Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Ασθενη βροχη εδω στο ξεκαρφωτο....

Αν αρχισαμε απο τωρα..τι να πωωωω

Αντε σου φεξε τυχερεεεεεεεεεε

Ζωγραφου μακραν το αθλιοτερο απογευμα του Σεπτεμβρη, μεχρι το επομενο, αυριο η μεθαυριο πιθανολογω....

28,8 μεν, αλλα με υγρασια και θολουρα, κολλας ολοκληρος.....Σ-Ι-Χ-Α-Μ-Α

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τρομερή ζέστη σήμερα στην Αθήνα πάντως.

Μέγιστη Αττικής ως τώρα 36.3 ο Davis της Φιλοθέης με ΝΔ ενώ 35.7 δίνει το Ψυχικό ΕΑΑ ως τώρα. 

Άλλη μια απόδειξη φυσικά οτι ο Davis της Φιλοθέης είναι απόλυτα ακριβής και τον πιάνει καλύτερα το φοένιασμα των Τουρκοβουνίων σε σχέση με τον πιο απομακρυσμένο του Ψυχικού. Το οποίο Ψυχικό παρατηρήστε πόσο μεγάλη διαφορά έχει με όλους τους υπόλοιπους σταθμούς της Αθήνας σήμερα με το Ν ρεύμα. 

Εξαιρετικά δυναμικός παράγοντας η γεωμορφολογία και οι άνεμοι της περιοχής.

Φαντάζομαι τα Τουρκοβούνια πρέπει να φτάσανε τα 1700μ υψόμετρο γιατί έχω τα θυμάμαι λίγο πάνω από 300μ....δεν υφίσταται φοενιασμα από 300μ λόφο .....σε λίγο θα φοενιαζει και ο Λυκαβηττός και ο λόφος της Ακρόπολης .....επίσης να πω πως  εδώ και 2 μήνες στη Φιλοθέη(οδός Μπιζανίου)  έχω τοποθετήσει αισθητήρα θερμοκρασίας και η μέγιστη που κατέγραψε σήμερα ήταν 33.2.....ολα τα άλλα είναι ιστορίες για αγριους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25.5 με 77% υγρασία Ηλιούπολη τώρα τά κουνούπια κάνουν πάρτι!!! Από Δευτέρα τέλος τό σιχαμα κούρασε...... καλό βράδυ σε όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23.2 - 34.6°C σήμερα στη Χρυσούπολη Περιστερίου... το σπίτι ωστόσο μέσα αντιστέκεται και από 'βδομαδα θα κάνει περαιτέρω κατρακύλα η εσωτερική! Τελείωσε το καλοκαίρι ότι και να λέει ο καιρός... μας χαιρεταει.. αυτό είναι όλο ....

33°C έφτασε στο Πύργο σήμερα... χαρείτε το καλοκαιράκηδες .......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Aποδουλου τωρα 35 φαινεται πολυ αξιοπιστη η μετρηση.

Απο wiki ποιος αραγε?😂

1368657477_2023-09-23200746.png.d148482a4753418a99fc7fa93d9e5c0a.png

 

Έλα μου ντε, δεν μου πάει το μυαλό 😂😂

Βάρβαρη υγρασιοζεστη σήμερα, έκανα μερικές δουλειές στο σπίτι και έγινα παπί από τον ιδρώτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Φαντάζομαι τα Τουρκοβούνια πρέπει να φτάσανε τα 1700μ υψόμετρο γιατί έχω τα θυμάμαι λίγο πάνω από 300μ....δεν υφίσταται φοενιασμα από 300μ λόφο .....σε λίγο θα φοενιαζει και ο Λυκαβηττός και ο λόφος της Ακρόπολης .....επίσης να πω πως  εδώ και 2 μήνες στη Φιλοθέη(οδός Μπιζανίου)  έχω τοποθετήσει αισθητήρα θερμοκρασίας και η μέγιστη που κατέγραψε σήμερα ήταν 33.2.....ολα τα άλλα είναι ιστορίες για αγριους 

36άρα έριξε και το Ψυχικό ΕΑΑ. Μέχρι κεραίας πάει ο Davis της Φιλοθέης. Κάνει μπαμ σε κάθε στροφή όπως μας επιβεβαίωσε και ο Παπασούλης για την άψογη συντήρηση του σταθμού. Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..32.8 η μεγιστη σημερα και 21.3 η ελαχιστη...Αρκετη ζεστη αν και ομολογουμενως πιστευα οτι εφτασε πιο ψηλα..Φταινε και οι τσικουδιες με τον Μητσακο στο μπαλκονι...

Το δασος της Δαδιας μπορει να ελπιζει...Εμφανιση ζαρκαδιου με το μικρο του!!!Τα ζωα γυρνουν εκει που εμαθαν να επιβιωνουν..Εστω κι αν τιποτα δεν ειναι ιδιο...

381590346_194147117029371_1047055727571936693_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, korfalonas said:

Aποδουλου τωρα 35 φαινεται πολυ αξιοπιστη η μετρηση.

Απο wiki ποιος αραγε?😂

1368657477_2023-09-23200746.png.d148482a4753418a99fc7fa93d9e5c0a.png

 

Κοίτα δεν είναι καμιά επιστήμη. Αν έχεις reliable πηγή την βάζεις στη wiki. Έτσι δουλεύει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Αθηνα τωρα 26.3, Καλαματα 28.8. Βαθυς Ιουλιος.

26,3 Ιούλιο στην Αθήνα έχει στις 6 το πρωί και αν. Τέτοια ώρα θα είχε κανα 32αρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33,3 η μέγιστη εδώ στο Μακροχώρι αλλά με την υγρασία να μην πέφτει κάτω από το 60% η αίσθηση δεν ήταν απλά καλοκαιρινή αλλά καυσωνική αφού πιάσαμε 39,9 μέγιστο heat index..!!!!!!!!!!

στους 23 τώρα με το ζόρι έπεσε.... μια ακόμα αρκετά ζεστή νύχτα για την  εποχή σχεδόν καλοκαιρνή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προτελευταία καλοκαιρινή μέρα για την Πάτρα. Ίσως σπάσει και από αύριο αλλά ας είμαι αυστηρός καλύτερα. Πόσο υπέροχο ρε παιδια να ξεκινάει στην ωρα της η αγαπημενη μας περίοδος. Το λέω γιατί απ ότι φαίνεται μετά την κακοκαιρία ετοιμαζονται κι άλλα καλούδια... 

Καλη αρχή να έχουμε λοιπόν και όπως κάθε φορά χρειάζεται προσοχή είτε είναι πληγείσες είτε όχι οι περιοχές που θα επηρεαστούν. 

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

36άρα έριξε και το Ψυχικό ΕΑΑ. Μέχρι κεραίας πάει ο Davis της Φιλοθέης. Κάνει μπαμ σε κάθε στροφή όπως μας επιβεβαίωσε και ο Παπασούλης για την άψογη συντήρηση του σταθμού. Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους. 

Και ο Θεός να το επιβεβαιώσει εγώ σου λέω τι βλέπω με τα μάτια μου από τον 1η Αυγούστου .....και σου ξαναλέω ....πως γίνεται να έχουμε φαινόμενο ανεμων φοέν δηλαδή καταβάτη ανέμου όταν το πρώτο και σημαντικότερο προαπαιτούμενο είναι η ύπαρξη υψηλού κάθετου εμποδίου στη ροή του αέρα δηλαδή κάποιας οροσειράς ??????  Μιλάμε για τα Τουρκοβούνια και όχι για τις Άλπεις .....αλλά αυτά συμβαίνουν όταν εμπιστεύεσαι σταθμούς στις ταράτσες .....ψάχνεις να βρεις αιτίες και αφορμές που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι αστείο να μιλάμε για καταβάτη ανεμο από τα ταπεινά Τουρκοβούνια 

Υ.γ Και ο σταθμός του Ψυχικού ταρατσάτος??????

Ή μήπως και ταρατσάτος και δίπλα στο φουγάρο από σουβλατζίδικο ??????

Και δεν το αναφέρω τυχαια αυτό με το σουβλατζίδικο ......το είδα με τα μάτια μου σε άλλη περιοχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρα πολύ ζέστη για την εποχή και την ώρα .....26.3 με ανατολικό καταβάτη από τον Υμηττό ....κλασσικό φοενιασμα της περιοχής στους πρόποδες του βουνού ...ο σταθμός της Πανεπιστημιούπολης που αν και βρίσκεται πιο ψηλά σε υψόμετρο αλλά πιο κοντά στο βουνό γράφει αυτή την ώρα 27.5 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχεται αγριεμενο... δεν θα είναι το μέτωπο που θα μας επηρεάσει αλλά είναι φοβερό

Να και ένα στιχάκι...

Είμαι στη Σαλονίκα #αμω την υγρασία!!

Screenshot_2023-09-24-00-15-16-109_com.android.chrome.jpg

 

Screenshot_2023-09-24-00-14-24-666_com.android.chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 ωρες σιχαματος ακομα....Δευτερα τετοια ωρα βραδυ θα εχει ξεκινησει πτωση κ φαινομενα οχι στην Αττικη αλλα.θερμοκρασιακα.πιστευω τελος...

Ασυλληπτη δυσφορια αυτη την ωρα η μηπως ξεσυνηθισα εγω...24.7 αλλα με.70% υγρασια κ μυριζει μουχλα.εξω...υπομονη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να βρέξει την Τετάρτη τουλάχιστον στην Αττική μην έχουμε κουφόβραση με 27αρια, υγρασία στον Θεό και αίσθηση 30+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλαρά η θερμοκρασία στην Αυλίδα στους 19β, ενώ έφτασε τους 33β με 45% υγρασία. Το αιρκο έχω να το ανοίξω πάντως από τον Αύγουστο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από Μαραθώνα όπου ετοιμάζομαι για προπόνηση στις 07:00 πάνω στην κλασσική διαδρομή του Μαραθωνίου μέχρι την Αγία Παρασκευή ......πάρα πολύ υγρασία και περίπου 22-23 βαθμοί αυτήν την ώρα εδώ .....

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...