Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συγκρίνετε τις 2 εικόνες παρακάτω, κοιτάξτε Ανατόλια της Γροιλανδίας, βόρεια της Ισλανδίας. Αυτό το μπλεδακι είναι που πρέπει ΟΛΟΙ μας να φτύσουμε, αν θέλουμε να δούμε δεύτερη φάση.

 

23-19-38-icon-0-60.png

23-19-53-gens-3-1-66.png

Στο καλό σενάριο δεν κατεβαίνει, στο κακό, κατεβαίνει.

Αυτό δεν το ΧΑ δει...είχα επικεντρωθεί στις Αζόρες...σιγά το μυγοχεσ#μα...μια χάψια το κάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Πιο μπλεδακι εννοείς?Αυτό που είναι δυτικά της Αγγλίας?

Όχι βρε γράφω, είναι πολύ βόρεια, ανατολικά της Γροιλανδίας, και ακριβώς βόρεια της Ισλανδίας.  Έχει μπλε χρώμα γεωδυναμικων, το τρίτο μπλε. Δεν είμαι από υπολογιστή, και δεν θα είμαι για μέρες οπότε δεν μπορώ να το κάνω πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως να φαίνεται καλύτερα το επόμενο 6ωρο που κατεβαίνει και ενώνεται στο αικον με τον Αυλώνα. Δείτε βορειοανατολικά της Ισλανδίας:

23-30-02-icon-0-66.png.7a13d797b0db22521de11f11949a8a1a.png

Ενώ στο σενάριο 3 συνεχίζει την ανατολική τροχιά του βόρεια, χωρίς να αλληλεπιδράσει με τον Αυλώνα:

 

23-30-20-gens-3-1-72.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ίσως να φαίνεται καλύτερα το επόμενο 6ωρο που κατεβαίνει και ενώνεται στο αικον με τον Αυλώνα. Δείτε βορειοανατολικά της Ισλανδίας:

23-30-02-icon-0-66.png.7a13d797b0db22521de11f11949a8a1a.png

Ενώ στο σενάριο 3 συνεχίζει την ανατολική τροχιά του βόρεια, χωρίς να αλληλεπιδράσει με τον Αυλώνα:

 

23-30-20-gens-3-1-72.png

Εκεί που έχει 1010 πίεση?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για την πρώτη φάση λες? Εγώ νόμιζα ότι έλεγες για την δεύτερη και κάηκα. Οκ εκει

Mιχαήλ διαφωνώ....την κίνηση του Αυλώνα...την διακρίνουμε από τον αντικυκλωνα που ειναι ακριβώς από πάνω του...και παίρνει μορφή από αύριο....δλδ στην Σκανδιναβία....Ομως ,και τα δύο δλδ ο Αυλώνας και ο εμποδισμός από τα βόρεια ορίζονται από τον πολικό αεροχείμαρο που δεν διακρίνεται στους χάρτες που βλέπουμε,επομένως αφου εχουμε αγνωστο χ τον βόρειο εμποδισμό και κυρίως τον αεροχείμαρο.....(ειναι ο ιδιος που μας εστειλε το χαμηλό του προηγούμενου ΣΚ)....περιμένουμε.Προσωπικά είμαι πολύ αισιόδοξος....την δυτική Ευρωπη την έχω χεσμένη....για την κυκλοφορία της.Υπομονή μόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα ΒΔ, μΑλλον θα χαλάσει ο τζιφος στο 18αρι. Θα μου πεις ποτέ τους έκανε χάρη εκεί.. για την συνέχεια προσπαθεί να βελτιώσει την φάση με την μεταβλητή που ανέφερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Εκεί που έχει 1010 πίεση?

 

11 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Εκεί που έχει 1010 πίεση

Ναι στην δεύτερη εικόνα έχει 1010

Και να πως αλλάζει Ανατολικα της Γροιλανδίας ο τζιφος τώρα:

 

 

23-46-36-animghv1.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Mιχαήλ διαφωνώ....την κίνηση του Αυλώνα...την διακρίνουμε από τον αντικυκλωνα που ειναι ακριβώς από πάνω του...και παίρνει μορφή από αύριο....δλδ στην Σκανδιναβία....Ομως ,και τα δύο δλδ ο Αυλώνας και ο εμποδισμός από τα βόρεια ορίζονται από τον πολικό αεροχείμαρο που δεν διακρίνεται στους χάρτες που βλέπουμε,επομένως αφου εχουμε αγνωστο χ τον βόρειο εμποδισμό και κυρίως τον αεροχείμαρο.....(ειναι ο ιδιος που μας εστειλε το χαμηλό του προηγούμενου ΣΚ)....περιμένουμε.Προσωπικά είμαι πολύ αισιόδοξος....την δυτική Ευρωπη την έχω χεσμένη....για την κυκλοφορία της.Υπομονή μόνο.

Δεν λέω κάτι πολύ διαφορετικό, ωστόσο θεωρώ ότι ο αεροχειμαρος δείχνει την εικόνα για ένας και όχι μόνο την προκαλεί. Δηλαδή αν η συγκεκριμένη μεταβλητή αλλάξει θα προκαλέσει και αλλαγές στον αεροχειμαρο, που βρίσκεται και ψηλότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι εμένα στην απέξω μόνο αχχαχαχαχχαχα πρέπει να με τρολαρει το μοντέλο.. 

Screenshot_20231122_235745_Photo Editor.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατεβαίνει το κρύο πιο νωρίς και στη Κεντρική Μακεδονία η Θεσσαλονίκη θα έχει -3 στις 22:00 του Σαββάτου. 

Ειναι βαθύ το χαμηλό θεωρώ ότι περιμένουμε μεγάλες εκπλήξεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να έκοψε λίγο την ένωση της μπάλας αλλά και πάλι παραμένει κακό τρέξιμο για μετά .πάλι τρώμε τον υποτροπικό.δεν ξέρω αν μπορούμε να ελπίζουμε ότι θα αλλάξει 

Επεξεργάστηκε από Snow Junky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Σαν να έκοψε λίγο την ένωση της μπάλας αλλά και πάλι παραμένει κακό τρέξιμο για μετά .πάλι τρώμε τον υποτροπικό.δεν ξέρω αν μπορούμε να ελπίζουμε ότι θα αλλάξει 

Μπορεί να αλλάξει ...αυτή η μπούρδα στις Αζόρες προσπέρασε δύο εμποδισμους για να βρει την σφήνα...πόσες πιθανότητες?μηδενικές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μπορεί να αλλάξει ...αυτή η μπούρδα στις Αζόρες προσπέρασε δύο εμποδισμους για να βρει την σφήνα...πόσες πιθανότητες?μηδενικές... 

Μακάρι γιατί βλέπω τον τζιφο έχει μουλαρωσει και τραβάει και τα υπόλοιπα.Και αν πάει προς κει η δουλειά άνετα καίγεται το πρώτο δεκαήμερο όπως είπε και galado 

Επεξεργάστηκε από Snow Junky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα κοντινά δεν σχολιάζω γιατί δεν μπορεί να σχολιαστεί τίποτα...τέτοιου είδους καταβάσεις βίαιες είναι απρόβλεπτες όπως μας έχει δείξει το παρελθόν...πιστεύω από την αρχή σε κάτι σύντομο και βίαιο...Υγ ο τζιφος σε αυτό το ραν μας έχει από τους 17 βαθμούς στις 11 το πρωί στους 2 με χιόνι στις 11 το βράδυ...πτώση 15 βαθμών σε 12 ώρες!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θέλω το σενάριο 29 για ένα απολαυστικό σαββατοβραδο με κοψιδια στο τζάκι και κρασάκι...

gens-29-1-72.png

gens-29-1-78.png

gens-29-1-84.png

gens-29-0-72.png

gens-29-0-84.png

gens-29-0-84.png

gens-29-2-72.png

gens-29-2-78.png

gens-29-2-84.png

βέβαια, εάν ποτέ κάτσει τέτοιο σενάριο θα πάω Στενή να περάσω το σαββατόβραδο...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα λίγα καλά υετικά σενάρια γλυκοκοιτάζω για το Σαββατο βράδυ, ελπίζω να ξυπνήσω το πρωί και να έχουν αυξηθεί, καλήνυχτα!

image.png.875051a1e8f69699273a66a69a8372b8.png

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω το -6 στα 850hpa πάνω απ τη Κεντρική Μακεδονία το μεσημέρι της Κυριακής, αν κρατήσει η συννεφια ίσως να μιλάμε και για αρνητικές μέγιστες. 

Καλοκαιρακηδες και καυσωνακηδες κρυφτείτε!!! Αχαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...