Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@South καυσωνάκιας βλέπω ο μήνας να σου βγαίνει Φεβρουάριος 2003 προς το θερμό. Τότε είχαμε παρατεταμένο ψύχος στα προσήνεμα, αλλά κανένα ρεκόρ απόλυτης ελάχιστης ή σοβαρό χιόνι. Τώρα θα φάμε 40+ στην μάπα μέχρι το τέλος του μήνα με πολύ υψηλές μέσες μέγιστες, αλλά τα 32αρια στα 850 δεν θα σου κάνουν την χάρη για το 49αρι - 50αρι.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιονοσκεπής said:

@South καυσωνάκιας βλέπω ο μήνας να σου βγαίνει Φεβρουάριος 2003 προς το θερμό. Τότε είχαμε παρατεταμένο ακραίο ψύχος στα προσήνεμα, αλλά κανένα ρεκόρ ή σοβαρό χιόνι. Τώρα θα φάμε 40+ στην μάπα μέχρι το τέλος του μήνα με πολύ υψηλές μέσες μέγιστες, αλλά τα 32αρια στα 850 δεν θα σου κάνουν την χάρη για το 49αρι - 50αρι.

Kαλά σε μέσες μέγιστες, μέσες ελάχιστες, μέσες μηνιαίες Τ θα έχουμε πολλά ρεκόρ να καταρρίπτονται. 

Το 38.3 της Σπάρτης μέση μέγιστη που είναι ρεκόρ χώρας από το 2012 βλέπω να πέφτει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι ενω εσυ σημερα ας'ούμε εκοβες βόλτες ανέμελος στα καυτα στενά...χαχαχχα..ίσα ρε

Πήγα σε ένα χωριό για δέματα σημερα στα γρεβενα και βλεπω γυρω απο τη πλατεία 20 αμάξια και ένα ξαπλωμένο έξω στο καφενείο του λέω εχει κόσμο το χωριό εεε...Ναι πολυ λεει αυτο το καιρο ,αλλα κλείστηκαν μέσα από τη ζέστη ...Που σε χωριό των γρεβενων ....Αυτό είναι το καλοκαιράκι...εδώ πιο πολλοί κυκλοφορούν παντως με 0 το μεσημέρι παρα με 38 όπως σημερα ψυχή δεν υπήρχε απο τις 2 και μετα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να δούμε η άλλη εβδομάδα αν παει οπως δειχνει η εστω και λιγο χειρότερα θα ναι πολυ πιο δυνατή απο σήμερα σε πολλά μέρη ακομα κι εδω πιστευω θα χτυπήσουμε 40 ανετα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι ενω εσυ σημερα ας'ούμε εκοβες βόλτες ανέμελος στα καυτα στενά...χαχαχχα..ίσα ρε

Πάντως δεν κόβω φλέβες ρε κλάψες!!!

Έλεος καλοκαίρι είναι και καύσωνες θα κανει και ότι γουστάρει ο καιρός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πήγα σε ένα χωριό για δέματα σημερα στα γρεβενα και βλεπω γυρω απο τη πλατεία 20 αμάξια και ένα ξαπλωμένο έξω στο καφενείο του λέω εχει κόσμο το χωριό εεε...Ναι πολυ λεει αυτο το καιρο ,αλλα κλείστηκαν μέσα από τη ζέστη ...Που σε χωριό των γρεβενων ....Αυτό είναι το καλοκαιράκι...εδώ πιο πολλοί κυκλοφορούν παντως με 0 το μεσημέρι παρα με 38 όπως σημερα ψυχή δεν υπήρχε απο τις 2 και μετα 

Δε πας να δεις και την πλατεία τώρα και την ίδια ώρα τον χειμώνα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και είναι εδώ και οι δύο admins @GEORGE SNOWMAN @vorios_polos μπορείτε να μου εξηγήσετε πως βάζω υπογραφή; Θα το διαγράψω μετά το μήνυμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Δε πας να δεις και την πλατεία τώρα και την ίδια ώρα τον χειμώνα!!!

Ε κάποια ώρα και το καλοκαίρι δε πρεπει να χει κόσμο....το χειμωνα εχει το μεσημέρι το καλοκαίρι το βράδυ....και δεν έχει και σχολεία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Μιας και είναι εδώ και οι δύο admins @GEORGE SNOWMAN @vorios_polos μπορείτε να μου εξηγήσετε πως βάζω υπογραφή; Θα το διαγράψω μετά το μήνυμα

Πάνε πάνω αριστερά στο προφίλ σου το πατάς και θα σου βγάλει ένα πίνακακι με διάφορα.Δθαλεξε ρυθμίσεις λογαριασμού και όταν μπεις κάτω κάτω έχει για υπογραφή...Υγ κι εγώ μισώ το καλοκαίρι 😋🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Bluepassion είπε:

Καλησπέρα σας, δε ξέρω αν γράφω στη σωστή κατηγορία συζήτησης. Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει κι έχει όρεξη να μου πει πως να υπολογίσω στο περίπου την επιφανειακή θερμοκρασία μιας περιοχής αν βλέπω τις θερμοκρασίες στα 1500 μέτρα (850hpa). Πχ αν έχουμε βουνό και θάλασσα πως θα επηρεάσει η κατεύθυνση του ανέμου και η ένταση του τις τιμές της θερμοκρασίας. 

Πχ για την Αθήνα ενώ στα 1500 έχουμε αυτή την εικόνα 

image.png.7b6de6225041a2602bcf599eb1f544f1.png

Στην επιφάνεια έχουμε μικρότερες διακυμάνσεις. 

image.png.d6ae6562328defe77696e06860e1e7f2.png

Πχ γι αυριο Σάββατο ενώ στα 1500 έχουμε 24 βαθμούς στην επιφάνεια υπολογίζει σχεδόν 40 με άνεμο νότιας κατεύθυνσης και έντασης 9 χλμ/ω ενώ τη Κυριακή στα 1500 έχουμε 20 βαθμούς και άνεμο βόρειο έντασης 16χλμ/ω η θερμοκρασία που βγάζει είναι 37. Θα μου πείτε στη μία περίπτωση (Σάββατο) η διαφορά 1500 και επιφάνεια είναι 16 βαθμοί ενώ στην άλλη περίπτωση (Κυριακή) είναι 17 που κατά τη γνώμη μου λόγω έντασης του ανέμου θα έπρεπε να ναι αντίστροφα δλδ το Σάββατο να ναι 17 και να δείξει 41 η επιφάνεια και τη Κυριακή 16 και να δείξει 36 η επιφάνεια. Επίσης έχω παρατηρήσει οτι αυτή η διαφορά πάει στους 8 βαθμούς το χειμώνα όταν ψάχνετε να δείτε αν θα χιονίσει (έχετε στο περίπου σαν κατώφλι τους -8 βαθμούς στα 1500). 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος ή έγραψα πολλά. Απλά μ αρέσει να μαθαίνω. 

Υ.Γ. αν υπάρχει κάποιο βίντεο που μπορώ να διαβάσω εκεί θα μαι ευγνώμων. 

λυστε του ανθρωπου την απορια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Δε πας να δεις και την πλατεία τώρα και την ίδια ώρα τον χειμώνα!!!

Αναλογως και το ορεινο χωριο.Τον χειμωνα στο Μετσοβο πχ με τα χιονια πανε και ερχονται οι εκδρομεις και τραβαει τον κοσμο ειτε πρωι ειτε μεσημερι ειτε βραδυ.

Παντως οσον αφορα σε συγκριση με κακοκαιρι - χειμωνα σε ολες τις πολεις της ελλαδας που ειναι οι περισσοτεροι με ενα μπουφαν ειναι ολα κομπλε τον χειμωνα για να κυκλοφορει καποιος απο το πρωι μεχρι το βραδυ σε αντιθεση με τα βραστερα μεσημερια το κακοκαιριου που κολλας και ταυτοχρονα βραζεις μεσα στον ιδρωτα σου που σε λουζει.

Τον χειμωνα στην ελλαδα βαζεις πχ μια ποιο χοντρη μπλουζα η ενα ποιο χοντρο μπουφαν στις ποιο κρυες μερες και ολα super.

Στην βρωμοεποχη ομως στις ποιο ζεστες μια λυση ειναι να βαλεις στην πλατη εναν κουβα με κρυο νερο και ενα τηλεφωνο ντουζ να ριχνει το νερο.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Μιας και είναι εδώ και οι δύο admins @GEORGE SNOWMAN @vorios_polos μπορείτε να μου εξηγήσετε πως βάζω υπογραφή; Θα το διαγράψω μετά το μήνυμα

Ειμαι στη δουλεια και μπαινοβγαινω.Εισαι οκ τωρα που σου εξηγησε ο βαγγελης?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45-46 δίνανε και για σήμερα στον κάμπο, 42 έφτασε η μέγιστη τελικά. Ψυχραιμία και υπομονή με προσμονή για λίγη δροσιά (λέμε τώρα) τον Αύγουστο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεκόρ ή όχι το άλλο σκ , το θέμα είναι ότι τα μπορντό κόκκινα χρωματακια θα μας μπαστακωθουν για πολλές ημέρες. Δε φαίνεται φως στο τούνελ και συμφωνούν όλα τα μοντέλα σχεδόν μέχρι και 24 του μήνα. Το άλλο ΣΚ δε την γλυτώνουμε την φαπα σίγουρα αλλά τουλάχιστον μετά να δροσίσει ρε αδερφέ... Είπαμε Ελ Νίνιο και κλιματική αλλαγή αλλά του έδωσε και κατάλαβε κυριολεκτικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 13/7/2023 at 6:27 ΜΜ, larissa_mare είπε:

Το θέμα ειναι και η περιοδικότητα, ας πούμε μην δούμε 5 Κλεωνες σε ενα καλοκαίρι..

Ο Κλέων είναι γατάκι μπροστά σε αυτό που είχαμε ζήσει το 2021. Εκείνο το κύμα καύσωνα δε θα το ξεχάσω ποτέ. Τόσο ακραίο καύσωνα είχε κάνει 2007, 2012 και 2021. Το 2012 τα 2 μεγάλα κύματα καύσωνα τα είχαμε 8-12/7 και 4-8/8. Κάτι 38-42αρια για πλάκα και τα 2. Έκανε φυσικά και μίνι καύσωνες ενδιάμεσα. Ο 1ος είχε έρθει 11-13/6, ο 2ος 10 μέρες μετά, 3ος ήταν στα τέλη Ιουλίου, 4ος και τελευταίος 23-26/8. Το 2007 όλοι θυμόμαστε τα τέρατα που έκανε 23-28/6, 22-26/7, 21-26/8. Τέλος το 2021 ο καύσωνας ήταν μακρόσυρτος 10ημερος 28/7-6/8. Έκανε όμως και μίνι καύσωνες 24-26/6, 29/6-2/7, 13-16/7, 10-12/8 (4 στο σύνολο). Τα ηπιότερα καλοκαιρία ήταν 2022, 2020, 2018, 2014, 2013 (ίσως το καλύτερο εβερ), 2008, 2006, 2005, 2004, 2002. Όλα βέβαια είχαν τουλάχιστον 1 μίνι καύσωνα (κάποια εξ'αυτών και καύσωνα). Επίσης η αίσθηση και η υγρασία παίζουν τεράστιο ρόλο. Μπορεί να έχει 30-32 βαθμούς μια μέρα αλλά να λιώνεις (λόγω υγρασίας) κι από την άλλη να έχει 40-42 κι απλά να νιώθεις αρκετή ζέστη και τίποτα παραπάνω. Αντίστοιχα και με το κρύο. Μου έχει τύχει σε ορεινά (πχ 3-5 πηγάδια, Καϊμακτσαλάν, Πίνδος, Ροδόπη, Ζαγοροχώρια κ.α.) ή σε περιοχές της Γερμανίας, Ελβετίας, Σουηδίας, Νορβηγίας, Φινλανδίας, Αυστρίας, Τσεχίας, Ουγγαρίας κλπ τόσο σε εμένα όσο και σε φίλους/γνωστούς να βαράει -10, -15, -20 (ακόμα και -25) και παρόλα αυτά να μη νιώθεις ακραίο κρύο ενώ εδώ Σαλόνικα ή σε περιοχές των δυτικών Βαλκανίων ή στις Κάτω χώρες ή στα νησιά να έχει 0-5 (ή και 10 βαθμούς) κι όμως να σε τρυπάει το ψύχος.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει πάει ο υποτροπικος μέχρι κεντρική Ευρώπη και ξερναει συνεχώς λάβα η β.δθτιλη Αφρική από δυτικά προς ανατολικά...πως μπορεί να σπασει αυτό το πράγμα?δείχνει αδιαπέραστο και ισχυρότατο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο πραγμα...στο Μαρόκο τι ζουν?έχουν ανοίξει οι πύλες της κολάσεως απ' εκεί και κερνάει λάβα σε όλη την Μεσόγειο συνεχώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον το τρίτο και ισχυρότερο κύμα ίσως και να είναι μονόδρομος για να ξεκουμπιστει το σιχαμα.Η τρωτή περιοχή είναι η βόρεια Ισπανία και η νότια Γαλλία και σε όλα τα μοντέλα η οποιδηποτε προσπάθεια εκεί ξεκινάει αλλά αποτυγχάνει.Αλλα κάποια στιγμή θα τελειώσει και μάλλον το τέλος θα ρθει απ' εκεί ,από δυτικά προς ανατολικά,καίγοντας μας πρώτα με το τρίτο κύμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...