Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, vorios_polos said:

τι ουφ μωρη κάτσε και σκάσε...αυτό ήθελες...😡😡😡😡😡😡

αν ρίχνεις και χαστούκια παρακαλώ στείλε prive με ενδιαφέρει 😜😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Το μαύρο ρεκόρ του 1987 έσπασε πανηγυρικά μετά από 34 χρόνια το 2021, και είδαμε και τις συνέπειες που είχε αυτό στη φύση. Τώρα μόλις 2 χρόνια μετά, ο καύσωνας που ήδη βιώνουμε και θα κρατήσει το λιγότερο ως τις 25-26 του μήνα θα συνθλίψει οτιδήποτε άλλο έχουμε δει σε αυτή τη χώρα, και σε διάρκεια και ενδεχομένως σε ένταση με βάση τα τρεξίματα του Ευρωπαίου.

Καλή τύχη σε όλους μας, θα τη χρειαστούμε πολύ και αυτές τις μέρες ειδικότερα αλλά και τα επόμενα χρόνια γενικότερα.

Αν βγει ο τρίτος καύσωνας δε γνωρίζουμε ακόμα με ασφάλεια τη διάρκεια του. Αν κρατήσει όμως αρκετά τότε νομίζω ίσως θα μιλάμε για το πιο ιστορικό συνεχόμενο κύμα ζέστης στη μετεωρολογική ιστορία της χώρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετσι βεντουζα ολο το χρονο χειμωνα καλοκαιρι φθινοπωρο με θερμοκρασιες πανω απ το μεσο ορο και χωρις φαινομενα...λιγο η ανοιξη ξεφυγε....

Καιρος να καταλαβουν τι σημαινει ελλαδα και που βρισκομαστε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πρώτη φορά βλέπουμε 30αρα από ευρωπαικό...

ecmwfgr-1-228.png?0

 

σήμερα δίνει 40 εν΄θα έχουμε 43+

ecmwfgr-9-15.png?0

 

οπότε εδώ με 46 φαντάσου

ecmwfgr-9-228.png?0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, airfathaaaaa είπε:

ολες τις βροχες μεχρι τα μεσα ιουνιου..

γιατί τι είχαν οι βροχές μέχρι τα μέσα Ιουνίου; Το να έχει καταγίδες είναι μέσα στο πρόγραμμα για Μάιο - Ιούνιο. Και ούτε ήταν κάτι ιδιαίτερο σε ποσότητα mm στις περισσότερες περιοχές. Δεν νομίζω να σχετίζεται αυτό επιστημονικά με ένα 10 ήμερο 40αριων 1 μήνα μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελλάδα το καλοκαίρι όμως φίλοι μου, δε σημαίνει Αραβία και καλύτερα μουσώνες παρά θάνατο! Οι ζέστες που δείχνουν τα μοντέλα είναι τέτοιες, που ξεπερνούν κατά ΠΟΛΥ το τι σημαίνει ελληνικό καλοκαίρι!

Το λέω για όσους θεωρουν φυσιολογική αυτή τη κατάσταση!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

γιατί τι είχαν οι βροχές μέχρι τα μέσα Ιουνίου; Το να έχει καταγίδες είναι μέσα στο πρόγραμμα για Μάιο - Ιούνιο. Και ούτε ήταν κάτι ιδιαίτερο σε ποσότητα mm στις περισσότερες περιοχές. Δεν νομίζω να σχετίζεται αυτό επιστημονικά με ένα 10 ήμερο 40αριων 1 μήνα μετά.

Α, δεν το ξέρεις; Μια πέτσα στο Σύνταγμα και λίγες παραπάνω βροχούλες την άνοιξη και το καλοκαίρι, άντε και 2-3 μήνες κάτω από τα κλιματικά της περιόδου 1990-2020 δικαιολογούν πρωτοφανείς σε διάρκεια και ένταση καύσωνες χωρίς προοπτική λήξης σε όλη τη Μεσόγειο. Είναι δίκαιη εξισορρόπηση. /s

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Ελλάδα το καλοκαίρι όμως φίλοι μου, δε σημαίνει Αραβία και καλύτερα μουσώνες παρά θάνατο! Οι ζέστες που δείχνουν τα μοντέλα είναι τέτοιες, που ξεπερνούν κατά ΠΟΛΥ το τι σημαίνει ελληνικό καλοκαίρι!

Το λέω για όσους θεωρουν φυσιολογική αυτή τη κατάσταση!

Ούτε όμως απο μέσα Απρίλη έως μέσα Ιούνη 10 μέρες ηλιοφάνεια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Ελλάδα το καλοκαίρι όμως φίλοι μου, δε σημαίνει Αραβία και καλύτερα μουσώνες παρά θάνατο! Οι ζέστες που δείχνουν τα μοντέλα είναι τέτοιες, που ξεπερνούν κατά ΠΟΛΥ το τι σημαίνει ελληνικό καλοκαίρι!

Το λέω για όσους θεωρουν φυσιολογική αυτή τη κατάσταση!

Επίσης μην ορκίζεστε ότι θάνατο φέρνει ο καύσωνας και όχι τα κρύα!!!

ειμαι σίγουρος πως η σύγκριση γέρνει κατά πολύ προς τα κρύα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Επίσης μην ορκίζεστε ότι θάνατο φέρνει ο καύσωνας και όχι τα κρύα!!!

ειμαι σίγουρος πως η σύγκριση γέρνει κατά πολύ προς τα κρύα!!!

Πότε πέθαναν το Χειμώνα 100+ άνθρωποι σε μία μέρα όπως στο Μάτι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

γιατί τι είχαν οι βροχές μέχρι τα μέσα Ιουνίου; Το να έχει καταγίδες είναι μέσα στο πρόγραμμα για Μάιο - Ιούνιο. Και ούτε ήταν κάτι ιδιαίτερο σε ποσότητα mm στις περισσότερες περιοχές. Δεν νομίζω να σχετίζεται αυτό επιστημονικά με ένα 10 ήμερο 40αριων 1 μήνα μετά.

αλλο το να ειναι στο προγραμμα αλλο το να σπανε ρεκορ απο βροχες σχεδον καθε μερα και να εχεις εναν απο τους πιο κρυους μαιους και 1/3 του ιουνιου

εκτως και αν εμενες στην νοτια χωρα που δεν επεσε σχεδον τιποτα κατα τα αλλα σαφως και εχει μεγαλη σχεση οταν δεν υπαρχει δυναμικη να ανακοψει το τερας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Πότε πέθαναν το Χειμώνα 100+ άνθρωποι σε μία μέρα όπως στο Μάτι;

χαζη αναλογια δεν νομιζω οτι θα βρεις 100 ατομα να εχουν μπει σε μια περιφραγμενη εκταση που δεν θα επρεπε να ηταν κλειστη γιατι νομιζαν πως θα μπορουσα να φτασουν στην θαλασσα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, airfathaaaaa είπε:

χαζη αναλογια δεν νομιζω οτι θα βρεις 100 ατομα να εχουν μπει σε μια περιφραγμενη εκταση που δεν θα επρεπε να ηταν κλειστη γιατι νομιζαν πως θα μπορουσα να φτασουν στην θαλασσα..

άλλο παράδειγμα, οι χιλιάδες νεκροί στους καυσωνες του παρελθόντος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως το ευρωπαϊκό υπερεκτιμά τις μέγιστες για την πόλη μου, για άλλες περιοχές δεν γνωρίζω πως πήγε αλλά και εχθές έδινε 40+ και ο σταθμός μου δεν έφτασε ούτε 38 βαθμούς. Να δούμε πόσο θα στάσει σήμερα η θερμοκρασία με πρόβλεψη για 44 βαθμούς.

image.png.fb42de6c3c21042ddab0b39e39b89604.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πότε πέθαναν το Χειμώνα 100+ άνθρωποι σε μία μέρα όπως στο Μάτι;

Πέθαναν στην μανδρα όμως!!!

ο άλλος πνίγηκε στο βουνό με το φορτηγό του!!!

και στις 2 περιπτώσεις φταίνε ολοκληρωτικά τα λαμόγια της εξουσίας

πεντα υπήρχαν πυρκαγιές τα καλοκαίρια 

και παντα κατακλυσμού τον χειμώνα

εμεις φταίμε που είμαστε αθωράκιστοι

και οι 2 περιπτώσεις είναι τραγικές

θυμάσαι που έστελναν τον κόσμο τα τσακάλια της αστυνομίας στο μάτι;;;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

άλλο παράδειγμα, οι χιλιάδες νεκροί στους καυσωνες του παρελθόντος

Τα πιτσιρίκια στη Λάρισα που πέθαναν απ το μαγκάλι και αλλά ποσά περιστατικά επειδη δεν μπορούν να προφυλαχθούν απ το κρύο τα θυμάσαι;;;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

πάντως το ευρωπαϊκό υπερεκτιμά τις μέγιστες για την πόλη μου, για άλλες περιοχές δεν γνωρίζω πως πήγε αλλά και εχθές έδινε 40+ και ο σταθμός μου δεν έφτασε ούτε 38 βαθμούς. Να δούμε πόσο θα στάσει σήμερα η θερμοκρασία με πρόβλεψη για 44 βαθμούς.

image.png.fb42de6c3c21042ddab0b39e39b89604.png

Εδώ το αντίθετο Δημήτρη η πεδιάδα κατέγραψε τουλάχιστον 2 βαθμούς παραπάνω σε σχέση με τις προβλέψεις του ευρωπαίου εχθές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Canadathens13 είπε:

Τα πιτσιρίκια στη Λάρισα που πέθαναν απ το μαγκάλι και αλλά ποσά περιστατικά επειδη δεν μπορούν να προφυλαχθούν απ το κρύο τα θυμάσαι;;;

 

 

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

άλλο παράδειγμα, οι χιλιάδες νεκροί στους καυσωνες του παρελθόντος

Ποιοι χιλιάδες ρε φιλε;;;

για γράψε εδώ τ αποδεικτικά των χιλιάδων;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε τι συζητάμε? ο καύσωνας σκοτωνει τα πάντα ΤΕΛΟΣ.οι πυρκαγίες είναι πολλαπλάσιες τα αποθέματα νερού εξαντλούνται και άλλα πολλά. το χειμώνα οι μόνοι που θα παθουν κα΄τι απο το κρυο είναι οι άστεγοι.

Καλοκαιράκιας είμαι στην ουσία κι εγώ γιατι τα hobby μου θαλάσσια έιναι , αλλά το να  έχομυε φ΄τασει 14/7 να μην εχόυμε δει μελτέμι και να συζητάμε αν θα έχουμε 2-3 βδομάδες καυσωνα δεν είναι φυσιολογικό. 35 χρονών είμαι και οταν μου λές καυσωνα έχω στο μυλαό μου 2-3 μέρες το πολύ με 40 βαθμούς.

αυτό είναι ανωμαλία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

 

Σε θεωρητικό επίπεδο καλό το essay σου και σε πολλά συμφωνώ αλλά αυτό δεν εξηγεί πως αυτός ο μηχανισμός μπορεί επιλεκτικά μόνο να επηρεάζει πχ τη Λάρισα και η Πάρνηθα ας πούμε να μην επηρεάζει καταβατικά αντίστοιχα το κέντρο της Αθήνας.  

Η Ιβηρική που έχει αρκετούς σταθμούς σε πολύ πιο αχανείς πεδιάδες με την Σιέρα Νεβάδα κοντά της κτλ  έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά (ίσως λίγο πιο pronounced θερμοκρασιακά γιατί είναι αρκετά νοτιότερα της Θεσσαλικής πεδιάδας) που φαίνεται οτι έχει και η Λάρισα. Φλατάρει δηλαδή θερμοκρασιακά διότι η φτωχή ορογραφία της δε μπορεί να δώσει δυναμικά καταβατικά φαινόμενα. Εκτός φυσικά αν μιλάμε για προβληματικούς σταθμούς οι οποίοι ασφαλώς σε θερμές περιοχές όπως και να γίνει έχουν ευκολία σε θερμοκρασιακό overestimation.

Δεν είναι κακό να έχουμε πραγματικά φλατ πεδιάδες με περιορισμένη ορογραφία στην Ελλάδα. Είναι ελάχιστες για τα δεδομένα της χώρας. Η Θεσσαλική πεδιάδα, η Σερραική κτλ είναι γεωφυσικός πλούτος  αλλά από άποψη ορογραφίας δεν έχουν ιδιαιτερότητες. Φαίνεται διαχρονικά πως οτι και να κάνουν αυτές οι περιοχές ποτέ δε θα μπορέσουν να φτάσουν τις πραγματικά ηγέτιδες περιοχές στα φοενιάσματα όπως πχ το Θριάσιο, τη Φθιώτιδα, τη Σπάρτη, την Αργολίδα, την Κρήτη κτλ. 

Συμφωνώ οτι δεν υπήρχαν πολλοί επίσημοι δημόσιοι σταθμοί στη Θεσσαλία αλλά και τώρα που υπάρχουν περισσότεροι τα ίδια βλέπουμε (εξαιρώντας τους ιδιωτικούς που μπορεί να είναι καλιμπραρισμένοι για να δίνουν ότι να ναι) και έχω την εντύπωση οτι τα ίδια θα συνεχίσουμε να βλέπουμε.

Η Αττική όμως από την άλλη βλέπουμε σε πόσο μικρότερη κλίμακα έχει εξαιρετικά μεγαλύτερες διαφορές σε πρακτικά διπλανές περιοχές. 5 βουνά γύρω γύρω, τρομερές εναλλαγές σε υψόμετρα, αμέτρητοι λόφοι κτλ. Είναι σίγουρο λοιπόν οτι για το μέγεθος της είναι από τις ελάχιστες περιοχές στον πλανήτη με τόσο ετερόκλητα στοιχεία που την καθιστούν ένα πραγματικό laboratory μελέτης θερμικού δυναμικού. Ειδικά το Θριάσιο.... αλλά και γενικότερα η σχέση των ανέμων, θάλασσας, υψομετρικών διαφορών, βουνών, λόφων κτλ δίνουν πραγματικά ένα μαγευτικό παζλ μακράν πιο ενδιαφέρον (για μένα προσωπικά) στη μελέτη των καταβατικών φαινομένων. 

Ναι δεν είπα ότι δεν επηρεάζεται η Αθήνα από φόεν, ειδικά η Πάρνηθα είναι η σημαντικότερη αιτία για τέτοια φαινόμενα. και κυρίως οι περιοχές που βρίσκονται στην μεγαλύτερη απόσταση από τις άκρες της Πάρνηθας, καθώς επειδή δεν είναι οροσειρά, μπορεί ο αέρας να μην εξαναγκάζεται σε άνοδο όπως σε μια οροσειρά, και να πάει τριγύρω, άρα να μην λειτουργεί ως φόεν σε περιοχές εκτός λεκανοπεδίου. 

Τώρα για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω πολλά. Εξήγησα πως λειτουργούν τα φαινόμενα με βάση πραγματική φυσική της ατμόσφαιρας, πράγματα που έχουν αποδειχθεί. Οπότε από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν μπορώ να πω κάτι άλλο.

Η Αττική έχει πολύ ενδιαφέρον στις διαφορές από περιοχή σε περιοχή σε κάθε φαινόμενο, είτε Τ, είτε υετού, αλλά νομίζω πως θα ήταν καλό να μπουν και εδώ σταθμοί [αλλά θα μου πεις που στα χωράφια]? Και εγώ έχουμε πολλά βουναλάκια πάντως, με κύρια βουναλάκια στα δυτικά του νομού[πολύ μικρά όμως]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον καύσωνα δεν μπορείς να προφυλαχθείς, αν δεν είσαι σε κλιματιζόμενο χώρο, και δεν έχει σημασία τι ρούχα θα φορέσεις. Την έχεις βάψει αν είσαι έξω. Στο κρύο αντίθετα με καλό ρουχισμό προφυλάσσεσαι.

Και το λέω εγώ που το κρύο ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ κρυώνω πανεύκολα. Προτιμώ τους 35 από τους 0, αλλά προτιμώ τους 0 από τους 45.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...