Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Winterlove said:

38.2°C στη Χρυσούπολη Περιστερίου αυτή την ώρα... να δούμε αυτόν τον Ιούλη, εάν θα καταφέρει να σπάσει το ρεκόρ των 43.3°C του Αυγούστου 2021....

36 - 37°C αυτή την ώρα στο Πύργο, βάση των σταθμών.. αυτού του ΕΑΑ μέσα στη πόλη και του davis λίγο πιο έξω (Τραγανό)! Καλά τους πάει προς το παρόν!

Δυσκολο εαν σημειωθηκε με φοενιασμα με βορια τοτε (δεν γνωριζω) παντως στα νπ επικρατουσε βοριας εκεινη τη μερα εξου και τα ρεκορ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ChristosPapasoulis said:

39.5 Ο αυτοματος του ΕΑΑ-ΙΕΠΒΑ στην βορεια πλευρα του Λοφου Νυμφων στο Θησειο!!!!
(Εδαφους)
Met24h-airTemp.png

Με πρόλαβες μόλις αυτό θα πόσταρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαναγύρισε ο άνεμος στο ΟΑΚΑ και πάλι εκτοξεύτηκε από 39 σε 41 βαθμούς!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Με πρόλαβες μόλις αυτό θα πόσταρα!!!

Μετεωρολογικο μαθημα και αυτος ο σταμος για το πως δρα ο ανεμος σε λοφους κλπ. Ο,τι ακριβως παθαινω οταν φυσαει Μελτεμι (ΒΑ) που ειμαι στην υπηνεμη πλευρα του λοφου στο Χαιδαρι.

http://penteli.meteo.gr/stations/chaidari-lofos/
Εγω με αυρα ειμαι σε αρκετα δροσερη μοιρα παντως χαχα.
Σε αντιθεση με κατω και κεντρικο δασος χαιδαριου που βραζουν. Ο ενας 39.2 ο αλλος 39.8!
Γιατι κοβει η αυρα εξαιτιας των παρυφων του ορους Αιγαλεω. Ενω στο Ανω δασος χαιδαριου δεν κοβει λογω υψομετρου και στην πιο βορειοανατολικη πλευρα του.

Επεξεργάστηκε από ChristosPapasoulis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ξαναγύρισε ο άνεμος στο ΟΑΚΑ και πάλι εκτοξεύτηκε από 39 σε 41 βαθμούς!!!

Εκεί πέρα είναι λάκα και κάνει πολύ ζέστη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ευπαθές σημείο σε μέρες με αύρα πρπ να είναι και η Καλογρέζα και γενικά το τμήμα μεταξύ ΟΑΚΑ και Γαλατσίου. Το συγκεκριμένο τμήμα έχει χαμηλότερο υψόμετρο από το Γαλάτσι, την Άνω Κυψέλη και τη Φιλοθέη.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.8 εδώ, ζεστα!

Πολύ πιο δροσερά στα μεσαγαλα με αύρα.

41.4 τωρα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40,2°C στα Πλατανούλια ο πρώτος που 40αριζει από τους σταθμούς στον Δήμο Τυρνάβου

Μέχρις στιγμής έχουμε 

Α.Σ. Πλατανούλια 40,2°C

Δένδρα 39,8°C

Πλατανούλια Ε.A.Α. 39,7°C

Τύρναβος 39,7°C

Ροδιά 38,8°C 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Ζερίκιος said:

Πολύ ευπαθές σημείο σε μέρες με αύρα πρπ να είναι και η Καλογρέζα και γενικά το τμήμα μεταξύ ΟΑΚΑ και Γαλατσίου. Το συγκεκριμένο τμήμα έχει χαμηλότερο υψόμετρο από το Γαλάτσι, την Άνω Κυψέλη και τη Φιλοθέη.

Αυτό ξανα πέστο για τη Καλογρέζα σχεδόν κάθε φορά που περνάω το νιώθω. Εντελώς υποκειμενικό αλλά το έχω σταμπάρει και εγώ αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.6 μέγιστη. Και χθες και σήμερα πήγε ένα βαθμό πάνω απ' ότι δείχνει το yr.no στην μετάφραση του Ευρωπαίου. Αύριο δείχνει 40, να δούμε αν θα πάει παραπάνω.

30 βαθμοί στην παραλία, αν ειναι δυνατόν! (73% υγρασία ομως!)

 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελος για Αττικη σημερα οτι εγραψε εγραψε, 41 η μεγιστη λοιπον οπως αναμετοναν λιγο πολυ. Αυριο παμε μεχρι και για 44ρι στις ιδιες περιπου περιοχες! 

Για Λαρισα θα πονταρα ενα 45ρι αυριο βλεποντας απο σημερα που θα αγγιξει 42 απ οτι φαινεται! Και για Λαμια μια απο τα ιδια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31β στον πανουργια στα 1250μ αυτη τη στιγμη..απεχουμε ακομα απ το 36.5 του 21..σιγουρα τα 850 ειναι αρκετα χαμηλοτερα μεχρις στιγμης τουλαχιστον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 ακριβώς ο Davis της Φιλοθέης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37.9c η μέγιστη… πριν λίγη ώρα κ σταδιακή πτώση τώρα, καθώς οι άνεμοι στράφηκαν σε ΝΑ… θαλάσσια αύρα! 
 

38.7c στα βόρεια της πόλης 

39.1c τα Ψαχνά 

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Αναμενουμε αναφορες απο κεντρο Θεσσαλονικης αυριο με ΒΔ και 27/850! Το ρεκορ φανταζει σιγουρο εαν βγει ακριβως ετσι.

Είναι στο όριο η Σαλόνικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τη καλησπερα μου ξανα απο την Καλλιθεα με 38.2 μεγιστη τη βγαλαμε ωραια...

Στο μπαλκονακι καθομαι κι αναβω τσιγαρακι,σταζει ο ιδρωτας απο το μαλλι και παει στο ματακι...

Τρεις μπλουζες αλλαξα ξανα μες στ οχταωρο μου,μ αυτον τον Κλεων το μπ...νε βρηκα το διαολο μου.. 

Θα κανω το τσιγαρο μου μεσα σε 10 τζουρες και επειτα για ντουζακι να φυγουν οι μουντζουρες....

Ο Κλεωνας απ το πρωι αυριο αγριευει,γεννηθηκε για την καταστροφη και μας να μας παιδευει.. 

Θα ναι μια μερα δυσκολη για ολη την Ελλαδα,αχ να μουνα στην Κρητη να εκανα βαρκαδα...

Ζηλευω γιαμπανακηδες που κανουνε βουτιες,μοχιτο μες στη θαλασσα και γκομενες πολλες...

Ξυπναω απο τις σκεψεις μου και ειμαι στη χαβουζα,ακτες δε βλεπω πουθενα ουτε κεφτεδες κι ουζα...

Υπομονη καιροφιλοι,τον ηπιαμε λιγακι,μα μαθημενοι ειμαστε απ το καλοκαιρακι...

Καλο απογευμα σας ευχομαι και δυναμη μεγαλη και μη ξεχνατε το ρεξονα πρωτο για τη μασχαλη...!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...