Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Και ο χειμώνας τρώει μέρες της Ανοιξης... Να είμαστε δίκαιοι.. 

Ναι και εγώ το παρατήρησα αυτό. Ο χειμώνας αρχίζει πιο αργά και τελειώνει τους μήνες που υποτίθεται οτι έχουμε άνοιξη. Παρομοίως η άνοιξη κάποιες φορές συνεχίζει μέχρι και τον Ιούνιο. Γενικά φαίνεται πως οι εποχές έχουν κατά κάποιον τρόπο απορρυθμιστεί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ναι και εγώ το παρατήρησα αυτό. Ο χειμώνας αρχίζει πιο αργά και τελειώνει τους μήνες που υποτίθεται οτι έχουμε άνοιξη. Παρομοίως η άνοιξη κάποιες φορές συνεχίζει μέχρι και τον Ιούνιο. Γενικά φαίνεται πως οι εποχές έχουν κατά κάποιον τρόπο απορρυθμιστεί. 

Το να κάνει τον Μάρτη κρυο π.χ ειναι φυσιολογικό άλλωστε για αυτό και η παροιμία λέει Μάρτης γδαρτης παλουκοκαυτης.Απο εκεί και πέρα απλά μετά το 20 είχαμε ένα πολύ κρύο Απρίλη του 21 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εχω μονο να γραψω οτι απ το χθεσινο 12αρι εμφανιζεται σιβηρικος αντικυκλωνας στις 300φευγα  ωρες του τζιφου,,,,ακριβοθωρητος τα τελευταια χρονια και αγγελος καλων ειδησεων ...αν ισχυει !!!

αντε καλησπερα !!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, INUIT είπε:

εχω μονο να γραψω οτι απ το χθεσινο 12αρι εμφανιζεται σιβηρικος αντικυκλωνας στις 300φευγα  ωρες του τζιφου,,,,ακριβοθωρητος τα τελευταια χρονια και αγγελος καλων ειδησεων ...αν ισχυει !!!

αντε καλησπερα !!

 

 

 

Δε νομίζω να, είναι  Σιβηρικός.. Ο μπαστακας πρέπει να είναι... Δηλαδή θερμός αντικυκλώνας.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δε νομίζω να, είναι  Σιβηρικός.. Ο μπαστακας πρέπει να είναι... Δηλαδή θερμός αντικυκλώνας.. 

Ναι θερμος είναι, είναι πολύ νωρίς για να αναπτυχθεί ο σιβηρικος

gfsnh-1-384.png

gfsnh-0-372.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Berdon είπε:

Ναι και εγώ το παρατήρησα αυτό. Ο χειμώνας αρχίζει πιο αργά και τελειώνει τους μήνες που υποτίθεται οτι έχουμε άνοιξη. Παρομοίως η άνοιξη κάποιες φορές συνεχίζει μέχρι και τον Ιούνιο. Γενικά φαίνεται πως οι εποχές έχουν κατά κάποιον τρόπο απορρυθμιστεί. 

Δεν είναι απολύτως ακριβές αυτό. Ο Μάιος και ο Ιούνιος έχουν γίνει ίσως πιο βροχεροί κατά κανόνα τα τελευταία χρόνια, αλλά οι θερμοκρασίες παραμένουν υψηλές σε σχέση με παλιά. Κάποτε το Κέντρο της Αθήνας (Θησείο) δεν έπιανε καν 30 βαθμούς μέση μέγιστη Ιουνίου. Το 2022 ο Ιούνιος ήταν πολύ θερμός, το 2020 είχαμε τοπικά 40αρια από μέσα Μαΐου και το 2017 ισχυρό καύσωνα τέλη Ιουνίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Ναι θερμος είναι, είναι πολύ νωρίς για να αναπτυχθεί ο σιβηρικος

gfsnh-1-384.png

gfsnh-0-372.png

Ο παππους ξέρει... Πες στα στους νέους αυτα😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Δεν είναι απολύτως ακριβές αυτό. Ο Μάιος και ο Ιούνιος έχουν γίνει ίσως πιο βροχεροί κατά κανόνα τα τελευταία χρόνια, αλλά οι θερμοκρασίες παραμένουν υψηλές σε σχέση με παλιά. Κάποτε το Κέντρο της Αθήνας (Θησείο) δεν έπιανε καν 30 βαθμούς μέση μέγιστη Ιουνίου. Το 2022 ο Ιούνιος ήταν πολύ θερμός, το 2020 είχαμε τοπικά 40αρια από μέσα Μαΐου και το 2017 ισχυρό καύσωνα τέλη Ιουνίου.

Εννοώ πως ο ιούνιος είναι πιο βροχερός σε σχέση με παλαιότερα... Οι θερμοκρασίες είναι υψηλές φυσικά εκτός από τον φετινό που κάπως την γλυτώσαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι ζεστος και κρυος βρε ζαγαρια??? καφες ειναι??  🙂απο σεπτεβρη μεχρι και απριλη συνηθως μπορει να εμφανιστει...ειναι λιγο πρωιμος ισως , απλα δεν ξερω αν θα υπαρχει στο επομενο ραν....

καμια σχεση με μπαστακα και μακαρι να σχηματιζεται συχνα πυκνα εκει πανω !!!

Προγνώσεις

gfsnh-0-306.png?6

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, INUIT είπε:

τι ζεστος και κρυος βρε ζαγαρια??? καφες ειναι??  🙂απο σεπτεβρη μεχρι και απριλη συνηθως μπορει να εμφανιστει...ειναι λιγο πρωιμος ισως , απλα δεν ξερω αν θα υπαρχει στο επομενο ραν....

καμια σχεση με μπαστακα και μακαρι να σχηματιζεται συχνα πυκνα εκει πανω !!!

Προγνώσεις

gfsnh-0-306.png?6

 

Ο. Σιβηρικός έχει μπλε γεωδυναμικα καμάρι... Όχι κίτρινα και πρασινα...συνηθως εμφανίζεται στην Ευρώπη μετά τον Δεκέμβρη.. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Ο. Σιβηρικός έχει μπλε γεωδυναμικα καμάρι... Όχι κίτρινα και πρασινα...συνηθως εμφανίζεται στην Ευρώπη μετά τον Δεκέμβρη.. 

 

 

 

 

 

Ούτε μπαστακας ειναι εκει που είναι,,έπρεπε να ναι πικ δυτικα και να μην αφήνει τιοοτα τωρα τραβάει κατά τα βάθη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Πάντως αν δεις τρεξίματα μόνο Για ΉΠΕΙΡΟ ΕΊΝΑΙ ΕΛΠΙΔΟΦΌΡΑ.. και αυτό γιατί θα έρχονται ξωφαλτσα κάποια συστήματα... Εσείς μπορεί να πάτε για Νοέμβρη φίλε δυστυχώς.. Το ξαναλέω .. Ο Ντάνιελ σας έκανε κακό... 

Όταν θα βλέπουν αυτοι χιονια μεχρι τις βάρκες και ο Σάκης θα βγαζει καινούριο βιντεο με Χίονια στη Καλλιθέα ,εγω κι εσυ θα βλέπουμε αστέρια 😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλα βλεπω τη Ρωσία να ψύχεται αρκετα καλα απο νωρις φετος ,,καλο αυτο μηπως εχουμε κακοκαιρια  με χιονια το Δεκέμβρη και όχι μονο Φλεβάρη Μάρτη απριλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλα βλεπω τη Ρωσία να ψύχεται αρκετα καλα απο νωρις φετος ,,καλο αυτο μηπως εχουμε κακοκαιρια  με χιονια το Δεκέμβρη και όχι μονο Φλεβάρη Μάρτη απριλη

Η ωρα με τον Αντωνη ...ποτε αρχιζει?????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Η ωρα με τον Αντωνη ...ποτε αρχιζει?????

Με εκραξαν περσι γιατι πηγαν άπατα τα ενσεμπλς του ευρωπαιου και κόπηκε η εκπομπή απο το έσρ 😂😂😂😂😂 

Άσε που είχα και απειλές από τους κεντροβορειους οτι αν δώσω ξανα πανω απο 5 τοις εκατο πιθανοτητες για τα προσηνεμα θα με βρουν σε χαντάκι 😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Με εκραξαν περσι γιατι πηγαν άπατα τα ενσεμπλς του ευρωπαιου και κόπηκε η εκπομπή απο το έσρ 😂😂😂😂😂 

Άσε που είχα και απειλές από τους κεντροβορειους οτι αν δώσω ξανα πανω απο 5 τοις εκατο πιθανοτητες για τα προσηνεμα θα με βρουν σε χαντάκι 😂😂😂

Χχαχαχχαχαα.. εγω ανυπομονω παντως...

Φετος εφτασε η ωρα μας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα 500αρια που θα έχουμε από εβδομάδα θα είναι καθαρά καλοκαιρινά., Μάλιστα είναι το συνήθες όριο αστάθειας για την περιοχή μου με θερμοκρασίες -10 βαθμούς κελσίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Galanto είπε:

Δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλα βλεπω τη Ρωσία να ψύχεται αρκετα καλα απο νωρις φετος ,,καλο αυτο μηπως εχουμε κακοκαιρια  με χιονια το Δεκέμβρη και όχι μονο Φλεβάρη Μάρτη απριλη

Καλο ειναι για τα βαλκανια σιγουρα..χιλιες φορες ρωσοουκρανιες παρα σκανδιναβιες και γροιλανδιες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Καλο ειναι για τα βαλκανια σιγουρα..χιλιες φορες ρωσοουκρανιες παρα σκανδιναβιες και γροιλανδιες..

Ο γροιλανδικος θα φερει τον ατελειωτο χειμωνα σε μας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Delsnow είπε:

Ο γροιλανδικος θα φερει τον ατελειωτο χειμωνα σε μας..

Με μυκονιακο πιο ευκολο το βλεπω😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Ο γροιλανδικος θα φερει τον ατελειωτο χειμωνα σε μας..

μην ξανα ανοιξει η συζητηση αυτη. ο γροιλανδικος απο μονος του ειναι καταστροφικος για την χωρα μας. αζορικος πρωτα απο ολα και μετα κοιταμε γροιλανδικους/σκανδιναβικους κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μακρινά ι τζιφος έβγαλε 500αρια που ούτε το καλοκαίρι είναι ικανά για αστάθεια.. χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο καιρος ακολουθει την παραδοση καλοκαιρι τωρα 3 μερες φθινοπωρο κ μετα το μικρο καλοκαιρακι του Αγιου Δημητριου που φαινεται ατελειωτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...