Jump to content
sakis13

Αναφορές Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλό (μόνο για εμένα) είναι ότι μετά από τρομερές προσπάθειες θερμού αερισμού του σπιτού διάρκειας 3 ημερών, επέστρεψα σε θερμοκρασίες που μου επιτρέπουν να βάζω κοντομάνικο.. Κλειστά τα παράθυρα τώρα και άνοιγμα πάλι αύριο 12 το μεσημέρι😀

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

 

Είσαι πράος και χιουμορίστας άνθρωπος, αλλά γίνεσαι όντως ο undertaker οταν αμφισβητείται κάποιο θερμό ρεκόρ. χαχαχα

Δε φταίω εγώ. Η Ένωση Καυσωνάκηδων Ελλάδας (ΕΚΕ) με έχει εξουσιοδοτήσει ως τον πρόεδρο της να απαντάω. Ανωτέρα βία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικη νυχτα ρε παιδια, απειρα προαστεια της Αττικης ακομα 21-22 βαθμους μες στα αγρια ξημερωματα....

20,7 εχω στο μπαλκονι, με 84% υγρασια και αθλια αισθηση....τα παντα ανοιχτα να κανει ρευμα, ιδρωνεις και μονο που σκεφτεσαι, χωρις να κινηθεις καν.....ΕΛΕΟΣ 24 Οκτωβρη ρεεεεεεεεεεεεεε φτανει πια

ΥΓ: το 18αρι του Τζιφου, αφου μας ποτιζει ολο το πικρο ποτηριον, καρμπον τετοιες αθλιες ημερες και νυχτες, ξαφνικα μπαζει φθινοπωραρα 3.11.....μακαρι μεγαλε Τζιφε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα φιλοι και φιλες.Υπεροχα κυλαει ο Μάϊος ως τωρα,σε μια ηπια και φυσιολογική μετάβαση προς το καλοκαίρι.Πάντα τετοια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας

Εστειλα εχθές μήνυμα και μου απάντησε ο Σ. Ντάφης, και μου είπε το εξής:

Όντως τον θεωρήσαμε ύποπτο και τον αφαιρέσαμε από τον πίνακα χθες. Έχει δρομολογηθεί ήδη έλεγχος για τον σταθμό. Θα ήταν πιο λογικό να είχε υψηλότερες τιμές από Σπήλι και νοτιότερα.

 

Άρα θα δούμε ποιο ήταν το πρόβλημα του σταθμού εν τέλη, και παραπάνω η αιτία που το θεώρησαν ύποπτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

@South καυσωνάκιας

Εστειλα εχθές μήνυμα και μου απάντησε ο Σ. Ντάφης, και μου είπε το εξής:

Όντως τον θεωρήσαμε ύποπτο και τον αφαιρέσαμε από τον πίνακα χθες. Έχει δρομολογηθεί ήδη έλεγχος για τον σταθμό. Θα ήταν πιο λογικό να είχε υψηλότερες τιμές από Σπήλι και νοτιότερα.

 

Άρα θα δούμε ποιο ήταν το πρόβλημα του σταθμού εν τέλη, και παραπάνω η αιτία που το θεώρησαν ύποπτο.

Άρα με το μάτι τους αφαίρουν αρχικά. Για το 47άρι του Λαγκαδά που επίσης με το μάτι τον είχαν αφαιρέσει δεν μάθαμε ποτέ γιατί αφαιρέθηκε. Αν έγινε έρευνα και τι προέκυψε από αυτή την έρευνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Άρα με το μάτι τους αφαίρουν αρχικά. Για το 47άρι του Λαγκαδά που επίσης με το μάτι τον είχαν αφαιρέσει δεν μάθαμε ποτέ γιατί αφαιρέθηκε. Αν έγινε έρευνα και τι προέκυψε από αυτή την έρευνα. 

Μάθαμε τι έγινε, αλλά προσωπικά δεν θυμάμαι. Νομίζω είχε χαλάσει το ανεμιστηράκι, αλλά δεν είναι 100% σίγουρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μήνας που κατήργησε το σολάριουμ είναι εδώ !Μοιάζει πραγματικά σαν το βασανιστήριο της σταγόνας. Δεν λέει να περάσει ο μήνας. Το είχα πάρει απόφαση πολύ νωρίς ότι θα καεί οπότε πλέον είναι Γολγοθάς. Κάτι τέτοιες μέρες θέλω να φύγω από την Αττική και να μην την δω ούτε φωτογραφία πάλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα από Πάτρα. Μια απ τα ίδια... Κατάφερα και έφτασα εσωτερικη  49% ενώ έξω έπαιζε 85%. Κάκιστη η αίσθηση για τέλη Οκτώβρη. Ξαναλέω αιρκο δεν χρειάζεται αν έχεις αφυγραντήρα αλλά δε γίνεται να μην μπορείς να κοιμηθείς "γυμνός" ούτε με σεντόνι. Υετικά ο Οκτώβρης πήγε και θα πάει πολύ καλά αλλά μας ζάλισε στη δυσφορία .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κουνούπια, αραιές υψισυννεφιές και θερμοκρασία 28 βαθμών στην Πατησίων. Εξαιρετικά και σήμερα. Αύριο που χτυπάμε το μεσημέρι +20 στα 850 να δούμε τι θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, δυστυχώς καίγεται εργοστάσιο πολύ κοντά στο χωριό βαθύ Αυλίδας 

IMG_20231024_160518.jpg

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, [weathermaniac] said:

Μάθαμε τι έγινε, αλλά προσωπικά δεν θυμάμαι. Νομίζω είχε χαλάσει το ανεμιστηράκι, αλλά δεν είναι 100% σίγουρος.

Από που το μάθαμε? Δε θυμάμαι καμία ανακοίνωση του ΕΑΑ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Από που το μάθαμε? Δε θυμάμαι καμία ανακοίνωση του ΕΑΑ 

Νομίζω κάποιο μέλος είχε κάνει ερώτηση στο ΕΑΑ και απάντησε, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ξέρω όμως ότι γράφτηκε εδώ η αιτία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Νομίζω κάποιο μέλος είχε κάνει ερώτηση στο ΕΑΑ και απάντησε, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ξέρω όμως ότι γράφτηκε εδώ η αιτία.

Ε, καλά ανεπίσημες απαντήσεις όμως λίγη σημασία έχουν. Δημόσια εξήγηση και επώνυμη για το τι συμβαίνει και αν έχει γίνει έρευνα είναι το βασικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε, καλά ανεπίσημες απαντήσεις όμως λίγη σημασία έχουν. Δημόσια εξήγηση και επώνυμη για το τι συμβαίνει και αν έχει γίνει έρευνα είναι το βασικό. 

Μα τι εννοείς ανεπίσημες απαντήσεις? Από την στιγμή που είναι απο τα στόματα των μελών του ΕΑΑ καραεπίσημες είναι. Δεν θα γράφουν κάθε τρεις και λίγο "έρευνα" για ποιον λόγο είναι άκυρη μια θερμοκρασιακή τιμή! Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα θέματα για ανάλυση, που όντως χρειάζονται ανάλυση, και δεν έχουν εξήγηση μιας πρότασης. 

Δηλαδή θα γράψουν σε ένα άρθρο μόνο μια πρόταση?

Και όπως σου είπα εδώ αν θυμάμαι καλά, ήταν περί χαλασμένου ανεμιστηριού. Δηλαδή αυτό, δεν χρειάζεται κάτι αλλο.  Ξαναλέω ότι δεν είμαι 100% σίγουρος για την αιτία, μπορεί να είναι και άλλο τμήμα του σταθμού, αλλά γνωρίζουμε ότι ο σταθμός είχε πάθει βλάβη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, [weathermaniac] said:

Μα τι εννοείς ανεπίσημες απαντήσεις? Από την στιγμή που είναι απο τα στόματα των μελών του ΕΑΑ καραεπίσημες είναι. Δεν θα γράφουν κάθε τρεις και λίγο "έρευνα" για ποιον λόγο είναι άκυρη μια θερμοκρασιακή τιμή! Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα θέματα για ανάλυση, που όντως χρειάζονται ανάλυση, και δεν έχουν εξήγηση μιας πρότασης. 

Δηλαδή θα γράψουν σε ένα άρθρο μόνο μια πρόταση?

Και όπως σου είπα εδώ αν θυμάμαι καλά, ήταν περί χαλασμένου ανεμιστηριού. Δηλαδή αυτό, δεν χρειάζεται κάτι αλλο.  Ξαναλέω ότι δεν είμαι 100% σίγουρος για την αιτία, μπορεί να είναι και άλλο τμήμα του σταθμού, αλλά γνωρίζουμε ότι ο σταθμός είχε πάθει βλάβη.

Ποιός το είπε για το χαλασμένο ανεμιστηράκι? Εγώ δε θυμάμαι να το είχα διαβάσει ρητά από κάποιον από το ΕΑΑ. Είναι προφανές οτι ειδικά για ακραία θερμοκρασιακά ρεκόρ κάθε επίσημος φορέας όχι μόνο ανακοίνωση πρέπει να κάνει αλλά τόμο ολόκληρο να γράφει. Έχουν βαρύνουσα σημασία στη μετεωρολογία αυτά τα πράγματα σε αναπτυγμένες χώρες. Δλδ είναι ή θα έπρεπε να είναι no brainer. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Ποιός το είπε για το χαλασμένο ανεμιστηράκι? Εγώ δε θυμάμαι να το είχα διαβάσει ρητά από κάποιον από το ΕΑΑ. Είναι προφανές οτι ειδικά για ακραία θερμοκρασιακά ρεκόρ κάθε επίσημος φορέας όχι μόνο ανακοίνωση πρέπει να κάνει αλλά τόμο ολόκληρο να γράφει. Έχουν βαρύνουσα σημασία στη μετεωρολογία αυτά τα πράγματα σε αναπτυγμένες χώρες. Δλδ είναι ή θα έπρεπε να είναι no brainer. 

Πιστεύω θα μάθουμε εντός της ημέρας. Παρόλα αυτά ξαναλέω αυτά θεωρούνται τετριμένα για την επιστημονική κοινότητα, και εφόσον υπάρχει απλή εξήγηση, δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω από αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...