Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ούτε σε παγώνει, ούτε σε πνίγει, ούτε ισχύει Γκάρυ

¨Ενα σύντομο πέρασμα βροχών, και μετά ξερόκρυο, βέβαια αυτό μετά τον χάρτη, όχι σε αυτόν τον συγκεκριμένωο. Το ότι δεν ισχύει είναι επειδή στις 96 ώρες αυτή την φορά η προγνωσιμότητα είναι χάλια!

Ευχαριστώ για την τεκμηρίωση. Δεν σκάω

 Ακόμη δεν μπήκαμε στο χειμώνα. Θα έρθουν φέτος τα καλύτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θετικό είναι πως αλλάζει ο καιρός προς καθαρά χειμωνιάτικο μοτίβο, απ'ότι φαίνεται σε ολόκληρη τη χώρα,  με χαμηλές θερμοκρασίες για την εποχή και φεύγει μάλλον για πολύ καιρό η βαρετοκαιρία και οι θερμοκρασίες με 6-7 βαθμούς πάνω από τα φυσιολογικά.

Και πιθανόν θα έχουμε και καλή συνέχεια τον Δεκέμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, chrys92 είπε:

 

received_673904718186248.jpeg

Στις 48 ώρες φάνηκε το 2001...Πέμπτη πρωί ήταν που είδα τα κόκκινα σε χιονουετο για το σαββατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, chrys92 είπε:

 

received_673904718186248.jpeg

Δεκ 2007 : 100 μμ χιονουετου στην Θεσ/νίκη και 50 στην Θεσσαλία στις 96 ώρες, τελικά πέτσα στα χόρτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ωρα το μονο σιγουρο ειναι το g/g Ελλαδα-Γαλλια...Παιξτε το!!!Ριχτε λεφτακια...

Και μη ξεχνατε..Ο αρχηγος θα ρθει...Αργα η γρηγορα...Μην τον αγνοειτε..Ηπιε απο χαρα και περιμενει την ωρα της αντεπιθεσης...

4x4r.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Στις 48 ώρες φάνηκε το 2001...Πέμπτη πρωί ήταν που είδα τα κόκκινα σε χιονουετο για το σαββατο

Ήμουν 9 τότε θυμάμαι τον χιονο-αρμαγεδδωνα αλλά σίγουρα όχι προγνώσεις χάρτες κτλ. Απλα θέλω να καταδείξει πως παρόλο που πέρασαν 20 χρόνια και έχουν πέσει δις, δεν υπάρχει ασφαλής πρόγνωση. Κι αυτό ίσως είναι το ωραίο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χιονιάς του 2001 που αναφέρεται πιο πάνω ως σύγκριση, δεν ήταν αρχές Δεκεμβρίου;

Νομίζω πως τότε ο Νοέμβριος είχε βγει ολόκληρος με 20αρια και χιόνισε έντονα αρχές Δεκεμβρίου, ακόμα και στην Αθήνα.

Αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ταφόπλακα από ευρωπαϊκό.  

Ένα εξπρές πέρασμα βροχών με 5 στα 850 και μετά ξεροκρυο.

Αύριο το πρωί τζεμ και τζίφος θα τούμπαλιν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, agnostos είπε:

Ο χιονιάς του 2001 που αναφέρεται πιο πάνω ως σύγκριση, δεν ήταν αρχές Δεκεμβρίου;

Νομίζω πως τότε ο Νοέμβριος είχε βγει ολόκληρος με 20αρια και χιόνισε έντονα αρχές Δεκεμβρίου, ακόμα και στην Αθήνα.

Αν θυμάμαι καλά.

16-19/12. Αλλά στην Βόρεια Ελλάδα είχε διαρκή χιονοεπεισόδια από την 1η του μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Ο χιονιάς του 2001 που αναφέρεται πιο πάνω ως σύγκριση, δεν ήταν αρχές Δεκεμβρίου;

Νομίζω πως τότε ο Νοέμβριος είχε βγει ολόκληρος με 20αρια και χιόνισε έντονα αρχές Δεκεμβρίου, ακόμα και στην Αθήνα.

Αν θυμάμαι καλά.

30 νοεμβρη χιονισε στα πεδινα λαρισα και πανω 13 δεκεμβρη πετσα 16 ο μεγαλος χιονιας και 21 δεκεμβρη ξανα χιονι με εγκλωβισμο οσο αφορα την λαρισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

30 νοεμβρη χιονισε στα πεδινα λαρισα και πανω 13 δεκεμβρη πετσα 16 ο μεγαλος χιονιας και 21 δεκεμβρη ξανα χιονι με εγκλωβισμο οσο αφορα την λαρισα

Είχε χιονίσει και κάποια στιγμή στις γιορτές πριν τον μεγάλο προσήνεμο μέσα στην Λάρισα. Νομίζω Πρωτοχρονιά ή παραμονή. Αξέχαστος χειμώνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε καμία εκτίμηση για αύριο Τετάρτη στην περιοχή της Αττικής; Υπάρχει περίπτωση να δούμε τίποτα;

Γιατί Ευρωπαίος και τζίφος έχουν μεγάλη διαφορά για αύριο...

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμείς εδώ νομιζω πριν έρθει η κακοκαιρια στις 16 είχαμε ήδη από αυτή στις 13,14 , 30 40 ποντους μετα εριξε άλλους 80 και για αυτό είχαμε τοσο πολυ 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Έχουμε καμία εκτίμηση για αύριο Τετάρτη στην περιοχή της Αττικής; Υπάρχει περίπτωση να δούμε τίποτα;

Η ΕΜΥ δίνει βροχές για κέντρο και νότια προάστια.

Προφανώς και για την υπόλοιπη Αττική.

Αν ισχύει δεν ξέρω, πάντως έχουν βγάλει και.......έκτακτο δελτίο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Ο χιονιάς του 2001 που αναφέρεται πιο πάνω ως σύγκριση, δεν ήταν αρχές Δεκεμβρίου;

Νομίζω πως τότε ο Νοέμβριος είχε βγει ολόκληρος με 20αρια και χιόνισε έντονα αρχές Δεκεμβρίου, ακόμα και στην Αθήνα.

Αν θυμάμαι καλά.

Μέχρι τις 20 Νοεμβρίου είχε όντως ζέστες όπως τώρα και θερμές εισβολές...στις 20 ήρθε η πρώτη κατεβασιά αλλά ηταν ξηρή γενικά τότε αρχικά κρύωσε ο καιρός... στις 24 του μήνα ηρθε η δεύτερη πιο δυνατή με φαινόμενα και χιόνια στα ορεινά...αλλά με το ψύχος και γενικά το κρύο να επιμένει στην περιοχή δεν ξαναζέστανε ο καιρός από εκεί και μετά σε ανοιξιάτικα επιπεδα εννοώ... 

CFSR_1_2001112406_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Η ΕΜΥ δίνει βροχές για κέντρο και νότια προάστια.

Προφανώς και για την υπόλοιπη Αττική.

Αν ισχύει δεν ξέρω, πάντως έχουν βγάλει και.......έκτακτο δελτίο.

Μακάρι να κάνει κάτι, μπας και ξεπλυθούμε λιγάκι... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις η Αττική κρύβει όλο εκπλήξεις...

Σας είπα ότι αγαπώ το μπολαμ;;; χαχαχα

 

Accum_Precip_ath_63.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Μέχρι τις 20 Νοεμβρίου είχε όντως ζέστες όπως τώρα και θερμές εισβολές...στις 20 ήρθε η πρώτη κατεβασιά αλλά ηταν ξηρή γενικά τότε αρχικά κρύωσε ο καιρός... στις 24 του μήνα ηρθε η δεύτερη πιο δυνατή με φαινόμενα και χιόνια στα ορεινά...αλλά με το ψύχος και γενικά το κρύο να επιμένει στην περιοχή δεν ξαναζέστανε ο καιρός από εκεί και μετά σε ανοιξιάτικα επιπεδα εννοώ... 

CFSR_1_2001112406_1.png

Ναι, κάτι θυμόμουν για υψηλές θερμοκρασίες πριν την εισβολή.

Θυμίζει κάπως τη φετινή χρονιά αυτό το σκηνικό.

Για να δούμε πιο μετά τι θα γίνει.

Να θυμίσω επίσης πως και πριν την Ελπίδα είχε προηγηθεί μια ψυχρή εισβολή για την οποία πολλοί περίμεναν χιόνια τα οποία δεν ήρθαν, πέραν του κρύου, και στην επόμενη ψυχρή εισβολή έγινε χαμός όπως όλοι θυμόμαστε.

Κρατήστε και αυτό που έχει πει ο icelarissa για 04-11/12.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Έχουμε καμία εκτίμηση για αύριο Τετάρτη στην περιοχή της Αττικής; Υπάρχει περίπτωση να δούμε τίποτα;

Γιατί Ευρωπαίος και τζίφος έχουν μεγάλη διαφορά για αύριο...

Δεν το λες και μεγάλη διαφορά:

ecmwfgr-25-24.png?1227-777GR.GIF?21-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μέχρι τις 20 Νοεμβρίου είχε όντως ζέστες όπως τώρα και θερμές εισβολές...στις 20 ήρθε η πρώτη κατεβασιά αλλά ηταν ξηρή γενικά τότε αρχικά κρύωσε ο καιρός... στις 24 του μήνα ηρθε η δεύτερη πιο δυνατή με φαινόμενα και χιόνια στα ορεινά...αλλά με το ψύχος και γενικά το κρύο να επιμένει στην περιοχή δεν ξαναζέστανε ο καιρός από εκεί και μετά σε ανοιξιάτικα επιπεδα εννοώ... 

CFSR_1_2001112406_1.png

Τότε 24 - 25  Νοεμβρίου του 2001 είχαμε και χιονοπτωσεις μέσα στα Γιαννενα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν το λες και μεγάλη διαφορά:

ecmwfgr-25-24.png?1227-777GR.GIF?21-12

Μα Μιχαήλ έχω και γω υετό. Αλλά δεν ξέρω σε τι μορφή θα πέσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

 

Screenshot_20221227_212439_Gallery.jpg

Φέρε ξύλα στην ΟΜΑΔΑ και άσε το φαγητό παχύνετε βάζετε λιπα για το βαρύ χειμώνα ιστορικό Δεκέμβρη εποςςςςςς ΜΕΤαΝΟΕΙΤΕ αιχεταιιιιιι ✌️🥶🥶🙏🌨️🌨️🌨️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν το λες και μεγάλη διαφορά:

ecmwfgr-25-24.png?1227-777GR.GIF?21-12

Ναι μετά το κατάλαβα γιατί κοίταξα πρώτα ανσάμπλ και μπέρδεψα τα μπούτια μου χεχεχε

Οι γραμμούλες του παίου σε μπερδεύουν😁

Ευχαριστώ πολύ...

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...