Jump to content
sakis13

Αναφορές Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Πιστεύω θα μάθουμε εντός της ημέρας. 

Μέσα στην ημέρα για το 47άρι του Λαγκαδά? Εδώ 2 χρόνια έχουν περάσει και δεν θυμάμαι να είχε βγει κάτι δημόσια. Μόνο οτι έχει αφαιρεθεί η τιμή έτσι στο btw από μερικές πηγές. Σε άλλα σημεία (πχ στα κλιματικά δελτία) αναφέρεται κανονικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μέσα στην ημέρα για το 47άρι του Λαγκαδά? Εδώ 2 χρόνια έχουν περάσει και δεν θυμάμαι να είχε βγει κάτι δημόσια. Μόνο οτι έχει αφαιρεθεί η τιμή έτσι στο btw από μερικές πηγές. Σε άλλα σημεία (πχ στα κλιματικά δελτία) αναφέρεται κανονικά. 

Εννοώ βασικά ότι θα ψάξω να βρω το ποστ πάνω κάτω, ελπίζω να το βρω😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Εννοώ βασικά ότι θα ψάξω να βρω το ποστ πάνω κάτω, ελπίζω να το βρω😅

Το πόστ από χρήστη που λέει οτι μίλησε ιδιωτικά με τον τάδε από το ΕΑΑ?

Δε μας καλύπτει αυτό. Εμένα προσωπικά. Δεν μπορείς να κάνεις χρήση του ως αξιόπιστη πηγή (reliable source) στη wikipedia που από μόνη της είναι γενικά για τα μπάζα και ακόμα και αυτή έχει ένα συγκεκριμένο policy. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το πόστ από χρήστη που λέει οτι μίλησε ιδιωτικά με τον τάδε από το ΕΑΑ?

Δε μας καλύπτει αυτό. Εμένα προσωπικά. Δεν μπορείς να κάνεις χρήση του ως αξιόπιστη πηγή (reliable source) στη wikipedia που από μόνη της είναι γενικά για τα μπάζα και ακόμα και αυτή έχει ένα συγκεκριμένο policy. 

Χαχαχα ρεεε αφού για μέλος του φόρουμ μιλάμε και από τα γνωστα, δηλαδή εγώ που πήρα απάντηση από τον Σ.Νταφη σήμερα για το χθεσινό της Κρήτης δεν είμαι αξιόπιστος?🤣😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το πόστ από χρήστη που λέει οτι μίλησε ιδιωτικά με τον τάδε από το ΕΑΑ?

Δε μας καλύπτει αυτό. Εμένα προσωπικά. Δεν μπορείς να κάνεις χρήση του ως αξιόπιστη πηγή (reliable source) στη wikipedia που από μόνη της είναι γενικά για τα μπάζα και ακόμα και αυτή έχει ένα συγκεκριμένο policy. 

Το ότι αμφισβητείς το ΕΑΑ σε θέματα που αφορούν τους ίδιους του τους σταθμούς δεν είναι λίγο περίεργο; Εκεί μέσα υπάρχουν επιστήμονες μετεωρολόγοι που προφανώς κάποιους λόγους έχουν να απορρίπτουν αυτές τις τιμές. Για ποιο λόγο να πείσουν εσένα για θέματα που διαχειρίζονται οι ίδιοι, ενώ δεν είσαι καν μετεωρολόγος;

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το πόστ από χρήστη που λέει οτι μίλησε ιδιωτικά με τον τάδε από το ΕΑΑ?

Δε μας καλύπτει αυτό. Εμένα προσωπικά. Δεν μπορείς να κάνεις χρήση του ως αξιόπιστη πηγή (reliable source) στη wikipedia που από μόνη της είναι γενικά για τα μπάζα και ακόμα και αυτή έχει ένα συγκεκριμένο policy. 

Μια χαρα πρεπει να σε καλυπτει.

Προχωράμε στην επόμενη γραμμούλα...😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Το ότι αμφισβητείς το ΕΑΑ σε θέματα που αφορούν τους ίδιους του τους σταθμούς δεν είναι λίγο περίεργο; Εκεί μέσα υπάρχουν επιστήμονες μετεωρολόγοι που προφανώς κάποιους λόγους έχουν να απορρίπτουν αυτές τις τιμές. Για ποιο λόγο να πείσουν εσένα για θέματα που διαχειρίζονται οι ίδιοι;

Απλά αυτά είναι να χάμε να λέγαμε όταν λέγονται ιδιωτικά. Φαίνονται αρπα κόλα χωρίς να υπάρχει επίσημη ενημέρωση. Ας βγάλουν ένα άρθρο δημόσιο να δούμε και εμείς ποιά έρευνα έχει προηγηθεί, τι επιχειρήματα υπάρχουν κτλ. Έτσι θα μπορούμε και εμείς να κρίνουμε. Αυτό λέω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Μια χαρα πρεπει να σε καλυπτει.

Προχωράμε στην επόμενη γραμμούλα...😅

Ναι αλλά σκέψου την νίκη να μας δίνουν επίσημη πληροφόρηση με κάποια δημοσίευση κάθε φορά που υπάρχει λόγος. Οπότε καλά κάνουμε και ζητάμε δημοσιεύσεις. Δεν είναι κακό 🙂

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Απλά αυτά είναι να χάμε να λέγαμε όταν λέγονται ιδιωτικά. Φαίνονται αρπα κόλα χωρίς να υπάρχει επίσημη ενημέρωση. Ας βγάλουν ένα άρθρο δημόσιο να δούμε και εμείς ποιά έρευνα έχει προηγηθεί, τι επιχειρήματα υπάρχουν κτλ. Έτσι θα μπορούμε και εμείς να κρίνουμε. Αυτό λέω.

Κοίτα, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά για την εγκυρότητα του 47,1 του Λαγκαδά ενδιαφέρεσαι εσύ και αλλά 2-3 άτομα στη χώρα ίσως. Δεν νομίζω ότι το ΕΑΑ θα κάτσει να δημοσιεύσει ολόκληρο επιστημονικό άρθρο για να πείσει εσένα και άλλους 2-3 προσωπικά, αυτό λέω πρακτικά. Οπότε πρέπει να αρκεστείς στην ιδιωτική εξήγηση του Σταύρου Ντάφη, που είναι όντως μετεωρολόγος και όχι χομπίστας.

Δεν το λέω επιθετικά, αλλά αυτή είναι αλήθεια. Αντίστοιχα, η ΕΜΥ δεν θα κάτσει να βγάλει επιστημονικό άρθρο για το πόσα εκατοστά έπεσαν στο Σύνταγμα και πόσα στο Κουκάκι, άσχετα εάν εμάς εδώ μέσα μας ενδιαφέρει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χιών said:

Κοίτα, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά για την εγκυρότητα του 47,1 του Λαγκαδά ενδιαφέρεσαι εσύ και αλλά 2-3 άτομα στη χώρα ίσως.

Λυπάμαι αλλά η Ένωση Καυσωνάκηδων Ελλάδας έχει χιλιάδες μέλη. Απλά είμαστε low profile 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζεστη, υγρασια, σαπιλα, καλοκαιριλα....

Πολυ πρωινο ξυπνημα σημερα, και πραγματικα 05.30 - 08.30 ειναι το μονο 3ωρο της ημερας που καπως θυμιζει φθινοπωρο....

18αρι η ελαχιστη με τρομερη υγρασια και απνοια τα ξημερωματα, ειδαμε και τις τοπικες ομιχλες και στην Αττικη....

26,5 ακατεβατη η μεγιστη και 26,5 - 27,0αρια οι περισσοτεροι σταθμοι στα περιξ και προς κεντρικοτερα

Τα μεσημερια ειναι Ιουλιος κανονικος, με την υγρασια και εναν ηλιο να σε ζεματαει η αισθηση ειναι για 30++

Το μονο παρηγορο οτι νυχτωνει νωρις και πεφτει σχετικα γρηγορα 22-23 βαθμους, οποτε κυκλοφορεις γυμνος για να γλιτωσεις το αιρκο τελη-Οκτωβριατικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά μην αγχώνεστε για τον Λαγκαδά... Εξάλλου του χρόνου μην πω μέσα στα Χριστούγεννα θα σπάσει το φράγμα των 48 βαθμών. Και για να το καταλάβουμε δεν θα χρειαστούμε μετεωρολογικό σταθμό... Θα πάω εγώ ο ίδιος μαζί με τον καυσωνακια για να το μετρήσουμε...😅

Σε καταλαβαίνω και εγώ ενδιαφέρομαι για τα ρεκόρ χεχεχε

Δεν θα έλεγα όχι σε έναν υπερκαυσωνα το καλοκαίρι άμα ήταν να σπάσει τους 48β.

Είδωμεν, πάμε για το ιστορικό 2024🥵

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε στοιχεία από το σταθμό μου τώρα, γινόμαστε τροπικό μέρος σιγά σιγά...

image.png.424d8a55f23baf9ec31851565993c724.png

Επιπλέον 25,7 εσωτερική τώρα στο σαλόνι μου, κυκλοφορώ στο σπίτι λες και είναι Αύγουστος, **** το φθινόπωρο!(όπως αυτό έχει γίνει τα τελευταία χρόνια)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18.2 ελάχιστη και 26.6 μέγιστη 

Απίστευτη καιρική μονοτονία και αδιαφορία 

Ευελπιστούμε να ερθουν όλα τούμπα το Νοεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μέγιστη σήμερα ήταν 26,4 βαθμοί, χαμηλότερη από εχθές (27,9) αλλά η αίσθηση ήταν σαν αρχή καλοκαιριού (που φέτος ήταν σαφώς πιο ψυχρός ο καιρός τις πρώτες είκοσι μέρες του Ιουνίου από ότι είναι αυτές τις μέρες εδώ στην περιοχή μου).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον οι ομιχλες είναι το μόνο ενδιαφέρον αυτών των ημερών...

Κάποιες φωτογραφίες από Ιωάννινα και Καστοριά...

Ιωάννινα

FB_IMG_1698174302646.jpg.f448d96bcc6d58ce6da01cb181038517.jpg

FB_IMG_1698174320075.jpg.52c3cf79991607b02ff988fe2e9c8c09.jpg

FB_IMG_1698174314625.jpg.a6bafc3b9bf3e6700827b8ccd6eb37f9.jpg

Καστοριά

FB_IMG_1698174733491.jpg.35657d9273f86b8b193acc283afc3865.jpg

FB_IMG_1698174737690.jpg.6cdd2217136e64a393175b0a19870b41.jpg

Πολύ όμορφοι προορισμοί ειδικά όταν ντύνονται με φθινοπωρινά χρώματα...

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/22/2023 at 7:52 PM, South καυσωνάκιας said:

O Οκτώβριος πλέον εξελίσσεται σε έναν από τους θερμότερους όλων των εποχών για την Αθήνα.

Σχεδόν σίγουρα θα είναι μέσα στους 10 θερμότερους καθώς η μέση μηνιαία Τ έχει κλειδώσει κατά 90% πάνω από 21 βαθμούς.

Παρακάτω η λίστα με τους θερμότερους κατά μ.ο Οκτωβρίους από το 1890

1897242093_Screenshot2023-10-22at7_49_10PM.png.9368be6752a073b93386afb6faff9562.png

Λογικά πάμε στο τοπ 5 των θερμότερων Οκτωβρίων όλων των εποχών για το κέντρο της Αθήνας. Θεωρητικά ίσως μπει και στο τοπ 3. Όλα παίζουν από το που θα κλείσουν οι Τ τις επόμενες μέρες. Αλλά κάπου εκεί θα είμαστε με τον φετινό Οκτώβριο. Σίγουρα πάντως στους τοπ 10 θερμότερους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες! 27,4 η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχωρι αφού είχαμε ηλιοφάνεια από πολύ νωρίς το πρωί … διαλύθηκε η ομίχλη γρήγορα και δεν είχαμε χαμηλή νέφωσης … τυφλά μα χει ο Μάιος μη πω Ιούνιος !!  Στους 15,2 τώρα με 88% υγρασία !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξημερώματα 25ής Οκτωβρίου με άλλη μια επίσημα τροπική νύχτα με Τ αυτή τη στιγμή τοπικά άνω των 22 βαθμών στην Αττική. 

Η υψηλότερη μέση ελάχιστη Οκτωβρίου όλων των εποχών ήταν 19.4 το 1932 στο κέντρο της Αθήνας και αυτή τη στιγμή αρκετοί σταθμοί στα ΝΠ ξεπερνούν αυτή τη τιμή.

Με τον  Davis της WeatherLink στο Λιμάνι του Πειραιά να δίνει μέχρι αυτή την ώρα 20.0 μέση ελάχιστη Οκτωβρίου. Δε νομίζω ότι έχει ξαναγίνει στην Αττική τέλος Οκτωβρίου να έχουμε περιοχή με μέση ελάχιστη Τ στους 20 βαθμούς, τουλάχιστον στην νεότερη μετεωρολογική ιστορία. 

Αν πέσει 1 βαθμό μέχρι τα ξημερώματα το Λιμάνι του Πειραιά θα δίνει 19.9 μέση ελάχιστη μήνα αλλά και πάλι μιλάμε για εντυπωσιακές τιμές.

Τιμές ρεκόρ ξεκάθαρα. Δεν ξέρω αν αποτελεί και ρεκόρ υψηλότερης μέσης ελάχιστης Τ Οκτωβρίου όλων των εποχών για ολόκληρη την ηπειρωτική Ελλάδα. Πχ παρατηρώ η Μονεμβασιά ΕΑΑ δίνει 19.9 μέση ελάχιστη Τ Οκτωβρίου ως τώρα.

Πολύ σκληρό για να πεθάνει το Λιμάνι του Πειραιά όταν μιλάμε για μέσες ελάχιστες Τ...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ξημερώματα 25ής Οκτωβρίου με άλλη μια επίσημα τροπική νύχτα με Τ αυτή τη στιγμή τοπικά άνω των 22 βαθμών στην Αττική. 

Η υψηλότερη μέση ελάχιστη Οκτωβρίου όλων των εποχών ήταν 19.4 το 1932 στο κέντρο της Αθήνας και αυτή τη στιγμή αρκετοί σταθμοί στα ΝΠ ξεπερνούν αυτή τη τιμή.

Με τον  Davis της WeatherLink στο Λιμάνι του Πειραιά να δίνει μέχρι αυτή την ώρα 20.0 μέση ελάχιστη Οκτωβρίου. Δε νομίζω ότι έχει ξαναγίνει στην Αττική τέλος Οκτωβρίου να έχουμε περιοχή με μέση ελάχιστη Τ στους 20 βαθμούς, τουλάχιστον στην νεότερη μετεωρολογική ιστορία. 

Αν πέσει 1 βαθμό μέχρι τα ξημερώματα το Λιμάνι του Πειραιά θα δίνει 19.9 μέση ελάχιστη μήνα αλλά και πάλι μιλάμε για εντυπωσιακές τιμές.

Τιμές ρεκόρ ξεκάθαρα. Δεν ξέρω αν αποτελεί και ρεκόρ υψηλότερης μέσης ελάχιστης Τ Οκτωβρίου όλων των εποχών για ολόκληρη την ηπειρωτική Ελλάδα. Πχ παρατηρώ η Μονεμβασιά ΕΑΑ δίνει 19.9 μέση ελάχιστη Τ Οκτωβρίου ως τώρα.

Πολύ σκληρό για να πεθάνει το Λιμάνι του Πειραιά όταν μιλάμε για μέσες ελάχιστες Τ...

Ξέρουμε οψιμότερη ελάχιστη άνω των 20 (τροπική νύχτα) όλων των εποχών για Αττική; Φαντάζομαι ότι έχει σημειωθεί Νοέμβριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Σημερα πηγα εκτακτως νωρις το πρωι Χαλκιδα..Αυτη ειναι η εικονα που συναντησα...5:30 το πρωι..

IMG-930dedeb1c706f104ee62e31fa9c6fb0-V.jpg

IMG-1656e258f416839104a764cfb1b8ed44-V.jpg

IMG-0bb96f1b803c16c00acd57f2f0f72451-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Ξέρουμε οψιμότερη ελάχιστη άνω των 20 (τροπική νύχτα) όλων των εποχών για Αττική; Φαντάζομαι ότι έχει σημειωθεί Νοέμβριο

Σύμφωνα με το αρχείο του Θησείου στις 11 Νοεμβρίου 1928 είχαμε την οψιμότερη ελάχιστη τροπικής νύχτας με 21.1 

Υποθέτω στα ΝΠ θεωρητικά και τέλη Νοεμβρίου ή ακόμα και αρχές Δεκεμβρίου θα μπορούσαμε να είχαμε τροπική νύχτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...