμιο μοιάζει εντελώς με Κάσο σε ξεραίλα.

1745817290_Screenshot2023-06-07at8_03_56AM.png.8d4ea917f971748384084055b7377fea.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
8 hours ago, korfalonas said:

Στην ηπιότητα συμπεριλαμβάνεται σαν δείκτης και ο υετός?Αν ναι αποκλείονται αυτομάτως Ρόδος και Καστελόριζο.

Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο βάσει των Hardiness Zones. Αντιθέτως για κάποια τροπικά φυτά τον θέλουμε τον μεγαλύτερο υετό. Σε κάθε περίπτωση όμως οι μέσες των απόλυτα ελάχιστων είναι αυτές που παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο στα Hardiness zones

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Ισοπαλία Κάσος/Καστελόριζο πάντως ως τώρα στη ψηφοφορία.

Άντε ψηφίστε και άλλοι μπας και βγάλουμε άκρη 😜

Το Καστελοριζο ξεγελά αλλά με χάρτες όπως του 1950 νομίζω πατάει εύκολα τα νότια δωδεκανησα... δεν είναι καν Δωδεκανήσο, ποιο πολύ προέκταση της ηπειρωτικής μικρας Ασίας θα το χαρακτήριζα γεωγραφικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
26 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Το Καστελοριζο ξεγελά αλλά με χάρτες όπως του 1950 νομίζω πατάει εύκολα τα νότια δωδεκανησα... δεν είναι καν Δωδεκανήσο, ποιο πολύ προέκταση της ηπειρωτικής μικρας Ασίας θα το χαρακτήριζα γεωγραφικά.

Πάντως στον hardcore δείκτη των μέσων απόλυτα ελάχιστων Τ η Κάσος το περνάει παρότι το Καστελόριζο δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 4.5 βαθμούς. Για το σταθμό του ΕΑΑ λέω. Που με κάνει να πιστεύω οτι πολώνεται πιο εύκολα στα άκρα (και σε ελάχιστες και μέγιστες) από οτι η Κάσος. 

Νομίζω για πολύ μικρές λεπτομέρειες η παραλιακή Κάσος νικάει στο θέμα ηπιότητας. Μακάρι να είχαμε τα δεδομένα από το Αεροδρόμιο της Κάσου. Εκεί θα είχαμε ακόμα καλύτερη εικόνα. Ίσως παραγγείλω από ΕΜΥ τις απόλυτα ελάχιστες Κάσου ανα έτος έτσι από περιέργεια. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Πάντως στον hardcore δείκτη των μέσων απόλυτα ελάχιστων Τ η Κάσος το περνάει παρότι το Καστελόριζο δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 4.5 βαθμούς. Για το σταθμό του ΕΑΑ λέω. Που με κάνει να πιστεύω οτι πολώνεται πιο εύκολα στα άκρα (και σε ελάχιστες και μέγιστες) από οτι η Κάσος. 

Νομίζω για πολύ μικρές λεπτομέρειες η παραλιακή Κάσος νικάει στο θέμα ηπιότητας. Μακάρι να είχαμε τα δεδομένα από το Αεροδρόμιο της Κάσου. Εκεί θα είχαμε ακόμα καλύτερη εικόνα. Ίσως παραγγείλω από ΕΜΥ τις απόλυτα ελάχιστες Κάσου ανα έτος έτσι από περιέργεια. 

Έχει πολύ λίγα χρόνια το Καστελλόριζο στο ενεργητικό του, κάτσε να βγουν τίποτα τουρκικοί χιονιάδες, εμείς όσο θα αναθεματίζουμε στο θέμα με τους χάρτες ας ρίξουμε μια μάτια και εκεί κάτω αφού εδώ θα έχει ξεροκρυο έτσι και αλλιώς!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
16 hours ago, alkis91_2.0 said:

Έχει πολύ λίγα χρόνια το Καστελλόριζο στο ενεργητικό του, κάτσε να βγουν τίποτα τουρκικοί χιονιάδες, εμείς όσο θα αναθεματίζουμε στο θέμα με τους χάρτες ας ρίξουμε μια μάτια και εκεί κάτω αφού εδώ θα έχει ξεροκρυο έτσι και αλλιώς!

Λοιπόν τσακ μπαμ πράγματα. Ξημερώματα έκανα αίτηση πρωί πρωί απάντησε η ΕΜΥ και πριν λίγο πήρα τα δεδομένα για Κάσο. Αυτή τη στιγμή το Αεροδρόμιο της Κάσου δίνει μια εξωφρενικά υψηλή Τ για τα Ελληνικά δεδομένα αναφορικά με τη μέση των απόλυτα ελάχιστων Τ από το 1989 που λειτουργεί ο σταθμός. Έχω βρει κάποια χρόνια που μου φαίνονται πολύ υψηλές απόλυτα ελάχιστες (πχ να έχουν σημειωθεί Νοέμβριο ή και Απρίλιο) οπότε θα στείλω διευκρινιστικό email σε περίπτωση που για εκείνα τα χρόνια δεν λειτουργούσε κάποιους χειμερινούς μήνες ο σταθμός. 

Πάντως ακόμα και αν αφαιρέσω από τη σούμα αυτά τα προβληματικά έτη η μέση τίμη που δίνει είναι ξεκάθαρα μέσα στη ζώνη ανθεκτικότητας 11b

Θα περιμένω απάντηση από το cross check που θα κάνω με ΕΜΥ και θα σας δώσω την μέση των απόλυτα ελάχιστων εφόσον την έχουμε σιγουρέψει...

Κοινοποιώ και τον @biktoras1995 που ξέρω τον ενδιαφέρει το ζήτημα!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Λοιπόν τσακ μπαμ πράγματα. Ξημερώματα έκανα αίτηση πρωί πρωί απάντησε η ΕΜΥ και πριν λίγο πήρα τα δεδομένα για Κάσο. Αυτή τη στιγμή το Αεροδρόμιο της Κάσου δίνει μια εξωφρενικά υψηλή Τ για τα Ελληνικά δεδομένα αναφορικά με τη μέση των απόλυτα ελάχιστων Τ από το 1989 που λειτουργεί ο σταθμός. Έχω βρει κάποια χρόνια που μου φαίνονται πολύ υψηλές απόλυτα ελάχιστες (πχ να έχουν σημειωθεί Νοέμβριο ή και Απρίλιο) οπότε θα στείλω διευκρινιστικό email σε περίπτωση που για εκείνα τα χρόνια δεν λειτουργούσε κάποιους χειμερινούς μήνες ο σταθμός. 

Πάντως ακόμα και αν αφαιρέσω από τη σούμα αυτά τα προβληματικά έτη η μέση τίμη που δίνει είναι ξεκάθαρα μέσα στη ζώνη ανθεκτικότητας 11b

Θα περιμένω απάντηση από το cross check που θα κάνω με ΕΜΥ και θα σας δώσω την μέση των απόλυτα ελάχιστων εφόσον την έχουμε σιγουρέψει...

Κοινοποιώ και τον @biktoras1995 που ξέρω τον ενδιαφέρει το ζήτημα!

11b ειναι ακραιο για Ελλαδα οντως! Το 11α φανταζει πιο λογικο σαν μεσος ορος απολυτα ελαχιστων ετους πολλων ετων για εκει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, alkis91_2.0 said:

11b ειναι ακραιο για Ελλαδα οντως! Το 11α φανταζει πιο λογικο σαν μεσος ορος απολυτα ελαχιστων ετους πολλων ετων για εκει...

Κοίτα ο σταθμός του ΕΑΑ στη Κάσο απέχει μόλις ενα βαθμό από το 11b

6.1 δίνει μέση των απόλυτα ελάχιστων με 7.2 το threshold για 11b. Δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά για Κάσο και εύκολα με 2-3 θερμούς χειμώνες μπορεί να το πιάσει και ο σταθμός του ΕΑΑ. Ο σταθμός της ΕΜΥ πάντως με τα στοιχεία που έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή είναι ξεκάθαρο 11b εκτός αν η ΕΜΥ μου τα ανατρέψει εντελώς στο email. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Κοίτα ο σταθμός του ΕΑΑ στη Κάσο απέχει μόλις ενα βαθμό από το 11b

6.1 δίνει μέση των απόλυτα ελάχιστων με 7.2 το threshold για 11b. Δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά για Κάσο και εύκολα με 2-3 θερμούς χειμώνες μπορεί να το πιάσει και ο σταθμός του ΕΑΑ. Ο σταθμός της ΕΜΥ πάντως με τα στοιχεία που έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή είναι ξεκάθαρο 11b εκτός αν η ΕΜΥ μου τα ανατρέψει εντελώς στο email. 

1 βαθμός σε μέσο όρο ειδικά για νησί με πολύ μικρές διακυμάνσεις δεν είναι και λίγο... θέλω να πιστεύω ότι η ΕΜΥ θα στα ανατρέψει όλα εκτός αν δεν ξέρουν ούτε και αυτοί τι τους γίνεται η δεν νοιαζοντε καν να το ψάξουν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...