Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Gary είπε:

Μπορεί κάποιος να μου πει αν κρατάει η φαση για πτώση της θερμοκρασίας γύρω στις 7-8 Οκτωβρίου? Ευχαριστώ 

Είναι πολύ μακριά ακόμα θέλει πάνω από 10 μέρες και είναι ολα ρευστά … δεν φαίνεται τίποτα ακόμα …

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα είναι τεράστια έκπληξη γιγάντιων διαστάσεων εάν καταφέρει ο Οκτώβριος να βγάλει έστω και ένα χαμηλό της προκοπής.Αλλα εδώ πέρασαν 16000 χρόνια μέσα σε είκοσι μέρες οπότε ποτέ δεν ξέρεις...κατά τ άλλα δεν φαίνεται κάτι άμεσο στον ορίζοντα και η κεντροανατολικη Μακεδονία και ειδικά η Θράκη πάνε για να περάσουν ένα κατάξεροπρώτο μισό φθινοπώρου...χρωσταει ο καιρός άπειρα σε αυτές τις περιοχές.Χρωσταει από τον Νοέμβριο και μετά επαναληψιμότητα 30000 ετών Χ 7 κυρίως σε χιόνι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντικυκλωνικές συνθήκες όσο πάει το μάτι, κόκκινα γεωδυναμικά και μπλοκαρισμένη πορεία διαρκείας χαμηλών προς ανατολάς. Το φθινόπωρο της νέας εποχής. 🤡

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Θα είναι τεράστια έκπληξη γιγάντιων διαστάσεων εάν καταφέρει ο Οκτώβριος να βγάλει έστω και ένα χαμηλό της προκοπής.Αλλα εδώ πέρασαν 16000 χρόνια μέσα σε είκοσι μέρες οπότε ποτέ δεν ξέρεις...κατά τ άλλα δεν φαίνεται κάτι άμεσο στον ορίζοντα και η κεντροανατολικη Μακεδονία και ειδικά η Θράκη πάνε για να περάσουν ένα κατάξεροπρώτο μισό φθινοπώρου...χρωσταει ο καιρός άπειρα σε αυτές τις περιοχές.Χρωσταει από τον Νοέμβριο και μετά επαναληψιμότητα 30000 ετών Χ 7 κυρίως σε χιόνι...

Παρακλααμε για χαμηλο στο Ιόνιο κάθε χειμώνα,,, ήδη το Σεπτέμβριο  2 λίμνες στο Ιόνιο,,,απλά στο λέω για να μη κάθεσαι να σκας το χειμώνα,,..γυαλί ηλίου και μόνο ότι κάνει το Αιγαίο ....το μόνο παρήγορο  ότι το Σεπτέμβριο του 2016 είχε μια λίμνη και μετά ήρθε Αριάδνη Βίκτωρας.. 

Θέλουμε οπωσδήποτε ξηρασία απο δω και πέρα  μεχρι νοεμβρη

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Παρακλααμε για χαμηλο στο Ιόνιο κάθε χειμώνα,,, ήδη το Σεπτέμβριο  2 λίμνες στο Ιόνιο,,,απλά στο λέω για να μη κάθεσαι να σκας το χειμώνα,,..γυαλί ηλίου και μόνο ότι κάνει το Αιγαίο ....το μόνο παρήγορο  ότι το Σεπτέμβριο του 2016 είχε μια λίμνη και μετά ήρθε Αριάδνη Βίκτωρας.. 

Θέλουμε οπωσδήποτε ξηρασία απο δω και πέρα  μεχρι νοεμβρη

Ξηρασία να φας, εσύ στα Γρεβενα... Άκου λεει😃😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Παρακλααμε για χαμηλο στο Ιόνιο κάθε χειμώνα,,, ήδη το Σεπτέμβριο  2 λίμνες στο Ιόνιο,,,απλά στο λέω για να μη κάθεσαι να σκας το χειμώνα,,..γυαλί ηλίου και μόνο ότι κάνει το Αιγαίο ....το μόνο παρήγορο  ότι το Σεπτέμβριο του 2016 είχε μια λίμνη και μετά ήρθε Αριάδνη Βίκτωρας.. 

Θέλουμε οπωσδήποτε ξηρασία απο δω και πέρα  μεχρι νοεμβρη

Και καλά που ήρθαν Σεπτέμβριο αυτές οι λίμνες στο Ιόνιο...γιατί αν ερχόταν χειμώνα και είχαν αυτά τα αποτελέσματα σε χιόνι τώρα δεν θα ήμουν ένας χαλαρός τύπος αλλά η Λερναία Ύδρα ο Κέρβερος ο Μινώταυρος και το τέρας μπουλμπα μαζί σε ένα...😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο πέφτει η αυλαία για τον Ηλία εδώ, με κλασσιική αστάθεια. Βέβαια το ρεύμα είναι μετριότατο, αλλά θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καιρική εμμονή σε συγκεκριμένες περιοχές.. Η νέα κατάσταση στα χρόνια της κλιματικής αλλαγής.. Τι και αν βούλιαξε δύο φορές ο Βόλος? Από Δευτέρα πάλι 30αρια θα έχουμε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα,

Βάσει τζίφου, που επιμένει και στο 6αρι, έπρεπε να έχουμε συνεχή φαινόμενα από το πρωί μέχρι το απόγευμα σήμερα στην ευρύτερη περιοχή της Χαλκίδας (και όχι μόνο της Χαλκίδας)

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Πέρα από την πρωινή βροχή που άφησε λίγα χιλιοστά έχουμε εδώ και πολύ ώρα μια ωραιότατη λιακάδα.

Για την περιοχή εδώ απέτυχαν πλήρως στον υετό όλα τα μοντέλα με το ικον να είναι πιο κοντά στο συνολικό υετο.

Ο τζίφος απέτυχε παταγωδώς σήμερα αλλά και ο ευρωπαίος μας έδινε, το πολύ, 10 χιλιοστα εχθές και έπεσαν 50+...

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κυκλοφορία που πάει να διαμορθωθεί, είναι αυτή που όταν την βλέπω, ειδικά μέσα στον χειμώνα βγάζω σπυράκια. Βέβαια έτσι και αλλιώς δεν με πολυενδιαφέρει τι θα κάνει, αφού η εποχή μου τελείωσε. να δούμε τι θα κάνει αύριο και μεθαύριο από θέμα καταιγίδων εδώ, και απλά για τον χειμώνα να ευχηθώ να σπάσει αυτή η αχιονιά. Τελευταίο χιόνι είχαμε στην Μήδεια που δεν ήταν καλά καλά κεντροβόρειος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Η κυκλοφορία που πάει να διαμορθωθεί, είναι αυτή που όταν την βλέπω, ειδικά μέσα στον χειμώνα βγάζω σπυράκια. Βέβαια έτσι και αλλιώς δεν με πολυενδιαφέρει τι θα κάνει, αφού η εποχή μου τελείωσε. να δούμε τι θα κάνει αύριο και μεθαύριο από θέμα καταιγίδων εδώ, και απλά για τον χειμώνα να ευχηθώ να σπάσει αυτή η αχιονιά. Τελευταίο χιόνι είχαμε στην Μήδεια που δεν ήταν καλά καλά κεντροβόρειος.

Από τον Ηλία δεν εμεινες ικανοποιημένος για Λάρισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Καιρική εμμονή σε συγκεκριμένες περιοχές.. Η νέα κατάσταση στα χρόνια της κλιματικής αλλαγής.. Τι και αν βούλιαξε δύο φορές ο Βόλος? Από Δευτέρα πάλι 30αρια θα έχουμε! 

Τα γνωστά.Το ελληνικό καλοκαίρι θα επιστρέψει με 30αρια η και περισσότερο για να πληρωσουμε την πτώση της θερμοκρασίας που είχαμε λόγο κακοκαιρίας.Δεν χαρίζεται η πτώση της θερμοκρασίας.Τωρα περί ξηρασίας που γράφτηκε αυτό να πάει μόνο για τις περιοχές που έχουν πρόβλημα όπως η Θεσσαλία. Για τις άλλες περιοχές που δεν εχουμε κανενα πρόβλημα εννοείται πως θέλουμε τις βροχές. Αυτό έλειπε.Εξαλλου και τον χειμώνα όπως μας πάει ο καιρός στα ποιο βόρεια η μόνη πόλη που ελπιζεις ότι θα δεις αξιόλογη χιονοπτωση/χιονοστρωση είναι η Φλώρινα και οριακά ίσως Κοζάνη - Καστοριά.Οι υπόλοιποι στα κεντροβορεια - δυτικά να χαμε να λέγαμε.Οποτε αντί για ήλιο ας έχουμε βροχές στις περιοχές που δεν έχουμε θέμα. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Από τον Ηλία δεν εμεινες ικανοποιημένος για Λάρισα

Μπορούσε να πάει πολύ καλύτερα η πρώτη μέρα. Αν δεν έμενε η πρώτη καταιγίδα κολλημένη, και περνούσε πάνω μας με τα όλα της [σε κάποια στιγμή είχε τρομερή θύελλα] Τότε θα ήμουν φουλ ευχαριστημένος. Τώρα είμαι απλά οκ, και κάπως το έσωσε η χθεσινή ημέρα, καθώς ήταν μια εκπληξούλα. Εχθές πριν γίνει όλο αυτό δεν ήθελα καν να σηκωθώ από το κρεβάτι από την βαρεμάρα. Ήθελα να συνεχίσω να κοιμάμαι αφού έβλεπα κλασσικά όνειρο με καταιγίδες😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, Gary είπε:

Πότε θα φύγει αυτή η απαίσια ζέστη που ζούμε δεν αντέχω άλλο 

Ισχύει, δε θυμάμαι άλλες φορές τα τελευταία χρόνια τέλη Σεπτέμβρη  στην Θεσσαλονίκη να καθόμαστε με τα σορτσάκια και γυμνοί από πάνω στο μπαλκόνι. Τα κουνούπια κάνουν παρτυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Πότε θα φύγει αυτή η απαίσια ζέστη που ζούμε δεν αντέχω άλλο 

Έπρεπε να είστε στην Αττική που από ΣΚ ξαναρχίζουν τα 30αρια στο Κέντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Έπρεπε να είστε στην Αττική που από ΣΚ ξαναρχίζουν τα 30αρια στο Κέντρο

Και όμως εκεί έχουν 30αρια τώρα, η Αττική είχε 3-4 βαθμούς χαμηλότερες μέγιστες από την κεντρική Μακεδονία σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και όμως εκεί έχουν 30αρια τώρα, η Αττική είχε 3-4 βαθμούς χαμηλότερες μέγιστες από την κεντρική Μακεδονία σήμερα 

Έννοια σου, η Αττική έχει 30αρια 6 μήνες τον χρόνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Έννοια σου, η Αττική έχει 30αρια 6 μήνες τον χρόνο

Μακάρι να σας έπαιρνα όλα τα 30αρια. Χαχα. Εμένα οι καλοκαιρινές διακυμάνσεις μου είναι οι πιο βολικές στο σώμα μου. Οι τυπικές καλοκαιρινές όμως όχι οι καυσωνικες. Τύπου 23 ελάχιστη 33 μεγιστη είναι διακυμάνσεις που νιώθω τέλεια, και δεν χρειάζεται καθόλου κλιματιστικό (τουλάχιστον για εμένα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την είσοδο του Οκτώβρη θα σας έρθουν οι πρώτες ψύχρες στην Βόρεια Ελλάδα σίγουρα. Ως ψυχρές εισβολές όμως, όχι σαν βροχοκαιρίες. 

Νομίζω κάποιος πρέπει να ανοίξει το θέμα χαρτών Οκτώβρη σιγά σιγά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Με την είσοδο του Οκτώβρη θα σας έρθουν οι πρώτες ψύχρες στην Βόρεια Ελλάδα σίγουρα. Ως ψυχρές εισβολές όμως, όχι σαν βροχοκαιρίες. 

Νομίζω κάποιος πρέπει να ανοίξει το θέμα χαρτών Οκτώβρη σιγά σιγά

Δεν αρκεί αυτό.. Θέλουμε και βρόχο συστήματα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δεν αρκεί αυτό.. Θέλουμε και βρόχο συστήματα... 

Η βδ-β-βα χώρα ναι. Αλλά προς το παρόν αυτό φαίνεται εκτός αν αλλάξει κάτι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...