Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Προσωπικά εάν έτρωγα 1 μέτρο θα ήθελα και άλλο στο άλλο στο άλλο Ω άλλο...

Εγώ έτσι είμαι στις καταίγίδες.. Θα ήθελα να έχω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τέρατα. αντε με κανένα διάλλειμα, μπας και μπορέσω να κάνω και καμιά δουλειά. χεχεχε. Για χιόνι άμα είχα 1 μέτρο, απλά θα ήλπιζα σε 5-6 χρόνια πάλι, και ενδιάμεσα, απλά οι τυπικές λευκές μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ τον Φλεβάρη παρόλο που έριξε τα άντερα του, μόλις σταμάτησε και άνοιξε ο καιρός ξενέρωσα. Ήθελα και άλλο, δεν χορταίνεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς για την Ήπειρο ο καιρός δεν φαίνεται να αλλάζει σε δυτικός.  

Λόγω του αντικυκλωνα όλα πάνε ανατολικά. 

Θυμίζει χειμώνας 2020.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

👽

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Μα καλά τι βγάζει πάλι;!;!;! 

Από μαύρη τρύπα σε μαύρη τρύπα πάμε! Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι μακρυά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Berdon είπε:

Μα καλά τι βγάζει πάλι;!;!;! 

Από μαύρη τρύπα σε μαύρη τρύπα πάμε! Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι μακρυά..

O τζίφος ήταν σε φάση τελείωσα με την Θεσσαλία, σειρά έχει η κεντρική Μακεδονία👹

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

O τζίφος ήταν σε φάση τελείωσα με την Θεσσαλία, σειρά έχει η κεντρική Μακεδονία👹

Τι μας κάνει; 😁Βλέπω τέτοιους χάρτες και τρελαίνομαι! 

 

Το μόνο που θέλω εγώ είναι μια ακόμα πολεμική καταιγίδα τώρα που προλαβαίνουμε γιατί μετά... ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Τι μας κάνει; 😁Βλέπω τέτοιους χάρτες και τρελαίνομαι! 

 

Το μόνο που θέλω εγώ είναι μια ακόμα πολεμική καταιγίδα τώρα που προλαβαίνουμε γιατί μετά... ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Και εγώ. Εγώ στην Λάρισα έμεινα δυσαρεστημένος με την διαταραχή. Εντωμεταξύ και δεν είχαμε καν το περισσότερο νερό, και φάγαμε μια πλημμύρα ΝΑ! Προσωπικά απλά θέλω την κλασσική μέρα θερμικής αστάθειας, όπου όλη η μέρα δημιουργεί μια ανυπομονησία όσο αγριεύει ο καιρός, και σκοτεινιάζει. Φέτος αυτό μόλις 2 φορές έγινε σωστά, και αυτές μάλλον μισές. Για αθήνα τώρα ξεκνάνε τα καλά όμως, μέχρι Νοέμβρη μπορούν να βγουν πολεμικές καταιγίδες, απλά θα είναι μετωπικές, όχι θερμικές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και εγώ. Εγώ στην Λάρισα έμεινα δυσαρεστημένος με την διαταραχή. Εντωμεταξύ και δεν είχαμε καν το περισσότερο νερό, και φάγαμε μια πλημμύρα ΝΑ! Προσωπικά απλά θέλω την κλασσική μέρα θερμικής αστάθειας, όπου όλη η μέρα δημιουργεί μια ανυπομονησία όσο αγριεύει ο καιρός, και σκοτεινιάζει. Φέτος αυτό μόλις 2 φορές έγινε σωστά, και αυτές μάλλον μισές. Για αθήνα τώρα ξεκνάνε τα καλά όμως, μέχρι Νοέμβρη μπορούν να βγουν πολεμικές καταιγίδες, απλά θα είναι μετωπικές, όχι θερμικές

Σωστα εσύ είσαι σε πεδιάδα και θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα πιο μετά.. Ευτυχώς ευχαριστήθηκα τις προηγούμενες μέρες και την περίοδο πριν από το καλοκαίρι που έδωσε αρκετά πράγματα εδώ.. μου αρέσουν όμως και τα οργανωμένα μέτωπα του Οκτωβρίου ή του Νοεμβρίου που έχουν ισχυρές ποτιστικές και διάσπαρτους κεραυνούς που κρατάνε όμως πολύ ώρα... και ύστερα ανυπομονώ πως και πως να πάω το καλοκαίρι στο εξωχικό μου στα Τέμπη που πιάνει δουλειά ο Όλυμπος και ο Κίσσαβος Χε Χε χε🙃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Σωστα εσύ είσαι σε πεδιάδα και θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα πιο μετά.. Ευτυχώς ευχαριστήθηκα τις προηγούμενες μέρες και την περίοδο πριν από το καλοκαίρι που έδωσε αρκετά πράγματα εδώ.. μου αρέσουν όμως και τα οργανωμένα μέτωπα του Οκτωβρίου ή του Νοεμβρίου που έχουν ισχυρές ποτιστικές και διάσπαρτους κεραυνούς που κρατάνε όμως πολύ ώρα... και ύστερα ανυπομονώ πως και πως να πάω το καλοκαίρι στο εξωχικό μου στα Τέμπη που πιάνει δουλειά ο Όλυμπος και ο Κίσσαβος Χε Χε χε🙃

Φίλε κάνεις την καλύτερη δουλειά! Και εγώ τώρα μιας και έχω τον father στην Αθήνα, έρχομαι τον χειμώνα σε κανένα χιόνι χεχεχε. Ελππίζω όμως αυτή την φορά να το δω και εδώ, γιατί παέι καιρός!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προ Θεσσαλίας δεν είχα δύο εαυτούς είχα έναν θεοτρελλο...τώρα μου βγήκε κάτι νέο αλλά όπως είπε και ο Σάκης δεν θα απολογηθομε  εμείς για τα λάθη άλλων....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως καμια σχέση η μαύρη τρύπα του σεναρίου αυτού με τα σενάρια προ daniel... Έχει ΤΕΡΆΣΤΙΑ διαφορά. Στον DANIEL μιλούσαμε για πολυήμερες μαύρες τρυπες. Μιλάμε για εμμονή της εμμονής. Είχε βγάλει μαύρη τρύπα στο total precipitation! Αδιανόητο και έτη φωτός μακριά από το σημερινό σενάριο. 

Ακόμα και τωρα αυτή η μαύρη τρύπα τάζει storm total 177μμ όταν του daniel έταζε 850μμ. Απλά άπιαστο και ασύγκριτο...

Αα! Και μην ξεχνάμε είναι τζαστ ένα σενάριο που σε λίγα λεπτά θα αποτελεί απλά παρελθόν. 

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Πάντως καμια σχέση η μαύρη τρύπα του σεναρίου αυτού με τα σενάρια προ daniel... Έχει ΤΕΡΆΣΤΙΑ διαφορά. Στον DANIEL μιλούσαμε για πολυήμερες μαύρες τρυπες. Μιλάμε για εμμονή της εμμονής. Είχε βγάλει μαύρη τρύπα στο total precipitation! Αδιανόητο και έτη φωτός μακριά από το σημερινό σενάριο. 

Ακόμα και τωρα αυτή η μαύρη τρύπα τάζει storm total 177μμ όταν του daniel έταζε 850μμ. Απλά άπιαστο και ασύγκριτο...

Αα! Και μην ξεχνάμε είναι τζαστ ένα σενάριο που σε λίγα λεπτά θα αποτελεί απλά παρελθόν. 

Η Θεσσαλονίκη όπως και η Αθήνα δεν θέλει πολλά 6αωρα με μαύρες τρύπες...και ένα αρκεί για να γίνει το έλα να δεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ως καταιγιδακιας κυνηγάω τις τελευταίες καταιγίδες του φετινού απογοητευτικού καλοκαιριού.. φαίνεται λοιπόν εκεί Τετάρτη Πέμπτη να έχουμε αξιόλογο cape και πιθανή καλή αστάθεια και εδώ δεν παλεύονται 9 μήνες βαρετού καιρού (σε σχέση με την θερμική καταιγίδα πάντα). Οπότε ελπίζω απλά να έρθει μια καταιγίδα στην Κεφαλα μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Η Θεσσαλονίκη όπως και η Αθήνα δεν θέλει πολλά 6αωρα με μαύρες τρύπες...και ένα αρκεί για να γίνει το έλα να δεις...

Σίγουρα. Εδω τα 80μμ (η μάλλον τα 50μμ σε μια ώρα) είδατε τι εικόνες έφεραν από το κέντρο της Αθήνας. 

Πιο πανω αναφέρθηκα καθαρά στον χάρτη κάνοντας μια σύγκριση του υετού της μαύρης τρύπας του daniel με του προηγούμενου σεναρίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Πάντως καμια σχέση η μαύρη τρύπα του σεναρίου αυτού με τα σενάρια προ daniel... Έχει ΤΕΡΆΣΤΙΑ διαφορά. Στον DANIEL μιλούσαμε για πολυήμερες μαύρες τρυπες. Μιλάμε για εμμονή της εμμονής. Είχε βγάλει μαύρη τρύπα στο total precipitation! Αδιανόητο και έτη φωτός μακριά από το σημερινό σενάριο. 

Ακόμα και τωρα αυτή η μαύρη τρύπα τάζει storm total 177μμ όταν του daniel έταζε 850μμ. Απλά άπιαστο και ασύγκριτο...

Αα! Και μην ξεχνάμε είναι τζαστ ένα σενάριο που σε λίγα λεπτά θα αποτελεί απλά παρελθόν. 

Φυσικά και δεν είναι το ίδιο. Έτσι και αλλιώς το εξαφάνισε σήμερα . Ο Daniel δεν μπορεί να επαναληφθεί ήταν κάτι πρωτόγνωρο για τα μοντέλα για αυτό έβγαζαν και τέτοια σεναρια επιστημονικής φαντασίας. Που έπεσαν μέσα βέβαια.. Έτσι όμως είχε αρχικά να αποτυπώνεται. Με μια μαύρη τρύπα στον τρίωρο υετό και ύστερα με μια μαύρη τρύπα στον συνολικό υετό.. Αλλά νομίζω πως δεν μπορουν να ξανασυμβούν τόσο νωρίς από την προηγούμενη διαταραχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

👽

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Πρέπει να στείλουμε email στο meteociel να αυξήσει την κλίμακα υετου αποκλειστικά για την Ελλαδα με όλες αυτές τις μαύρες τρύπες... 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Πρέπει να στείλουμε email στο meteociel να αυξήσει την κλίμακα υετου αποκλειστικά για την Ελλαδα με όλες αυτές τις μαύρες τρύπες... 

Υπάρχουν περιοχες στην κεντροβορεια Ασία και νοτια αμερικη στις Άνδεις που δν μπορουμε να φανταστούμε τα νερα που πεφτουν :ρ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Και το Τζεμ στις φευγατες ώρες την πέταξε την υποψήφια νέα κακοκαιρία....

Τουμπαρε ο παιος όμως σήμερα προς θερμά, σενάρια.. Ότι έδειχνε δηλαδή χτες ο τζιφ🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Τουμπαρε ο παιος όμως σήμερα προς θερμά, σενάρια.. Ότι έδειχνε δηλαδή χτες ο τζιφ🤣

Παιος πάνω από 168 κύριο δεν θα πάρω...ανσμπλ οκ κοιταω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...