Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Μια χαρά τα γράφει. Έχουμε σταθμό στο ίδιο χωριό, όχι πολύ κοντά, και ο οποίος γράφει αυτή τη στιγμή 25.3. Η υγρασία βέβαια είναι αρκετά μεγάλη 78% οπότε λογική η δυσφορία.

Τo link του σταθμού

https://temperature.gr/details/ΤΟΕΒ Ταυρωπού - Καρδιτσομαγούλα

Σύνολικα υπάρχουν 7 σταθμοί περιμετρικά της Καρδίτσας (ιδιοκτησίας του ΤΟΕΒ ΤΑΥΡΩΠΟΥ) όπου μπορείς να έχεις μια πάρα πολύ εικόνα για το καιρό γύρω από την πόλη.

 

 

Άρχων. Το βιώνω και γω όταν βγαίνω καμιά βόλτα εκτός πόλης Τρικάλων, ξεπερνάει και τις καλύτερες των προσδοκιών. Τυχεροί όσοι μένουν στο ύπαιθρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Μια χαρά τα γράφει. Έχουμε σταθμό στο ίδιο χωριό, όχι πολύ κοντά, και ο οποίος γράφει αυτή τη στιγμή 25.3. Η υγρασία βέβαια είναι αρκετά μεγάλη 78% οπότε λογική η δυσφορία.

Τo link του σταθμού

https://temperature.gr/details/ΤΟΕΒ Ταυρωπού - Καρδιτσομαγούλα

Σύνολικα υπάρχουν 7 σταθμοί περιμετρικά της Καρδίτσας (ιδιοκτησίας του ΤΟΕΒ ΤΑΥΡΩΠΟΥ) όπου μπορείς να έχεις μια πάρα πολύ εικόνα για το καιρό γύρω από την πόλη.

 

 

Μπραβο ρε παιδια, τι ωραιο δικτυο το temperature.gr αραγε ποιου φορεα ειναι ??? ειναι ολοι οι σταθμοι Agenso ???

Respect ατελειωτο απο μενα για το σταθμο στα 2457 μ της Λιακουρας....

Εχει και σταθμο μες στην Πολυτεχνειουπολη Ζωγραφου !!!!!!! Γιωργη τον ηξερες ????

25,2 - 37,7 εδωσε για σημερα, αρκετη διαφορα απτους γυρω, αλλα ειναι κι αυτος μια μετρηση που μπορουμε να ριχνουμε μια ματια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, kouvanos said:

Μπραβο ρε παιδια, τι ωραιο δικτυο το temperature.gr αραγε ποιου φορεα ειναι ??? ειναι ολοι οι σταθμοι Agenso ???

Respect ατελειωτο απο μενα για το σταθμο στα 2457 μ της Λιακουρας....

Εχει και σταθμο μες στην Πολυτεχνειουπολη Ζωγραφου !!!!!!! Γιωργη τον ηξερες ????

25,2 - 37,7 εδωσε για σημερα, αρκετη διαφορα απτους γυρω, αλλα ειναι κι αυτος μια μετρηση που μπορουμε να ριχνουμε μια ματια....

Είναι δική μας κατασκευής (AGENSO). Το καταγραφικό / αναμεταδότης δεδομένων και τα αντίστοιχα εργαλεία (ιστοσελίδες) είναι δική μας κατασκευής. Ο σταθμός δεν είναι δικός μας αλλά έχει τροποποιήσεις από εμάς και μπορεί να σταθεί δίπλα σε Davis με ανεμιστήρα και να γράψει τις ίδιες τιμές.

Οι σταθμοί που εμφανίζονται στο temperature.gr είναι δημόσιοι ή ιδιωτικοί σταθμοί κατασκευής μας που οι ιδιοκτήτες τους, θέλουν να μοιράζονται τα δεδομένα. 

Το δίκτυο σταθμών που υπάρχει είναι πολύ μεγαλύτερο καθώς υπάρχουν πολλοί σταθμοί που δεν εμφανίζονται δημόσια.

Ο σταθμός του Πολυτεχνείου είναι μέσα στο campus, έχει και το δασακι εκεί και δροσίζει 

Ο σταθμός της Λιάκουρας έχει συνδεθεί με τα συστήματα του ΕΑΑ και σύντομα τα δεδομένα του θα προβάλλονται και από το ΕΑΑ.

Τη Λιάκουρα επίσης μπορείς να τη βρεις και στα weather underground και weathercloud!

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23.7β στην Αυλίδα αυτήν την ώρα και συνεχίζει να πέφτει,λογικά κάπου στους 21 βαθμούς θα είναι η ελάχιστη. Καμία σχέση με το 2021 όσο αναφορά τις ελάχιστες που τότε επί μέρες κοιμόμουν με αιρκοντίσιον,τώρα με το παράθυρο ανοιχτό είναι καλα

31.3β στην Χαλκίδα (200μ)

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες Αττικής 13/07/2023

41.7 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ

41.4 ΟΑΚΑ ΕΜΥ

41.0 Φιλοθέη Davis WeatherLink

40.8 Αυλώνας Davis WeatherLink

40.2 Βλυχάδα ΕΑΑ

Τελικά η Νέα Φιλαδέλφεια προσέγγισε τους 42 βαθμούς σύμφωνα με την ΕΜΥ

https://web.archive.org/web/20230714000729/http://www.emy.gr/emy/el/observation/yesterday_weather

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Ναι επειδή έχει και τα χαμηλότερα υψόμετρα. Τα ΒΠ αν είχαν υψόμετρο 50-100μ τι παραπάνω θα βάζανε πχ απ το Σύνταγμα? 2 πόντους?

Δεν είναι μόνο το υψόμετρο, είναι και το γεγονός ότι βρίσκεται η περιοχή ανάμεσα σε δύο τόξα, σχετικά μακριά από ορεινούς όγκους και τρώει αποφάγια. Το 2008 που ευνοήθηκε το δυτικό τόξο ο παραλιακός Πειραιάς και όμορες περιοχές με μηδενικά υψόμετρα έβαλαν 30 πόντους. Τα Σεπόλια ή η Φιλαδέλφεια δεν πρέπει να έχουν βάλει 30 γεμάτους πόντους ούτε το 1934. Σόρρυ και για το οφφ τόπικ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Μέγιστες Αττικής 13/07/2023

41.7 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ

41.4 ΟΑΚΑ ΕΜΥ

41.0 Φιλοθέη Davis WeatherLink

40.8 Αυλώνας Davis WeatherLink

40.2 Βλυχάδα ΕΑΑ

Τελικά η Νέα Φιλαδέλφεια προσέγγισε τους 42 βαθμούς σύμφωνα με την ΕΜΥ

https://web.archive.org/web/20230714000729/http://www.emy.gr/emy/el/observation/yesterday_weather

Αυτό με το ΟΑΚΑ δεν ξέρω... Με επιφύλαξη. Δεν μας τα λέει καλά αυτός ο σταθμός. Έχει Ντέιβις δίπλα του ο οποίος κατέγραψε 39.5 που οκ είναι ταράτσας και έχει λίγο πράσινο αλλά διαφορά της τάξεως του 1 βαθμού να το καταλάβω. Εδώ παραπάει ... Ας το έχουμε στο νου μας.

Επεξεργάστηκε από ChristosPapasoulis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

31 και 32 βαθμοι στη μια μετα τα μςσανυχτα στο λεκανοπεδιο-θαλαμο αεριων.Αυριο θα ειναι ακομα χειροτερα.Αυτες ειναι συνθηκες για κατσαριδες,οχι για ανθρωπους.Ομορφο ελληνικο καλοκαιρακι λενε οι .........

23 με 24 εδω παιζει την τελευταια ωρα.

Καλημέρα.. Έλα Ήπειρο... 16 βαθμοί ελάχιστη!!!!! Κανένας καύσωνας εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σας. Με 25 ελάχιστη, οκ ... κοιμάσαι χωρίς ac, αν είσαι στο βορινό μπαλκόνι. Όπως και έγινε. Γενικά,  υπάρχουν 2 ειδών καύσωνες εδώ στην Αθήνα. 

1. Με λιβα - άνεμο (έστω καυτό μελτέμι) όπου οι ελάχιστες δεν πέφτουν με τίποτα κάτω από 29-31 στο λεκανοπέδιο (ούτε εδώ). Τη μέρα είναι καλύτερα αλλά τη νύχτα δεν τη βγάζεις χωρίς ac

2. Με άπνοια -νοτια. Αυτή είναι η καλή περίπτωση για τη νύχτα. Δημιουργείται αναστροφή. Τη μέρα βράζεις, αλλά τη νύχτα κοιμάσαι..

Στην περίπτωση 2 ήμαστε τώρα. Κοιμήθηκα μια χαρά! Να δούμε απόψε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα.. Έλα Ήπειρο... 16 βαθμοί ελάχιστη!!!!! Κανένας καύσωνας εδω

Θα σε δω σε 2-3 μέρες τι θα λες που θα φτάσει 60 η αίσθηση ζέστης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Μπραβο ρε παιδια, τι ωραιο δικτυο το temperature.gr αραγε ποιου φορεα ειναι ??? ειναι ολοι οι σταθμοι Agenso ???

Respect ατελειωτο απο μενα για το σταθμο στα 2457 μ της Λιακουρας....

Εχει και σταθμο μες στην Πολυτεχνειουπολη Ζωγραφου !!!!!!! Γιωργη τον ηξερες ????

25,2 - 37,7 εδωσε για σημερα, αρκετη διαφορα απτους γυρω, αλλα ειναι κι αυτος μια μετρηση που μπορουμε να ριχνουμε μια ματια....

Τον ξέρω εδώ και χρόνια Γιώργο και ξέρω ακριβώς που είναι τοποθετημένος .....πλην όμως παρατηρώ ότι τσιμπάει πάντα στις μέγιστες όταν έχει ήλιο οπότε κάτι πάει στραβά με τον ανεμιστήρα του σταθμού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 27.1 ελαχιστη το κλιματιστικο δε κλεινει,ολα τα παιρνει η Δ.Ε.Η τιποτα δε μ αφηνει...

Οι νυχτες ειναι τροπικες τα παντα ειναι ζεστα πως να ψυχρανουν φιλοι μου τα ερμα τα μπετα...

Ασπροπυργο σαν εφτασα με 28αρακι σημερα θες δε θες θα στρωσεις κωλ@αρακι...

Πρωι πρωι σαν ξυπνησα λασκαρισαν οι βιδες,ο καυσωνακιας μονο χαιρεται αντε κι κατσαριδες...

Αλλοι θα πανε εξοχικα και αλλοι για βουτιες,εγω ανηκω στους γκαντεμηδες που τρεχουν για δουλειες...

Υπομονη θα κανουμε και ο καυσωνας θα φυγει,μα ερχεται ο επομενος και ισως να ξεφυγει..

Μακαρι να χα μια σκια και απο κατω ρεμα ποτε να μην αφησετε τον καυσωνακια εδω ν ανοιξει θεμα..

Τρενο μας παει ο καιρος και ο Ιουλης τωρα τ Αγιου Πουτ...ανημερα θα σκασει παλι μπορα...

Υπομονη καιροφιλοι για 4 μηνακια,χειμωνας παλι θα ρθει να βλεπουμε χιονακια...

Τις νυχτες να κοιμομαστε με παπλωμα και ρουχα πολλα ποτα να πινουμε μονο αλκοολουχα!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβγαλε τοπικές ομίχλες η Πρέβεζα μέσα στα χωράφια λόγω τρομερής υγρασίας, ο σταθμός μου έπιασε 97% αλλά η ελάχιστη ήταν καλή στους 21.2...Γερακα απ' την άλλη ελάχιστη χοντρικά 27.5 δράμα

Θέλω να δω σήμερα πόσο θα δώσει μέγιστη ο σταθμός μου στο χωριό με 27 στα 850, πιστεύω αν διατηρηθεί δυτικό ρεύμα όλη μέρα πάνω από 32-33 δεν θα δει! Αν όμως έχει ανατολικό μέχρι 11-12 θα δούμε και 37+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, ChristosPapasoulis said:

Αυτό με το ΟΑΚΑ δεν ξέρω... Με επιφύλαξη. Δεν μας τα λέει καλά αυτός ο σταθμός. Έχει Ντέιβις δίπλα του ο οποίος κατέγραψε 39.5 που οκ είναι ταράτσας και έχει λίγο πράσινο αλλά διαφορά της τάξεως του 1 βαθμού να το καταλάβω. Εδώ παραπάει ... Ας το έχουμε στο νου μας.

Νομίζω πάει μια χαρά γιατί έχω προσέξει και άλλες φορές οτι μόνο σε πολύ ζέστες με τις παραμικρές αλλαγές ανέμου έχει μεγάλες εναλλαγές. Χθές ανεβοκατέβαινε 2 βαθμούς με τη παραμικρή αλλαγή ανέμου. Προφανώς είναι σημείο που το πιάνει καλά ο άνεμος. Επίσης δεν είναι συγκρίσιμος με Davis. Είναι άλλοι τύποι σταθμών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Νομίζω πάει μια χαρά γιατί έχω προσέξει και άλλες φορές οτι μόνο σε πολύ ζέστες με τις παραμικρές αλλαγές ανέμου έχει μεγάλες εναλλαγές. Χθές ανεβοκατέβαινε 2 βαθμούς με τη παραμικρή αλλαγή ανέμου. Προφανώς είναι σημείο που το πιάνει καλά ο άνεμος. Επίσης δεν είναι συγκρίσιμος με Davis. Είναι άλλοι τύποι σταθμών. 

Μόλις έγραψα κι εγώ.... Καλύτερα να το μεταφέρεις στους ''μετεωρολογικούς σταθμούς''

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Με 27.1 ελαχιστη το κλιματιστικο δε κλεινει,ολα τα παιρνει η Δ.Ε.Η τιποτα δε μ αφηνει...

Οι νυχτες ειναι τροπικες τα παντα ειναι ζεστα πως να ψυχρανουν φιλοι μου τα ερμα τα μπετα...

Ασπροπυργο σαν εφτασα με 28αρακι σημερα θες δε θες θα στρωσεις κωλ@αρακι...

Πρωι πρωι σαν ξυπνησα λασκαρισαν οι βιδες,ο καυσωνακιας μονο χαιρεται αντε κι κατσαριδες...

Αλλοι θα πανε εξοχικα και αλλοι για βουτιες,εγω ανηκω στους γκαντεμηδες που τρεχουν για δουλειες...

Υπομονη θα κανουμε και ο καυσωνας θα φυγει,μα ερχεται ο επομενος και ισως να ξεφυγει..

Μακαρι να χα μια σκια και απο κατω ρεμα ποτε να μην αφησετε τον καυσωνακια εδω ν ανοιξει θεμα..

Τρενο μας παει ο καιρος και ο Ιουλης τωρα τ Αγιου Πουτ...ανημερα θα σκασει παλι μπορα...

Υπομονη καιροφιλοι για 4 μηνακια,χειμωνας παλι θα ρθει να βλεπουμε χιονακια...

Τις νυχτες να κοιμομαστε με παπλωμα και ρουχα πολλα ποτα να πινουμε μονο αλκοολουχα!!!

 

Σακη μου υπομονή!!! Κι εγώ.... κάθε ΣΚ , απο Μάρτη μέχρι Δεκέμβρη, ξεσκίζομαι στη δουλεια και κυρίως το Σαββατο. Κάνε κουράγιο με τη σκέψη οτι στην πρώτη ευκαιρία θα πας Βίλλια κτλ, εκεί που σου αρέσει! Καλημέρα!!!!!!!!

ΥΓ: South έχεις σκεφτει να γίνεις influencer στο Instagram, σχετικά με μετεωρολογικούς σταθμούς? Θα έχεις followers ολους εμάς!! 😂

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και παλι..Ηδη 33.6 Καλλιθεα και 33.2 εδω στο Ασπροπυργο...

Συμφωνα με αποκλειστικες πληροφοριες συγκαλειται εκτακτο υπουργικο συμβουλιο με την παρουσια και της Πολιτικης προστασιας εν οψει και του νεου κασυωνα...Μαλλον θα ληφθουν πιο δραστικα μετρα...Τα πρωτα πλανα..

saoudaraves-bin-salman-910x521.jpg

Οι καυσωνακηδες το ριξαν στο χορο...Με τα μαυρα ειναι το "μαυρο προβατο".Καυσωνακα leader!!!🤣

αραβικός-πολιτιστικός-χορός-με-παραδοσιακό-στυλ-οι-σαουδάραχοι-της-200323705.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες.Ηδη απο 9.30 έχουμε καποια  35αρια ενώ η Λίνδος με τον ΒΔ έχει σκαρφαλώσει στους 36.7c

Εδώ Ταύρο στους 33.5c με ένα αεράκι των 2bf .Εως τις 9 δε κουνιόταν φύλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...