Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λυτρωτικο το 12αρι με ελαφρια δυτικηση !!!!

αφου δεν πηγαμε σε εξαφανιση ,, τωρα μονο βελτιωσεις  θα εχουμε !!! 🙂λιγο να τσιμπαμε σε καθε ρανακι θα βγει σουπερ ΣΚ

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, INUIT είπε:

λυτρωτικο το 12αρι με ελαφρια δυτικηση !!!!

αφου δεν πηγαμε σε εξαφανιση ,, τωρα μονο βελτιωσεις  θα εχουμε !!! 🙂λιγο να τσιμπαμε σε καθε ρανακι θα βγει σουπερ ΣΚ

 

 

Χωρίς να θέλω να σου κόψω την χαρά, αλλά κατά 90% ο τζίφος στο 18αρι θα κάνει τούμπίτσα.. Το υπόλοιπο 10 το αφήνω γιατί μπορει απλά να την κάνει αργότερα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να μη το κουραζουμε αδερφια.. Εαν δεν σκασει αυλωνας στο Ιονιο προκοπη δεν εχει...Απλα πραγματα...Δυστυχως μεσα στην καιρικη μας πεινα και διψα,ασχολουμαστε με σαπιλες...Υπο αλλες συνθηκες ουτε καν θα διναμε σημασια στο αλλο σκ....Φευγουν σελιδες για ενα περασμα της μισης μερας και για μια πτωση αισθητη μεν αλλα της μιας μερας με το ζορι...Η καιρικη καταντια συνεχιζεται...Ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πουμε..Οσο και να το σκαλιζουμε οσο και να το τραβαμε διαταραχες δεν ερχονται ετσι...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Χωρίς να θέλω να σου κόψω την χαρά, αλλά κατά 90% ο τζίφος στο 18αρι θα κάνει τούμπίτσα.. Το υπόλοιπο 10 το αφήνω γιατί μπορε΄λι απλά να την κάνει αργότερα...

ελευθερα Μιχαηλ  🙂 καιρικη κουβεντουλα κανουμε .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Κατέστρεψε και το μετά ο τζίφος πολύ ανατολικά ο αζόρικος 

gfs-0-240.png

Εκ του αποτελέσματος ναι, αλλά και πάλι νομιζω όλο κι κάτι θα βγάλει βάσει Αμερικής. Γενικά στήνεται πολύ δυνατή κυκλοφορία για μετά, και μόνοα αν είμαστε άτυχοι θα καταλήξει στο απόλυτο τίποτα όπως πέρσι.. Θα δούμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς έχουμε πολύ καιρό μέχρι τότε, αλλά στο σημερινό τρέξιμο ουσιαστικά μας έβαλε στην ψυχρή μεριά του αντικυκλώνα με βορειοανατολικούς ανεμους, σχετικό κρύο και λίγα φαινόμενα στις προσηνεμες περιοχές 

gfs-1-264.png

gfs-2-264.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω πόσο δυνατοί θα είναι οι ζωνικοι αλλά βλέπω σε όλα τα μοντέλα έναν τέλειο αζορικο φουντωμενο σε καλό σημειο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι είναι αυτό τι είναι αυτό???

 

Αζορο...-Γροιλανδικός!

gfs-0-294.png?12

Μου αρέσει που όταν σε είχα ρωτήσει για τον αζορογροιλανδικό μου είχες πει πως θα ψάξεις να βρεις χάρτες και στα τελευταία τρεξιματα του τζίφου εχει εμφανιστει τουλάχιστον 2 - 3 φορες 🤣

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Μου αρέσει που όταν σε είχα ρωτήσει για τον αζορογροιλανδικό μου είχες πει πως θα ψάξεις να βρεις χάρτες και στα τελευταία τρεξιματα του τζίφου εχει εμφανιστει τουλάχιστον 2 - 3 φορες 🤣

 

εε ξεχάστηκα και εγώ😞😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

εε ξεχάστηκα και εγώ😞😁

Δεν πειράζει καλέ, σε συγχωρώ... κατσε να δουμε ποτε θα κάνει τον προσήνεμο και βλέπουμε μετά😇😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φουσκώνει ο Αζορικός για τα μακρινά στον τζίφο, φαίνεται η αιτία στην Αμερική (ενσέμπλς)

animsnh0.gifanimfoz6.gif

 

 

Είμαι απίστευτα πεινασμένος για χιόνι φέτος... 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Φουσκώνει ο Αζορικός για τα μακρινά στον τζίφο, φαίνεται η αιτία στην Αμερική (ενσέμπλς)

animsnh0.gif

 

 

Είμαι απίστευτα πεινασμένος για χιόνι φέτος... 

Κι εγώ ρε συ...βγάζω αφρούς🤤🤤🤪🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Μιας και τις επομενες 4 μερες δεν αλλαζει κατι δραματικα στα καιρικα δρωμενα, θερμοκρασιακα τα 5/6 του φετινου φθινοπωρου (1/9-15/11) κλεινουν στην ισοβαρικη των 850 ως τα θερμοτερα της 50ετιας με διαφορα μισο βαθμο απ το δευτερο θερμοτερο (2012)!!!!!! 

image.png.29b7bffdfe150d1820c350bb515a6577.png

Με κλιματικη τιμη 50ετιας 10,9 στα 850 στο διαστημα που διανυουμε (1/9-15/11) το φετινο Φθινοπωρο ως σημερα ειναι στο +3 απ τα κλιματικα και πιθανοτατα μεχρι τα μεσα του μηνα θα πεσει 1 δεκατο, δηλαδη +2,9

Δυστυχως χειμωνες που ακολουθησαν θερμα φθνινοπωρα (12+ στα 850) στα πρωτα 5/6 τους, ηταν ως επι το πλειστον κακοι, με μόνο διασωθέντα τον παγερο 1992-93...οι χειμωνες 1993-94, 1994-95 (αυτος ψιλοσωνεται), 2012-13, 2013-14, 2015-16, 2019-20, 2020-21 ειναι μερικοι απ τους χειροτερους της χρονοσειρας και ακολουθησαν φθινοπωρα σαν το φετινο

Το αλλο ΣΚ δυστυχως αλλαγη της 1,5 μερας και μετα ξανα πανω απ τα κανονικα εποχης, ενω οτι ονειρα και να κανεις για αργοτερα ειναι τοσο δυσκολο να επιβεβαιωθουν που δεν εχουν καν νοημα συζητησης. Ως φαν του χειμωνα και του κρυου, ζουμε την απολυτη ξεφτιλα

Πάρα πάρα πολύ καλός για άλλη μια φορά φίλε...!!!! Πολλά μπράβο και τεράστιος σεβασμός και μόνο για το χρόνο που σπαταλάς για να τα βρεις όλα τα παραπάνω που μας βοηθάνε απίστευτα....

Με λίγα λόγια θα είμαστε πολύ τυχεροί αν έχουμε έναν καλό χειμώνα φέτος σύμφωνα με την στατιστική....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να κάνει ένα περασματάκι αύριο μπορεί;

image.png.bbc06926c92114d44412ebf77dccd9ef.png

image.png.85415d20694d869f8ceebb9f54a09303.png

Για το επόμενο σ/κ δε νομίζω να κάνει κάτι, δυστυχώς. Πρέπει να βελτιωθούν τα μοντέλα σημαντικά αύριο μήπως δούμε κάτι το επόμενο σ/κ, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κι εγώ ρε συ...βγάζω αφρούς🤤🤤🤪🤪

Κρατα τους για μετα τις 10 δεκεμβρη μην κουραζεσαι χωρις λογο τωρα παιξνε εξυπνα μην σπαταλας ενεργεια🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Κρατα τους για μετα τις 10 δεκεμβρη μην κουραζεσαι χωρις λογο τωρα παιξνε εξυπνα μην σπαταλας ενεργεια🤣🤣

Προβλέπεται να χειμωνιάζει κανονικά μετά το πρώτο 10ημερο του Δεκέμβρη;

Δεν μιλάω για χιόνια και ακρότητες αλλά για φυσιολογικές καιρικές συνθήκες, συμβατές με την εποχή.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι βροχές εδώ είναι δεδομένες οπότε όσο θα πλησιάζουμε προς τον δεκεμβριο ο μοναδικός στοχος θα είναι τα χιόνια.Εστω και πέτσες αρχίζοντας με χαμηλές απαιτησεις αν δω ότι πάει να βγει χάλια ο χειμωνας  εδώ ειτε με μεγάλες απαιτήσεις και αξιόλογη χιονοστρωση με έναν ποιο φυσιολογικο χειμώνα στην Ήπειρο αρκεί να είναι χιόνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά διαφορετικός ο ευρωπαίο σε σχέση με το πρωινό του, αλλά και σε σχέση με τον τζίφο.. Για να δούμε. Πάντως για το μετέτπειτα φαίνεται να βολεύει κατά κάποοιιο τρόπο να μην βγει η κακοκαιρία σε εμάς, καθώς το ατλαντικό χαμηλό σε αυτή την περίπτωση είναι τέτοιας φύσεως που οδηγεί σε καλύτερη μεσημβρινή κυκλοφορία.

15 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Κρατα τους για μετα τις 10 δεκεμβρη μην κουραζεσαι χωρις λογο τωρα παιξνε εξυπνα μην σπαταλας ενεργεια🤣🤣

Μα ρε συ εδώ θυμάμαι πέρσι με ζωνικούς στα ύψη και είχαμε τέτοια:

gfs-0-6.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...