Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Αυτά που φαίνονται για τα πιο κοντινά( Παρασκευή, Σάββατο που μας έρχεται) είναι καύσωνας σαν αυτόν που ζήσαμε τώρα ή ισχυρότερος;

Ισχυρότερος...όλα αυτό δειχνουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ισχυρότερος...όλα αυτό δειχνουν

Τα ίδια πάνω κάτω,  μικρές οι διαφορές αναλόγως την περιοχή, ίσως για Σάββατο πρόσκαιρα η δυτική Ελλάδα να επηρεαστεί λίγο παραπάνω αλλά είμαστε και 5-6 ημέρες πριν. Θυμηθείτε πριν 10 ημέρες τι έδειχνε για την Παρασκευή που μας πέρασε, την κόλαση πάνω μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από την σαφή επίδραση της θέρμανσης του κλίματος στα τέρατα που βλέπουμε τόσες μέρες να έρχονται, το θέμα είναι ότι έχουμε πέσει σε μια απίστευτα ατυχή συγκυρία όπου ο υποτρπικός έχει κολλήσει σα βδέλλα επάνω μας και μας κερνάει λάβα από την Αφρική ασταμάτητα. Την ίδια ώρα που εμείς και όλη η Μεσόγειος ψηνόμαστε ζωντανοί, η Βόρεια Ευρώπη είναι μόνιμα στους 2-3 βαθμούς κάτω από τα κλιματικά με συνεχείς βροχές και ανέμους. Εμείς και η βόρεια Αφρική βέβαια είμαστε στους 8-10 βαθμούς ΠΑΝΩ από τα κλιματικά, δεν υπάρχει σύγκριση.

Είναι ο Φλεβάρης του 2016 σε Ιουλιάτικη βερσιόν. Και φως στο τούνελ δεν φαίνεται ούτε με κυάλι δυστυχώς... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, snowzz είπε:

Ενδιαφέρον το 18αρι

Καλημέρες.Ενδιαφερον ναι για την περιοχή μου βγάζει  για την βδομάδα αυτή που διανύουμε 40-41 (και σου λέει κάτσε αυτό δεν είναι ψήσιμο) οπότε πάρε κάτι  44με 47 την επόμενη εβδομάδα να στρώσεις χαρακτήρα.θα πέφτουμε κάτω σαν τα κοτόπουλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τους χαρτες βλεπω κι απορω και σκεφτομαι τι κανω,ιδρωνω και τρελενομαι και το μυαλο μου χανω..

Το ενα κυμα εφυγε κι αλλο κοντοζυγωνει με μεγιστες πιο υψηλες ο καυσωνας γκαζωνει..

Τα σπιτια μας ζεσταθηκαν και τα μπετα μας βραζουν,κι οπου σταθω κι οπου βρεθω τα κ@λαρακια σταζουν...

Κοκκινισε κοκκινισε οληκληρη η Ελλαδα ειναι καιρος καιροφιλοι ν αλλαξουμε ομαδα..

Αυτο το συνθημα το ελεγαν οι ολυμπιακοι μα τωρα θα το τραγουδαν καυσωνακες μανιακοι..

Αλλαξανε τα πραγματα και γιναμε Καταρ θα κανω με τα ποδια Παρισι και Ντακαρ...

Υπομονη χρειαζεται και δυναμη μεγαλη,εχω τη ζεστη που βαρα,βρωμα και η μασχαλη...

Η Ισπανια φλεγεται η Ιταλια βραζει,κλιματικη αλλαγη διανυουμε τιποτα δεν αλλαζει...

Μυαλο ομως δε βαζουμε και καποιοι δε πιστευουν αρνουνται να δεχτουν αυτα που αληθευουν...

Το θεμα ειναι σοβαρο και πρεπει να πιστεψεις αλλιως τα 50αρια δυσκολα μπορεις να τα χωνεψεις...

Καλη σας μερα φιλοι μου καλη σας εβδομαδα,υπομονη να κανετε σε ολη την Ελλαδα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι αηδίες του Τζίφου είμαι σίγουρος πως θα μαζευτούν. Πάμε σε 2 διαδοχικά κύματα ισχυρού καύσωνα, χωρίς όμως τα τρομαχτικά σενάρια του Τζίφου ή του ΟΥΚΜΟ, που ούτως η άλλως δεν επαληθεύτηκαν και στον Κλέωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μαζεύτηκε το ευρωπαϊκό στην ισχύ του καύσωνα για ΠΣΚ ενώ στο βάθος φαίνεται κι ένα φως στο τούνελ ...

Ο μόνος τρόπος να λήξει το σίχαμα είναι να έρθει πάνω μας η λάβα της Αφρικής, καθώς το τεράστιο χαμηλό/ύφεση στη Δυτική Ευρώπη σαρώνει προς τα ανατολικά τη ζέστη της Μεσογείου, διαλύοντας όμως παράλληλα το μπετόν-αρμέ μπλοκ που καίει τη Μεσόγειο και δροσίζει τη Βόρεια Ευρώπη.

Ο Ευρωπαίος νομίζω έχει το καλύτερο σενάριο διότι κάνει αυτό το βήμα μεν, χωρίς όμως τις ακρότητες του Τζίφου με τα +33 στην Ελλάδα. 1-2 μέρες με +28 έως +30  θα τις αντέξουμε αν είναι να τελειώσει το σίχαμα.

Βέβαια κανείς δεν μας εγγυάται ότι το μπλοκ δεν θα επαναληφθεί τον Αύγουστο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ο μόνος τρόπος να λήξει το σίχαμα είναι να έρθει πάνω μας η λάβα της Αφρικής, καθώς το τεράστιο χαμηλό/ύφεση στη Δυτική Ευρώπη σαρώνει προς τα ανατολικά τη ζέστη της Μεσογείου, διαλύοντας όμως παράλληλα το μπετόν-αρμέ μπλοκ που καίει τη Μεσόγειο και δροσίζει τη Βόρεια Ευρώπη.

Ο Ευρωπαίος νομίζω έχει το καλύτερο σενάριο διότι κάνει αυτό το βήμα μεν, χωρίς όμως τις ακρότητες του Τζίφου με τα +33 στην Ελλάδα. 1-2 μέρες με +28 έως +30  θα τις αντέξουμε αν είναι να τελειώσει το σίχαμα.

Βέβαια κανείς δεν μας εγγυάται ότι το μπλοκ δεν θα επαναληφθεί τον Αύγουστο...

Ακριβώς αυτό.Ο παιος πάει να κάνει αυτό που περιγράφεις και σωστά λέει και ο Μιχαήλ εδώ και μέρες.Οσο πιο σύντομα έρθει το αναπόφευκτο των +30 τόσο πιο γρήγορα θα τελειώσει το μαρτύριο έστω και πρόσκαιρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερα μία ημέρα με +30 και μετά να κάνει +20 , παρά +27 και επανάληψη του μοτίβου για 15 ημέρες. Γνώμη μου. Καλημέρα σε όλους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω προσωπικά έχω αρχίσει να φοβάμαι με την προοπτική και εμμονή του τζιφου 

Αν βγει αυτός? δεν ξέρω πως θα την παλέψουμε, με αυτή την τρομακτική κατάσταση που πάει να διαμορφωθει  στους βαρομετρικους χάρτες 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε νοτια Ιταλια/Σικελια/Σαρδηνια εχουν βγει μεχρι και 48ρια επιφανειας απο τζιφο σε αρκετα κοντινες ωρες (150 περιπου)... @South καυσωνάκιας προσεξε το μην μας παρουν τα ρεκορ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαδοχικά έρχονται τα κύματα ζέστης με διαλλειματα βοριά.. Ότ χειρότερο, για να γίνει παρατατεμάνη η ανυπαρξία καιρικού ενδιαφέροντος.. 50 μέρες έμειναν για θερμικές καταιγίδες.. Μετά πάλι υπομονή 9 μήνες.. σάπιο καλοκαίρι, ένα από τα πιο βαρετά των τελευταίων 10 ετών

 

εντωμεταξύ 28αρι μέσο ορο τόσο μακριά δεν έχουμε ξαναδεί.

gens-31-0-228.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Διαδοχικά έρχονται τα κύματα ζέστης με διαλλειματα βοριά.. Ότ χειρότερο, για να γίνει παρατατεμάνη η ανυπαρξία καιρικού ενδιαφέροντος.. 50 μέρες έμειναν για θερμικές καταιγίδες.. Μετά πάλι υπομονή 9 μήνες.. σάπιο καλοκαίρι, ένα από τα πιο βαρετά των τελευταίων 10 ετών

Οτι πιο επικινδυνο και για φωτιες! Ετσι και πιασει φωτια καπου σημερα ετσι πως φυσαει εδω δεν τη πιανουν με την καμια 😶

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Οτι πιο επικινδυνο και για φωτιες! Ετσι και πιασει φωτια καπου σημερα ετσι πως φυσαει εδω δεν τη πιανουν με την καμια 😶

Πάντως σκέφτομαι μήπως ο αέρας δεν είναι απαραίτητα κακός για το σβήσιμο της φωτιάς [εκτός αν είναι 7 μποφόρ+]. Αν έχεις αέρα ξέρεις προς τα που πηγαίνει, αν όχι, το μικροκλίμα της φωτιάς αναλαμβάνει και δεν ξέερεις από που που να κατασβέσεις!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μακροπροθεσμα εταζαν ψυχρο το καλοκαιρι μα εμειναν κι αυτα με το π@υλι στο χερι...

Πολυ συχνα μας ερχονται απο την Αφρικη καυσωνια και τα λεφτα μου τα χαλω σε μπιρες με κασονια..

Καθε χρονια μας ερχονται πολυ  ακραιες φασεις και οτι κι αν κατεχες προχθες τωρα θα το ξεχασεις...

Ο Θοδωρης καψωνεται και ο χελμος γκρινιαζει κι ο καυσωνακιας στη γωνια μονος ζητωκραυγαζει...

Ο Κουβανος βαρεθηκε και ο sotos μας τα πινει και ο Μιχαηλ σιχαθηκε αιμα και δακρυα χυνει...

Ο Μητσος απ την Ευβοια  τους χαρτες ανεβαζει κι ο μαυρος γατος βορεια πονα κι αναστεναζει... (βαγγελης)

Τη παθαμε και χασαμε τα χρηματα μας ολα κι ο Γιαννης με κασκολ μας λεει για τη φολα...

Ο Αλκης αγανακτησε τον πηρε η κατηφορα και ο Μεσσηνιος αναζητα να ζησει σ αλλη χωρα..

Κατα διαολου συντροφοι θα παμε για την ωρα,ουτε με προσευχη δε βλεπουμε για λιγο μια μπορα. 

Το πραγμα εγινε σαφες παμε για ερημοποιηση και ο Σακης τα παιξε κι αυτος και το ριξε στη ποιηση.. 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την Κυριακή φαίνεται ότι θα σπάσουν αρκετά τοπικά ρεκόρ δυστυχώς.

Πρόβλεψη Ζιακόπουλου για 45αρι, δεν ξέρω αν έχουμε ξαναδεί κάτι τετοιο από τον κ. Ζιακόπουλο:

https://ziakopoulos.blogspot.com/2023/07/blog-post_17.html?m=1&fbclid=IwAR2QN7_i6uC04hk9A43nFVIpAHgPDHBWTFmZ-Axw4BZkwkbGp0DjePyMshw

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, [weathermaniac] said:

Πάντως σκέφτομαι μήπως ο αέρας δεν είναι απαραίτητα κακός για το σβήσιμο της φωτιάς [εκτός αν είναι 7 μποφόρ+]. Αν έχεις αέρα ξέρεις προς τα που πηγαίνει, αν όχι, το μικροκλίμα της φωτιάς αναλαμβάνει και δεν ξέερεις από που που να κατασβέσεις!

Σαν το 2021 καλη ωρα.. Εδω πεταει 50ρες + ρυπες παντως.. δεν θελω να ξερω ποσο φυσαει στην πεντελη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομακτικό 6αρι Τζίφου για ακόμη μια φορά, δίχνει πως μπορεί  να έρθει πάνω μας το +32 και παρόλα αυτά να επιστρέψει μετά από λιγες μέρες τον Αύγουστο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...