Jump to content
sakis13

Αναφορές Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες. Χρόνια πολλά στη Θεσσαλονίκη μας. Ο Άγιος Δημήτριος να μας προστατεύει. Τελικά μας έριξε καλή βροχούλα εδώ και έτσι βάλαμε  4,5mm στο βροχόμετρο του σταθμού μου ενώ τώρα έχουμε πυκνή συννεφιά με 18,5 βαθμούς και 90% υγρασία.Την καλημέρα μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11mm  σήμερα η Λευκάδα, με τα οποία φτάνει περίπου τα 50 συνολικά για τον Οκτώβριο. Δηλαδή μόλις το ~35% του μηνιαίου μέσου όρου.

Τι να πει βέβαια και η Αθήνα, που είναι και θα παραμείνει μάλλον στο 3-4% του μ.ο. Οκτωβρίου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΜΟΥΦΑΡΑ ολκής η κακοκαιρία....δείτε χιλιοστά:
Κερκυρα 1, Πρέβεζα 8, Πάργα 37, Ηγουμενίτσα 7, Παξοί 29, Λευκάδα 12, Άρτα 26, Αγρίνιο 1, Παραμυθιά 11, Αμφιλοχία 15, Καρπενήσι 2, Αιτωλικο 0,2...!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες καταγραφηκε το δευτερο οψιμοτερο 19+ στα 850 στην εποχη των ραδιοβολησεων (1973-2023)...κατα σειρα τα οψιμοτερα ειναι:

image.png.7f99fc9d8b11f28f04c9cc07c4eeaedc.png

image.png.b4f45aa9537a32cec39525f5b318e030.png

Να σημειωθει οτι ολα τα υπολοιπα στην λιστα δεν ειναι απο ραδιοβολησεις αλλα απο αρχειο ecmwf αφου δεν εγιναν εκεινες τις μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην βόρεια Πίνδο το επίκεντρο βάση σταθμών με 40-60 χιλιοστά. Βέβαια και αλλού έπεσαν τόσα, αλλά λογικά δεν υπάρχουν σταθμοί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιών said:

11mm  σήμερα η Λευκάδα, με τα οποία φτάνει περίπου τα 50 συνολικά για τον Οκτώβριο. Δηλαδή μόλις το ~35% του μηνιαίου μέσου όρου.

Τι να πει βέβαια και η Αθήνα, που είναι και θα παραμείνει μάλλον στο 3-4% του μ.ο. Οκτωβρίου!

Ναι αλλά δέχτηκε πολλά νερά για Σεπτέμβρη. Ο Οκτώβριος εξισσοροπεί ουσιαστικά ώστε να μην απειληθεί η θερμή στέπα στα ΝΠ 😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι αλλά δέχτηκε πολλά νερά για Σεπτέμβρη. Ο Οκτώβριος εξισσοροπεί ουσιαστικά ώστε να μην απειληθεί η θερμή στέπα στα ΝΠ 😋

Θα σε πυροβολήσει ο σνοουμαν ρε. Χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Χθες καταγραφηκε το δευτερο οψιμοτερο 19+ στα 850 στην εποχη των ραδιοβολησεων (1973-2023)...κατα σειρα τα οψιμοτερα ειναι:

image.png.7f99fc9d8b11f28f04c9cc07c4eeaedc.png

image.png.b4f45aa9537a32cec39525f5b318e030.png

Να σημειωθει οτι ολα τα υπολοιπα στην λιστα δεν ειναι απο ραδιοβολησεις αλλα απο αρχειο ecmwf αφου δεν εγιναν εκεινες τις μερες

Κάπου πρεπει να δουμε στο 10ημερο 10-20 Οκτωβρη του 1993 νομιζω οταν ειχε 34αρι η Αθηνα και 35αρι Ροδο, οπου ημουν για δουλεια και μαρτυρησα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει ποτιστικά η βροχή κατά περιόδους στην Πάτρα (τώρα Ρίο συγκεκριμένα). Χλωμό το βλέπω για καταιγίδα... εξ άλλου μικρή πιθανότητα έδιναν άρα... 

Όπως και να έχει όμορφο το σκηνικό 

1698313071521439400484846016177.jpg

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά στους Δημητρηδες!!Και σε εμένα καθώς έχω δύο ονόματα το δεύτερο είναι Δημήτρης από τον Παππού μου! Στα καιρικά συννεφιά 24 βαθμοί (αυτοκίνητο)ελάχιστες ψιχαλες εδώ στη Βαρυμπόμπη και φτάσαμε ακόμα και αυτό να δείχνει σκληροπυρηνικό φθινόπωρο!! ,😂😂

Επεξεργάστηκε από Kibo
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Hμερα χαρας σημερα μιας και ειναι σαν κανονικο φθινοπωρο εξω.

Πολυ εντονα τοπικα φαινομενα οπως ακριβως τα αναμεναμε για περιοχες της Ηπειρου με 60αρια mm στα ζαγοροχωρια και ραγδαιοτητες 230.4 mμ/h (παπιγκο)

Δυνατα μπουνπουνητα με ξυπνησαν και ακολουθησε δυνατη βροχη με εως 10 mm το περισσοτερο στον σταθμο Ε.Α.Α 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...