Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Πιστεύω ότι όσο παράλογο κι αν ακούγεται θα δώσει κι άλλη μεγάλη κακοκαιρία ο Σεπτέμβριος...το γυροφερνουν από χτες τα μοντέλα...

Δεν είναι καθόλου παράλογο είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα ξανάρθει λίμνη ή χαμηλό στη χώρα μας... η θέση της οποίας θα κρίνει τα πάντα....έχουμε ακόμα πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα μπροστά μας  για πιθανή δυνατή φθινοπωρινή πλέον κακοκαιρία στη χώρα που εδώ και πολλά χρόνια έστω και μία εμφανίζεται ρίχνει και αυτή τα άντερά της μέσα σε 1-2 μέρες και μετά (όπως και πριν) καλοκαιρία...... τα λέω εδώ και καιρό... ο Ντάνιελ ήταν καλοκαιρινή λίμνη ... το φθινόπωρο ακόμα δεν έχει μπει καν.... μετά τις 20-25 Σεπτέμβρη ξεκινάει και πάντα μα πάντα οι πρώτες κακοκαιρίες του φθινοπώρου είτε σύντομες είτε με διάρκεια ΑΝ έρθουν είναι πολύ δυνατές όπου επηρεζουν με μικρές η πιο μεγάλες πλημύρες.... βλέπουμε σήμερα όλα τα μοντέλα σχεδόν φέρνουν πιθανή λίμνη από τα δυτικά μετά τις 24-25 του μήνα στην περιοχή μας..... δεν είναι μακριά ούτε φυσικά και κοντά...όλα αλλάζουν... αλλά ότι και να γίνει πρέπει οι αρμόδιοι να λάβουν τα μέτρα τους ούτως ή άλλως...είτε έρθει ξανά ενα ακόμα δυνατό χαμηλό με πολλά  νερά είτε γενικά έχουμε ενα πολύ υετοφόρο φθινοπωρο -χειμώνα.....οι περιοχές οι συγκεκριμένες δεν αντέχουν άλλο πλέον μεγάλες ποσότητες νερού ούτε καν τα κανονικά κατά τη γνώμη μου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά σημαντικά απόψε τα ανσάμπλ του ευρωπαίου κατά τη γνώμη μου όσον αφορά την πιθανή λίμνη στα 500 μετά τις 25 του μήνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το κύριο ο μέσος όρος του ευρωπαίου με λίμνη αρκετά μικρή και δυτικά, που αφήνει ανεπηρέαστη την χώρα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

προς το κύριο ο μέσος όρος του ευρωπαίου με λίμνη αρκετά μικρή και δυτικά, που αφήνει ανεπηρέαστη την χώρα μας.

Εγώ το αντίθετο βλέπω εκτός αν εννοείς σε σχέση με το πρωινό τρέξιμο αν πήγαν προς το κύριο .... εγώ βλέπω σαφώς πιο ανατολικά την λίμνη σε σχέση με το κύριο

Κύριο

ECMOPEU12_192_1.png

Μέσος όρος

ECMAVGEU12_192_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ το αντίθετο βλέπω εκτός αν εννοείς σε σχέση με το πρωινό τρέξιμο αν πήγαν προς το κύριο .... εγώ βλέπω σαφώς πιο ανατολικά την λίμνη σε σχέση με το κύριο

Κύριο

ECMOPEU12_192_1.png

Μέσος όρος

ECMAVGEU12_192_1.png

ναι εννοώ πως σε σχέση με τον πρωινό του μέσο όρο, ο τωρινός μέσος όρος έχει πάει αρκετά νοτιοδυτικότερα, δηλαδή προς την λογική του κυριου

 

EDM1-192.GIF?16-0gens-51-1-204.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να μην έχουμε καταιγίδες το επόμενο διάστημα εδώ Θεσσαλία. Αυτό μας μάρανε τώρα να έχουμε και άλλα δεινά. Αν βρέξει, ας ρίξει ποτιστικά και χαλαρά. Οτιδήποτε άλλο εύχονται κάποιοι εδώ μέσα για Θεσσαλία είναι απλά τραγικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Μακάρι να μην έχουμε καταιγίδες το επόμενο διάστημα εδώ Θεσσαλία. Αυτό μας μάρανε τώρα να έχουμε και άλλα δεινά. Αν βρέξει, ας ρίξει ποτιστικά και χαλαρά. Οτιδήποτε άλλο εύχονται κάποιοι εδώ μέσα για Θεσσαλία είναι απλά τραγικό 

οτι θέλουμε θα ευχόμαστε. Δεν θα μας το επιβάλει κανείς. Καιρικό φόρουμ είμαστε... Τα ίδια έλεγες και πέρσι τέτοιο καιρό χωρίς να έχει προηγηθεί κανένας daniel...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Μακάρι να μην έχουμε καταιγίδες το επόμενο διάστημα εδώ Θεσσαλία. Αυτό μας μάρανε τώρα να έχουμε και άλλα δεινά. Αν βρέξει, ας ρίξει ποτιστικά και χαλαρά. Οτιδήποτε άλλο εύχονται κάποιοι εδώ μέσα για Θεσσαλία είναι απλά τραγικό 

Όλοι λυπούμαστε για αυτά που έγιναν αλλά δεν είναι στο χέρι μας τα καιρικά φαινόμενα. Και φυσικό είναι κάποιοι από εμάς να θέλουμε το κάτι παραπάνω σε κακοκαιρίες κτλ. Ακόμα και εγώ που εδώ μας πήγε πολύ καλά θα επιθυμούσα κι άλλες βροχές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παρόλο που δινει λιγότερα φαινόμενα ο τζίφος, προτιμώ γενικά το σενάριο του περισσότερο από τα άλλα μοντέλα. Πιο λαρισινό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ισχυρός Αυλώνας από τον τζίφο, η αποκοπή πιο γρήγορα αλλά και πάλι σκάει πιο δυτικά... Δεν μας ενδιαφέρει εκεί που είναι εκτός και αν κινηθεί κάτι αργότερα προς τα εδώ..

gfs-0-174.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Όλοι λυπούμαστε για αυτά που έγιναν αλλά δεν είναι στο χέρι μας τα καιρικά φαινόμενα. Και φυσικό είναι κάποιοι από εμάς να θέλουμε το κάτι παραπάνω σε κακοκαιρίες κτλ. Ακόμα και εγώ που εδώ μας πήγε πολύ καλά θα επιθυμούσα κι άλλες βροχές...

Και εγώ η αλήθεια είναι θέλω βροχές σαν τρελός, όχι μεγάλες ραγδαιοτητα αλλά ποτιστική βροχή επί τρεις μέρες. Έχει πρασινίσει ο τόπος εδώ Σεπτέμβρη μήνα έπειτα από πολλά χρόνια (συνήθως γύρω στον Νοέμβριο- Οκτώβριο ενώ θυμάμαι έπρεπε να φτάσουμε μέχρι και Δεκέμβρη μια φορά ). Κρίμα είναι να ξεραθούν τα χορτα

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Και εγώ η αλήθεια είναι θέλω βροχές σαν τρελός, όχι μεγάλες ραγδαιοτητα αλλά ποτιστική βροχή επί τρεις μέρες. Έχει πρασινίσει ο τόπος εδώ Σεπτέμβρη μήνα έπειτα από πολλά χρόνια (συνήθως γύρω στον Νοέμβριο- Οκτώβριο ενώ θυμάμαι έπρεπε να φτάσουμε μέχρι και Δεκέμβρη μια φορά ). Κρίμα είναι να ξεραθούν τα χορτα

Ναι δυστυχώς υπάρχουν οι δύο όψεις του νομίσματος... Τώρα που παρουσιάζονται ευκαιρίες καλύτερα να μην τις χασουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω ευχομαι σε ολους να εχουν νερα που χρειαζονται στον τοπο σε νορμαλ πλαισια τα ενς δειχνουν να αυξανονται οι πιθανοτητες για κακοκαιρια τελη του μηνα.για εδω ευχομαι να φυγει πρωτα η απιστευτη μυρωδια που εχει σκεπασει ολη την πολη απο τα ψοφια ζωα τριγυρω μιλαμε για απιστευτη μυρωδια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Τη λιμνη προς τα τελη του μηνα την εχουμε...Μια χαρα και ο τζιφος ακολουθησε στο 00αρι του πιο ανατολικο σεναριο...Κατι που το θελαμε..Γιατι εαν η λιμνη μεινει πιο δυτικα,για παραδειγμα μεταξυ Ιταλιας-Ισπανιας,θα ανεβασει σε μας ολο τον υποτροπικο και θα μας φαει η ζεστη...Δεν προκειται να γινει αυτο ομως...Αντιθετως η λιμνη θα ρθει κι αλλο ανατολικα στα επομενα τρεξιματα και θα μας επηρεασει ολους...Εδω θα μαστε..

Μην τα ξαναγραφουμε ρε παιδια...Καιρικο φορουμ ειμαστε...Βροχες θελουμε...Ουτε καταστροφες ουτε νεκρους...Σταματηστε 2-3 ατομα να χαρακτηριζετε και μαλιστα ακομψα συνδαιτημονες που θελουν το αυτονοητο..Δηλαδη να βρεξει...Και στη τελικη οτι και να ευχεται ο Μιχαηλ και ο καθε Μιχαηλ εδω μεσα,ο καιρος θα κανει τα δικα του...Σοβαρευτειτε παιδες μου...!!!Αφηστε τις γραφικοτητες και μην λαικιζετε καιρικα...

Γουσταρουμε,βροχες,κακοκαιριες και Φθινοπωρο απο τα παλια..Και δεν θα απολογηθουμε σε κανεναν.ΤΕΛΟΣ!!!Ολοι στεκομαστε στο πλευρο της Θεσσαλιας και της καθε περιοχης που επληγει.Ο Daniel ηταν ιστορικη κακοκαιρια..Μακαρι να μην ειχε ερθει...Παντελονατα...Αλλα τι να κανουμε??Να μην ξαναβρεξει πουθενα επειδη σαρωθηκε η Θεσσαλια???Μακαρι να μην ειχε γινει τιποτα..Αλλα μεταξυ μας δε φταιει μονο ο Daniel ετσι???Εξυπνα παιδακια ειστε...

Ελα λιμναρα μου και μην ακους κανεναν...Χαλαρα..Φερε τις βροχαρες σου,ριξε και την Τ...

Χρονια πολλα στη Σοφια,στην Αγαπη,στην Ελπιδα και στην Πιστη...Εαν εχετε δικους σας ανθρωπους,να τους χαιρεστε...Να τους αγαπατε και να τους το δειχνετε!!!Κι ας φερει η μερα αυτη λιγη Ελπιδα,πιστη και αρκετη σοφια σε ολους μας!!!

gfs-0-222.png

Αρχισαν και τα ανσαμπλ του τζιφου...Να δειχνουν την επικειμενη αλλαγη.

ens_image.png

Και το τζεμ..

ens_image (1).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα!!!Τη λιμνη προς τα τελη του μηνα την εχουμε...Μια χαρα και ο τζιφος ακολουθησε στο 00αρι του πιο ανατολικο σεναριο...Κατι που το θελαμε..Γιατι εαν η λιμνη μεινει πιο δυτικα,για παραδειγμα μεταξυ Ιταλιας-Ισπανιας,θα ανεβασει σε μας ολο τον υποτροπικο και θα μας φαει η ζεστη...Δεν προκειται να γινει αυτο...

Μην τα ξαναγραφουμε ρε παιδια...Καιρικο φορουμ ειμαστε...Βροχες θελουμε...Ουτε καταστροφες ουτε νεκρους...Σταματηστε 2-3 ατομα να χαρακτηριζετε και μαλιστα ακομψα συνδαιτημονες που θελουν το αυτονοητο..Δηλαδη να βρεξει...Και στη τελικη οτι και να ευχεται ο Μιχαηλ και ο καθε Μιχαηλ εδω μεσα,ο καιρος θα κανει τα δικα του...Σοβαρευτειτε παιδες μου...!!!Αφηστε τις γραφικοτητες και μην λαικιζετε καιρικα...

Γουσταρουμε,βροχες,κακοκαιριες και Φθινοπωρο απο τα παλια..Και δεν θα απολογηθουμε σε κανεναν.ΤΕΛΟΣ!!!Ολοι στεκομαστε στο πλευρο της Θεσσαλιας και της καθε περιοχης που επληγει.Ο Daniel ηταν ιστορικη κακοκαιρια..Μακαρι να μην ειχε ερθει...Παντελονατα...Αλλα τι να κανουμε??Να μην ξαναβρεξει πουθενα επειδη σαρωθηκε η Θεσσαλια???Μακαρι να μην ειχε γινει τιποτα..Αλλα μεταξυ μας δε φταιει μονο ο Daniel ετσι???Εξυπνα παιδακια ειστε...

Ελα λιμναρα μου και μην ακους κανεναν...Χαλαρα..Φερε τις βροχαρες σου,ριξε και την Τ...

Χρονια πολλα στη Σοφια,στην Αγαπη,στην Ελπιδα και στην Πιστη...Εαν εχετε δικους σας ανθρωπους,να τους χαιρεστε...Να τους αγαπατε και να τους το δειχνετε!!!Κι ας φερει η μερα αυτη λιγη Ελπιδα,πιστη και αρκετη σοφια σε ολους μας!!!

gfs-0-222.png

Και πάλι θεωρώ ότι πρέπει να πάει πιο ανατολικά.. Γιατί έτσι μόνο τα, δυτικά θα επηρεαστούν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Μακάρι να μην έχουμε καταιγίδες το επόμενο διάστημα εδώ Θεσσαλία. Αυτό μας μάρανε τώρα να έχουμε και άλλα δεινά. Αν βρέξει, ας ρίξει ποτιστικά και χαλαρά. Οτιδήποτε άλλο εύχονται κάποιοι εδώ μέσα για Θεσσαλία είναι απλά τραγικό 

Αν έχουν υποχωρήσει τα νερά από όλες τις κατοικημένες περιοχές σε μερικές ημέρες από σήμερα κάποιες καταιγίδες μικρής διάρκειας δεν πιστεύω ότι θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Αντίθετα μπορεί να βοηθήσουν να ξεπλυθεί η λάσπη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Χρονια πολλα στη Σοφια,στην Αγαπη,στην Ελπιδα και στην 

Οι αναρίθμητες Πίστες ανα τη χώρα σ'ευχαριστούν Σάκαρε που τις θυμήθηκες.Όπου και να περπατήσεις ακούς και κάποιον να φωνάζει "Πίστη,εϊ,ψιτ,Πίστη"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οι αναρίθμητες Πίστες ανα τη χώρα σ'ευχαριστούν Σάκαρε που τις θυμήθηκες.Όπου και να περπατήσεις ακούς και κάποιον να φωνάζει "Πίστη,εϊ,ψιτ,Πίστη"

Ξεχασα τις Αγαθοκλειες...Σημερα γιορταζουν και αυτες..Ελπιζω να μη στειλουν μηνυμα διαμαρτυριας στο φορουμ..🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος διατηρεί το ωραίο σενάριο για τέταρτη, και βασικά είναι δεδομένη η ύπαρξη αστάθειας, απλά ο Ευρωπαίος θέλει λίγη ακόμα βελτίωση. Στο 18αρι του είχε καλό σενάριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες... Η λίμνη του τζίφου θα πρέπει να ακολουθήσει πιο ανατολική κινηση εάν είναι να επηρεαστούν και άλλα τμήματα της χώρας εκτός από τα δυτικά που και αυτά όμως έχουν ανάγκη το νεράκι...

Τώρα ο Ευρωπαίος ισχυρότερη λίμνη σε σχέση με πριν και σε λίγο πιο προνομιακή θέση από ότι πριν αλλά θέλει δουλειά ακόμα...

Πιστεύω πάντως πως σε μεγαλύτερο βαθμό θα επηρεαστεί η Ιταλία σε πρώτη φάση, ύστερα τα δυτικά Βαλκάνια και στη συνέχεια (;) ένα μέρος της Δυτικής Ελλάδας. Και τονίζω με τους χάρτες που βλέπουμε τώρα. Καλοδεχούμενες οι όποιες αλλαγές😉ecmwf-0-198.png.659686d3cbaf7663ac0786ac7652fa21.pngecmwf-0-186.png.41db64ecdf27b931c7a8237099f5fbc5.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...