Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που μου δείξατε τοποθέτηση σταθμών λοιπόν ας κάνω και γω τα προφανή σχόλια που δεν έχουν γίνει ως τώρα

Vue σε σημείο που χαρακτηρίζεται από άπνοια (όπως προείπαμε) γράφει με βεβαιότητα 1 βαθμό πάνω, δεν έχει ανεμιστήρα και οσο και αν η έξυπνη τοποθέτηση του αισθητήρα περιορίζει το σφάλμα υπάρχει. Επομένως ο μηχανισμός που θερμαίνει τον αισθητήρα δεν είναι το φοεν (δηλαδή ισχυρός καταβατικος άνεμος) αλλά η άπνοια και μεταφορά θερμότητας στον αισθητήρα λόγω εγκλωβισμού θερμότητας κοντά στην επιφάνεια, πλασματική Τ δηλαδη

Davis Φιλοθέης, ταράτσα χαμηλότερη απ' τα γύρω κτήρια περιορίζει την ροή ανέμου, σταθμός τοποθετημένος στην ανατολική πλευρά της ταράτσας βάση προσανατολισμού ηλιακού πάνελ σταθμού με εμπόδιο στα δυτικά του σταθμού απ' όπου έρχεται το "φοεν". Δηλαδή όλη η έκταση της ταράτσας είναι απ' την μεριά που έρχονται και οι ψηλές Τ με εμπόδια μάλιστα στα δυτικά που αποτελεί έξτρα παράγοντα δημιουργίας συνθηκών άπνοιας. Θα μπορούσαμε να είχαμε φωτό του Ντέιβις στην Φιλοθέη προς τα δυτικά για να δούμε τι είναι το εμπόδιο να βγάλουμε και κάποια συμπεράσματα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μύτικας Πρέβεζας μέγιστη 30.4!!!! και τώρα τρομερή άνοδος του δυτικού ανέμου και 28.8 βαθμοί, απίστευτο με 27 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά πάμε για ταβάνι πλέον στην επικράτεια εκτός αν γίνει καμιά έκπληξη με ανέμους

Μέγιστες επικράτειας ως τώρα

44 Κάτω Τιθορέα ΕΜΥ

43.9 Θήβα ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

43.9 Θήβα ΕΑΑ

Θήβα δύναμη στα χιονια, και στους  καύσωνες 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά στα δέκατα το βράδυ από την ΕΜΥ πιστεύω και η Νέα Φιλαδέλφεια θα έχει προσεγγίσει τους 43

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λογικά είναι πιο μέσα οι υψηές Τ, όπου δεν πνέει ο βακος, αλλά 45 σίγουρα όχι

πιο μεσα που ειμαι εγω χωρις ΒΑ πάλι τόσο φτάσαμε..με ελαφρύ ΝΔ κιόλας..οτι πιο ζεστό υπάρχει σε ανεμο εδώ

Επεξεργάστηκε από isnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 44ρι βγηκε αλλα οχι εκει που το περιμεναμε! Το λεκανοπεδιο μαλλον συμπεριφερθηκε λιγο πολυ οπως τα ειπαμε... Την αλλη εβδομαδα παμε για πιο μεγαλα πραγματα απ οτι φαινεται!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, isnow είπε:

πιο μεσα που ειμαι εγω χωρις ΒΑ πάλι τόσο φτάσαμε..με ελαφρύ ΝΔ κιόλας..οτι πιο ζεστό υπάρχει σε ανεμο εδώ

Φαίνεται τελικά τι κάνει η έλλειψη του πραγματικού λίβα από την Πίνδο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

μέγιστη έτους (μέχρι στιγμής) από το σταθμό μου (υπενθυμίζω ότι είναι δίπλα στη θάλασσα)

image.png.764b1bab8993c4d885fbc78e4fc47c67.png

 

39.4 τώρα αλλά φάινεται ότι γυρίζει σε "μπάτη" οπότε θαλάσσια αύρα και πτώση της θερμοκρασίας στα επόμενα λεπτά.

Ευτυχως ηταν η μεγιστη ημερας (θελω να πιστευω) και πλεον πεφτουμε Δημητρη….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 ξανά η Νέα Φιλαδέλφεια από ΕΜΥ στο 90

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλατανούλια Ε.Α.Α. 42,3°C

Α.Σ. Πλατανούλια 41,9°C

Τύρναβος 41,9°C

Δέντρα 41,3°C

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41.4 η Αίγινα ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, KapelosG said:

Τώρα που μου δείξατε τοποθέτηση σταθμών λοιπόν ας κάνω και γω τα προφανή σχόλια που δεν έχουν γίνει ως τώρα

Vue σε σημείο που χαρακτηρίζεται από άπνοια (όπως προείπαμε) γράφει με βεβαιότητα 1 βαθμό πάνω, δεν έχει ανεμιστήρα και οσο και αν η έξυπνη τοποθέτηση του αισθητήρα περιορίζει το σφάλμα υπάρχει. Επομένως ο μηχανισμός που θερμαίνει τον αισθητήρα δεν είναι το φοεν (δηλαδή ισχυρός καταβατικος άνεμος) αλλά η άπνοια και μεταφορά θερμότητας στον αισθητήρα λόγω εγκλωβισμού θερμότητας κοντά στην επιφάνεια, πλασματική Τ δηλαδη

Davis Φιλοθέης, ταράτσα χαμηλότερη απ' τα γύρω κτήρια περιορίζει την ροή ανέμου, σταθμός τοποθετημένος στην ανατολική πλευρά της ταράτσας βάση προσανατολισμού ηλιακού πάνελ σταθμού με εμπόδιο στα δυτικά του σταθμού απ' όπου έρχεται το "φοεν". Δηλαδή όλη η έκταση της ταράτσας είναι απ' την μεριά που έρχονται και οι ψηλές Τ με εμπόδια μάλιστα στα δυτικά που αποτελεί έξτρα παράγοντα δημιουργίας συνθηκών άπνοιας. Θα μπορούσαμε να είχαμε φωτό του Ντέιβις στην Φιλοθέη προς τα δυτικά για να δούμε τι είναι το εμπόδιο να βγάλουμε και κάποια συμπεράσματα?

Από πού προκύπτει αυτό με την άπνοια; Το είχα χιλιοψαξει την σύγκριση μεταξυ τους και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Μόνο αμελητέα απόκλιση μεταξύ των σταθμών. Από εκεί και πέρα θέμα τοποθέτησης και συντήρησης. Δεν είναι αεριζόμενος κλωβός αλλά η σύγκριση με τον προ2 με αεριζόμενο τα δείχνει όλα.

pr-55-accuracy-resolution-range.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Από πού προκύπτει αυτό με την άπνοια; Το είχα χιλιοψαξει την σύγκριση μεταξυ τους και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Μόνο αμελητέα απόκλιση μεταξύ των σταθμών. Από εκεί και πέρα θέμα τοποθέτησης και συντήρησης. Δεν είναι αεριζόμενος κλωβός αλλά η σύγκριση με τον προ2 με αεριζόμενο τα δείχνει όλα.

pr-55-accuracy-resolution-range.jpg

Έχει γίνει εκτενής έρευνα παλιότερα για συνθήκες απνοιας στους vue αλλά το ψάχνω και δεν το βρίσκω. Σταθμός χωρίς ανεμιστήρα σε άπνοια δεν γίνεται να μην υπερκαταγραφει. Με σταθερή ροή ανέμου 10+ χιλιόμετρα ανά ώρα οι σταθμοί πάνε μαζί, αυτό που μου παραθέτεις δεν δίνει διαφορά σε συνθήκες απνοιας αλλά γενικά χαρακτηριστικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Θήβα δύναμη στα χιονια, και στους  καύσωνες 

Ο σταθμός που τοποθετήθηκε πριν περίπου 1 1/2 χρόνο στην εθνική οδό έχει γράψει -15 βαθμούς  τον Ιανουάριο 2022 και σήμερα έγραψε +43,3 . Πάμε δυνατά για να τσακίσουμε τους 60 βαθμούς θερμοκρασιακό εύρος !!! Τα έλεγε ο Παρασκευάς αλλά ποιος τον άκουγε...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

Έχει γίνει εκτενής έρευνα παλιότερα για συνθήκες απνοιας στους vue αλλά το ψάχνω και δεν το βρίσκω. Σταθμός χωρίς ανεμιστήρα σε άπνοια δεν γίνεται να μην υπερκαταγραφει. Με σταθερή ροή ανέμου 10+ χιλιόμετρα ανά ώρα οι σταθμοί πάνε μαζί, αυτό που μου παραθέτεις δεν δίνει διαφορά σε συνθήκες απνοιας αλλά γενικά χαρακτηριστικά 

Μα αυτό είναι το θέμα ο σχεδιασμός του VUE είναι τέτοιος ώστε να τσιμπάει ελάχιστα σε σχέση με τον προ2. Αλλιώς του Χαλανδρίου που είναι VUE και του άνω Κορυδαλλού του ΕΑΑ θα κατέγραφαν τις μεγαλύτερες μέγιστες σε συνθήκες άπνοιας ή σχεδόν άπνοιας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37,9 εδω ουτε καν 38 δεν πιάσαμε...Αλλά έχω την αίσθηση ότι την αλλη εβδομαδα θα ξεφύγουμε 

Επίσης μας ζαλισατε με τους σταθμούς εχει αλλη  μερια στο σάιτ που λέει γι αυτό ..και δε το λεω με κακια απλα ειναι κουραστικό να είναι στις αναφορές 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 βαθμοί αυτή την ώρα στο αεροδρόμιο της Νέας Αγχιάλου. Μέχρι 37 βλέπω έφτασε σήμερα, στους 38,2 βαθμούς η μέγιστη χθες για σύγκριση. 
 

Στον Αλμυρό νομίζω πρέπει να το φτάσαμε το 40αρι. Πολλή ζέστη έξω, αλλά όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναζήσει. Από αύριο σταδιακά θα πέφτει η Τ σε πιο νορμαλ επίπεδα. Βέβαια από τα τέλη της επόμενης βδομάδας πάλι φαίνεται δυσκολεύουν τα πράγματα…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Μα αυτό είναι το θέμα ο σχεδιασμός του VUE είναι τέτοιος ώστε να τσιμπάει ελάχιστα σε σχέση με τον προ2. Αλλιώς του Χαλανδρίου που είναι VUE και του άνω Κορυδαλλού του ΕΑΑ θα κατέγραφαν τις μεγαλύτερες μέγιστες σε συνθήκες άπνοιας ή σχεδόν άπνοιας.

Οι ελάχιστες διαφορές μπορεί να είναι και της τάξης βαθμού εύκολα σε τόσο έντονες συνθήκες θέρμανση της υποκειμενης επιφάνειας αφού από κάτω μπορεί να πιάσει η επιφάνεια ακόμα και 60+ βαθμούς. Τα βασικά λέω δεν λέω κάτι που δεν γνωρίζετε παιδιά, αν δεν υπάρχει ροή αέρα υπάρχει μεταφορά θερμότητας από την υποκειμενη επιφανεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44.2 ΘΗΒΑ ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...