Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το υπερυψηλής αναλυσης ελβετικο εβγαλε και την Παρασκευη το μεσημερι και δινει 2 κηλιδες με ~44c τοπικα στο θριασιο και στα Μεγαρα...42c σε ολο σχεδον το κεντροβορειο λεκανοπεδιο...

Screenshot_20230712-022243_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Καταρχάς το Μάιο 2020 δεν είχαμε καύσωνα. Είχαμε έως 32 εδώ που μένω. Μάιο ποτέ δεν έχει κάνει καύσωνα. Ούτε Ιούνιο 1-15 δεν έχει κάνει ποτέ καύσωνα. Καύσωνες μπορεί να κάνει 16/6-31/8 ενώ μίνι καύσωνας από 1/6-15/9.

Ναι δεν είναι καύσωνας γιατί λόγω εποχής δεν μπορεί να πιάσει ψηλά σε όλες τις περιοχές λόγω κρύων θαλασσων, σε κλειστούς κάμπους έπιασε όμως πάνω από 40-41, που για την εποχή είναι ακραίο

Πιο πολύ το λέω ότι είναι ακραίο καυσωνικο σύστημα στα 850 όταν με κλιματική τιμή στις 16-18/5/2020 11.5 στην Αθήνα κατόρθωσε να πιάσει 26 στις 17/5, δηλαδή 14+ βαθμούς πάνω απ' τα κλιματικά εποχής (είναι σαν να σου δίνει Ιούλιο 31-32 στα 850 ραδιοβοληση!)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι απανταχου καυσωνακηδες συγκεντρωνονται Ελλαδα με καθε μεσο καταφθανουν...Οι εκδηλωσεις θα κορυφωθουν το επομενο 10ημερο...!!!

5b895c3c80eb35522d8b4b8b.png

Εμεις μαγκες μου τα κεφαλια μεσα...Πισω στα λαγουμια μας...

meerkat-hello.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι μεγιστες θερμοκρασιες που θα σημειωθουν θα εξαρτηθουν αποκλειστικα απο τη διευθυνση των ανεμων που θα επικρατουν τα μεσημερια...ουτε απο τα 850hp ουτε από  τι προβλέπουν τα μοντελα ως μεγιστη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, geornik είπε:

Οι μεγιστες θερμοκρασιες που θα σημειωθουν θα εξαρτηθουν αποκλειστικα απο τη διευθυνση των ανεμων που θα επικρατουν τα μεσημερια...ουτε απο τα 850hp ουτε από  τι προβλέπουν τα μοντελα ως μεγιστη...

Σωστό μεν αλλά με την σημείωση ότι κάποια μοντέλα υψηλής ανάλυσης δίνουν πρόβλεψη μέγιστης Θ  βάση των ανέμων ,όπως  π.χ το Ελβετικό και την αποτυπώνουν σωστά στους χάρτες.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο παιος ειναι περιπου 1β κατω απο τζιφο στα 850 για παρασκευη και 1 πανω για σαββατο στην Αττικη λογο λιγο πιο αδυναμου μελτεμιου. Για Αττικη πιστευω το 44 ειναι ταβανι την παρασκευη με φαβορι τη Νεα Φιλαδελφεια.. ενω η Λαρισα την παρασκευη ειδικα με τζιφο το 45ρι το εχει στο τσεπακι της λογικα με ΒΔ ανεμο κ γεματο 28ρι... ισως κ 46, για να δουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ο παιος ειναι περιπου 1β κατω απο τζιφο στα 850 για παρασκευη και 1 πανω για σαββατο στην Αττικη λογο λιγο πιο αδυναμου μελτεμιου. Για Αττικη πιστευω το 44 ειναι ταβανι την παρασκευη με φαβορι τη Νεα Φιλαδελφεια.. ενω η Λαρισα την παρασκευη ειδικα με τζιφο το 45ρι το εχει στο τσεπακι της λογικα με ΒΔ ανεμο κ γεματο 28ρι... ισως κ 46, για να δουμε.

Για να δούμε.. Αν και δεν θα είναι καταβατικός άνεμος από την Πίνδο, δεν θα είναι βακος.. Βέβαια στον σταθμό της ΕΜΥ που είναι ανατολικά παίζει να επικρατεί αύρα, καθώς για μια ακόμη φορά, θα βρισκόμαστε στην σύγκλιση των ανέμων. Μπορεί να δούμε 3-4 βαθμούς διαφορά σε λίγα χιλιόμετρα λόγω αυτού του γεγονότος.

 

Κατά τα άλλα ως καταιγιδάκιας, κάτι αρχίζει να αχνοφαίνεται  πίσω από τα.. κόκκινα των θερμοκρασιών...

image.png.810ee8c7ce81d8e1686db2f472b1c673.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ένα ξέρω βλέποντας την τελευταία εξέλιξη του καύσωνα, είναι πολύ πιο ήπιος σε ένταση απ' ότι περιμέναμε και καθόλου κοντά πλέον σε αυτόν του 2021, αλλά σε διάρκεια θα είναι σαν του 2021

Με αυτό τον χάρτη

ecmwfgr-1-84.png.0e9c6617fe93f110e23cd0ef79daf11b.png

Η ραδιοβοληση θα δώσει περίπου 24.5-25, ότι και ανεμολόγιο να χει πάνω από 43 πολύ τοπικά δεν μπορεί να κάνει στην Αττική σε αξιόπιστους σταθμούς

Γενικά τα 850 του συγκεκριμένου καύσωνα δεν είναι ακραία σε σχέση με τερατώδεις θερμές εισβολές του παρελθόντος, όμως θα κουράσει η διάρκεια που είναι πολύ βασική για την ανθρώπινη υγεία. Θέλει σίγουρα προσοχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Εγώ ένα ξέρω βλέποντας την τελευταία εξέλιξη του καύσωνα, είναι πολύ πιο ήπιος σε ένταση απ' ότι περιμέναμε και καθόλου κοντά πλέον σε αυτόν του 2021, αλλά σε διάρκεια θα είναι σαν του 2021

Με αυτό τον χάρτη

ecmwfgr-1-84.png.0e9c6617fe93f110e23cd0ef79daf11b.png

Η ραδιοβοληση θα δώσει περίπου 24.5-25, ότι και ανεμολόγιο να χει πάνω από 43 πολύ τοπικά δεν μπορεί να κάνει στην Αττική σε αξιόπιστους σταθμούς

Γενικά τα 850 του συγκεκριμένου καύσωνα δεν είναι ακραία σε σχέση με τερατώδεις θερμές εισβολές του παρελθόντος, όμως θα κουράσει η διάρκεια που είναι πολύ βασική για την ανθρώπινη υγεία. Θέλει σίγουρα προσοχή 

λινδος κ νοτια κρητη για την εκπληξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Tolisk20 είπε:

λινδος κ νοτια κρητη για την εκπληξη

Και στα κλειστά σημεία της Πελοποννήσου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για Θεσσαλονικη φαινεται να μπορει να σπασει ρεκορ το οποιο στο κεντρο της πολης δεν ειναι πανω απο 40-41? αφου την Παρασκευη η αυρα του θερμαικου δεν φαινεται πουθενα και θα επικρατει ΒΔ ρευμα με 26,5/850 συμφωνα με τον τζιφο αλλα και με τον παιο τουλαχιστον μεχρι τη 1-2 το μεσημερι οπου μετα η αυρα νικαει (25,5/850).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Εγώ ένα ξέρω βλέποντας την τελευταία εξέλιξη του καύσωνα, είναι πολύ πιο ήπιος σε ένταση απ' ότι περιμέναμε και καθόλου κοντά πλέον σε αυτόν του 2021, αλλά σε διάρκεια θα είναι σαν του 2021

Με αυτό τον χάρτη

ecmwfgr-1-84.png.0e9c6617fe93f110e23cd0ef79daf11b.png

Η ραδιοβοληση θα δώσει περίπου 24.5-25, ότι και ανεμολόγιο να χει πάνω από 43 πολύ τοπικά δεν μπορεί να κάνει στην Αττική σε αξιόπιστους σταθμούς

Γενικά τα 850 του συγκεκριμένου καύσωνα δεν είναι ακραία σε σχέση με τερατώδεις θερμές εισβολές του παρελθόντος, όμως θα κουράσει η διάρκεια που είναι πολύ βασική για την ανθρώπινη υγεία. Θέλει σίγουρα προσοχή 

3 μέρες θανε δυνατός μετά δεν είναι τόσο ακραία τα πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aνω Βόιο.....12,2 το πρωί......38,2 το μεσημέρι.....οι αριθμοί είναι πραγματικοί....πιάσαμε δλδ 30 βαθμούς θερμοκρασιακό εύρος...!...αυτό ειναι το ηπειρωτικό τραχύ κλίμα... νομίζω και η υπόλοιπη δυτική Μακεδονία δεν πάει πίσω,,,,,εγώ καίγομαι στο Επταπύργιο με 36 βαθμούς και το κέντρο της Θεσσαλονίκης είναι χαλαρό..με 33-34.....Πάντως αύριο πιστεύω και γενικώς τις επόμενες μερες οι ελάχιστες στην Δυτική Μακεδονία θα ανεβούν ψηλά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Ναι δεν είναι καύσωνας γιατί λόγω εποχής δεν μπορεί να πιάσει ψηλά σε όλες τις περιοχές λόγω κρύων θαλασσων, σε κλειστούς κάμπους έπιασε όμως πάνω από 40-41, που για την εποχή είναι ακραίο

Πιο πολύ το λέω ότι είναι ακραίο καυσωνικο σύστημα στα 850 όταν με κλιματική τιμή στις 16-18/5/2020 11.5 στην Αθήνα κατόρθωσε να πιάσει 26 στις 17/5, δηλαδή 14+ βαθμούς πάνω απ' τα κλιματικά εποχής (είναι σαν να σου δίνει Ιούλιο 31-32 στα 850 ραδιοβοληση!)

Απορώ γιατί όλοι σας ξεγραφετε τον Αύγουστο από τους ακραίους καύσωνες. Εξίσου θερμός με Ιούλιο είναι σε πολλές περιοχές του β.ημισφαιρίου. Στην Ελλάδα οι καλύτεροι μήνες είναι Οκτώβριος, Μάρτιος, Απρίλιος. Στο εξωτερικό ωστόσο όλοι οι μήνες από Μάρτιο έως Μάιο καθώς επίσης κι ο Σεπτέμβρης είναι νομίζω οι καλύτεροι από πλευράς κλίματος.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 22-23 στα 850 σήμερα φτάσαμε σχεδόν 40 βαθμούς εδώ... οπότε καταλαβένετ τι θα γίνει ύριο μεθαύριο.. Για τα δυτικά τα δύσκολα αρχίζουν από το Σάββατο, που ενώ εδώ θα δροσίσει, εκεί θα έχει καταβατικό από την Πίνδο.. Και εδώ θα ξαναζεστάνει και πάλι από τρίτη-τετάρτη και μετά πολύ όπως φαίνεται

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω δεν αλλάζει κάτι σημαντικά από δω και πέρα, τα στοιχήματα έχουν κλείσει 😄 για μένα 43-44 μέγιστη Αττική κάπου κοντά στη νέα Φιλαδέλφεια εκεί που η αυρες δεν φτάνουν και μέγιστη χώρας θεσσαλικός κάμπος 45-46 την Παρασκευή. 

Σάββατο νπ Αθήνας 40-41 με θερμό μελτεμι. Αυτά!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ξαναγράφω για να μην ακούγονται υπερβολές. Εκτός από το 47άρι των Τρικάλων στο τέρας του 1958, ο θεσσαλικός κάμπος δεν έχει καταγράψει ποτέ 46αρια και 47αρια που βλέπει ο κόσμος με το τσουβάλι στα μοντέλα, ούτε καν το 2007. Μπροστά στα νότια ηπειρωτικά είναι γατάκι σε απόλυτες μέγιστες. Ο επερχόμενος καύσωνας είναι τυπικός για την περιοχή, ισχυρός βέβαια λόγω διάρκειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...