Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεπερνάει ακόμη τους 31℃ αυτή την ώρα στο Περιστέρι...

30άρι ακόμη τέτοια ώρα και στο Πύργο!! Τη μέρα που μας πέρασε, ο σταθμός εντός της πόλης έγγραψε ελάχιστη 27.2℃!!! Για το Πύργο είναι υψηλή αυτή η ελάχιστη!

Τα πράγματα εκτός της πόλης και ως προς τις ελάχιστες, φαίνεται να είναι διαφορετικά.. στο Τραγανό, δυο χιλιόμετρα έξω απ' τη πόλη, ο σταθμός γράφει 26.7℃ αυτή την ώρα !!!

Στην Ωλένη παρομοίως.. παρά τα καθημερινά 40αρια+ καθημερινά πλέον, εξακολουθεί να δροσίζει τα βράδια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να κάνει ένα ρεζουμε με τις 6-7 μεγαλύτερες θερμοκρασίες σήμερα γιατί μόλις μπαίνω σπίτι και δεν είχα χρόνο να τα παρακολουθησω;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Μπορεί κάποιος να κάνει ένα ρεζουμε με τις 6-7 μεγαλύτερες θερμοκρασίες σήμερα γιατί μόλις μπαίνω σπίτι και δεν είχα χρόνο να τα παρακολουθησω;

Κάτσε να ξυπνήσει ο Καυσωνακιας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ΧΕΛΜΟΣ said:

Έλα ρε συ....γιατί δεν ξεκινάς????

Έχω ορθοπεδικα θεματα. Μέση ( από προπερσυ) και πρόσφατα μηνισκο. Και ακούω τρέξιμο και ζηλεύω γιατί ετρεχα πολύ κι εγώ . Όχι σαν εσένα αλλά ετρεχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Διαφωνώ Γιώργο .

Άλλο τι βιώνουμε στην πόλη λόγω αστικής θερμονησιδας και άλλο που θα έπρεπε να είναι τοποθετημένος ο σταθμός για να πάρει σωστές μετρήσεις ....θα πρέπει ο σταθμός που το 2023 δίνει μετρήσεις για μια περιοχή να ερχεται όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτόν που μετράνε στην ίδια περιοχή το 1970 ....αν το 1970 μετραγε στου Ζωγράφου σε βοσκοτόπια βρες και το 2023 ένα πάρκο ένα ανοιχτό χώρο να πάρεις μετρήσεις ....όχι σε ταράτσες μέσα στα μπετά γιατί φυσικά και θα δείξει πολύ παραπάνω από το 1970 και ας επικρατούν οι ίδιες συνθήκες .

 

Αλλο το ένα άλλο το άλλο.Ασφαλώς και αν θελει καποιος να δει την εξελιξη της θερμοκρασιας στο χρονο για μια περιοχη ειναι λαθος να κανει συγκρισεις με νεους στθμους στημενους σε μια ταρατσα.Αφαλη συμπερασματα για τη θερμανση ή οχι θα πρεπει να βγαινουν απο σταθμους εξω απο την πολη στην εξοχη.Εξοχή το 1970 και εξοχη χωρις οικιστική παρεμβαση το 2023. 

Αν θελει ομως καποιος την Τ την οποια βιωνει τωρα μεσα στα τσιμεντα μια χαρα αντιπροσωπευτικοι ειναι οι σταθμοι.Αυτο λεω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Στη Λάρισα...στο πανεπιστήμιο.....σε απόσταση ελαχίστων μέτρων....ο αριστερα davis pro 2 σε ταρατσα....ο δικος μας (δεξια) στο χωράφι.

Η διαφορα εδώ είναι 3,5°C. Πριν από μια ώρα ήταν πάνω από 5°.

Μετράει η τοποθέτηση όσο τίποτα άλλο.....αν δεν είναι σωστή.....οι τιμές είναι δεν είναι σωστές...και το λέω αυτό με απόλυτη σιγουρία μιας και έχουμε πάνω από 150 σταθμους.....

image.png.862caaf808db2310cd1e77759175aa00.png

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο απ'οτι λες φιλε μου.Ξαναδιάβασε τι γραφω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε χρόνο και κάτι διαφορετικό....πέρσι οι σταθμοί εξω απο τη πόλη που έγραφαν πολυ χαμηλές τ ...φέτος οι σταθμοί μεσα στη πόλη γράφουν υψηλές τ....Κάτι πολυ απλο στο σπίτι μου που ειναι Διόροφο στο κάτω όροφο εχω 25 και στον πανω 28 ...το ότι κατω εχω 25 δε σημαίνει ότι δε νιώθω τους 28επειδή ειναι στο πανω όροφο και μαλιστα τα δωμάτια ειναι πανω ...ακριβώς και οι σταθμοί στη πόλη οτι κι αν γράφουν ειναι η θερμοκρασία που έχει μέσα η πόλη τι να κανουμε δηλαδή,  δε καταλαβαίνω το πρόβλημα αυτη τη θερμοκρασία νιώθουν όσοι ζουν   στη πόλη ...τ ρα το οτι επηρεάζεται από τα μπετά ει αι παντελώς αδιάφορο γιατι και άπειροι σταθμοί επηρεάζονται στις ελάχιστες απο Ποταμιες και έχουν συγκεκριμένη θερμοκρασια χαμηλή μονο 30 μέτρα γυρω απο το σταθμό αλλα δεν αμφισβήτησε κανένας την ελάχιστη που δε τη νιώθει κι κανένας γιατι δεν έχει ψυχή εκει που είναι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι άλλο αυτο με το καύσωνα δια χαζομάρα και μισή...Όλοι απολαμβάνουμε τη βροχη τραβάμε φωτο βλέπουμε κεραυνούς...χιονι βγαίνουμε έξω σαν μικρά παιδιά φωτο βιντεο και αλλα τετοια....καύσωνας κοιμόμαστε μέσα και βλέπουμε  ποιος σταθμος εκανε ρεκορ ...Για μένα δεν είναι καν φυσικό φαινόμενο μια βλακεία και μισή ειναι ...Ούτε να βγεις να απολαύσεις τιποτα .. 

Σόρρυ σας ζαλισα αλλα μοιράζω δέματα εδω και 3 μερες στον ηλιο ...σε καποιον πρεπει να πω το πονο μου αφου η γυναικα κοιμαται με κουβερτα πικε και γω γυμνος με ανεμιστηρα και ανοικτα ολα χαχαχ αχαχα και τα χειρότερα έρχονται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Galanto said:

Και κάτι άλλο αυτο με το καύσωνα δια χαζομάρα και μισή...Όλοι απολαμβάνουμε τη βροχη τραβάμε φωτο βλέπουμε κεραυνούς...χιονι βγαίνουμε έξω σαν μικρά παιδιά φωτο βιντεο και αλλα τετοια....καύσωνας κοιμόμαστε μέσα και βλέπουμε  ποιος σταθμος εκανε ρεκορ ...Για μένα δεν είναι καν φυσικό φαινόμενο μια βλακεία και μισή ειναι ...Ούτε να βγεις να απολαύσεις τιποτα .. 

Σόρρυ σας ζαλισα αλλα μοιράζω δέματα εδω και 3 μερες στον ηλιο ...σε καποιον πρεπει να πω το πονο μου αφου η γυναικα κοιμαται με κουβερτα πικε και γω γυμνος με ανεμιστηρα και ανοικτα ολα χαχαχ αχαχα και τα χειρότερα έρχονται 

η κοπελα μου δε θελει να ανοιξω αιρκο γτ κρυωνει και εγω υποφερω..στην αθηνα που τωρα εχω 30 βαθμους εξω...δυο μερες κοιμαμαι καναπε αλλα και εκει υποφερω λογω καναπε..δεν ξερω τι να κανω χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε περίπτωση, σας δείχνω τα δεδομένα από μετεωρολογικά στο Δήμο Τρικάλων για να το κλείνω το θέμα.

3 σταθμοί....ένας στη πόλη μέσα σε πυλώτη, ένας σε ανοιχτωσιά (μύλος ματσόπουλου - μύλος ξωτικών) και ένας σε χωράφια. Συγκρίσεις για πειρααμτικούς λόγους (είναι η πιο έξυπνη πόλη της Ελλάδας οπότε το έχουν πάει σε άλλο level).

Προφανείς οι διαφορές στη πτώση της θερμοκρασίας στο χωράφι (σε ταχύτητα) το απόγευμα σε σχέση με τον μύλο ή την πυλώτη). Βεβαια σαν ανοιχτωσιά ο μύλος έπεσε γρηγορότερα από την πυλωτή....

Προφανής και η διαφορά στις ελάχιστες....το θέμα όμως είναι τι είναι σωστό...και συμφωνώ με @ΧΕΛΜΟΣ. Θα γραψεις παραπάνω στη πόλη....αφου έχει τσιμέντα κτλ κτλ, αλλά γράψε κάτι πιο ρεαλιστικό (σε ανοιχτωσιά).....μην μου πας σε ταράτσα γιατί τότε ότι και να μου λες σαν θερμοκρασία δεν είναι τόσο πιστευτό και είναι θέμα μεγάλης συζητησης.....λόγω του τσιμέντου διπλα του.

2052262151_Screenshot2023-07-20005120.jpg.b83b04ffc8c7f1d6cf9f4290e8e119c4.jpg

Πάντως χαμηλότερο μέσο όρο θερμοκρασίας είχε ο Μύλος....και όπως και τη χαμηλότερη μέγιστη......ενώ τη χαμηλότερη ελάχιστη την είχε το χωράφι 😉

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

η κοπελα μου δε θελει να ανοιξω αιρκο γτ κρυωνει και εγω υποφερω..στην αθηνα που τωρα εχω 30 βαθμους εξω...δυο μερες κοιμαμαι καναπε αλλα και εκει υποφερω λογω καναπε..δεν ξερω τι να κανω χαχα

Χαχαχαχαχ τη πατήσαμε,  αλλά έχουμε μια μικρή διαφορά εσυ την εχεις κοπέλα εγω τη παντρεύτηκα με οτι αυτο συνεπάγεται χαχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Έχω ορθοπεδικα θεματα. Μέση ( από προπερσυ) και πρόσφατα μηνισκο. Και ακούω τρέξιμο και ζηλεύω γιατί ετρεχα πολύ κι εγώ . Όχι σαν εσένα αλλά ετρεχα 

Ξεκινά πισίνα και pilates για τη μέση ...ενδυνάμωση με βάρη τετρακέφαλων δικέφαλων στα πόδια για το μηνίσκο ...χάσιμο περιττών κιλών για να μην επιβαρύνεις τα γόνατα  και είσαι έτοιμος ....impossible is nothing που λένε και στο χωριό μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αλλο το ένα άλλο το άλλο.Ασφαλώς και αν θελει καποιος να δει την εξελιξη της θερμοκρασιας στο χρονο για μια περιοχη ειναι λαθος να κανει συγκρισεις με νεους στθμους στημενους σε μια ταρατσα.Αφαλη συμπερασματα για τη θερμανση ή οχι θα πρεπει να βγαινουν απο σταθμους εξω απο την πολη στην εξοχη.Εξοχή το 1970 και εξοχη χωρις οικιστική παρεμβαση το 2023. 

Αν θελει ομως καποιος την Τ την οποια βιωνει τωρα μεσα στα τσιμεντα μια χαρα αντιπροσωπευτικοι ειναι οι σταθμοι.Αυτο λεω.

Τώρα συμφωνούμε .... 

Απλά κάτι μου λέει πως σ αυτό που συμφωνούμε δεν γίνεται πράξη και λαμβάνονται στοιχεία από σταθμούς που δεν θα έπρεπε .....εσκεμμένα ή όχι δεν θα πω αλλά γίνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ξεκινά πισίνα και pilates για τη μέση ...ενδυνάμωση με βάρη τετρακέφαλων δικέφαλων στα πόδια για το μηνίσκο ...χάσιμο περιττών κιλών για να μην επιβαρύνεις τα γόνατα  και είσαι έτοιμος ....impossible is nothing που λένε και στο χωριό μου 

Η μπορει να ξεκινήσει με κριτσινια και πιλαφες...ενδυνάμωση με βάρη γουρουνοκεφαλων  ..... βαλσιμο περιττων κιλων για να επιβραδυνεις τα γόνατα και εισια κομπλέ....Όπως λένε και στο χωριό μου δεν είνι καν κα τιπτα ντιπ ρα 🤣🤣🤣🤣🤣 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Απόλαυση" για τα δεδομένα της περιόδου η μέρα σήμερα στα Καλύβια Πεζούλας στην Λίμνη Πλαστήρα..Τρίκαλα στις δύο παρά το μεσημέρι ξεκίνημα με 36.5..Άφιξη στο χωριό μετά από 50 λεπτά με 30.5..Όλο το μεσημέρι δεν πρέπει να πέρασε τους 32 με καλή αίσθηση στην σκιά και απόλαυση στο ισόγειο του σπιτιού.. εσωτερική 22.5..!Απογευματινή βόλτα στο δάσος της Νεράιδας λίγο πιο πάνω  στα 1150 μέτρα για νερό από πηγή θερμοκρασία αυτοκινήτου 26..!Αναχώρηση για Γρεβενά στις έντεκα πάρα με 21 βαθμούς και φοβερή άνοδο μετά τις πρώτες κατηφόρες για Καρδίτσα..Κυριολεκτικά.η θερμοκρασία εκτοξεύθηκε στους 28 στις έντεκα το βράδυ μέσα σε 3 4 χιλιόμετρα..Όλη η διαδρομή στον  Θεσσαλικό καμπο μεταξύ 28 και 26..Πέρασμα από Τρίκαλα με 28 τα μεσανυχτα..Ανάσες δροσιάς μετά την Καλαμπάκα και άφιξη Γρεβενά με 20.5 στην μια το βράδυ..Τώρα έχει πέσει κάτω από 20 και ετοιμαζόμαστε για "ονειρικό" ύπνο..!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@alkis91_2.0

Αυτή τη στιγμή ο Davis του Γκόλφ της Γλυφάδας καταγράφει την υψηλότερη μέση μηνιαία και μέση ελάχιστη θερμοκρασία από όλα τα δίκτυα μετεωρολογικών σταθμών στη χώρα (εξαιρώντας το Αποδούλου που υπάρχουν επιφυλάξεις)....

Με μια μέση μέγιστη στους 36.2 βαθμούς, μέση ελάχιστη στους 27.7 και μέση Τ στους 31.5 βρίσκεται στην κορυφή.

Η απλή μέση μηνιαία Τ που έχει και μεγαλύτερη βαρύτητα για διεθνείς συγκρίσεις βρίσκεται αυτή τη στιγμή στους 31.95C.  Το Ευρωπαϊκό ρεκόρ της Λίνδου με 33.3 μέση απλή Τ τον Αύγουστο του 2021 είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα καταρριφθεί και όχι μόνο από έναν σταθμό.

Καθώς γίνεται προφανές οτι βιώνουμε τον ιστορικότερο καύσωνα στη σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας πλέον πρέπει να παρακολουθούμε όλες τις λεπτομέρειες..

1339734170_Screenshot2023-07-20at4_45_56AM.png.62a4415ad0d218d24bf5b38c4d74d781.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνελήφθη 30χρονος για εμπρησμούς στην Μεσσηνία - Ομολόγησε τρεις πυρκαγιές

Τουλάχιστον 3 πυρκαγιές, δύο τις τελευταίες ημέρες και μια την προηγούμενη χρονιά στην ευρύτερη περιοχή Χρυσοκελλαριάς και Υάμειας Μεσσηνίας ομολόγησε πως έβαλε 30χρονος κάτοικος Χαρακοπίου Μεσσηνίας, όπως αναφέρει σε ανάρτηση του στα κοινωνικά δίκτυα ο Υπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας κ. Βασίλης Κικίλιας.

Σημειώνει ότι ο 30χρονος κρατείται και αύριο θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο 30χρονος προσήχθε στο Ανακριτικό Τμήμα της Πυροσβεστικής αμέσως μετά την εκδήλωση της σημερινής πυρκαγιάς στην Υάμειας Μεσσηνίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Guru said:

Πραγματικά άφωνος... Λαρισα

Death Valley και με σφραγίδα

fddffs.JPG

Τα δικά μας συστήματα και για τη θέση του σταθμού μας στο Γαιοπολις, λένε ότι θα φτάσει 43,5 σήμερα κατά τις 16:30. Για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...