Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Μήπως αρχίζει να θυμίζει και λίγο από καλοκαίρι του 87 αυτή η κατάσταση? Αλλά με ποιο ακραίες θερμοκρασίες, σε περίπτωση που βγει ο καύσωνας(που θα βγει τελικά) "αλλά δεν ξέρουμε ακόμα την τελικά του δύναμη ? 

Ίσως ναι...ευτυχώς όμως όχι σε θύματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Ποιοι είναι οι παπαρες εδώ μέσα ρε συ? 

Η φύση ξέρει? Πια φύση? Αυτή που η ακρίδα που λέγεται άνθρωπος την  καταστρέψε στην κυριολεξία? Και τωρα βλέπουμε τις οποίες επιπτώσεις μπροστά στα μάτια μας? 

Ειρωνικό ήταν για προηγούμενο σχόλιο 

οτι γουστάρει ο καθένας

Εδω εσυ μας έλεγες ερπετά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να δω τώρα τους συμφορουμίτες που έβριζαν Θεούς και δαίμονες τον Ιούνιο, επειδή τόλμησε να πιάσει μερικά 25αρια ως μέγιστες το Κέντρο της Αθήνας, λες και έκαιγαν θέρμανση! Με 25-30 βαθμούς μια χαρά μπάνιο κάνεις στην θάλασσα, άλλωστε οι πιο τουριστικοί προορισμοί στην χώρα (Κυκλάδες) εκεί παίζουν θερμοκρασιακά ακόμη και το κατακαλόκαιρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Θέλω να δω τώρα τους συμφορουμίτες που έβριζαν Θεούς και δαίμονες τον Ιούνιο, επειδή τόλμησε να πιάσει μερικά 25αρια ως μέγιστες το Κέντρο της Αθήνας, λες και έκαιγαν θέρμανση! Με 25-30 βαθμούς μια χαρά μπάνιο κάνεις στην θάλασσα, άλλωστε οι πιο τουριστικοί προορισμοί στην χώρα (Κυκλάδες) εκεί παίζουν θερμοκρασιακά ακόμη και το κατακαλόκαιρο. 

Ξέρεις πολλούς να βουτάνε με 25 με βροχή και με συννεφιά;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Ξέρεις πολλούς να βουτάνε με 25 με βροχή και με συννεφιά;;;

Σιγά τις βροχές που έριξε στα νότια ηπειρωτικά και παραθαλάσσια, να μου έλεγες για τίποτα Γιάννενα ή για Βόρεια Ελλάδα να συμφωνούσα. Με το 25αρι μια χαρά μπάνιο κάνει ο μέσος άνθρωπος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Σιγά τις βροχές που έριξε στα νότια ηπειρωτικά και παραθαλάσσια, να μου έλεγες για τίποτα Γιάννενα ή για Βόρεια Ελλάδα να συμφωνούσα. Με το 25αρι μια χαρά μπάνιο κάνει ο μέσος άνθρωπος

Αν εσυ έχεις όρεξη να πας για βουτιά ακόμα και αν ψιχαλίζει χαλάλι σου!!!

οι Πολλοί όμως όχι!!!25αρι έχει από 10 Σεπτέμβρη και μετά και όχι καλοκαιριάτικα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Canadathens13 είπε:

Ειρωνικό ήταν για προηγούμενο σχόλιο 

οτι γουστάρει ο καθένας

Εδω εσυ μας έλεγες ερπετά 

 

Εγω έγραψα για ερπετα φυσικά διότι μόνο τα ερπετα ευδοκιμούν στους καύσωνες 

Σου το επαναλαμβάνω ψέματα είναι αυτό? Ναι η οχι? 

Οπωτε φιλαράκι μακάρι και 50αρακι  να πάει σου εύχομαι, μπας και καταλάβεις μέσα σου, ότι αυτό που θα ζήσουμε φέτος το καλοκαίρι (από ότι φαίνεται μέχρι στιγμής.) Θα είναι ακραίο κάι συνάμα επικίνδυνο.

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μαμά μου δουλεύει στο Δήμο Αθηναίων ως κοινωνική λειτουργός και τώρα μιλάει στο τηλέφωνο με συνάδελφο, υπάρχουν δεκάδες άστεγοι για τους οποίους έχει κληθεί το ΕΚΑΒ και πολλοί άλλοι ζητούν απεγνωσμένα να μείνουν κάπου το βράδυ με κλιματισμο, διότι ο Δήμος έχει ανοιχτές τις κλιματιζόμενες αίθουσες μόνο μέχρι τις 22.00. Και θα πρέπει να κοιμηθούν τα βράδυ έξω με τα τσιμέντα να βράζουν στους 33-34 βαθμούς.

Κατά τ'αλλα ευτυχώς μόνο τα κακά κρύα τους ενοχλούν, όχι ο γλυκός καυσωνούλης 🥰🥰🥰

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Η μαμά μου δουλεύει στο Δήμο Αθηναίων ως κοινωνική λειτουργός και τώρα μιλάει στο τηλέφωνο με συνάδελφο, υπάρχουν δεκάδες άστεγοι για τους οποίους έχει κληθεί το ΕΚΑΒ και πολλοί άλλοι ζητούν απεγνωσμένα να μείνουν κάπου το βράδυ με κλιματισμο, διότι ο Δήμος έχει ανοιχτές τις κλιματιζόμενες αίθουσες μόνο μέχρι τις 22.00. Και θα πρέπει να κοιμηθούν τα βράδυ έξω με τα τσιμέντα να βράζουν στους 33-34 βαθμούς.

Κατά τ'αλλα ευτυχώς μόνο τα κακά κρύα τους ενοχλούν, όχι ο γλυκός καυσωνούλης 🥰🥰🥰

θα κανει simulation οπως με τον μεγαλο περιπατο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

 

Εγω έγραψα για ερπετα φυσικά διότι μόνο τα ερπετα ευδοκιμούν στους καύσωνες 

Σου το επαναλαμβάνω ψέματα είναι αυτό? Ναι η οχι? 

Οπωτε φιλαράκι μακάρι και 50αρακι  να πάει σου εύχομαι, μπας και καταλάβεις μέσα σου, ότι αυτό που θα ζήσουμε φέτος το καλοκαίρι (από ότι φαίνεται μέχρι στιγμής.) Θα είναι ακραίο κάι συνάμα επικίνδυνο.

 

Μα ποιος μιλάει για καύσωνες,συμφωνούμε απόλυτα

εσυ ρε Σπύρο έγραφες για τους καλοκαιράκιδες!!!τεσπα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Η μαμά μου δουλεύει στο Δήμο Αθηναίων ως κοινωνική λειτουργός και τώρα μιλάει στο τηλέφωνο με συνάδελφο, υπάρχουν δεκάδες άστεγοι για τους οποίους έχει κληθεί το ΕΚΑΒ και πολλοί άλλοι ζητούν απεγνωσμένα να μείνουν κάπου το βράδυ με κλιματισμο, διότι ο Δήμος έχει ανοιχτές τις κλιματιζόμενες αίθουσες μόνο μέχρι τις 22.00. Και θα πρέπει να κοιμηθούν τα βράδυ έξω με τα τσιμέντα να βράζουν στους 33-34 βαθμούς.

Κατά τ'αλλα ευτυχώς μόνο τα κακά κρύα τους ενοχλούν, όχι ο γλυκός καυσωνούλης 🥰🥰🥰

Είπα εγώ ότι δεν ενοχλεί ο καύσωνας!!!

Απλα δεν έχουμε τ ανάλογο ενδιαφέρον όταν έρχεται ο Κόγκας,τουλάχιστον απ όλους!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Μα ποιος μιλάει για καύσωνες,συμφωνούμε απόλυτα

εσυ ρε Σπύρο έγραφες για τους καλοκαιράκιδες!!!τεσπα 

Εντάξει μωρέ κουβέντα να γίνεται 

Η βαρετοκαιρια του καλοκαιριού, έχει και τα γνωστά επακόλουθα για έμας τους καιρόφιλους. 

Τεσπα μακάρι να μην βγει τόσο δυνατός ο επόμενος που πιθανόν θα μας απασχολήσει το επόμενο ΣΚ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Θέλω να δω τώρα τους συμφορουμίτες που έβριζαν Θεούς και δαίμονες τον Ιούνιο, επειδή τόλμησε να πιάσει μερικά 25αρια ως μέγιστες το Κέντρο της Αθήνας, λες και έκαιγαν θέρμανση! Με 25-30 βαθμούς μια χαρά μπάνιο κάνεις στην θάλασσα, άλλωστε οι πιο τουριστικοί προορισμοί στην χώρα (Κυκλάδες) εκεί παίζουν θερμοκρασιακά ακόμη και το κατακαλόκαιρο. 

Αντι να πουν δόξα τω Θεώ που έχουμε και 1-2 μήνες το χρόνο λίγο κάτω απο τα κλιματικά όπως ο Ιούνιος φέτος ή ο Μάρτιος πέρσι κλαίγονται λες και δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει στον πλανήτη και που πάμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουτε 25 βαθμους ελαχιστη χθες,σημερα λιγο πιο ανεβασμενη στη θεσσαλονικη και μεγιστες 35-36 βαθμων. Φυσιολογικες συνθηκες σε περιοδο με αρκετη ζεστη,σε καμια περιπτωση κατι ακραιο προς το παρον. Η διαρκεια μενει να φανει στην πορεια, λογικα θα ειναι σχετικα μεγαλη, αλλα αυτο ειναι ακομα πιο φυσιολογικο μετα απο τον μαη και τον ιουνη που προηγηθηκαν, εκτος αν καποιος περιμενε μονιμως τον υποτροπικο να φτανει στην αγγλια σχεδον με τις λιμνες και τους αυλωνες να σουλατσαρουν στην ανατολικη ευρωπη και την ιταλια. Αλλωστε μεχρι στιγμης η κεντροδυτικη ευρωπη ειχε επι 1,5 μηνα με πολυ μικρα διαλειμματα 2,3 ημερων κατι αντιστοιχο με αυτο που θα εχει στην ελλαδα το επομενο διβδομαδο με θερμοκρασιες 10 και 15 βαθμους πανω απο τα κανονικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας, δε ξέρω αν γράφω στη σωστή κατηγορία συζήτησης. Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει κι έχει όρεξη να μου πει πως να υπολογίσω στο περίπου την επιφανειακή θερμοκρασία μιας περιοχής αν βλέπω τις θερμοκρασίες στα 1500 μέτρα (850hpa). Πχ αν έχουμε βουνό και θάλασσα πως θα επηρεάσει η κατεύθυνση του ανέμου και η ένταση του τις τιμές της θερμοκρασίας. 

Πχ για την Αθήνα ενώ στα 1500 έχουμε αυτή την εικόνα 

image.png.7b6de6225041a2602bcf599eb1f544f1.png

Στην επιφάνεια έχουμε μικρότερες διακυμάνσεις. 

image.png.d6ae6562328defe77696e06860e1e7f2.png

Πχ γι αυριο Σάββατο ενώ στα 1500 έχουμε 24 βαθμούς στην επιφάνεια υπολογίζει σχεδόν 40 με άνεμο νότιας κατεύθυνσης και έντασης 9 χλμ/ω ενώ τη Κυριακή στα 1500 έχουμε 20 βαθμούς και άνεμο βόρειο έντασης 16χλμ/ω η θερμοκρασία που βγάζει είναι 37. Θα μου πείτε στη μία περίπτωση (Σάββατο) η διαφορά 1500 και επιφάνεια είναι 16 βαθμοί ενώ στην άλλη περίπτωση (Κυριακή) είναι 17 που κατά τη γνώμη μου λόγω έντασης του ανέμου θα έπρεπε να ναι αντίστροφα δλδ το Σάββατο να ναι 17 και να δείξει 41 η επιφάνεια και τη Κυριακή 16 και να δείξει 36 η επιφάνεια. Επίσης έχω παρατηρήσει οτι αυτή η διαφορά πάει στους 8 βαθμούς το χειμώνα όταν ψάχνετε να δείτε αν θα χιονίσει (έχετε στο περίπου σαν κατώφλι τους -8 βαθμούς στα 1500). 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος ή έγραψα πολλά. Απλά μ αρέσει να μαθαίνω. 

Υ.Γ. αν υπάρχει κάποιο βίντεο που μπορώ να διαβάσω εκεί θα μαι ευγνώμων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Canadathens13 είπε:

Ειρωνικό ήταν για προηγούμενο σχόλιο 

οτι γουστάρει ο καθένας

Εδω εσυ μας έλεγες ερπετά 

Και κατσαρίδες σας λέω εγω και σαυρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και κατσαρίδες σας λέω εγω και σαυρες.

Και πάρτε ταξι σου λέω εγώ και αραξτε σε κάνα υπόγειο κάνα τρίμηνο ακόμα σαν τις νυχτερίδες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 βαθμούς δίνει ο Ευρωπαίος για κεντρικά ηπειρωτικά το άλλο ΣΚ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαυρα τα μαντατα απτο 12αρι....

Δευτερα - Τριτη μια ανασα με μελτεμι εδω στα Ανατολικα, αλλα και παλι 33-34αρια μεγιστες και εκ νεου τραβα την ανηφορα...

Πεμπτη, Παρασκευη και το επομενο ΣΚ (ειναι μακρια βεβαια) ισως και αρκετα χειροτερα απο τις σημερινες συνθηκες....

Το πιο ασχημο βεβαια ειναι οτι μετα απο τετοιο 10ημερο φουρνισμα, οι τσιμεντουπολεις θα περιμενουν μεσα Νοεμβρη να δροσισουν....εχω περιεργεια τι ελαχιστες θα δουμε την επομενη Δευτερα 24/7....

Κουραγια και υπομονη, αργησε 2,5 μηνες αλλα μας περναει πριονοκορδελα το μακρυ καυτο Σαουδαραβικο καλοκαιρακι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι τις 384 και η γαμι@λα η Αφρική έχει ξεσκιστεί να ξερνάει +30 στη Μεσόγειο, χωρίς ούτε μια μέρα διάλειμμα. Είναι απίστευτο και πρωτοφανές, κοιταξα κυριολεκτικά 80 χρόνια πίσω χάρτες στο αρχείο του Ευρωπαϊκού, δεν έχει ξαναβγει ποτέ τέτοιο πράγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Και πάρτε ταξι σου λέω εγώ και αραξτε σε κάνα υπόγειο κάνα τρίμηνο ακόμα σαν τις νυχτερίδες!!!

Ναι ενω εσυ σημερα ας'ούμε εκοβες βόλτες ανέμελος στα καυτα στενά...χαχαχχα..ίσα ρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...