Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σαββατο θα φυγω να παω για βουτιες,πιπινια να θαυμασω να φαω και μπουκιες...

Δε καθομαι ξανα ποτε εγω στη Καλλιθεα Δαφνη Ευβοιας θα βρεθω που ειναι πιο ωραια..

Εχει κολπισκο ομορφο και πρασινα νερα,ταβερνα με κληματαρια και μπολικα μωρα...

Θα πινω το κρασακι μου λευκο και παγωμενο,να παψει το κορμι να ειναι ιδρωμενο.

Πηρα μπρατσακια ομορφα και ενα καινουργιο στρωμα,απανω του θα καθομαι να λιαζεται το σωμα..

Τα 45 ερχονται μας εκαψε ο Ιουλης φταιει η κλιματικη αλλαγη η μηπως φταιει ο Κουλης??

Δροσοπηγιωτη ξερεις σ αγαπω μα με πολιτικα δε κανω Φανφαρας εγεννηθηκα Φανφαρας θα πεθανω...

 

φανφαρας.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να απαγορεύουμε να αποκαλούμε μια χώρα σύμφωνα με το επίσημο όνομα της, ανεξάρτητα από το αν συμφωνούμε η το τι πιστεύουμε για αυτό. 

Σε κάθε περίπτωση δέχομαι να ακολουθήσω τους κανόνες όποιοι κ αν είναι αυτοί από τη στιγμή που ο χώρος δεν μου ανήκει...

Δεν μιλαμε για μια οποιαδηποτε χωρα αλλα για ενα θεμα που προκαλει διχασμο και ειναι προκληση για ενα μεγαλο μερος του φορουμ και κυριως για τους Μακεδονες φιλους.Παρτε το ρε παιδια σαν ενα ατυπο συμβιβασμο χαρην της ομαλης μας συνυπαρξης στο φορουμ.Δεν ειναι δα και τοσο καταπιεστικο.Πιο καταπιεστικο ειναι να βλεπεις την αθηνα να θαβεται για τρια σερι χρονια και να μην μπορεις να την βρισεις..🤣🤣(Για να ευθυμησουμε το εγραψα ε?)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει η μακρά καυσωνική περίοδος να σπάσει με λίμνη από τα δυτικά. Να δροσιστεί όλη η χώρα με μαΐστρο, να ανέβει η υγρασία στην ατμόσφαιρα και να βγουν και κάποιες έστω τοπικές μπόρες στα βουνά. Να πάρουν μια ανάσα τα δάση μας.

Αν σπάσει με διαολεμένο μελτέμι όπως το τωρινό ή και ισχυρότερο, πραγματικά τρέμω για το τι θα δούμε σε πυρκαγιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν θελω να επεκταθώ πολύ για εξηγησω τα αυτονόητα. @yiannis_volos το οτι υπάρχει ο κανόνας στο φόρουμ να μην αναφερομαστε σε πολιτικά θέματα το θεωρείς αντιδημοκρατικό?Φίμωση?Και αν ναι,το ανακάλυψες μετα απο 4+ χρόνια? 

Κάθε φόρουμ έχει κάποιους κανόνες που σίγουρα δεν στηρίζονται πανω στο Σύνταγμα της χώρας.Ενα φόρουμ ΔΕΝ ειναι μια μικρή κοινωνία,ούτε μια παρέα σε ενα καφενείο.Αποτελείται κυρίως απο ψευδώνυμα,απο ετεροκλητα ιδεολογικα ατομα,,δεν υπάρχει η ίδια αμεσότητα σε μια συζήτηση,δεν γνωρίζουμε τις προθέσεις του καθενα πισω απο το ψευδώνυμο,ουτε τι πρεσβευει κ.α.Αναγκαστικά και αναλογα της θεματολογιας του φορουμ και με το τι ασχολειται,μπαίνουν ΚΑΝΟΝΕΣ για να προστατεψουν την λειτουργία  και τη ΦΥΣΗ του.ΚΑΝΟΝΕΣ διαφορετικοί απο αυτούς που διέπουν μια συζήτηση μιας ομαδας ανθρώπων σε ένα καφενείο. 

Πάνω στα προηγούμενα και για να προστατευτεί το συγκεκριμένο φόρουμ απαγορεύτηκαν οι πολιτικες συζητησεις και αναφορες.Γιατί φίλοι μου αν τις επιτρέπαμε ο Σακης13 δεν θα ηταν ο ωραιος εκείνος τυπος που γραφει ποιηματακια και χαβαλεδιάζει,αλλα πιθανως για καποιους ο ακροδεξιος φασιστας ή το παλιοκομμούνι.Θα είχε ταμπελιαστει λοιπον ο Σακης και ο καθε Σακης και το φορουμ θα έχανε τη συνοχή και την αρμονιά του. 

Στο καφενειο και στις παρεες μας επιλεγουμε τα "μελη" με τα οποια συναναστρεφόμαστε.Εδω μεσα ΟΧΙ.Εδω γραφουν δεξιοί,αριστεροί,αναρχικοί,ακροδεξιοί, κτλ.Καποιους απο αυτους,καποιοι απο εμας αναλογα με τις πεποιθησεις μας,δεν θα θελαμε ουτε να τους δουμε στον "εξω κοσμο".Οι κανονες λοιπον μπαινουν οχι απο ελλειψη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ αλλα γΙα την προστασια του ΦΟΡΟΥΜ και τη διαφύλαξη του ως μια ΚΑΙΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ,με ΚΑΙΡΙΚΑ μελη και τιποτα παραπανω.

Ελπίζω να έγινα κατανοητος.

Για να ελαφρυνω λίγο το κλίμα και μιας και αναφέρθηκαν τα ψευδώνυμα να σας πω πως βγαίνει το δικό μου, το πρώτο σκέλος βασικά (καπελος). Λάτρης του μπάσκετ από μικρός κάθε μέρα στο γήπεδο έπαιζα όλα τα απογεύματα που το επέτρεπε ο καιρός και όλες τις μέρες του καλοκαιριού στην Πρέβεζα ανεξαιρέτως καιρού για 3 ώρες τουλάχιστον (6- δύση). Κλασικά επειδή οι γονείς δούλευαν Αθήνα έμενα μεγάλο χρονικό διάστημα με την γιαγιά στο χωριό και η κλασική ανησυχία της ήταν η ηλιαση. Για να μην της χαλάσω χατηρι εκεί τέλη δημοτικού και μέχρι 3η γυμνασίου φορούσα ένα καπέλο ανάποδα (μην μας χαλάει και το σουτ) και έτσι μου βγάλανε το παρατσούκλι που ακόμα μένει στο χωριό και με φωνάζουν έτσι!

Νομίζω καλό για όλους μας θα ήταν να αποφευχθούν περαιτέρω συζητησεις περί θεμάτων που δεν είναι σχετικά με το φόρουμ και μόνο διαφωνίες μπορούν να προκαλέσουν αφού αποτελούν πολύ λεπτά ζητήματα που ακόμα και κόσμια να εκφραστούν δημιουργούν ένταση. Πάμε παρακάτω ενωμένοι όπως ήμασταν και θα συνεχίσουμε να είμαστε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, geornik said:

Κυριακη ιστορικος δυτικογενης καυσωνας στην Αττικη συμφωνα με το ευρωπαικο που θα θυμισει Ιουνιο 2007

Screenshot_20230718-115110_Chrome.jpg

Screenshot_20230718-115046_Chrome.jpg

Ναι, αλλά είναι πολύ θολό τελικά τι Τ στα 850 θα κάτσουν.

Δεν βγάζεις άκρη γιατί από ραν σε ραν αλλάζουν. Με μικροαλλαγές μεν αλλά είναι ικανές να επηρρεάσουν ακόμα και πιθανά ρεκόρ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για να ελαφρυνω λίγο το κλίμα και μιας και αναφέρθηκαν τα ψευδώνυμα να σας πω πως βγαίνει το δικό μου, το πρώτο σκέλος βασικά (καπελος). Λάτρης του μπάσκετ από μικρός κάθε μέρα στο γήπεδο έπαιζα όλα τα απογεύματα που το επέτρεπε ο καιρός και όλες τις μέρες του καλοκαιριού στην Πρέβεζα ανεξαιρέτως καιρού για 3 ώρες τουλάχιστον (6- δύση). Κλασικά επειδή οι γονείς δούλευαν Αθήνα έμενα μεγάλο χρονικό διάστημα με την γιαγιά στο χωριό και η κλασική ανησυχία της ήταν η ηλιαση. Για να μην της χαλάσω χατηρι εκεί τέλη δημοτικού και μέχρι 3η γυμνασίου φορούσα ένα καπέλο ανάποδα (μην μας χαλάει και το σουτ) και έτσι μου βγάλανε το παρατσούκλι που ακόμα μένει στο χωριό και με φωνάζουν έτσι!

Νομίζω καλό για όλους μας θα ήταν να αποφευχθούν περαιτέρω συζητησεις περί θεμάτων που δεν είναι σχετικά με το φόρουμ και μόνο διαφωνίες μπορούν να προκαλέσουν αφού αποτελούν πολύ λεπτά ζητήματα που ακόμα και κόσμια να εκφραστούν δημιουργούν ένταση. Πάμε παρακάτω ενωμένοι όπως ήμασταν και θα συνεχίσουμε να είμαστε!

Είσαι κόσμημα για το φόρουμ μας ρε καπελε..😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να πω δυο πράγματα για αυτό το εκπληκτικό φόρουμ. Κάθε φόρουμ για μένα λειτουργεί σαν μια κοινότητα και πολλές φορές σαν μια κοινότητα μάθησης. Εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που έχουν πολλές γνώσεις και μας τις προσφέρουν αφιλοκερδώς. Υπάρχω εγώ ή ο Σάκης που μπορεί να μην έχουμε πολλές γνώσεις αλλά βάζουμε κάποιες πινελιές πιο χαλαρές. Συνέβη ένα περιστατικό με τον @[weathermaniac] το οποίο ειλικρινά θέλω να το αφήσω πίσω. Πολλές φορές τα νεύρα όλων μας είναι τεταμένα. Πριν 3 μήνες έχασα τον πατέρα μου 65 ετών έτσι στα ξαφνικά γιατί το σύστημα υγείας μας έχει ελλείψεις στο εκαβ και δεν προλάβαμε να τον μεταφέρουμε σε νοσοκομείο. Σκέφτομαι ποσο ασήμαντο είναι αν χιονίσει στη Χαλκίδα, στη Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα  και οπουδήποτε αλλού μπροστά στην ανθρώπινη ζωή. Το περιστατικό με τον πατέρα μου συνέβη τον Απρίλιο και για ένα μήνα δεν έβλεπα τίποτα μπροστά μου. Μπήκα ξαφνικά ξανά στην παρέα εδώ με σκοπό να ξεχνιέμαι. 

Μην χαλιέστε παιδιά για τίποτα. Να αγαπάτε τους ανθρώπους σας και κυρίως οι πιο μικροί να αγαπάτε τους γονείς σας και να τους το λέτε κάθε μέρα. Και ας μας λένε μια κουβέντα παραπάνω καμία φορά, κάτι ξέρουν. 

Βλέπετε πόσες περιουσίες από χθες έχουν καταστραφεί, πόσα ζωάκια κάηκαν και από τύχη δεν έχουν χαθεί και ανθρώπινες ζωές. Ο άλλος να δίνει και τη ψυχή του να φτιάξει ένα σπίτι και να έρχεται μια φωτιά να του το κάνει στάχτες. 

Όσο για το θέμα που ξεκίνησε, συντάσσονται με τον @Vorios polos@vorios_polos και σίγουρα πρέπει να υπάρχουν κανόνες στο φόρουμ. Είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα και μπορεί να μην κατάγομαι από την βόρεια Ελλάδα αλλά με πονάει το ίδιο. 

 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξερω ακριβως τι προηγηθηκε, οτι καταλαβα απο τα συμφραζομενα θα αναφερω καθως οταν εγω διαβασα συγκεκριμενες τοποθετησεις επι του θεματος, ειχαν σβηστει η αλλαχτει καποια θεματα….

Προφανως και καποιος αποκαλεσε τα Σκοπια ως «βορεια Μακεδονια»(;)…υποψιαζομαι. 
Το να βγαινεις ομως “vorios polos” και να μας ξεκαθαριζεις πως εχεις «κοκκινες γραμμες» κι οτι «δεν θα ανεχτεις» τετοιες συμπεριφορες…. «Εδω ειναι το σπιτι μου και υπαρχουν κανονες και κοκκινες γραμμες…», ειναι θεωρω αυταρχικο και αν μη τι αλλο, καθολου δημοκρατικο! Συμφωνω εν μερει οτι ειναι ενα λεπτο ζητημα που κανει «τζιζ» λιγοτερο η περισοτερο σε καποιους, αλλα σαν συμβουλη ο ρεαλισμος θα ηταν ενας καλος συμβουλος κι οχι η επιθετικοτητα και η «καθετη» αποψη. Αποψη μου….φυσικα.

Το παραδειγμα του οικοδεσποτη που οριζει «κανονες» και «κοκκινες γραμμες», «δεν θα ανεχτω», συγνωμη αλλα οι κανονες σε ενα σπιτι θα μπορουσαν να ειναι πχ «δεν καπνιζουμε εντος της οικιας» η οτιδηποτε σχετικο….διαφορετικα δεν γινεσαι οικοδεσποτης και ΔΕΝ καλεις κοσμο με «κανονες» αντιδημοκρατικους….γιατι τελος παντων  ΔΕΝ θα εχεις φιλοξενουμενους στο «σπιτι σου»….

Αυτο που θελω να πω, ειναι ο τροπος που επιβαλεις και επεξηγεις τους «κανονες» και οχι τοσο απολυτα! Προσωπικη αποψη απ οσα εισεπραξα….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι ο κολυδας πετυχε το ζεστο και ανυδρο χειμωνα....

Και τωρα ο λεκκας θα βγει αληθινος για τα 50ρια.....

Πολυ κρυφτηκαν που ελεγαν για δροσερα καλοκαιρια και χειμωνες αλλα αλασκα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τετάρτη προς Πέμπτη στα βόρεια Βαλκάνια θα γίνει της μουρλής από υπερμετωπάρα... ζηλέυω όσο δεν πάει...

νέα άνοδος από τζίφο για Κυριακή, με λιβα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν μιλαμε για μια οποιαδηποτε χωρα αλλα για ενα θεμα που προκαλει διχασμο και ειναι προκληση για ενα μεγαλο μερος του φορουμ και κυριως για τους Μακεδονες φιλους.Παρτε το ρε παιδια σαν ενα ατυπο συμβιβασμο χαρην της ομαλης μας συνυπαρξης στο φορουμ.Δεν ειναι δα και τοσο καταπιεστικο.Πιο καταπιεστικο ειναι να βλεπεις την αθηνα να θαβεται για τρια σερι χρονια και να μην μπορεις να την βρισεις..🤣🤣(Για να ευθυμησουμε το εγραψα ε?)

Αυτο που είπες στον επίλογο πράγματι καταπιέζουμε.τις επιθυμίες μας βλέποντας τους αυλωνες.να.καταληγουν ανατολικά αλλά αντέχουμε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Εάν ήταν κάτι φυσιολογικό, θα είχε φροντίσει η ίδια η φύση και τη δυνατότητα τεκνογονίας.

Από τη στιγμή που το αποκλείει απόλυτα κι ολοκληρωτικά, δίνει και την απάντηση...

Παιδιά μην ανοίγετε τέτοια ο καθείς ας εχει τις απόψεις του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, vorios_polos said:

Τελείωσε παιδιά...έχουμε καύσωνες μπροστά.επανερχομαστε...

Και τι καύσωνες...θεωρείς πιθανό να δούμε κανενα ρεκόρ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ένας καύσωνας χειρότερος από τον άλλο.., Για να δούμε πως θα αποφύγουμε αυτό της τετάρτης-Πέμπτης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Και τι καύσωνες...θεωρείς πιθανό να δούμε κανενα ρεκόρ?

Ναι τοπικά ρεκόρ σίγουρα είτε στο δεύτερο είτε στο τρίτο κύμα...δεν θα φύγει ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τρίτο κύμα αν βγει τόσο ισχυρό όσο δείχνει στα περισσότερα μοντέλα, θα διαλύσει ρεκόρ σε Ιταλία, Ελλάδα, Βαλκάνια και ενδεχομένως και Τουρκία και Κύπρο. Μένει να δούμε πόσο δυνατό θα είναι, γιατί να το αποφύγουμε δεν υπάρχει περίπτωση

Επίσης μήπως να σβηστούν ορισμένα άκυρα παραπάνω ποστ; 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, EVIA 1987!! said:

Δεν ξερω ακριβως τι προηγηθηκε, οτι καταλαβα απο τα συμφραζομενα θα αναφερω καθως οταν εγω διαβασα συγκεκριμενες τοποθετησεις επι του θεματος, ειχαν σβηστει η αλλαχτει καποια θεματα….

Προφανως και καποιος αποκαλεσε τα Σκοπια ως «βορεια Μακεδονια»(;)…υποψιαζομαι. 
Το να βγαινεις ομως “vorios polos” και να μας ξεκαθαριζεις πως εχεις «κοκκινες γραμμες» κι οτι «δεν θα ανεχτεις» τετοιες συμπεριφορες…. «Εδω ειναι το σπιτι μου και υπαρχουν κανονες και κοκκινες γραμμες…», ειναι θεωρω αυταρχικο και αν μη τι αλλο, καθολου δημοκρατικο! Συμφωνω εν μερει οτι ειναι ενα λεπτο ζητημα που κανει «τζιζ» λιγοτερο η περισοτερο σε καποιους, αλλα σαν συμβουλη ο ρεαλισμος θα ηταν ενας καλος συμβουλος κι οχι η επιθετικοτητα και η «καθετη» αποψη. Αποψη μου….φυσικα.

Το παραδειγμα του οικοδεσποτη που οριζει «κανονες» και «κοκκινες γραμμες», «δεν θα ανεχτω», συγνωμη αλλα οι κανονες σε ενα σπιτι θα μπορουσαν να ειναι πχ «δεν καπνιζουμε εντος της οικιας» η οτιδηποτε σχετικο….διαφορετικα δεν γινεσαι οικοδεσποτης και ΔΕΝ καλεις κοσμο με «κανονες» αντιδημοκρατικους….γιατι τελος παντων  ΔΕΝ θα εχεις φιλοξενουμενους στο «σπιτι σου»….

Αυτο που θελω να πω, ειναι ο τροπος που επιβαλεις και επεξηγεις τους «κανονες» και οχι τοσο απολυτα! Προσωπικη αποψη απ οσα εισεπραξα….

Τελευταιο οφ τοπικ και απο μενα. Αυτο ακριβώς οπως τα ειπε ο συμφουριτης απο την ευβοια.  Εαν ζητηθεί ευγενικά απο το φόρουμ να αποφεύγεται η αναφορα στο μακεδονικό ειμαι σιγουρος πως ολοι μας θα το σεβαστούμε. Η καπως επιθετική προσεγγιση ή σου αρέσει ή φεύγεις ξενίζει και εκει ειναι που καποιοι αντριδρασαμε. και εαν κρινω και απο τα λαικ στα σχολια αρκετοι εχουμε την ιδια οπτικη στο θεμα. νομιζω εαν ανταλλαξουν δυο τρια pm με τον γιαννη απο τον βολο ολα θα λυθούν.  Συγνωμη και απο μενα εαν το τραβηξα λιγο πιο πολύ το θεμα απο οσο επρεπε. Συνεχιζω καιρικα πλεον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Χιών said:

Το τρίτο κύμα αν βγει τόσο ισχυρό όσο δείχνει στα περισσότερα μοντέλα, θα διαλύσει ρεκόρ σε Ιταλία, Ελλάδα, Βαλκάνια και ενδεχομένως και Τουρκία και Κύπρο. Μένει να δούμε πόσο δυνατό θα είναι, γιατί να το αποφύγουμε δεν υπάρχει περίπτωση

Επίσης μήπως να σβηστούν ορισμένα άκυρα παραπάνω ποστ; 

Επιμένω είναι επισφαλές να πούμε για ρεκόρ ακόμα από τη στιγμή που τα μοντέλα παλαντζάρουν για τις Τ στα 850. Ναι είναι μικρές οι αλλαγές αλλά βλέπεις ένα +- 2 στις Τ στα 850 από ραν σε ραν.  Είναι ικανές όμως αυτές οι αλλαγές να κρίνουν αν τελικά θα γίνουν τα ρεκόρ. Με μεγαλύτερο κριτή για μένα το ανεμολόγιο στις τυπικά φοενιαστικές περιοχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ καπου στη Σιβηρία απο βδομάδα οσο εμείς θα παλεύουμαι οριακα με +30 αυτοι θα πλησιάζουν τα +20! θα ξεπαγώσουν ολα τα μαμουθ !!  

siviria.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Επιμένω είναι επισφαλές να πούμε για ρεκόρ ακόμα από τη στιγμή που τα μοντέλα παλαντζάρουν για τις Τ στα 850. Ναι είναι μικρές οι αλλαγές αλλά βλέπεις ένα +- 2 στις Τ στα 850 από ραν σε ραν.  Είναι ικανές όμως αυτές οι αλλαγές να κρίνουν αν τελικά θα γίνουν τα ρεκόρ. Με μεγαλύτερο κριτή για μένα το ανεμολόγιο στις τυπικά φοενιαστικές περιοχές.

Ε τοπικά ρεκόρ δεν υπάρχει περίπτωση να μη βγουν, αυτό το ξέρουμε ήδη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...