Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Ναι για εβρο το ραν παραμενει καλο, αλλα απο χιονοκαιρια Δ και Β Ελλαδας εγινε 2-3 νομων, παντα βαση τζιφου γιατι οι αλλοι τελευταιες μερες δεν εδιναν τιποτα σημαντικο

Καιρος να αλλαξουν και τα επιπεδα αξιολογης χιονοπτωσης.

Πλεον για τα κεντροβορεια και μια χιονοπτωση με υψος χιονοστρωσης απο 2 εως 5 εκατοστα θα ειναι υπερ αξιολογη αν συμβει μεσα στον Χειμωνα.

10 εκατοστα χιονι ειναι πολυ δυσκολο και πρεπει να θα θεωρειται σαν ιστορικος κεντροβορειων απο εδω και περα εκτος μονο της φλωρινας που μπορει το κατι παραπανω στα 700 μετρα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.012dc8b2d28a59e8c1b240972c292bdf.png

Πάλι το ίδιο, μόλις μπαίνει το κρύο εξαφανίζεται ο υετός και μετά πάλι άνοδος με τάχα βροχοσενάρια που θα εξαφανιστούν ή θα γίνουν 2.6mm και μετά πάλι πτώση και μετά πάλι άνοδος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το gfs κατέβασε κι άλλο τις θερμοκρασίες για Σάββατο βράδυ 

το gem δίνει υετο στην Κεντρική Μακεδονία μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής με -6 

2 μέρες μείνανε δεν ξανακοιτάω μοντέλα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, θωμας είπε:

Το gfs κατέβασε κι άλλο τις θερμοκρασίες για Σάββατο βράδυ 

το gem δίνει υετο στην Κεντρική Μακεδονία μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής με -6 

2 μέρες μείνανε δεν ξανακοιτάω μοντέλα. 

-6 στα 850 hpa εννοείς λογικά που είναι 1500 μέτρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

-6 στα 850 hpa εννοείς λογικά που είναι 1500 μέτρα

-6 στα 1250 θα είναι τώρα... Είναι βαθύ το χαμηλό. 

Η ατμοσφαιρική πίεση των 850 εκατοπασκαλ θα βρίσκεται στα 1250 μέτρα περίπου 

Επεξεργάστηκε από θωμας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Καιρος να αλλαξουν και τα επιπεδα αξιολογης χιονοπτωσης.

Πλεον για τα κεντροβορεια και μια χιονοπτωση με υψος χιονοστρωσης απο 2 εως 5 εκατοστα θα ειναι υπερ αξιολογη αν συμβει μεσα στον Χειμωνα.

10 εκατοστα χιονι ειναι πολυ δυσκολο και πρεπει να θα θεωρειται σαν ιστορικος κεντροβορειων απο εδω και περα εκτος μονο της φλωρινας που μπορει το κατι παραπανω στα 700 μετρα.

 

Το χάσαμε το τρένο  Μιλτο... Τουμπαρε ο τζίφος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα κι από εμενα ..Δεν ασχολούμαι αλλο με χαρτες για μένα 10 ήμερο καθώς δεν έχει τίποτα για χιονι ουτε εδω οχι μονο στα πεδινά...Εκτός από 1,2 ωρες σε κάποιους το σουκου ....Η κυκλοφορία θελει ρισταρτ .. Πρέπει αυτη η λιμνη αυλωνας να εξαφανιστεί οσο πιο γρηγορα γινεται να ενωθεί με τίποτα η να διαλυθεί να τελειώνουμε οσο πιο νωρίς γινει τοσο λιγότερες μερες θα χάσουμε απο το Δεκέμβρη.,..Απόψη μου οτι οτι γινει θα ναι μετα τις 10 του μηνα προς τις 15

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλησπερα κι από εμενα ..Δεν ασχολούμαι αλλο με χαρτες για μένα 10 ήμερο καθώς δεν έχει τίποτα για χιονι ουτε εδω οχι μονο στα πεδινά...Εκτός από 1,2 ωρες σε κάποιους το σουκου ....Η κυκλοφορία θελει ρισταρτ .. Πρέπει αυτη η λιμνη αυλωνας να εξαφανιστεί οσο πιο γρηγορα γινεται να ενωθεί με τίποτα η να διαλυθεί να τελειώνουμε οσο πιο νωρίς γινει τοσο λιγότερες μερες θα χάσουμε απο το Δεκέμβρη.,..Απόψη μου οτι οτι γινει θα ναι μετα τις 10 του μηνα προς τις 15

Ετσι ακριβως ..συμφωνω απολυτα και θα συμπληρωσω οτι σιγουρα θα εχουμε και εναν αντικυκλωνα που στην χωρα μας εχει δειξει οτι θελει να καθεται πολυ...

Αρα η γνωμη μου ειναι οτι ο δεκεμβριος εχει χαθει ηδη.....παμε για γεναρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλησπερα κι από εμενα ..Δεν ασχολούμαι αλλο με χαρτες για μένα 10 ήμερο καθώς δεν έχει τίποτα για χιονι ουτε εδω οχι μονο στα πεδινά...Εκτός από 1,2 ωρες σε κάποιους το σουκου ....Η κυκλοφορία θελει ρισταρτ .. Πρέπει αυτη η λιμνη αυλωνας να εξαφανιστεί οσο πιο γρηγορα γινεται να ενωθεί με τίποτα η να διαλυθεί να τελειώνουμε οσο πιο νωρίς γινει τοσο λιγότερες μερες θα χάσουμε απο το Δεκέμβρη.,..Απόψη μου οτι οτι γινει θα ναι μετα τις 10 του μηνα προς τις 15

ΒΙΑΖΕΣΑΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Ετσι ακριβως ..συμφωνω απολυτα και θα συμπληρωσω οτι σιγουρα θα εχουμε και εναν αντικυκλωνα που στην χωρα μας εχει δειξει οτι θελει να καθεται πολυ...

Αρα η γνωμη μου ειναι οτι ο δεκεμβριος εχει χαθει ηδη.....παμε για γεναρη

Εγώ λεω οτι έχει χαθεί και το 3μηνο Γενάρης-Φλεβάρης-Μάρτης..Για τον Απριλη αχνοφαίνεται σαρωτική χιονοεισβολη, αλλα σε ενα 5ημερο θα χουμε σίγουρα καλύτερη εικόνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Τραγικό το 6αρι του ευρωπαϊκού για Σάββατο...

Τα ιδια και τα ιδια. Τουλαχιστον υπηρξε και μια νοτα αισιοδοξιας στο φορουμ μιας και γραφτηκε το avatar μου.

κεντροβορειος χιονιας αχνοφαινεται στους χαρτες 😅

Περυσι ουτε αυτη την χαρα δεν ειχαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καλησπερα κι από εμενα ..Δεν ασχολούμαι αλλο με χαρτες για μένα 10 ήμερο καθώς δεν έχει τίποτα για χιονι ουτε εδω οχι μονο στα πεδινά...Εκτός από 1,2 ωρες σε κάποιους το σουκου ....Η κυκλοφορία θελει ρισταρτ .. Πρέπει αυτη η λιμνη αυλωνας να εξαφανιστεί οσο πιο γρηγορα γινεται να ενωθεί με τίποτα η να διαλυθεί να τελειώνουμε οσο πιο νωρίς γινει τοσο λιγότερες μερες θα χάσουμε απο το Δεκέμβρη.,..Απόψη μου οτι οτι γινει θα ναι μετα τις 10 του μηνα προς τις 15

Μπα, καλύτερα να παραμείνει η λίμνη και να μετατοπιστεί στην βόρεια ρωσια

Δηλαδή να έχει τέτοια θέση και απλά να υπάρχουν διαφορετικές πιέσεις στην υπόλοιπη Ευρώπη και στον Ατλαντικό 

gfseu-0-234.png

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατό χαμηλό από αικον. Θέλω να βσθυνει οδό περισσότερο για να έχουμε ένα αξιόλογο γεγονός. Τζιφος θέλει δουλειά ακόμα. Ιδανικά θα έβγαινε το πρωινό ούκμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 βαθμούς και μπόλικο υετό έβγαλε ο τζίφος , λίγο ακόμα να ρίξουν την θερμοκρασία έστω να το δούμε. 

57-779GR (2).gif

57-778GR (2).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σα να φαίνεται καλύτερο το γιουκμο για το μετά αλλά δεν είμαι και σίγουρος αλλά την έχει την Μυξα  αρκετά πιο νοτια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"κοντοστεκεται" το χαμηλο....ολα παιζονται μεχρι  Σαββατο το βραδυ και μεχρι τελευταια στιγμη....να το δουν οσο περισσοτεροι γινεται !!!!

κολπο γκροσο για παρακατω !!! 

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα κιτρινακια τα ξεφορτωθηκαμε ....Βαγγελη δεν με χαλαει καθολου να μην ειναι 28 και να ειναι 30  ή και  1η του μηνα....τα παλευουμε ολα εννοειται !!!! και το καλυτερο απ ολα ειναι οτι εχουμε και παλευουμε !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπα δύσκολα τα πράγματα...δεν βαριέσαι όταν είναι να έχουμε πιθανότητες για να χιονίσει εδώ θα γίνουν όλα τα κουλά και τα παρεξενα ...ψιλοβαρετη κατάντησε η ιστορια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...