Jump to content
sakis13

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''DANIEL'' 4-7/09/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ νερο και παλι Ασπροπυργο...Αθηνα χθες..Απον Θανο Μανωλη.

372026443_24564860909779637_895528516198722114_n.jpg

372004396_24564860546446340_7441233174325349824_n.jpg

372036686_24564860696446325_738037188237104112_n.jpg

371979920_24564859996446395_3166258121392598815_n.jpg

Σκοταδια και εχει ενταθει κι αλλο η βροχα...Τρομερη μερα..Καταιγιδα...Απιστευτος κεραυνος.....Αναλογος με χθες....Ενας επεσε..Αλλα εκανα κακακια και παλι..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, Μεσσαπός said:

Σε μεγάλο βαθμό γίνονται.

Κ δεν μιλάω για αστρονομικά ποσά.

Εδώ για παράδειγμα μετά την πλημμύρα του 2020 κ μετά την αποκατάσταση των βασικών ζημιών, άρχισαν να κάνουν κάποια έργα υποδομής, κυρίως στα ποτάμια.

Ε, έχουν γίνει σε μεγάλο βαθμό, όμως έχουν σταματήσει. Τουτέστιν, τι να το κάνω να μου έχεις κάνει διαπλάτυνση της κοίτης στο 3πλασιο κ σε ένα κομμάτι 500μ να το έχεις αφήσει όπως ήταν....

Νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι τι θα γίνει αν.....

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι ενώ από σχεδιασμούς πάμε καλά, στην πράξη πάμε με το ατομικό συμφέρον.

Σε μένα έριξε σε 7 ώρες περίπου, 800++ χιλιοστά. Μην αναλύσουμε τώρα πώς τα μέτρησα κι αν είναι αντικειμενικά. Άλλη ώρα.

Επειδή είμαι κοντά στη θάλασσα δεν πλημμύρισα στάσιμα, αλλά ένας χείμαρρος μικρού μήκους 2-3χλμ μέγιστο κ πλάτους 5χλμ μας πήρε όλους σβαρνα. Από πάνω μικροι λόφοι που κατέβαζαν νερό κ 2 μικρά ποτάμια που μετακόμισαν το βουνό στην θάλασσα...

Που θέλω να καταλήξω.

Αν είχαν κάνει σωστά αυτό που τώρα έκαναν(κ άφησαν ημιτελές), θα αποφορτιζόταν όλος ο μικρός κάμπος κ ακόμη κι αυτό το ακραίο γεγονός, που κάτι παρόμοιο του είχε γίνει πριν 100 χρόνια όπως κάποιοι είπαν, θα είχε πολύ λιγότερες επιπτώσεις σε ανθρώπινες (3) ζωές κ τεράστιες υλικές ζημιές.

Απλά ο κάθε αιρετός δεν μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία διότι δεν είναι έργα που φαίνονται, πάρα μόνο αν γίνει ο χαμός. Κ αλλάζει τελικά η καυτή πατάτα χέρια κάθε εκλογές μέχρι να σκάσει κάποια στιγμή...

 

Μα δεν σου λεω κάτι διαφορετικό. Πιθανών με τον Ιανο πριν λίγα χρόνια να είχε χτυπήσει καμπανάκι και να είχαν αρχίσει κάτι. Όμως έτυχε και συναιβει στην ίδια περιοχή.

Θα μπορούσε να είναι κάπου αλλού σήμερα, 30-50-100 χιλιόμετρα μακριά. Πάλι οι κάτοικοι εκεί τα ίδια θα έλεγαν σήμερα. Το θέμα είναι ότι δε γίνεται παντού να βάλουμε εκατομμύρια για  αντιπλυμμυρικα που να αντέχουν κακοκαιρίες 100ετιας. 

Ίσως σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο να έχει μια πρακτική σημασία και να επενδυθεί το κάτι παραπάνω για κάτι τέτοιο. Στις υπόλοιπες περιοχές δυστυχώς θα είναι και θα παραμείνει έτσι η κατάσταση για πολύ καιρό ακόμα είτε το θέλουμε είτε όχι γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Και αυτό ισχύει και για τις τοπ χώρες του κόσμου, πόσο μάλλον για την Ελλάδα. 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάρκες μέσα στον Παλαμά μόνο!. Εδώ συνεχίζει το άλλο? Η ποτιστικη.

https://m.youtube.com/watch?v=hu-AHa7v-BU

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από 79-91mm στο σύνολο η κακοκαιρία στην περιοχή μου 

Ο σταθμός μου έγραψε 

5/9 1.2mm

6/9 70.0mm

7/9(ως τώρα) 8.0mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από μένα, μετά από μια τεραστίων διαστάσεων κακοκαιρία για την περιοχή μου που μου έδωσε στο σύνολο αυτές τις 2 ημέρες 122.8mm υετού!! Άπειρη ηλεκτρική δραστηριότητα και μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας...

**Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί κάποιες εικόνες για να τις αναρτήσω σε άρθρο αποτίμησης της κακοκαιρίας στην ιστοσελίδα μου weatherforattica.gr ας απαντήσει σε αυτό το ποστ με την εικόνα, την τοποθεσία και την υπογραφή που θέλει να έχει η εικόνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι να συνεχισει εδω ετσι σερι για τους επομενους 2 μηνες.

Δεν εχω λογια.Τετοια χαρα και ζωντανια που πηρα με αυτον τον καιρο δεν λεγεται.Τι αλλο να ζητησει κανεις.

Ποστ χαρααααααααααααας!!!!!!!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλάω με τον φαδερ στο τηλέφωνο και με ρωτάει πως πλυμμηρισε η Καρδίτσα τόσο. Του λέω έχει ρίξει 500 χιλιοστά έχοντας του εξηγήσει απειρες φορές τι εστι 50 και 100μμ. 

Ε μου λέει δεν είναι και πολλά μισό μέτρο είναι και εκεί τα σπίτια έχουν 2 πως γίνεται. 

Μερικοί εγκέφαλοι όσες φορές και να τους εξηγήσεις κάτι δεν μπορούν να το εμπεδώσουν ααααχχ

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30.5 στον Ποταμό Κέρκυρας αυτήν την ώρα με την αίσθηση στους 33 ......σε άλλο καιρικό κόσμο σήμερα το νησί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά, καταλάβετε τι έχει συμβεί.

Πολλοί νεκροί κ ανυπολόγιστες ζημιές.

Αν ήταν το σπίτι μας ένα από αυτά, αν τώρα τελείωνε η μπαταρία μας όπως θα καθομασταν πάνω στα κεραμίδια, αν χάναμε την επιχείρηση μας, την δουλειά μας, αν είχαμε δικό μας αγνοούμενο η νεκρό, δεν ξέρω πόσο θα χαιρόμασταν για αυτηνυ την βροχή....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειναι απολυτη φρικη οσα βλεπουμε

απιστευτες καταστροφες ανθρωποι διαλυμενοι, ρακη

τι να πεις

και ολα αυτα τα σπιτια που ειναι μεσα στο νερο αμα αυτο απορροφηθει τι θα γινει με τα θεμελια τους οπως μου λεει φιλος μηχανικος

δεν ξερω αν αληθευει οτι πλαγιες βουνων θα κατεβουν αμα στεγνωσουν τα νερα

το ειπε ενας γεωλογος

δραμα διαρκειας δηλαδή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Παιδιά, καταλάβετε τι έχει συμβεί.

Πολλοί νεκροί κ ανυπολόγιστες ζημιές.

Αν ήταν το σπίτι μας ένα από αυτά, αν τώρα τελείωνε η μπαταρία μας όπως θα καθομασταν πάνω στα κεραμίδια, αν χάναμε την επιχείρηση μας, την δουλειά μας, αν είχαμε δικό μας αγνοούμενο η νεκρό, δεν ξέρω πόσο θα χαιρόμασταν για αυτηνυ την βροχή....

 

Το ξέρουμε ρε συ. Οι κραυγές ενθουσιασμου από ένα Θεσσαλο, ναι... θα ήταν κάτι παράλογο. Και αγενές μη σου πω. Αλλά εμείς εδώ που καηκαμε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΆ το καλοκαίρι και δεν έχουμε και ζημιές μέχρι στιγμής, δεν είναι παράλογο να χαιρόμαστε. Να ξεπλυθεί η βρωμιά. Να δροσίσει. Να ποτιστει το δάσος. Αλλά για τη Θεσσαλία, λέμε όλοι να σταματήσει το φαινόμενο.

Αλλά ας μην ξεχνάμε τι περάσαμε πριν 10 μέρες εδώ (αλλά και τον Ιούλιο στη Μάνδρα)

Μόνο και μόνο για αυτό.... αξίζει να χαιρόμαστε που βρέχει εδώ. 

IMG-7491a2720cb1d9f594de93a2c985ab62-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

24 χρονια πριν 

28 λεπτα πριν χτυπησε ο σεισμος της παρνηθας

Μενίδι χτυπήθηκε πολυ ασχημα. Δεκάδες νεκροί. Εδώ ήμουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...