Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Michael_SN είπε:

Καλησπέρα!

Μίκρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο Μακεδονία)

ΙΟΥΛΙΟΣ 1892-2022 (Μέση θερμοκρασία - Οι 5 θερμότεροι)

2012 30,6°C
2021 29,6°C
2007 29,3°C
1988 29,3°C
2015 29,0°C

2023 30,3°C (έως 24/07)

Λάρισα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο)

ΙΟΥΛΙΟΣ 1899-2022 (Μέση θερμοκρασία - Οι 5 θερμότεροι)

2012 31,1°C
1988 30,3°C
2007 30,1°C
2021 29,6°C
2011 29,5°C

2023 31,4°C (έως 24/07)

ΠΗΓΕΣ: Κλιματικά δελτία ΕΜΥ και ημερήσια SYNOP σταθμών

Καλως ηρθες μετα απο χρονια φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα...φρίκη όλη η προηγούμενη βδομάδα μοίραζα δέματα χαμος στη ζέστη,,,ευτυχώς τελειώνει το μαρτύριο...να πω καθώς δεν έγραφα τις τελευταίες μέρες οτι στα γρεβενα το Σάββατο σημειώσαμε 40,6 αλλο μισο βαθμο και θα ισοφάρισαν το ρεκόρ 41,1 το 2021...Ηταν το 7 40 αρι του σταθμού απο το 2009

Πιστυω αυριο ισως το σπάσουμε το ρεκόρ 50% πιθανοτητες δίνω 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Michael_SN είπε:

Καλησπέρα!

Μίκρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο Μακεδονία)

ΙΟΥΛΙΟΣ 1892-2022 (Μέση θερμοκρασία - Οι 5 θερμότεροι)

2012 30,6°C
2021 29,6°C
2007 29,3°C
1988 29,3°C
2015 29,0°C

2023 30,3°C (έως 24/07)

Λάρισα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο)

ΙΟΥΛΙΟΣ 1899-2022 (Μέση θερμοκρασία - Οι 5 θερμότεροι)

2012 31,1°C
1988 30,3°C
2007 30,1°C
2021 29,6°C
2011 29,5°C

2023 31,4°C (έως 24/07)

ΠΗΓΕΣ: Κλιματικά δελτία ΕΜΥ και ημερήσια SYNOP σταθμών

Σε θυμάμαι απ' το παλιό φόρουμ που ήμουν επισκέπτης τότε και δεν έγραφα να βάζεις τα διαγράμματα για τους ιστορικούς σταθμούς. Ήσουν απ' τα άτομα που με έκαναν να ξεκινήσω να ψάχνω στατιστικά και αριθμούς και σκεφτόμουν που είναι αυτό το παιδί που έβαζε τα στατιστικά. Μεγάλη επιστροφή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21-34 η θερμοκρασιακή διακύμανση για σήμερα Δευτέρα στην Πολίχνη. Άντε 2-3 μέρες υπομονή ακόμα. Από Πέμπτη - Παρασκευή πάμε σε πιο νορμάλ θερμοκρασίες. Για μένα νορμάλ καλοκαίρι είναι 28-32 το πολύ μέγιστες, 16-18 ελάχιστες. Αυτή η ανωμαλία των 37-45 μέγιστες μαζί με κάτι ανώμαλα 28-30 ελάχιστες Τ με υγρασία στο θεό είναι πολύ εξοργιστικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μεγαλη χαρα πληροφορήθηκα οτι η Κούλα δεν κατέχει πλέον κανενα θερμο ρεκόρ.Οι έλληνες reptilians δεν εχουν κανενα λογο να ειναι υπερηφανοι.Ας κατεβασουν και τις υπογραφες τους και ας πανε για κανα μπανακι να δροσιστουν.😹

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29.4 η ελαχιστη θηριο αλλα ^μολις^ 36.8 η μεγιστη για χθες εδω στα 180 μ του Ζωγραφου....

Πραγματικα ΑΛΛΟΣ ΘΕΟΣ.σε.σχεση με.το 42αρι Κυριακης ναι ζεστη γαιδουρινη αλλα.οχι ακραια...

29.3 στην αλλαγη της ημερας και.28.8.στο μπαλκονι τωρα μετα απο 72 ωρες σερι αιρκοντισιον.τα.σβηνουμε.για ενα μικρο διαλειμμα....εμετος σου ερχεται εξω αλλα ειναι ελπιδοφορο οτι μεχρι το πρωι μπορει να κανει 27-27.5 να δροσισει ανεπαισθητα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει πέσει η θερμοκρασία αλλά δεν μπορώ να το χαρώ πραγματικά, όταν σκέφτομαι το σιχαμα που ζήσαμε και το έκτρωμα που ξανάρχεται. Και φυσικά όλα αυτά με τις φωτιές που έχουμε και αυτές που θα έρθουν αύριο - μεθαύριο, μου μαυρίζουν την καρδιά. Γιατί το δάσος προσφέρει ποιότητα ζωής από πολλές απόψεις. Δεν είναι πρέπουσα η αντίληψη "έλα ρε αδερφέ....θα ξαναβγεί"

 Χαμηλή ποιότητα αέρα για τους κατοίκους καταστροφή υδροφόρου ορίζοντα, πλημμύρες, καταστροφή ζωικού κεφαλαίου, καταστροφή ανθρώπων που ζούν από το δάσος, αύξηση θερμοκρασίας - μικροκλίμα και πολλά ακόμα.... είναι μερικές από τις αιτίες για τις οποίες πρέπει όλοι μας να ήμαστε σε επαγρύπνηση και να αναπτύξουμε πραγματική οικολογική συνείδηση. Κάτι όμως που στις μέρες μας είναι δύσκολο, επειδή έχουμε απομακρυνθεί από τη φύση, κλεισμένοι στα κλουβιά μας. Όλα τα έχουμε βάλει σε κουτάκια και κουμπάκια.

Ζεσταίνομαι; Ανάβω το ac 

Θέλω να μετακινηθω; Μπαίνω αμάξι.

Θέλω να ενημερωθώ; Μπαίνω ίντερνετ. Όλα "εύκολα". Αυτοματοποιημένα. Όλα ξεκινούν από εμάς με το πάτημα ενός κουμπιού, αλλά όλα τα "φτιάχνουν" κάποιοι άλλοι. Χάθηκε η έννοια της συλλογικότητας. Καθένας ζει στο δικό του αστικό μικρόκοσμο. 

Εγώ προσωπικά δεν περιμενω από καμία κυβέρνηση να με σώσει από τις φωτιές. Έχω πληρώσει την εφορία μου ως επαγγελματίας, αλλά ξέρω ότι είναι ματαιος κόπος αυτό που ονομάζουμε "ελληνικό κράτος". Διαχρονικά.

Ελπίζω μόνο στην αφύπνιση του κόσμου για τα σημαντικά πράγματα της ζωής, για εκείνα όπου η μοιρολατρία και ο ωχαδερφισμός δεν πρέπει να υπάρχουν. Και η προστασία των δασών ΕΊΝΑΙ μέσα σε αυτά. 

Καληνύχτα και συγγνώμη αν κουρασα. Στεναχωριέμαι για τα δάση, στεναχωριέμαι για το κλίμα, αλλά ΠΕΙΣΜΩΝΩ όταν βλέπω φωνές μοιρολατρίας και κακεντρέχειας για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα. 

Φιλικά πάντα....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, GEORGE SNOWMAN said:

Με μεγαλη χαρα πληροφορήθηκα οτι η Κούλα δεν κατέχει πλέον κανενα θερμο ρεκόρ.Οι έλληνες reptilians δεν εχουν κανενα λογο να ειναι υπερηφανοι.Ας κατεβασουν και τις υπογραφες τους και ας πανε για κανα μπανακι να δροσιστουν.😹

Για 44 χρόνια το κατέχαμε όμως. Δεν είναι λίγο...Η υπογραφή μένει...μέχρι την Τετάρτη 😏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Για 44 χρόνια το κατέχαμε όμως. Δεν είναι λίγο...Η υπογραφή μένει...μέχρι την Τετάρτη 😏

Φανταζεσαι ομως αν καποιος σταθμος καταγραψει >48c ειδικα αν ειναι ενας ποση αρνηση θα πεσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωπα τωρα το ειδα ποιος μας εριξε στα αυτια? Συρακουσες? Σικελια? Τι καυσωναρο τρωνε κι αυτοι οι καημενοι...

28.4 Ζωγραφου με αρκετη υγρασια βεβαια αλλα μια αυρα που κανει καπως υποφερτη τη βραδια....απτην προηγουμενη Τριτη εχω να ξεμυτισω μπαλκονι ΣΙΧΑΜΑ Ιουλιε

22.8 Παπαγος ΟΑΣΗ το δασος και το λιιιιγο παραπανω υψομετρο απτην αστικη θερμονησιδα....

17.4 Ιπποκρατειαρα σε ελευθερη πτωση ισα ισα προλαβαν να πλυνουν καμια κουβερτα κ ξανα απτην αρχη...Ιουλιατικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωριανοιιιιιιιιιιιι 27,7 βλεπω και δεν το πιστευω......πεσαμε κατω απο 28 βαθμους ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΗΜΕΡΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!

Θαυμα θαυματων αυτη η ΝΝΔ αυρα, φουλ υγρασια βεβαια....

Ρε λες να προλαβει κανα 25αρι το πρωι ? απιστευτο για αυτον τον Ιουλιο....για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, KapelosG said:

Σε θυμάμαι απ' το παλιό φόρουμ που ήμουν επισκέπτης τότε και δεν έγραφα να βάζεις τα διαγράμματα για τους ιστορικούς σταθμούς. Ήσουν απ' τα άτομα που με έκαναν να ξεκινήσω να ψάχνω στατιστικά και αριθμούς και σκεφτόμουν που είναι αυτό το παιδί που έβαζε τα στατιστικά. Μεγάλη επιστροφή!

 

7 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλως ηρθες μετα απο χρονια φιλε μου

 

Να είστε καλά!

24°C 

Επεξεργάστηκε από Michael_SN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδες μου...Ηδη στους 28.4 Καλλιθεα...Περιπου στα ιδια και ο Ασπροπυργος..Υπομονη 2 μερες ακομα...Οχι οτι οι 35 βαθμοι ειναι δροσια..Γιατι ακουω υπερβοκες απο δω και απο κει..Παλι ζεστη ειναι...Αλλα θα μας φαινεται σαν χιονιας μετα τα 43αρια και βαλε  🤣

Μεγαλη προσοχη την Πεμπτη απο θεμα πυρκαγιων...

Ρουμανοι πυροσβεστες εδειξαν για αλλη μια φορα πως αντιλαμβανονται τη ζωη...

358117425_242799348610114_5032478841870796318_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοντά στους 20 βαθμούς πρέπει να ειχε το ξημέρωμα στο Κρυονέρι. Ξύπνησα με ελαφριά ψυξη και χάρηκα.Στον δρόμο για Λαμία τωρα με πολύ καλές θερμοκρασίες προς το παρον ,κατω απο τους 30 σε ολη την διαδρομή .Λιγες ωρες έμειναν...Μετά θα εχουμε 34αρια και θα μας φαίνεται οτι ηρθε το Φθινόπωρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα 

27.6 ελάχιστη στην ταράτσα μου 

Στους 32.5 τώρα .....περίμενα πολύ χειρότερα τέτοια ώρα αλλά έξω είναι μια χαρά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά πράγματι το πρωί είχαμε 3 βαθμούς κάτω σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες. 

Μια και σήμερα και αντε γειά. Και ο Αύγουστος φαίνεται να ετοιμάζει εκπληξουλα αν επαληθευτούν τα τρεξίματα. Το αξίζουμε και με το παραπάνω εννοείται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πήγα προς τα εκεί. Η φωτιά έχει σβήσει σε βαθμό που δε φαίνεται σχεδόν τίποτα. Αν κρίνω από την πορεία του Ericsson που είδα να πετά, πρέπει να ήταν στο (καμμένο) ρέμα πίσω από τα κτήματα. Το Ericsson φόρτωνε από τη δεξαμενή του αεροδρομίου κ έριχνε ούτε 200μ πιο κάτω. Αρκετή κινητοποίηση στο αεροδρόμιο. Τα οχήματα της πυροσβεστικής που πήγαιναν προς το σημείο μάλλον για τα τελειώνατα πήγαιναν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 και κάτι, εδώ το πρωί. Πιστεύω και απόψε να πέσει τόσο. 

Έχει μικρύνει η μέρα. Όσο και να θέλει το σιχαμα να μας διαλύσει, τα ψωμιά του είναι μετρημένα και οι δυνάμεις του περιορισμένες. Είναι σαν να θέλω εγώ στα 44 μου, να πάω 3ημερο κάμπινγκ στη Σαντορίνη και να πίνω μισό μπουκάλι βότκα κάθε βράδυ, όπως έκανα στα 17 μου. Ε δεν γίνεται!!!! Όσο και να θέλω χαχα

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...