Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα από το σπίτι μου. 21.03

Δυστυχώς. Δεν βλέπω να υπάρχει σωτηρία. Μόνο το ελατόδασος βλέπω να σώζεται, επειδή μάλλον δεν υπάρχει πρόσβαση προς αυτό. Εκτός αν πάει από Χούνη προς τα πάνω. 

1692727449180258094303942614767.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παμε και οπου βγει αδερφια....περσι σταθηκαμε τυχεροι λογω του ηπιου σχετικα καλοκαιριου...φετος τα πραγματα ομως ειναι αλλιως.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Τώρα από το σπίτι μου. 21.03

Δυστυχώς. Δεν βλέπω να υπάρχει σωτηρία. Μόνο το ελατόδασος βλέπω να σώζεται, επειδή μάλλον δεν υπάρχει πρόσβαση προς αυτό. Εκτός αν πάει από Χούνη προς τα πάνω. 

 

Δεν φαίνεται να πηγαίνει προς Θρακομακεδόνες. Σα να προσπαθεί να καβαλήσει το βουνό προς τα πίσω, προς την κατεύθυνση του φυτώριου. Αλλά πάει πολύ αργά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, majunior είπε:

Δεν φαίνεται να πηγαίνει προς Θρακομακεδόνες. Σα να προσπαθεί να καβαλήσει το βουνό προς τα πίσω, προς την κατεύθυνση του φυτώριου. Αλλά πάει πολύ αργά.

Ναι. Πάει πολύ αργα και προς εκεί που λες. Βέβαια.....μέχρι το φυτώριο υπάρχει τεράστιο δάσος..

Αν καεί, θα είναι πολύ μεγάλη καταστροφή. Κάποια στιγμή, η Πάρνηθα θα έχει μόνο πευκοδάσος που θα καίγεται και θα βγαίνει πάλι. Όπως είχα γράψει και το 2021. Εκεί πάει η δουλειά. 

Αν όχι φέτος, του χρόνου; Σε λίγα χρόνια δεν θα τη γλιτώσει το ελατόδασος. Και θα υπάρχει φαλακρό κομμάτι αλλά και πεύκα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπορείς άνετα να γράψεις τα θετικά ενός καλοκαιριού, αρκεί να σκεφτείς τι είχες στα Γιάννενα τον Ιούνιο Μίλτο

Ναι γιατί θύμιζαν το φθινόπωρο και όχι το κλασσικό ελληνικό καλοκαίρι. Οι συνεχόμενες συννεφιες με τις βροχές και το χαλαζι και την ομίχλη μας πρόσφεραν και ανθρώπινες συνθήκες. Μόνο αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, olaficent είπε:

στο περασμα της φωτιας στην παρνηθα ακουγονται λενε εκρηξεις!

αλλα οχι μωρε καποιες ναρκες θα ναι απο τον β παγκοσμιο! 

Μόλις άκουσα κι εγώ 2. Επιβεβαιώνω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα ακόμα τραγικό στοιχείο είναι ότι στις περιοχές αυτές έχουμε παρά πολλά ελάφια καθώς και λύκους. Τα ελάφια, προκειμένου να γλιτώσουν;πο τους λύκους, έχουν κατέβει εκεί. Νοτιοδυτικά προς Μενίδι Χασιά. Έχουν ήδη λιγοστέψει. Τώρα ίσως να μείνουν ακόμα λιγότερα. 

Επίσης, επειδή γνωρίζω άριστα την περιοχή, εκεί που καει δεν υπάρχει υποψία αντιπυρικης ζώνης. Υπάρχει μόνο ένας δασικός δρόμος ο οποίος οδηγεί προς το εκκλησάκι που έχει εκεί (Άγιος Γεώργιος) αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει τίποτα η πυροσβεστική. Το δάσος είναι παρθένο και πυκνό.

Μόλις ακούστηκε κι άλλη έκρηξη. 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχω αξιωθει ακομα να γινω πατερας αλλα ειλικρινα οσο κι αν το θελω,πολλες φορες σκεφτομαι αν τελικα ειναι καλυτερα χωρις παιδια...Δεν ξερω τι να τους πω εαν τα ειχα απεναντι μου και απλα με ρωτουσαν γιατι??Τι να τους πεις..??Σ αυτη τη χωρα οσο θυμαμαι τον εαυτο μου μ ενα γιατι μεγαλωσαμε??Και απορω..Καναμε τη σωστη ερωτηση η απλα μονιμως παιρναμε τη λαθος απαντηση...Ολο τα ιδια αλλαζουν κι ολο τα ιδια μενουν!!!!Απλα κριμα...Θυμος,οργη στεναχωρια...Ολα αχταρμας..Το κακο ομως ειναι οτι αυριο ολοι θα συνεχισουμε τη ζωη μας..Σαν να μη συμβαινει τιποτα..Το μεγαλο μειονεκτημα αυτου του λαου ειναι οτι παντα ξεχνα..Η οτι θελει να ξεχνα..Ισως γιατι ποτε δεν μας εμαθαν να αντιδραμε..Και μας βολευει η αμνησια...Η λησμονια..Η οπως αλλιως θελετε πειτε το...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, nikolas 2365 said:

Πάει και η Πάρνηθα. 

Πιθανότατα μετασχηματιστές της ΔΕΗ.τουλαχιστον αυτό λέει η πυροσβεστική. Και μια φωτό από το ΟΑΚΑ πριν από λίγο από φίλο Screenshot_20230822213334.png.fcd35c499aef1b03db0ce5fc88b7cf22.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Δεν εχω αξιωθει ακομα να γινω πατερας αλλα ειλικρινα οσο κι αν το θελω,πολλες φορες σκεφτομαι αν τελικα ειναι καλυτερα χωρις παιδια...Δεν ξερω τι να τους πω εαν τα ειχα απεναντι μου και απλα με ρωτουσαν γιατι??Τι να τους πεις..??Σ αυτη τη χωρα οσο θυμαμαι τον εαυτο μου μ ενα γιατι μεγαλωσαμε??Και απορω..Καναμε τη σωστη ερωτηση η απλα μονιμως παιρναμε τη λαθος απαντηση...Ολο τα ιδια αλλαζουν κι ολο τα ιδια μενουν!!!!

σαν μπαμπας θα σου πω το εξης

με το που δεις το μωρακι για πρωτη φορα αυτοματα η πρωτη σκεψη σου θα ειναι "πως θα φυγω απο εδω"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και σαν ναμην εφταναν αυτα ειναι και....στη περιοχη μου που εριχναν πυροτεχνηματα πριν λιγο

200 μετρα απο την αρχη του υμμητου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

και σαν ναμην εφταναν αυτα ειναι και,,,,στη περιοχη μου που εριχναν πυροτεχνηματα πριν λιγο

200 μετρα απο την αρχη του υμμητου

στειλ τους για δωρο την αστυνομια κ να  δουμε τι θα γιορτασουν τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΒΑ ο άνεμος. Πάλι καλά!! Κι όμως η φωτιά ανεβαίνει προς το αντίθετο. Αργά όμως. Για να δούμε μπας και φρενάρει. Το θέμα είναι ότι πλέον έχει δημιουργηθεί μια βεβαιότητα σχεδόν πως ότι και να γίνει τώρα, τα δάση της Αττικής αλλά και γενικά της ανατολικής χώρας δεν έχουν σωτηρία. ΑΥΤΟ είναι το χειρότερο. Η αίσθηση ματαιότητας. Η αίσθηση του αναπόφευκτου. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Είναι κοντά στον εθνικό δρυμό, αλλά ο άνεμος ΕΥΤΥΧΩΣ, είναι αντίθετος. 

Μα κι εκεί ΔΡΥΜΟΣ είναι Νικόλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...