Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ήδη Β/ΒΔ στο Θριάσιο με την Ελευσίνα ΕΑΑ να έχει εκτοξευτεί αυτή τη στιγμή και μέγιστη Αττικής στους 34 περίπου.

Το βράδυ πολλές περιοχές +30 ελάχιστες μέσα στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φρικτό βράδυ και 29.1 ελάχιστη ο σταθμός μου .....υπομονη  σε όλους μας γιατί το μαρτύριο είνα πολύ μακρύ.

Στους 32 ήδη νωρίς νωρίς με 30αρες ριπές ΒΔ ρεύματος 

 

Άλλος Θεός στα Καλάβρυτα με 14.1 στο χωριό ελάχιστη 

Στους 20.3 ελάχιστη στον Ποταμό Κέρκυρας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πριν τις 10 και ένα υδραργυρικό που έχω εδώ στη δουλειά, και τοποθετω κάτω από φοίνικες δείχνει 34.7c...Δουλευουμε 6-2 σήμερα και αυριο για να γλιτώσουμε 1.30 ώρα από το λιοπυρι. 15.30 σχολαμε κανονικά.

Φανταστείτε εργοστάσιο με μηχανές injection, τύλιγμα σε πλαστικές σωληνες με 🔥,τελάρα με φούρνους, μύλους, και πολλά άλλα ωραια μηχανήματα που το 40c τον κάνουν για πλάκα 55c..

Βοήθεια μας και κουράγιο σε όσους εργάζονται υπό δύσκολες συνθήκες.

Ούτε καλημέρα δεν είπα απ' τη πίκρα μου ..Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0

Αυτή τη στιγμή ο Davis του Γκόλφ της Γλυφάδας καταγράφει την υψηλότερη μέση μηνιαία και μέση ελάχιστη θερμοκρασία από όλα τα δίκτυα μετεωρολογικών σταθμών στη χώρα (εξαιρώντας το Αποδούλου που υπάρχουν επιφυλάξεις)....

Με μια μέση μέγιστη στους 36.2 βαθμούς, μέση ελάχιστη στους 27.7 και μέση Τ στους 31.5 βρίσκεται στην κορυφή.

Η απλή μέση μηνιαία Τ που έχει και μεγαλύτερη βαρύτητα για διεθνείς συγκρίσεις βρίσκεται αυτή τη στιγμή στους 31.95C.  Το Ευρωπαϊκό ρεκόρ της Λίνδου με 33.3 μέση απλή Τ τον Αύγουστο του 2021 είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα καταρριφθεί και όχι μόνο από έναν σταθμό.

Καθώς γίνεται προφανές οτι βιώνουμε τον ιστορικότερο καύσωνα στη σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας πλέον πρέπει να παρακολουθούμε όλες τις λεπτομέρειες..

1339734170_Screenshot2023-07-20at4_45_56AM.png.62a4415ad0d218d24bf5b38c4d74d781.png

Εγώ πιστεύω ότι τσιμπάει πάντως. Κάτι παίζει με την τοποθέτηση 100% αφού είναι σχεδόν πάντα ο θερμότερος ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό και δεν το δείχνει κανείς άλλος εδώ γύρω! Ειδικά σε καιρό με ισχυρούς ανέμους που δεν μπορείς να πεις ότι έπιασε άπνοια και ανέβηκε προς στιγμήν, αδικαιολογητο!

Αλλά και στις ελάχιστες η Γλυφάδα δεν είναι η πιο θερμή το καταλαβαίνεις πανεύκολα αυτό απλά βγαίνοντας λίγο έξω το βράδυ! Δεν έχει σχεδόν ποτέ απόγειο αύρα και ακόμα και με θερμόμετρα μούφες γράφεις πιο χαμηλή ελάχιστη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θερμόμετρο εισαγγελίας στην Ευελπίδων, υπό σκιά, 10 το πρωί. Λογικά τσιμπάει ένα βαθμό αλλά είναι ενδεικτικό της κατάστασης

IMG_20230720_102114.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, Guru said:

Πραγματικά άφωνος... Λαρισα

Death Valley και με σφραγίδα

fddffs.JPG

Η διάρκεια του καύσωνα με έχει εκπλήξει πραγματικά. Ίσως τοπικά να φτάσει η θερμοκρασία 48 βαθμούς, τώρα που η γεωγραφική κάλυψη είναι καλή. Το ανάγλυφο της Ελλάδας κάνει θαύματα.

Έχω περιέργεια για τη μέση μέγιστη Ιουλίου σε διάφορες περιοχές της Μεσογείου.

Επίσης, μήπως να αλλάξει ξανά ο τίτλος του νήματος;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κράτησα τις μέγιστες των τελευταίων 8 ημερών στις Σέρρες από τους σταθμούς της ΕΜΥ και του ΕΑΑ. 2 σταθμοί με απόσταση 800 μέτρα μεταξύ τους, λίγο έξω από την πόλη, κάθε μέρα ίδιες συνθήκες, περιοχή που την ξέρω (παίζαμε μικροί στα γηπεδα της περιοχής, στο ιδιο υψόμετρο, λόφοι δεν υπάρχουν για να επηρεάσουν τη θερμοκρασία) και όταν περνάς με το αυτοκίνητο δίπλα από τους σταθμούς το θερμόμετρο του αυτοκινήτου συμφωνεί με τον σταθμό του ΕΑΑ. Χθες η ΕΜΥ έδωσε μέγιστη 40,2 και το ΕΑΑ 37,7. Προχθές η ΕΜΥ 40,1 και το ΕΑΑ πάλι 37,7. Μέσος όρος των 8 ημερών για ΕΜΥ 39,95 η μέγιστη και 37,93 για το σταθμό του ΕΑΑ. Δεν ξέρω τη μορφολογία άλλων περιοχών (π.χ. Αττική) για να εκφράσω γνώμη για σταθμούς που τσιμπάνε αλλά μπορώ να πω για την περιοχή εκείνη ότι ο σταθμός καταγράφει ανεβασμένες θερμοκρασίες και το κάνει σταθερά όταν έχει ηλιοφάνεια από Απρίλιο έως Οκτώβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ρυθμος ειναι οπως το freed from desire..

Τα 45 αρια φτανουν σ ολη την Αττικη

Οι παγοι ολοι λιωνουνε στην Ανταρκατικη

Οι πιγκουινοι φευγουν και πανε Αφρικη

Ολοι θα λενε τωρα κλιματικη αλλαγη..

Και σε γ..μωωωωω  καλοκαιρι σε γ...μωωωω κι οπου σταθω χειμωνα μονο αναζητω..

Sexy χειμωνα δωσε μου το παγετωνα 

Sexy χειμωνα δωσε μου το παγετωνα

Και...Γ...μω το καλοκαιρι κι ολους τους καυσωνες,γ..μω το καλοκαιρι κι ολους τους καυσωνες...

Καμια σχεση με γνωστο οπαδικο συνθημα...Εδω μονο καιροφιλοι ultras!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηδη 38άρι Αττική από νωρίς στο Χαροκόπειο ΕΑΑ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Guru είπε:

Δυστηχως είναι θέμα δεκαετίας με τους αυτόματους. Οι Σέρρες και το Πολύκαστρο έχουν γίνει τα χοτ σποτ σύμφωνα με την ΕΜΥ. Είχα μιλήσει με μετεωρολόγους και ακόμα βάζουν σε πρόγραμμα την διόρθωση τους και ακόμα περιμένουμε. Όταν κατέβω για το μεταπτυχιακό μου θα μιλήσω πάλι με την ΕΜΥ.

Δεν γίνεται κάθε μέρα να έχει +2 ή και 2,5 βαθμούς. Στις 14 Ιουλίου η ΕΜΥ έδωσε 41,4 και το ΕΑΑ 39. Μεθαύριο στο αποκορύφωμα του καύσωνα θα πάει και στο +3. Είναι ολοφάνερο ότι κάτι πάει στραβά. Θα συνεχίσω να κρατάω τις μέγιστες μέχρι το τέλος του καλοκαιριού, μόνο και μόνο για να δω πόσο παραπάνω βγαίνει ο μέσος όρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ελάχιστη ο σταθμός Τρικάλων και θα νομίσει κανας ξένος πως κοιμόμαστε με καμιά κουβερτούλα ξέρω γω. 2 ωρίτσες ζήτημα να κράτησε, έτσι να χαμε να πούμε. Αναλαμπές ανεξήγητες, μη μας το χαλάς τώρα που χουμε συνηθίσει στο 24ωρο βράσιμο.😝

Επεξεργάστηκε από chrisk7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη ζωνη του Αμπου Νταμπι πλεον....ο,τιδηποτε κατω απο 32-33 για το λεκανοπεδιο το επομενο 10ημερο, οποια στιγμη της ημερας, κυριως ξημερωματα, θα γινει ανασα δροσιας και βαθιες τζουρες κανονικοτητας....

36αρι ηδη πριν τις 12,00, γκαζωνει αλυπητα και καυτα, παμε για το πρωτο 40αρι εδω και ανηφορα το επομενο 3ημερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37,0 βαθμοί ήδη στο κέντρο, αλλά πιστεύω ότι όποιος περπατάει την Πατησίων έχει αισθητή Τ τουλάχιστον 42. 

Αν χρειαστεί να δουλέψω την άλλη βδομάδα θα το παίξω άρρωστος, δεν υπάρχει περίπτωση να κατέβω κέντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

37,0 βαθμοί ήδη στο κέντρο, αλλά πιστεύω ότι όποιος περπατάει την Πατησίων έχει αισθητή Τ τουλάχιστον 42. 

Αν χρειαστεί να δουλέψω την άλλη βδομάδα θα το παίξω άρρωστος, δεν υπάρχει περίπτωση να κατέβω κέντρο

Τι μου θυμησες.....σορι για το οφφτοπικ.....Ιουνιος και Ιουλιος 2007....1ο καλοκαιρι σχολη μαζι με δουλεια στην Αττικη....στους απανωτους τοτε τεραστιους καυσωνες ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ αιρκοντισιον στο πατρικο στο Χαλανδρι....ελαχιστες 28-29αρια και υπνος με ανεμιστηρι....κατεβαινα για δουλεια Βικτωρια οπου 1 στα 2 τρενα του Ηλεκτρικου ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ....ωρα αιχμης 15.00 - 16.00 Βικτωρια - Μοναστηρακι, σε συρμο χωρις κλιματισμο, την ημερα που κατεγραψε το κεντρο 45,6, το Χαλανδρι 44,8, κλπ, κλπ....ο,τι πιο κοντα σε αισθηση 60++ βαθμων εχω νιωσει, αξια ανεκτιμητη....(βεβαια ημουν νιος και θηριο, τωρα δεν αντεχω δευτερολεπτο χωρις το αιρκο μου)

Ζωγραφου 36,3 και ανεβαινει λες και το εβαλες στο ματι της κουζινας....φυσα ελαφρυ ΚΑΥΤΟ ΒΒΔ αερακι....

Καλο κουραγιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...