Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Εντυπωσιακη η Καλαματα σημερα που εριξε σχεδον 3c στη Σπαρτη δειχνοντας οτι ο λιβας δεν αστειευεται ακομα και σε παραθαλασσιες περιοχες...

Η Καλαμάτα τις μεγαλύτερες ζεστές τις κάνει με ΒΑ καταβάτη από Ταΰγετο...ο σταθμός της ΕΜΥ από παλιά είναι στο αεροδρόμιο της αεροπορίας 8 χλμ περίπου δυτικά προς Μεσσήνη, οπότε η πόλη μέσα, πιο κοντά στον ορεινό όγκο, μπορεί να έχει διαφορετική συμπεριφορά σχετικά με ανέμους, καταβάτες κλπ. Και όντως όταν φυσάει ζεστός κατάβατης δεν παίρνει χαμπάρι ούτε στο κύμα. Θυμάμαι Καλοκαίρι 98 σε καύσωνα να είμαι μέσα στη θάλασσα και να φυσάει καυτός κατάβατης πάνω στο κύμα σαν να βγαίνει από φούρνο. 

Και το Γύθειο (Αιγές) πολύ δυνατό με Α-ΒΑ και Β-ΒΔ.

Γενικά με αυτά που βλέπω στους χάρτες έχω τρομάξει και έχω αηδιάσει δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση να σχολιάσω.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μπορεί η Καλαμάτα να βγάλει το 49άρι αν κάτσει ο σωστός άνεμος.

Της το έχω άνετα. 

Καυσωνάκια κάτσε καλά να λείπουν τα ρεκόρ της κολάσεως!!!⛔⛔🧄🧄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31.1 μέση μηνιαία Τ Αμπελόκηποι ΕΑΑ ως τώρα.

Θα είναι μακράν ο θερμότερος μήνας έβερ. Μη γράψει κάνα ρεκόρ 34.0 μέση μηνιαία κάποιος σταθμός και γελάμε. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, chrisk7 είπε:

Διαδρομή Καρδίτσα - Τρίκαλα προ ολίγου, το θερμόμετρο του αμαξιού δεν κατέβηκε πουθενά κάτω από 30, το πιο δροσερό μέρος το Αγναντερό με 29.5, πάνω στη γέφυρα του Πηνειού 31.5, ένα δείγμα του τι επικρατεί στον κάμπο αυτή την ώρα περασμένες 10 το βράδυ 

Ελα Αγιόκαμπο για δροσιά 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Zisis είπε:

Μακάρι να υπήρχαν τα χρήματα να γεμίζαμε την Ελλάδα. Όλοι οι σταθμοί είναι αγορασμενοι από δημόσιους φορείς ή ιδιώτες. Εχουμε προσπαθήσει άπειρες φορές με δήμους των Αθηνων αλλά δεν ευδοκίμησε.....

και είναι λίγο κάπως γιατί η τιμή είναι πάρα πολύ χαμηλή...(μπορείς να την βρεις άμα ψάξεις)...δεν υπάρχει κόστος κινητής τηλεφωνίας (είναι δωρεάν εφόρου ζωής) ...δεν θέλει ενέργεια (έχει πάνελ να φορτίζει) και δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη γνώση για να λειτουργήσει καθώς είναι plug n play και λειτουργεί με το πάτημα ενός κουμπιού...

Σε κάθε περίπτωση η προσπάθεια για εγκατάσταση νέων σταθμών πάντα συνεχίζεται και κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Τις επόμενες ημέρες θα μπουν άλλοι 3 Ηλεία. Ήδη εκεί είναι αρκετοί και θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο το δίκτυο 😉

Το κυριότερο σωστή τοποθέτηση σύμφωνα με κριτήρια wmo κατά το μέτρο του δυνατού και το πιο σημαντικό σωστή συντήρηση σε τακτά διαστήματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Το κυριότερο σωστή τοποθέτηση σύμφωνα με κριτήρια wmo κατά το μέτρο του δυνατού και το πιο σημαντικό σωστή συντήρηση σε τακτά διαστήματα.

Ναι από τοποθετηση ειδικά οι σταθμοί στις πόλεις σκίζουν .....παίρνουν οι επίσημοι  φορείς δεδομένα από σταθμούς σε ταράτσες μπαλκόνια βεράντες και ότι άλλη σαχλαμάρα μπορείς να φανταστείς ....γελάει ο κόσμος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χιών είπε:

46.2 έφτασε η Σαρδηνία σήμερα. Για να δούμε τι μας περιμένει...

(Όλα αυτά είναι ρεκόρ όλων των εποχών για τους σταθμούς...)

 

FB_IMG_1689799277633.jpg

Και το 42.9 της Ρώμης δεν είναι ρεκόρ όλων των εποχών?????

Το προηγούμενο νομίζω ήταν 40.9 .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Και το 42.9 της Ρώμης δεν είναι ρεκόρ όλων των εποχών?????

Το προηγούμενο νομίζω ήταν 40.9 .....

Ναι νέο ρεκόρ είναι,μάλιστα το 40.9 σημειώθηκε πέρσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Και το 42.9 της Ρώμης δεν είναι ρεκόρ όλων των εποχών?????

Το προηγούμενο νομίζω ήταν 40.9 .....

Ναι ακριβώς, το έγραψα και αυτό στις μετεωρολογικές ειδήσεις. Τεράστια διαφορά με το προηγούμενο...

Το θέμα είναι ότι στον τερατοκαυσωνα την άλλη εβδομάδα μπορεί να ξανασπάσουν όλα άνετα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 βαθμοί αυτή τη στιγμή στην Ηλιούπολη.... Λαίλαπα.

Ειλικρινά, τι ελάχιστες θα δούμε την ερχόμενη Πέμπτη; Ανησυχώ και μόνο στην ιδέα, πρέπει πάση θυσία να αντέξει το δίκτυο, αν γίνουν Μπλάκ άουτ θα έχουμε άσχημα αποτελέσματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Ναι από τοποθετηση ειδικά οι σταθμοί στις πόλεις σκίζουν .....παίρνουν οι επίσημοι  φορείς δεδομένα από σταθμούς σε ταράτσες μπαλκόνια βεράντες και ότι άλλη σαχλαμάρα μπορείς να φανταστείς ....γελάει ο κόσμος 

Συμφωνώ απόλυτα....κοιτάξτε Λάρισα πόλη αυτή τη στιγμή και Λάρισα εκτός πόλης ....τα εκτός πόλης πιθανότητα χωράφια...ο σταθμός Λάρισα αν δεν κάνω λάθος σε ταράτσα....Οι διαφορές τεράστιες....

Screenshot_2023-07-20-00-04-33-308_com.android.chrome.jpg.ec4f25901d11a349a743ca200cd2f01d.jpg

 

Το ωραίο είναι ότι ο σταθμός που βάλαμε εμείς σήμερα είναι σε χωράφια του Πανεπιστημίου και είναι 1.5 km max απόσταση από το σταθμό του ΕΑΑ.

Η θερμοκρασία μας στην εικόνα:

Screenshot_2023-07-20-00-08-45-897_com_mi.globalbrowser.jpg.f708d646502fdc46ec5271787afe919e.jpg

Άρα σε 1,5 χιλιόμετρο έχουμε διαφορά 8 βαθμών.....δεν κολλάει......

Οπότε η ερώτηση είναι τι είναι σωστό και τι πιστεύεις........

 

 

 

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

32 βαθμοί αυτή τη στιγμή στην Ηλιούπολη.... Λαίλαπα.

Ειλικρινά, τι ελάχιστες θα δούμε την ερχόμενη Πέμπτη; Ανησυχώ και μόνο στην ιδέα, πρέπει πάση θυσία να αντέξει το δίκτυο, αν γίνουν Μπλάκ άουτ θα έχουμε άσχημα αποτελέσματα...

Αυτός είναι ο εφιάλτης μου....τα μπλακ αουτ σε περιόδους καύσωνα ...δυστυχώς το φοβάμαι πάρα πολύ λόγω της μεγάλης διάρκειας του καύσωνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Zisis είπε:

Συμφωνώ απόλυτα....κοιτάξτε Λάρισα πόλη αυτή τη στιγμή και Λάρισα εκτός πόλης ....τα εκτός πόλης πιθανότητα χωράφια...ο σταθμός Λάρισα αν δεν κάνω λάθος σε ταράτσα....

Screenshot_2023-07-20-00-04-33-308_com.android.chrome.jpg.ec4f25901d11a349a743ca200cd2f01d.jpg

Το ωραίο είναι ότι ο σταθμός που βάλαμε εμείς σήμερα είναι σε χωράφια του Πανεπιστημίου και είναι 1.5 km max απόσταση από το σταθμό του ΕΑΑ.

Η θερμοκρασία μας στην εικόνα:

Screenshot_2023-07-20-00-08-45-897_com_mi.globalbrowser.jpg.f708d646502fdc46ec5271787afe919e.jpg

 

Οπότε η ερώτηση είναι τι είναι σωστό και τι πιστεύεις........

 

 

 

Πες τα ρε Ζήση να μην τα λέω μόνο εγώ με τα τέρατα που βλέπω ανά διαστήματα σε λάθος τοποθετημένους σταθμούς .....

Εγώ ξέρω πως για να πάρουμε δεδομένα από ένα σταθμό πρέπει αυτός να είναι μακριά από οποιαδήποτε πηγή θερμότητας και να είναι τοποθετημένος στα 2μ πάνω από χώμα ....ούτε ταράτσες με τα μπετά να αντανακλούν θερμότητα μέρα νύχτα ούτε τίποτα τέτοιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Συμφωνώ απόλυτα....κοιτάξτε Λάρισα πόλη αυτή τη στιγμή και Λάρισα εκτός πόλης ....τα εκτός πόλης πιθανότητα χωράφια...ο σταθμός Λάρισα αν δεν κάνω λάθος σε ταράτσα....Οι διαφορές τεράστιες....

Screenshot_2023-07-20-00-04-33-308_com.android.chrome.jpg.ec4f25901d11a349a743ca200cd2f01d.jpg

 

Το ωραίο είναι ότι ο σταθμός που βάλαμε εμείς σήμερα είναι σε χωράφια του Πανεπιστημίου και είναι 1.5 km max απόσταση από το σταθμό του ΕΑΑ.

Η θερμοκρασία μας στην εικόνα:

Screenshot_2023-07-20-00-08-45-897_com_mi.globalbrowser.jpg.f708d646502fdc46ec5271787afe919e.jpg

Άρα σε 1,5 χιλιόμετρο έχουμε διαφορά 8 βαθμών.....δεν κολλάει......

Οπότε η ερώτηση είναι τι είναι σωστό και τι πιστεύεις........

 

 

 

 

4 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Συμφωνώ απόλυτα....κοιτάξτε Λάρισα πόλη αυτή τη στιγμή και Λάρισα εκτός πόλης ....τα εκτός πόλης πιθανότητα χωράφια...ο σταθμός Λάρισα αν δεν κάνω λάθος σε ταράτσα....Οι διαφορές τεράστιες....

Screenshot_2023-07-20-00-04-33-308_com.android.chrome.jpg.ec4f25901d11a349a743ca200cd2f01d.jpg

 

Το ωραίο είναι ότι ο σταθμός που βάλαμε εμείς σήμερα είναι σε χωράφια του Πανεπιστημίου και είναι 1.5 km max απόσταση από το σταθμό του ΕΑΑ.

Η θερμοκρασία μας στην εικόνα:

Screenshot_2023-07-20-00-08-45-897_com_mi.globalbrowser.jpg.f708d646502fdc46ec5271787afe919e.jpg

Άρα σε 1,5 χιλιόμετρο έχουμε διαφορά 8 βαθμών.....δεν κολλάει......

Οπότε η ερώτηση είναι τι είναι σωστό και τι πιστεύεις........

 

 

 

Εδώ πάντως φίλε μόνο για 24 δεν κάνει. Αν θυμάμαι καλά ο σταθμός του ΕΑΑ είναι κανονικά στο έδαφος. Απλά η αστική θερμονησίδα αυτά σου κάνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωρίς να αμφισβητώ την ύπαρξη κλιματικής αλλαγής, πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη σημασία στην αστική θερμονησίδα, στις επιπτώσεις της σε σταθμούς εντός πόλης και την εν γένει δημιουργία μικροκλίματος. Με παρόμοιες τιμές στα 850 άλλες εποχές η θερμοκρασία δεν χτυπούσε 32αρια μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα. Σε βαρβάτους καύσωνες 90s - 00s στην Λάρισα θυμάμαι ελάχιστες ακόμη και κάτω των 20 βαθμών, ενώ και στην πιο δύσκολη Αθήνα ένα 24αρι - 25αρι το έπιανε.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πες τα ρε Ζήση να μην τα λέω μόνο εγώ με τα τέρατα που βλέπω ανά διαστήματα σε λάθος τοποθετημένους σταθμούς .....

Εγώ ξέρω πως για να πάρουμε δεδομένα από ένα σταθμό πρέπει αυτός να είναι μακριά από οποιαδήποτε πηγή θερμότητας και να είναι τοποθετημένος στα 2μ πάνω από χώμα ....ούτε ταράτσες με τα μπετά να αντανακλούν θερμότητα μέρα νύχτα ούτε τίποτα τέτοιο 

Η θερμοκρασια που βιωνει ο κοσμος στην πολη ειναι ακριβως αυτη που καταγραφει η ταρατσα σου αρεσει δεν σου αρεσει και ειναι αντιπροσωπευτική του μικροκλιματος της γειτονιας των τσιμεντων.Η θερμοκρασια σε ενα χωραφι εξω απο την πολη ειναι παλι η θερμοκρασια που βιωνει ο ασβος που μενει εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Η θερμοκρασια που βιωνει ο κοσμος στην πολη ειναι ακριβως αυτη που καταγραφει η ταρατσα σου αρεσει δεν σου αρεσει και ειναι αντιπροσωπευτική του μικροκλιματος της γειτονιας των τσιμεντων.Η θερμοκρασια σε ενα χωραφι εξω απο την πολη ειναι παλι η θερμοκρασια που βιωνει ο ασβος που μενει εκει.

Στη Λάρισα...στο πανεπιστήμιο.....σε απόσταση ελαχίστων μέτρων....ο αριστερα davis pro 2 σε ταρατσα....ο δικος μας (δεξια) στο χωράφι.

Η διαφορα εδώ είναι 3,5°C. Πριν από μια ώρα ήταν πάνω από 5°.

Μετράει η τοποθέτηση όσο τίποτα άλλο.....αν δεν είναι σωστή.....οι τιμές είναι δεν είναι σωστές...και το λέω αυτό με απόλυτη σιγουρία μιας και έχουμε πάνω από 150 σταθμους.....

image.png.862caaf808db2310cd1e77759175aa00.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η θερμοκρασια που βιωνει ο κοσμος στην πολη ειναι ακριβως αυτη που καταγραφει η ταρατσα σου αρεσει δεν σου αρεσει και ειναι αντιπροσωπευτική του μικροκλιματος της γειτονιας των τσιμεντων.Η θερμοκρασια σε ενα χωραφι εξω απο την πολη ειναι παλι η θερμοκρασια που βιωνει ο ασβος που μενει εκει.

Διαφωνώ Γιώργο .

Άλλο τι βιώνουμε στην πόλη λόγω αστικής θερμονησιδας και άλλο που θα έπρεπε να είναι τοποθετημένος ο σταθμός για να πάρει σωστές μετρήσεις ....θα πρέπει ο σταθμός που το 2023 δίνει μετρήσεις για μια περιοχή να ερχεται όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτόν που μετράνε στην ίδια περιοχή το 1970 ....αν το 1970 μετραγε στου Ζωγράφου σε βοσκοτόπια βρες και το 2023 ένα πάρκο ένα ανοιχτό χώρο να πάρεις μετρήσεις ....όχι σε ταράτσες μέσα στα μπετά γιατί φυσικά και θα δείξει πολύ παραπάνω από το 1970 και ας επικρατούν οι ίδιες συνθήκες .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Δεν την παλεύω ρε .....αρχίζω και παραληρω ανά διαστήματα ....ειδικά στις προπονήσεις μου οι οποίες γίνονται μετά τις 9 το βράδυ βλέπω αστράκια 

Βρε γεροντα, αι παλουκωσου που μου θες και προπονησεις στα 45. 

 

Σε τι προπονεισαι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Βρε γεροντα, αι παλουκωσου που μου θες και προπονησεις στα 45. 

 

Σε τι προπονεισαι;

Μεγάλες αποστάσεις τρέχω doc

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...