Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, korfalonas said:

Που να γινει και και πολεμος δηλαδη ολο το φορουμ θα εγραφε απο το εξωτερικο ,τι αλλο θα διαβασουμε ελεος...

αποφαση μου που θα μεινω και που θα μεινουν και οι υπολοιποι...πλεον ειμαστε πολιτες του κοσμου πανω απο ελληνες καθως ζουμε στον 21ο αιωνα... Το που γεννηθηκα δεν εχει σημασια για το που θελω να κανω οικογενεια πχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα γίνει σαν την Πεντέλη η Πάρνηθα δυστυχώς μέσα στα επόμενα 10 ετη, αυτή είναι η αληθεια. Πάμε κάθε χρόνο από το καλό στο καλύτερο. Δεν υπάρχει ελπίδα και ούτε πρόκειται να υπάρξει σε αυτή την χώρα. Καλό βράδυ, δεν υπάρχει όρεξη για καμιά αναφορά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι εικόνες είναι εφιαλτικές. Και οι προβλέψεις επίσης. Δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω, αλλά φοβάμαι ότι αύριο πρωί θα κλαίμε τον πυρήνα του Εθνικού Δρυμού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, menidi said:

Όσο για τους πυλώνες της ΔΕΗ, όταν έχουμε πάνω από όλα τη λογική του κέρδους, αυτά θα συμβαίνουν. Μετασχηματιστές δεν έχει εκεί. Έχει καλώδια, τα οποία, αν έχουν καλή συντήρηση, δεν πιάνουν φωτιά. Ο πατέρας μου δούλευε 40 χρόνια στη ΔΕΗ..Όταν υπάρχει καλή συντήρηση, δεν γίνεται τίποτα

 Όταν όμως δεν υπάρχει, πιάνει φωτιά εύκολα. Αν έχεις σοβαρό κράτος, αυτά τα ελέγχεις. Έλεος δλδ. 2 είναι οι αιτίες της πυρκαγιάς. Εμπρησμοί και καλώδια. 

Δλδ τόσο δύσκολο είναι να κόψεις τον κwlo της ΔΕΗ και των εμπρηστων; 

Δεν χρειαζόμαστε ήρωες πυροσβέστες που πέφτουν κάτω ξεροί. 

Λίγη σοβαρότητα χρειάζεται ως κρατικός έλεγχος - μηχανισμοί. Αλλά δεν υπάρχει. Δυστυχώς. Μόνο εμείς οι ίδιοι θα σωσουμε την πατρίδα μας. Οποιος θέλει ας φύγει..

Εγώ θα μείνω στην πατρίδα μου. 

2E56F2F8-B97F-4C07-8277-C14E2F9DC9F5.jpeg.37ca3d2ac1c571b239fb792b952b3d70.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως ψυχραιμία! Επιλογή του καθενός το που θα ζήσει... σίγουρα ο καθένας έχει τους λόγους του. Κάποιοι αναγκάζονται. Είναι δύσκολες οι μέρες και οι ώρες τώρα για να ανοιχτεί ένα τέτοιο θέμα... ας έχουμε το νου μας εκεί που πρέπει για την ώρα και ας μην ξεχάσουμε ΠΟΤΕ αυτά που συμβαίνουν. Θα έρθουν καλύτερες μέρες αλλά δεν πρέπει να ξεχνιόμαστε. Αυτό. Καλό βράδυ παιδιά και να προσέχετε. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε στις καλές και στις κακές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Frostfang8 said:

Το θετικο ειναι οτι απο εκει που ανεβαίνει λογικα θα βρει την καμμενη έκταση του 2007. 

Δεν έχει ξανά βγει όμως δάσος εκεί μετά από τόσα χρόνια ;ρωτάω γιατί είμαι άσχετος με τη γεωγραφία του βουνού και δεν έχω δει που ήταν τα προηγούμενα καμένα (πέραν του 21)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελα χαλαρώστε λίγο οι οργισμενοι ελληνες.Οτι θελει κανει ο καθενας στη ζωη του και λογαριασμο δεν δινει.Εδω ο κοσμος χανεται και καποιοι ξεκατινιαζεστε.Δειξτε λιγο σεβασμο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Οι εικόνες είναι εφιαλτικές. Και οι προβλέψεις επίσης. Δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω, αλλά φοβάμαι ότι αύριο πρωί θα κλαίμε τον πυρήνα του Εθνικού Δρυμού. 

Δεν γίνεται.  Θα φτασει απλα τα καμμενα του 2007 που εχουν πολυ αραιο και χαμηλου υψους δασος ( δεν ειναι καν δασος, νησιδες αναδασωτεων) και θα σβηστει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Dim_pas είπε:

Δεν έχει ξανά βγει όμως δάσος εκεί μετά από τόσα χρόνια ;ρωτάω γιατί είμαι άσχετος με τη γεωγραφία του βουνού και δεν έχω δει που ήταν τα προηγούμενα καμένα (πέραν του 21)

Υποτυπώδεις αναδασωσεις σποραδικα πολυ μικρης πυκνοτητας και υψους. Συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να περασει απο καζινο και Β-Βανατολικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς καταστροφή... Δεν υπάρχει σωτηρία... Καλό κουράγιο σε όλους με πρώτους αυτούς που έχουν πληγεί άμεσα και δε μιλώ βέβαια μόνο για υλικές ζημιές. Κρίμα για το δάσος που αγαπάμε κρίμα για τα ζώα που είναι τα αθώα θύματα αυτής της εμπρηστικής παράνοιας και της κρατικής ανεπάρκειας

Επεξεργάστηκε από Snow waves
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι τραγικο κ πρωτοφανες οτι μεσα σε 3 χρονια κάηκαν σχεδον ολες οι αμιγως δασικες εκτασεις στην Αττικη...παντα ειχε φωτιες οκ αλλά ποτε δεν εκαψαν σε τοσο μικρο διαστημα τοσο τεραστιες εκτασεις...για καποιο λογο οι megafires ειναι πολύ " στη μοδα" παγκοσμίως...το παρατηρω και στις ΗΠΑ αλλά και στον Καναδά που καιγονται αχανείς εκτάσεις παρθενων δασών που παλιοτερα  πιστευαμε οτι "δεν καιγονται"... στην καλιφορνια πλέον ειναι πιο συχνες οι μερες με συννεφια απο καπνους παρα με λιακαδα...τα ιδια κ στις υπολοιπες δυτικες πολιτειες...τα δαση πλεον δεν "πουλανε" ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, Frostfang8 said:

Υποτυπώδεις αναδασωσεις σποραδικα πολυ μικρης πυκνοτητας και υψους. Συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να περασει απο καζινο και Β-Βανατολικά 

Δεν χρειαζεται πλουσιο δασος Ακομα και κοντη βλαστηση εαν εχει αερα και ειναι ξερη φτανει. Το ζησαμε και στα Καλυβια φετος που η φωτια ετρεχε σε σχεδον γυμνο χωμα και φυσικα στον Αλμυρο , στον Εβρο και στα Ψαχνα που εκαψε πολυ πεδιαδα. Εκει που καηκε το 2007 εαν ξανακαει απλα αποτελιώνει οτι πηγαινε η φυση να φτιαξει και πλεον θα μεινει γυμνο βουνο. Μονο με αναδασώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φρίκη δίχως τέλος φέτος....άπειρες φωτιές.....άπειρη ζέστη ....άπειρες μέρες με θερμοκρασίες 30+ λίγο πριν το ξημέρωμα (όπως και σήμερα )......Δεν αντέχεται πλέον η κατάσταση ούτε ψυχολογικά ούτε σωματικά .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μόνη περίπτωση να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο στο μέλλον (στο ζήτημα των πυρκαγιών) είναι να υπάρχει κόσμος που θα έχει ως κριτήριο στην κάλπη, το ζήτημα του περιβάλλοντος. Απο τη στιγμή όμως που ο κόσμος δεν ασχολείται με τη φύση και ο τρόπος ζωής τον ωθεί σε άλλες ανησυχίες και ενασχολήσεις (social media, καθιστικός τρόπος ζωής κτλ) , θεωρώ οτι η κατάσταση αυτή δεν θα αλλάξει. Μόνο αν γίνει συνείδηση οτι το δάσος και γενικότερα το περιβάλλον είναι πηγή ζωής. Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη αγνοια  εκεί έξω (συγχωρέστε με για αυτό που λέω). Οι επόμενοι πόλεμοι θα γίνονται για τις πηγές ενέργειας, μεταξύ των οποίων και το νερό. Ηδη έχει αρχίσει να διαφαίνεται η κατάσταση κι εμείς κοιμόμαστε. Οταν αντιληφθούμε οτι έρχονται δύσκολες ημέρες, μάλλον θα είναι αργά....

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξανακατεβηκα προς μενιδι.Ανεξελεγκτη η φωτια.Ενα μεγαλο μετωπο σαν δρεπανι που απο τη μια κατεβαινει προς Μενιδι κατακαιγοντας ολο το βουνο,απο την αλλη κινειται αργα παραλληλα προς το βουνο προς βανατολικα κοντρα στον ανεμο,αλλα παρολα αυτα το καθετο(καθ'υψος) αυτο μετωπο δεν σβηνει με τιποτα,ενω το πανω μερος του περασε την κορυφη και καιει σιγουρα και ελατο.Τεραστια καταστροφη σε ολο το νοτιο τμημα του βουνου.Δυστυχως θα κινδυνεψουν τα ψηλσ του μενιδιου αργοτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται να έχει ζωηρεψει το μέτωπο προς την κορυφή, κινούμενο κόντρα στον άνεμο. Προς τα κάτω δεν φαίνεται κάτι ζωηρό (όπως το βλέπω). Αλλά προς τα ΒΑ βλέπω ότι ξεκίνησε πάλι να ανεβαίνει. Δυστυχώς..

Θα δω πάλι σε λίγο και θα τραβήξω και φωτογραφία. 

Επίσης, πολλές εκρήξεις. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θλίψη και στεναχώρια. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Από Αγία Παρασκευή το μέτωπο φαίνεται ότι καίει πάνω από τα 800-900 μέτρα. Ίσως όχι έλατα αλλά αγνές και παρθένες εκτάσεις δάσους !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ξανακατεβηκα προς μενιδι.Ανεξελεγκτη η φωτια.Ενα μεγαλο μετωπο σαν δρεπανι που απο τη μια κατεβαινει προς Μενιδι κατακαιγοντας ολο το βουνο,απο την αλλη κινειται αργα παραλληλα προς το βουνο προς βανατολικα κοντρα στον ανεμο,αλλα παρολα αυτα το καθετο(καθ'υψος) αυτο μετωπο δεν σβηνει με τιποτα,ενω το πανω μερος του περασε την κορυφη και καιει σιγουρα και ελατο.Τεραστια καταστροφη σε ολο το νοτιο τμημα του βουνου.Δυστυχως θα κινδυνεψουν τα ψηλσ του μενιδιου αργοτερα.

Δεν έχει έλατο εκεί Γιώργο. Καθόλου. Μόνο πεύκο.

Τα πρώτα έλατα (από εκείνη τη μεριά) είναι στην περιοχή του Ξενία - ΣΕΓΑΣ αλλά είναι πολύ μακριά από εκεί. Επίσης έχει μερικά έλατα στο πυροφυλάκιο ( σε εκείνη την κορυφή που είναι μυτερή, δεξιά από αυτή που καίγεται τώρα). Αλλά είναι περιοχή με καμένα. Δλδ έχει έλατα ελάχιστα. Το υπόλοιπο είναι μικρό δάσος με πεύκα. 

Εν ολίγοις....μέχρι στιγμής τα έλατα είναι μακριά. Εκτός βέβαια αν έχει έλατα στην κορυφή που τώρα καίγεται (950 υψόμετρο) και δεν τα έχω δει. Δε νομίζω όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεσπανε συνεχεια νεες φωτιες

Μετα την Σαμοθρακη φωτια και στην Αιτωλοακαρνανια

θα τα καψουν ολα

Οσον αφορα στην Πάρνηθα απεραντη θλιψη δυστυχως !

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δεν έχει έλατο εκεί Γιώργο. Καθόλου. Μόνο πεύκο.

Τα πρώτα έλατα (από εκείνη τη μεριά) είναι στην περιοχή του Ξενία - ΣΕΓΑΣ αλλά είναι πολύ μακριά από εκεί. Επίσης έχει μερικά έλατα στο πυροφυλάκιο ( σε εκείνη την κορυφή που είναι μυτερή, δεξιά από αυτή που καίγεται τώρα). Αλλά είναι περιοχή με καμένα. Δλδ έχει έλατα ελάχιστα. Το υπόλοιπο είναι μικρό δάσος με πεύκα. 

Εν ολίγοις....μέχρι στιγμής τα έλατα είναι μακριά. Εκτός βέβαια αν έχει έλατα στην κορυφή που τώρα καίγεται (950 υψόμετρο) και δεν τα έχω δει. Δε νομίζω όμως.

Φυσικα κι εχει ελατα απο την κορυφη Κεραμιδι και πισω προς την κορυφη Κορομηλια.Αλλα μικρη σημασια εχει για μενα,πυκνο δασος καιγεται ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...