Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Το μόνο τρέξιμο του ευρωπαίου τις τελευταίες μέρες που ήταν κοντά στην πραγματικότητα . Στην συνέχεια είχε συστηματικά λάθη, ενώ εδώ μιλάμε για ένα τρέξιμο στα 8.

ecmwf-0-234.png?12

 

 

αυτό δίνει τώρα για τότε

ecmwf-0-78.png?0

 

και αυτό έδειχνε προχθές το βράδυ:

ecmwf-0-114.png?12

 

 

δηλαδή ο ευρωπαίος ήταν πιο σωστός σε κάτι στις 240 ώρες, από ότι ήταν στις 114 (το λες και τυχαίο δηλαδή), και αυτό ισχύει για την Αμερική. Ενώ το ούκμο είχε 3 μέρες συνεχών μεταβλητών σε παρόμοιες θέσεις κλειδιά.

 

Δεν ξερω ποια η χρησιμοτητα της απαντησης σου.Η επαληθευση των μοντελων δεν γινεται βασει της συγκρισης του τι εδειχναν στις 240 και τι δειχνουν στις 120.Γινεται βασει των πραγματικων συνθηκων που επικρατουν και του τι εδειχναν 2 μοντελα σε καποιο προγνωστικο διαστημα πριν.Δευτερον, διαβασες το ποστ μου ή απλα ήθελες να απαντησεις κατι:Ασφαλως και καποιες αρκετες φορες το ουκμο θα ξεπερναει το ευρωπαικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

αν βγει το ικον σταματαω την ενασχόληση με τους χαρτες για πολυ μεγαλο διαστημα...χαχα.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι το αικον στο βόρειο ημισφαίριο εκεί έχει την μεγαλύτερη διαφορά (ειδικά στο 18αρι) με τους  υπόλοιπους, δηλαδή ακριβώς την μεταβλητή που μας ενδιαφέρει.. Τέσπα, γαλλικό και τζίφος να μείνουν στγαθεροί, έτσι και αλλιώς είναι φναερό πως και το αικον και το τζεμ, κάνουν βήματα σε αυτούς αλλά έμμεσα.. 

Το τζεμ πάντως τα πήγε χειρότερα και από ευρωπαίο, νομίζεις ότι κοιτούσες μάλλη ημερομηνία πραγματικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν ξερω ποια η χρησιμοτητα της απαντησης σου.Η επαληθευση των μοντελων δεν γινεται βασει της συγκρισης του τι εδειχναν στις 240 και τι δειχνουν στις 120.Γινεται βασει των πραγματικων συνθηκων που επικρατουν και του τι εδειχναν 2 μοντελα σε καποιο προγνωστικο διαστημα πριν.Δευτερον, διαβασες το ποστ μου ή απλα ήθελες να απαντησεις κατι:Ασφαλως και καποιες αρκετες φορες το ουκμο θα ξεπερναει το ευρωπαικο.

Κάθε φορά κρίνουμε τα μοντέλα με βάση διαστήματα. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τα πάντα χωρίς μετρήσεις. Αλλά για το συγκεκριμένο διάστημα το ούκμο τα πήγε καλύτερα. Για το νότιο ημισφαίριο δεν ξέρω τι κάνει . Αλλη γεωγραφία, οπότε εκεί μπορεί να πηγαίνει ο ευρωπαίος καλύτερα αλλά να μην το ξέρουμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα Γιώργο,

Μ εόλο το σεβασμό αλλά διαφωνώ πλήρως με το μήνυμά σου...

Το να συγκρίνουμε από ένα τρέξιμο σε μια συκρεκριμένη ώρα διαστρεβλωνει την εικόνα των τρεξιμ'ατων για 2 μέρες τουλάχιστον. Το ευρωπαικό ε΄χει 50 μελη και το γιουκμο μονο ενα τρεξιμο βλεπουμε και το οποιο ηταν πολυ πιο σταθερο και από ολα τα μελη του ευρωπαιου σε συνολο 5-6 τρεξιματων (εχθε΄ς  2 μονο μελη του ευρωπαιου εδιναν την αποκοπή και σήμερα πανω από 30 ενω το γιουκμο σταθερο σε αυτο για 5-6 τρεξιματα).

Τεσπα δεν εχω καθολου χρονο για να βρω χαρτες και να ποσταρω τους αντιστοιχους χαρτες αλλα προσωπική μου αποψη ο ευρωπαιος υπέστη τρελή ήτα στο σύνολο των 5-6 τελευταίων τρεξιματων (τουλάχιστον)

Με τι διαφωνεις απο ολα Μητσο?Δεν ειναι αποψη αυτο που παραθετω,αλλα στοιχεια.Τωρα αν εσεις θελετε αυθαιρετα να αμφισβητειτε την αξιοπιστια ενος μοντελου και την επισημη επιστημονικη του αξιολογηση,δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τετοια ανσαμπλ δεν ανησυχω...Εαν και τωρα στραβωσουν τα πραγματα θ αρχισω ν ανησυχω για τα μοντελα και την αξιοπιστια τους...

ens_image (1).png

ens_image.png

Βλεπω αρκετη πιεση...Να σας πω ενα τραγουδακι να πεσουν οι τονοι.??

IMG-95c10528a57a86145cef64e3eb197c4a-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ γιατί μου φαίνεται ότι θα κάνει πλήρη μεταστροφή το αικον?

Δεν είναι αρκετό ακόμα φίλε.

δες αικον, και γαλλικό. Η θέση της αποκοπής στο αικον είναι τραγική:

icon-0-66.png?6arpegeeur-0-72.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν είναι αρκετό ακόμα φίλε.

δες αικον, και γαλλικό. Η θέση της αποκοπής στο αικον είναι τραγική:

icon-0-66.png?6arpegeeur-0-72.png?0

Καλά το γαλλικό παίζει να έβγαζε χιονοχαμηλο απ' ευθείας από τον πρώτο αυλωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάθε φορά κρίνουμε τα μοντέλα με βάση διαστήματα. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τα πάντα χωρίς μετρήσεις. Αλλά για το συγκεκριμένο διάστημα το ούκμο τα πήγε καλύτερα. Για το νότιο ημισφαίριο δεν ξέρω τι κάνει . Αλλη γεωγραφία, οπότε εκεί μπορεί να πηγαίνει ο ευρωπαίος καλύτερα αλλά να μην το ξέρουμε.

Μπορει και να τα πηγε,δεν ξερω.Θα προσπαθω απο αυριο να παραθετω χαρτες οπως σημερα βασει των 168 ωρων των 2 μοντελων.Καθαρα για εκπαιδευτικους λογους και οχι για οπαδικους.Εγω και τα δυο μοντελα τα εχω ψηλα και ουτε με νοιαζει ποιο ειναι πρωτο ή δευτερο.Αλλα δεν μπορω να διαβαζω για σκουπιδια κλπ κατανταει γελοιο και χανουμε την οποια σοβαροτητα εχουμε ως φορουμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Για τους πανηγυρτζηδες των διαφορων μοντελων απλα να πουμε οτι χαθηκε ενα βροχοχαμηλο με βροχαρες στ ανατολικα που το χουν αναγκη και χιονια σταβουνα μας που το δειχναν απαντες και θα απασχολουσε τη χωρα για 4 μερες..τη καλημερα μου..

Το "πανηγυρτζήδες" δεν ακούγεται καλό και σου προτείνω να το διορθωσεις.

Άλλο πανηγύρι, άλλο πανηγυρισμός. Είμαι σίγουρος ότι άλλο ήθελες να πεις και άλλο βγήκε. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων στο προτείνω

Wikipedia

πανηγυριτζής αρσενικό

  1. (επάγγελμα) άτομο που εργάζεται σε πανηγύρια (έμπορος, καλλιτέχνης κλπ)
  2. (μεταφορικά) αυτός που είναι για τα πανηγύρια, φαιδρός, ανόητος
Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolasxm είπε:

Το "πανηγυρτζήδες" δεν ακούγεται καλό και σου προτείνω να το διορθωσεις.

Άλλο πανηγύρι, άλλο πανηγυσρισμός. Είμαι σίγουρος ότι άλλο ήθελες να πεις και άλλο βγήκε. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων στο προτείνω

Wikipedia

πανηγυριτζής αρσενικό

  1. (επάγγελμα) άτομο που εργάζεται σε πανηγύρια (έμπορος, καλλιτέχνης κλπ)
  2. (μεταφορικά) αυτός που είναι για τα πανηγύρια, φαιδρός, ανόητος

Ασφαλως δεν εννοουσε την τελευταια μεταφορικη εννοια.Ετσι το εξελαβα εγω τουλαχιστον,οτι μιλαει δηλαδη για αυτους που πανηγυριζουν σαν οπαδοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μπορει και να τα πηγε,δεν ξερω.Θα προσπαθω απο αυριο να παραθετω χαρτες οπως σημερα βασει των 168 ωρων των 2 μοντελων.Καθαρα για εκπαιδευτικους λογους και οχι για οπαδικους.Εγω και τα δυο μοντελα τα εχω ψηλα και ουτε με νοιαζει ποιο ειναι πρωτο ή δευτερο.Αλλα δεν μπορω να διαβαζω για σκουπιδια κλπ κατανταει γελοιο και χανουμε την οποια σοβαροτητα εχουμε ως φορουμ.

Μα και εγώ για αυτό το κάνω. Τις τελευταίες μέρες έχω ξεσκιστεί με τους χάρτες και με τις μεταβλητές, και να σηκώνονμαι ανά μια ώρα να ελέγχω τα πρωινά. Κανένα μοντέλο δεν είναι σκουπίδι, χωρίς αυτά ακόμα θα κοιτούσαμε τον ουρανό. Ακόμα και το τζεμ, το οποίο έκανε στα πάντα λάθος, αν ήταν το μοναδικό μοντέλο στον κόσμο ηταν τεράστιο εργαλείο. Στην προκειμένη όμως, είχε το ίδιο αποτέλεσμα με τον τζίφο στα χειρότερα του (πχ τζίφος στην Ωκεανίδα), δηλαδή θα ήταν καλύτερα αν δεν υπήρχε μιας και θα ήμασταν στον μέσο όρο των σεναρίων πολύ κοντά στην πραγματική εικόνα, και όχι αυτό που μας έδειχνε (ζωνική δίχως τέλος)

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ασφαλως δεν εννοουσε την τελευταια μεταφορικη εννοια.Ετσι το εξελαβα εγω τουλαχιστον,οτι μιλαει δηλαδη για αυτους που πανηγυριζουν σαν οπαδοι.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Για αυτό και του προτείνω να το αλλάξει. Τεσπά 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι αλλά παραπληροφόρηση είναι εξ ίσου και η οποία απαξίωση για τα υπόλοιπα μοντέλα και το να μιλάμε για τον αχαστο Ευρωπαίο...Ε λοιπόν δεν είναι αχαστος ούτε μπορεί να βγει μεσοπροθεσμα κοιτώντας μόνο αυτόν και τίποτα άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Για αυτό και του προτείνω να το αλλάξει. Τεσπά 🙂

Νίκο μου πανηγύριζε ελεύθερα αγόρι μου...είναι μετρημένες στα δάχτυλα οι φορές που στα τελευταία 20+ χρόνια δείχνει να αλλάζει η κυκλοφορία την κατάλληλη χρονική στιγμή και με τον κατάλληλο τρόπο...😋...άλλωστε δεν υπάρχει πανηγυρομετρο στην χαρά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Για αυτό και του προτείνω να το αλλάξει. Τεσπά 🙂

Καλα εκανες και το τονισες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ναι αλλά παραπληροφόρηση είναι εξ ίσου και η οποία απαξίωση για τα υπόλοιπα μοντέλα και το να μιλάμε για τον αχαστο Ευρωπαίο...Ε λοιπόν δεν είναι αχαστος ούτε μπορεί να βγει μεσοπροθεσμα κοιτώντας μόνο αυτόν και τίποτα άλλο.

Και αυτο λαθος ειναι,δεν διαφωνω.Ειδικα αν μιλαμε για ουκμο που εχει αποδειξει πολλες φορες την αξιοπιστια του.Τωρα για τζιφο και τζεμ εγω προσωπικα τα κοιταω,αλλα μικρη σημασια τους δινω.Μιλαμε παντα για προχωρημενες ωρες βεβαια.Στον υετο ας πουμε του 24ωρου ή του 48ωρου εχουν ολα την βαρυτητα τους και εκει ο τζιφος εχει να δωσει πολλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και αυτο λαθος ειναι,δεν διαφωνω.Ειδικα αν μιλαμε για ουκμο που εχει αποδειξει πολλες φορες την αξιοπιστια του.Τωρα για τζιφο και τζεμ εγω προσωπικα τα κοιταω,αλλα μικρη σημασια τους δινω.Μιλαμε παντα για προχωρημενες ωρες βεβαια.Στον υετο ας πουμε του 24ωρου ή του 48ωρου εχουν ολα την βαρυτητα τους και εκει ο τζιφος εχει να δωσει πολλα.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα ειδικά τον χειμώνα για το γιουκμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα μετά από μέρες, προσωπική μου άποψη είναι ότι κάτι τέτοιοι αυλωνες γίγαντες δεν ευνοούν σχεδόν ποτέ τον ελλαδικό χώρο παρά σπανίων περιστάσεων, τυπικά προξενούν ένα σύντομο και ίσως σφοδρό πέρασμα και απομακρύνονται ανατολικά λόγω αδυναμίας βύθισης σε νοτιότερα γεωγραφικά πλάτη ακόμα και παρουσία αζορικου σε σωστή θέση αφού δεν αποκόπτονται ποτέ. Έτσι θα γίνει και στις 26/11 αν επικρατήσουν τα καλά σενάρια. Συχνά όμως τέτοιοι αυλωνες κατά την κάθοδο τους αφήνουν χώρο δυτικά για δευτερεύουσες διαταραχές στην αναδίπλωση της "ψυχρής μπάλας" που συνήθως αυτες είναι που ευνοούν την Ελλάδα. Εκεί πρέπει να εστιαστεί η προσοχή μας αλλά δυστυχώς μέχρι τότε (27+/11) έχουμε πολλές μέρες που η αξιοπιστία των μοντέλων είναι πολύ χαμηλή. Όσο καλύτερα καταφέρει να σκάψει η πρώτη, τόσο περισσότερες και οι πιθανότητες να δούμε κάτι σοβαρό στο τελείωμα του Νοεμβρίου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Το "πανηγυρτζήδες" δεν ακούγεται καλό και σου προτείνω να το διορθωσεις.

Άλλο πανηγύρι, άλλο πανηγυρισμός. Είμαι σίγουρος ότι άλλο ήθελες να πεις και άλλο βγήκε. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων στο προτείνω

Wikipedia

πανηγυριτζής αρσενικό

  1. (επάγγελμα) άτομο που εργάζεται σε πανηγύρια (έμπορος, καλλιτέχνης κλπ)
  2. (μεταφορικά) αυτός που είναι για τα πανηγύρια, φαιδρός, ανόητος

Προφανως και για τους πανηγυρισμους ηθελα να πω φιλε..δεν γινετε να πανηγυριζουμε στις 150 ωρες οταν την ιδια περιοδο κατι χαλασε κατω απ τις 100..βροχοχαμηλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Με τετοια ανσαμπλ δεν ανησυχω...Εαν και τωρα στραβωσουν τα πραγματα θ αρχισω ν ανησυχω για τα μοντελα και την αξιοπιστια τους...

ens_image (1).png

ens_image.png

Βλεπω αρκετη πιεση...Να σας πω ενα τραγουδακι να πεσουν οι τονοι.??

IMG-95c10528a57a86145cef64e3eb197c4a-V.jpg

Σακη τα ιδια λεγαμε και για τις βροχες..με τετοια ανσαμπλ δεν χανονται λεγαμε ολοι μας και γω μαζι παρεα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Με τι διαφωνεις απο ολα Μητσο?Δεν ειναι αποψη αυτο που παραθετω,αλλα στοιχεια.Τωρα αν εσεις θελετε αυθαιρετα να αμφισβητειτε την αξιοπιστια ενος μοντελου και την επισημη επιστημονικη του αξιολογηση,δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.

Στην συγκεκριμένη κυκλοφορία το ευρωπαικό έφαγε ήττα μεγάλη. Η αξιοπιστία ένος μοντέλου κρίνεται σε μεγάλο χρονικό διάστημα και περιοχή. Αλλά διαφωνώ ότι με ένα χάρτη, ακόμη και 2-3 χάρτες σε σύνολο πολλών τρξιμάτων μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα ότι το ευρωπαϊκό ήταν πιο κοντά ή το ίδιο με το ukmo τα τελευταία 6-8 τρεξίματα (τουλάχιστον). Έχω σπαταλήσει πάρα πολλές ώρες στα μοντέλα τις τελευταίες 3 μέρες και θυμάμαι παρα πολύ καλά τισ διακυμάνσεις των βασικών μοντέλων, οπότε έχω ισχυρή άποψη για το τι ακριβώς έχει συμβεί προγνωστικά και ο ευρωπαίος ήταν τελείως εκτός στα τρεξίματα τα τού (κύριο και ανσάμπλ).

Οπότε διαφωνώ με το ποστ σου ότι το ευρωπαικό τα πηγε καλά στην πρόγνωση της κυκλοφορίας που θα επικρατήσει τις επόμενες ημέρες στην Ευρώπη και την περιοχή μας.

Μπορεί σε επόμενο διάστημα το ευρωπαικό πράγματι να παει καλύτερα από τα άλλα και τοτε θα το αναγνωρίσω. Τώρα όμως έκανε τεράστια κωλοτουμπα και αυτό γράφω στα μηνύματα μου από το πρωί, 'οχι ότι είναι άχρηστο, ισα ισα τα ανσαμπλ του είναι τεράστιο εργαλειο στα χέρια μας (με τα οποια λαθη ανα διαστηματα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Οπότε διαφωνώ με το ποστ σου ότι το ευρωπαικό τα πηγε καλά στην πρόγνωση της κυκλοφορίας που θα επικρατήσει τις επόμενες ημέρες στην Ευρώπη και την περιοχή μας.

Που το εγραψα αυτο ρε Δημητρη ακριβως?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...