Jump to content
sakis13

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''DANIEL'' 4-7/09/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Και εδω σε μενα στο ατα

Αντε..θελει προσοχή.. πάντως πολλα αυτοκίνητα κινούνται απο εμένα φεύγουν αρον αρον απο αγιο Θωμά γτ κανονικά ποτε δεν εχω κίνηση εδω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Αντε..θελει προσοχή.. πάντως πολλα αυτοκίνητα κινούνται απο εμένα φεύγουν αρον αρον απο αγιο Θωμά γτ κανονικά ποτε δεν εχω κίνηση εδω..

Βγηκε ο πηνειος και στην γιαννουλη εργατικες κατοικιες εδω

FB_IMG_1694121020093.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω χαμός φέρνουν ολοι τα αμαξια στο αμαχωμα Φιλιππούπολη..σαν να εχει συναυλία . Πρωτόγνωρο και δραματικά 

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Κωστα μπορεί να ανακοπεί ή δύσκολα..; έσπασε και τκ γεφυράκι στην Ιωαννίνων..

Δυσκολα το νερο που ερχεται απο τρικαλα ειναι σε ποσοτητες εξωπραγματικες οσο η σταθμη ανεβαινει ακομα θα εχουμε προβληματαωμικρα μεγαλα θα δειξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.enikos.gr/society/kakokairia-daniel-efialtiki-nychta-stin-larisa-ekkenonontai-tria-choria/2024474/

ας ελπισουμε σε ενα μικρο θαυμα να μην συμβει κατι και στην λαρισα μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτος αέρας εδώ και 4-5 ώρες ....χαμός κυριολεκτικά ....το μόνο που λείπει είναι να έχουμε τίποτα πυρκαγιές πάλι με τους θυελλώδεις ανέμους που βλέπω στα ανατολικά για πολλές μέρες.    

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κακοκαιρια δεν χωραει αμφιβολια οτι ειναι μια εκ των μεγαλυτερων ολων των εποχων στην Ελλαδα, ισως και η μεγαλυτερη. Ομως το φτωχο βροχομετρικο δικτυο του καποτε αδικει πολυ την ολη κατασταση παλαιοτερα και εξηγουμαι...το μεγαλυτερο πληθος σταθμων εγκαταστηθηκε απ την ΕΜΥ περιπου το 1955, οπου απο εκει και επειτα εχουμε μια καλη καταγραφη του κλιματος. Ομως παλαιοτερα; Ζητημα να ειχαμε 10 σταθμους σε ολη την ελλαδα προ 1930 και εδω ερχονται τα εξης διαφωτιστικα γραφηματα. Απ το 1955 παρουσιαζονται οι μεγιστες ημερησιες τιμες βροχοπτωσης ανα υδρολογικο ετος (οκτωβριος-σεπτεμβριο) σημαντικα αυξημενες σε ολο τον Ελλαδικο χωρο, χαρακτηριστικο παραδειγμα το θησειο, με αυξητικη ταση 0,175mm ανα ετος!!!

image.png.be32f3cef24a2223ca8dbb9c85252343.png

Τι γινεται ομως αν εγω παω πιο πισω, μιας και το θησειο μου επιτρεπει να παω ως το 1860-1861!!! Η αυξητικη ταση ουσιαστικα δεν υπαρχει, εγινε μειωτικη με -0,005mm ανα ετος!

image.png.d1a9df8ab99714c448bf7cb356ec5cf9.png

 

Υπαρχει ειδικα την τελευταια 10ετια μια ταση να αυξηθουν γενικοτερα αυτες οι μερες λογω της γενικοτερης θερμανσης, αλλα και παλια τα πραγματα δεν ηταν πολυ καλυτερα. Σε γενικες γραμμες τα τελευταια 160 χρονια τυπικα ο μεγιστος ημερησιος υετος σε ετησια βαση ειναι χοντρικα 50mm! Το 1986 δεν ειχε καμια μερα με πανω απο 16,6mm!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Απίστευτος αέρας εδώ και 4-5 ώρες ....χαμός κυριολεκτικά ....το μόνο που λείπει είναι να έχουμε τίποτα πυρκαγιές πάλι με τους θυελλώδεις ανέμους που βλέπω στα ανατολικά για πολλές μέρες.    

Κι εγώ το σκέφτηκα!! Αλλά με τόσο νερό ρε συ;; Κάτσε να μπω πολιτική προστασία. Έχει γούστο να μας έχει τίποτα 3-4 επίπεδο επικινδυνότητας και παραμείνει κλειστό το βουνό. 2 μήνες είναι κλειστό. Και το κατάφεραν; Κάηκε. Που να ήταν και ανοικτό δλδ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν μια ώρα έφυγε φίλος μου που μένει Άγιο Θωμά.. έφυγε προληπτικά.. απίστευτο πραγματικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τον Έβρο (στα καμενα) τον έχει στα μπλέ!!! Έλεος. Άρα δεν πρέπει να έβρεξε καλά. Όλη την ηπειρωτική χώρα στο πράσινο. Μηδέν κίνδυνος δλδ. 

230908.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Τον Έβρο (στα καμενα) τον έχει στα μπλέ!!! Έλεος. Άρα δεν πρέπει να έβρεξε καλά. Όλη την ηπειρωτική χώρα στο πράσινο. Μηδέν κίνδυνος δλδ. 

230908.jpg

Το μετέο δίνει 3 και πολύ τοπικά 4/4. Αν και δεν είναι αυστηρό γενικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Κι εγώ το σκέφτηκα!! Αλλά με τόσο νερό ρε συ;; Κάτσε να μπω πολιτική προστασία. Έχει γούστο να μας έχει τίποτα 3-4 επίπεδο επικινδυνότητας και παραμείνει κλειστό το βουνό. 2 μήνες είναι κλειστό. Και το κατάφεραν; Κάηκε. Που να ήταν και ανοικτό δλδ 

Με 7-8 Μποφώρ που θα έχει από απόψε και για 5-6 μέρες στεγνώνουν τα πάντα ταχύτατα ....άστο μην το σκεφτόμαστε καλύτερα ....πάντως για μένα και τα 3 βουνά του λεκανοπεδίου πρέπει να μείνουν κλειστά σίγουρα μέχρι την Τρίτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τον Έβρο (στα καμενα) τον έχει στα μπλέ!!! Έλεος. Άρα δεν πρέπει να έβρεξε καλά. Όλη την ηπειρωτική χώρα στο πράσινο. Μηδέν κίνδυνος δλδ. 

230908.jpg

Θα πω μόνο ένα μεγάλο ωχχχχχχχχχχ και θα κανω την προσευχή μου να μην έχουμε παρατράγουδα ....ο αέρας είναι μανιασμένος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Εκτός απο νεκρούς σε Καρδιτσες κλπ που θα μάθουμε αύριο,.εδω πανικος σε ολα ταβπαραποταμια ξερναει απο τα φρεάτια φουλ 

Βγαίνει νερό μέσα από υπονόμους?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Με 7-8 Μποφώρ που θα έχει από απόψε και για 5-6 μέρες στεγνώνουν τα πάντα ταχύτατα ....άστο μην το σκεφτόμαστε καλύτερα ....πάντως για μένα και τα 3 βουνά του λεκανοπεδίου πρέπει να μείνουν κλειστά σίγουρα μέχρι την Τρίτη 

Έχω κλείσει διανυκτέρευση στο Μπάφι ρε συ χαχαχαχα. Το Σάββατο. 

Δε νομίζω πάντως να υπάρχει θέμα. Με 70-90μμ στο βουνό. Όλο λάσπη εχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Βγαίνει νερό μέσα από υπονόμους?

Ακριβώς. Αγιο Θωμά, εργατικές Γιάννουλης,. Αλκαζάρ μεχρι τωρα και άκουσα και για Ταμπάκικα,.οσα εινακ σε αυτο το υψος δλδ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...