Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, θωμας είπε:

Τα βουνά της Μακεδονίας θα γίνουν κουραμπιέδες 

Σε μεγαλα υψομετρα ισως προλαβουν καμια πετσα η εστω απλη χιονοστρωση προς την δυτικη μακεδονια αν ολα πανε καλα.Δεν φαινεται κατι τοσο δυνατο ωστε να γινουν κουραμπιεδες.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Με το που γυριζει σε βοριαδες στις 90 ωρες με την εναρξη της πτωσης της θερμοκρασιας  αρχιζει η ταχυτατη νεφοδιαλυση στα κεντροβορεια και δυτικα και ο υετος κoβεται μαχαιρι. Ποιο τυχεροι στον Εβρο.

Δε φταίει ο βοριάς... Φτάιει το χαμηλό που κινείται γρήγορα... Θα μπορούσες πχ να, έχεις βοριά με σκέτη συννεφιά... Χωρίς υετο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Εννοείται αυτό όπως και κάθε φορά. Μόλις ξεκινάει ο βοριάς και χαιρόμαστε με την πτώση της θερμοκρασίας, ο υετός εξαφανίζεται και έχουμε μια πολύ ωραία ξαστεριά. 

Ε ναι ως συνηθως καθε χρονο ο υετος εξαφανιζεται γρηγορα οταν αρχισει η ελευση του κρυου με βοριαδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει καμια ζωνικη απο το 12αρι του τζιφου μακροπροθεσμα

Τεσπα μονο σεναρια κοιταμε ακομα που τα περισσοτερα ειναι χαμηλης προγνωσιμοτητας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα στους φιλους..Δε ξερω γιατι αλλα κατα ενα περιεργο συναισθημα,διαισθανομαι οτι θα σκασει δεκεμβρης αλα 2001 μεταξυ Αγιας Αικατερινης(25/11) και Αγιας Αννας(09/12)..Αυτα....Τα σεβη μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Σε μεγαλα υψομετρα ισως προλαβουν καμια πετσα η εστω απλη χιονοστρωση προς την δυτικη μακεδονια αν ολα πανε καλα.Δεν φαινεται κατι τοσο δυνατο ωστε να γινουν κουραμπιεδες.

Πέτσα??? Φίλε το Καιμακτσαλάν πάει για θάψιμο... Κυριακή όλες οι πίστες ανοιχτές θα είναι. Και τα βουνά των Σερρων και του Κιλκις επίσης. 

Όλα αυτά βέβαια αν μείνουν τα πράγματα ως έχουν, γιατί έχουμε 4 μέρες ακόμα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, θωμας είπε:

Πέτσα??? Φίλε το Καιμακτσαλάν πάει για θάψιμο... Κυριακή όλες οι πίστες ανοιχτές θα είναι. Και τα βουνά των Σερρων και του Κιλκις επίσης. 

Όλα αυτά βέβαια αν μείνουν τα πράγματα ως έχουν, γιατί έχουμε 4 μέρες ακόμα... 

Μακαρι να θαφτουν εκει τα βουνα απο αυτο το συστημα. Το Καιμακτσαλαν σιγουρα θα προλαβει περισσοτερο χιονι απο τα υπολοιπα βουνα λογο υψομετρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12&date=2023-11-14&model=gfs&member=ENS&bw=1

Εξαφανιζολ η σημαντικη ανοδος που φαινοταν στα ανσαμπλς για την επομενη εβδομαδα  στο 12αρι του τζιφου

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμφανώς χειρότερος ο μέσος όρος για τα μακρινά....

Σενάρια 17 και 29 είναι τα σενάρια στα οποία όλες οι μεταβλητές πάνε λάθος και πάμε σε κλασσική ζωνικη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εαν βγει ο τζιφος εστω και προσκαιρα θα χουμε χιονοθυελλες τα Σοββατο σε αρκετα βουνα συνοδεια ηλεκτρικων...Δηλαδη χιονοκαταιγιδες...

Απλα επειδη φετος διψαμε για διαταραχες ασχολουμαστε με αηδιες...Αυτα ειναι συστηματα του ποπου....Αλλα με οτι εχουμε πορευομαστε...

Παμε παρακατω με την ελπιδα να πεθαινει τελευταια!!Εγω το ξαναγραφω..Μεχρι της Αγιας Αννας 09/12 θα εχουμε στρωσιδια στα κεντροβορεια.!!Τα γραπτα μενουν....Καλη συνεχεια.

Ασχολειστε με τα ανσαμπλ??Ποια ανσαμπλ??Αυτα που σαν σκυλακι ακολουθουν το κυριο???Ολα τα μοντελα ειναι εκτος τοπου χρονου...Εξαφανιζουν και εμφανιζουν διαταραχες σ ενα τρεξιμο..Και ψαχνετε να σχολιασετε τι ακριβως...??Τζαμπα χρονος μαγκες μου....Με αγαπη....Και μονο!!!

Οσο λιγοτερο βλεπετε μοντελα,τοσο περισσοτερο εχετε πιθανοτητες να μην επισκεφθειτε αμεσα ψυχιατρο...

Ποσο μου λειπει η περιοδος που δεν ξεραμε τι θα κανει την επομενη μερα..Ξυπναγαμε με βροχα και το μεσημερι το γυριζε σε χιονι και χαιρομασταν την καθε νιφαδα..Και τωρα..??Τα χουμε ολα στο πιατο και παλι οτι και να ρθει γκρινιαζουμε.....Εχει χαθει η μαγεια του παρελθοντος...Να ακουω τον Ζιακοπουλο στην ερτ...Μαγεια...Και τωρα ο καθε φανφαρας να ταζει τις π@παριες του....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εαν βγει ο τζιφος εστω και προσκαιρα θα χουμε χιονοθυελλες τα Σοββατο σε αρκετα βουνα συνοδεια ηλεκτρικων...Δηλαδη χιονοκαταιγιδες...

Απλα επειδη φετος διψαμε για διαταραχες ασχολουμαστε με αηδιες...Αυτα ειναι συστηματα του ποπου....Αλλα με οτι εχουμε πορευομαστε...

Παμε παρακατω με την ελπιδα να πεθαινει τελευταια!!Εγω το ξαναγραφω..Μεχρι της Αγιας Αννας 09/12 θα εχουμε στρωσιδια στα κεντροβορεια.!!Τα γραπτα μενουν....Καλη συνεχεια.

Ασχολειστε με τα ανσαμπλ??Ποια ανσαμπλ??Αυτα που σαν σκυλακι ακολουθουν το κυριο???Ολα τα μοντελα ειναι εκτος τοπου χρονου...Εξαφανιζουν και εμφανιζουν διαταραχες σ ενα τρεξιμο..Και ψαχνετε να σχολιασετε τι ακριβως...??Τζαμπα χρονος μαγκες μου....Με αγαπη....Και μονο!!!

Οσο λιγοτερο βλεπετε μοντελα,τοσο περισσοτερο εχετε πιθανοτητες να μην επισκεφθειτε αμεσα ψυχιατρο...

Ποσο μου λειπει η περιοδος που δεν ξεραμε τι θα κανει την επομενη μερα..Ξυπναγαμε με βροχα και το μεσημερι το γυριζε σε χιονι και χαιρομασταν την καθε νιφαδα..Και τωρα..??Τα χουμε ολα στο πιατο και παλι οτι και να ρθει γκρινιαζουμε.....Εχει χαθει η μαγεια του παρελθοντος...Να ακουω τον Ζιακοπουλο στην ερτ...Μαγεια...Και τωρα ο καθε φανφαρας να ταζει τις π@παριες του....

Στα τελευταία ειδικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Ήταν ότι καλύτερο όταν ήμουν λίγο πιο μικρός να ζω πχ  μια φοβερή καταιγίδα και να μην ξέρω από πού μας ήρθε... Να ξυπνάω το πρωί με τη μάνα μου και να παρακολουθούμε τα ηλεκτρικά και να σείεται ο τόπος... απλά μαγικό.. τώρα για να πω την αλήθεια δεν μπορώ να αντισταθώ και πάντα ρίχνω ένα βλέφαρο στοθς χάρτες...

Τώρα για τα άλλα ναι δεν μπορείς να πεις ότι πάντα είναι αξιόπιστα αλλά αυτά έχουμε με αυτά πορευόμαστε... Όποιος θέλει τα ακολουθά και τα συμβουλεύεται και όποιος θέλει απλά απέχει... ίσως το δεύτερο να είναι και καλύτερο.. τι να πω.

Στα καιρικά ο τζίφος κάτι βγάζει για το σκ, αλλά για μετά ολίγον τα χάλασε. Θα υπάρξουν όμως πολλές αλλαγές, το θέμα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα?

τίποτα μόνο ψυχρά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Κρύο? Για πότε? Συγνώμη για το πρήξιμο

Κανένα πρόβλημα. Σάββατο και Κυριακή με πολύ δυνατό βαρδαρη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ψύχρανε και ο ευρωπαίος, θέλω να δω αν βγει καμιά μπόρα και εδώ. Βέβαια η διάταξη θα ήταν καταλληλότερη τον Μάρτιο.

ECM1-96.GIF?14-0

 

 

για την συνέχεια ο ευρωπαίος μάλλον πάει να διαλύσει τελείως την καλή προοπτική.. Μακάρι να κάνω λάθος...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ψύχρανε και ο ευρωπαίος, θέλω να δω αν βγει καμιά μπόρα και εδώ. Βέβαια η διάταξη θα ήταν καταλληλότερη τον Μάρτιο.

ECM1-96.GIF?14-0

Κάθε φορά δυστυχώς που περιμένουμε για χιονομπορες, τίποτα δεν γίνεται, όσο εντυπωσιακά φαινόμενα και να είναι δυστυχώς σχεδόν αδύνατο να μας πιάσουν στους κάμπους που είμαστε, μόνο στα πολύ ψηλά στα βουνά και στις προσηνεμες περιοχές που έρχονται από τη θάλασσα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ανάσα από το να μοιάσει με το τζεμ ο ευρωπαίος.. Καλά αν με τόσο φανταστικά σενάρια πάμε στο χειρότερο δυνατό, απλά θα σνεχίζουμε να επαληθεύουμε την γκαντεμιά των κεντροβορείων....

πάει η αποκοπή στον ευρωπαίο :(((((

 

έχουμε χρόνο ακόμα ευτυχώς, αλλά συνολικά αρνητικά τα 12αρια μακροπροθεσμα.

 

 

καλούτσικό το jma. χαχαχαχαχα

J264-21.GIF?14-12J264-6.GIF?14-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον φαίνεται να φεύγει σιγά σιγά από την επόμενη Πέμπτη η βαρετοκαιρια ακόμα και εδώ στην Αθήνα με σημαντική πτώση θερμοκρασίας και απ' ότι δείχνουν τα πρώτα στοιχεία οι ημέρες που θα ακολουθήσουν μετά θα κινηθούν με σχετικά φυσιολογικές θερμοκρασίες για την εποχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαηλ μα έτσι μα αλλιώς ο αζορικος θα ανάβει και Αυλώνας θα κατέβει οπότε μην ανησυχείς ,τώρα αν θα μας κάνει την χάρη αυτό δεν το ξέρουμε φυσικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαλιδα μα έτσι μα αλλιώς ο αζορικος θα ανάβει και Αυλώνας θα κατέβει οπότε μην ανησυχείς ,τώρα αν θα μας κάνει την χάρη αυτό δεν το ξέρουμε φυσικα

Μιχαλίδα? χαχαχα

Βαγγέλη χωρίς αποκοπή ανοδος αντικυκλώνα δεν υπάρχει.. ο ευρωπαίος έκανε ελάχιστες αλλαγές στα υπόλοιπα, απλά δεν έκανε αποκοπή, και τώρα η ένωση Γοριλανδικού Αζορικού δεν θα γίνει ποτέ.. ΕΥτυχώς έχουμε χρόνο ακόμα.. Έστω και μια χαλαρή αποκοπή πράσινων γεωδυναμικών είναι αρκετή, αλλά χωρίς καμία αποκοπή, χάνουμε τεράστια ευκαιρία για χιόνια θεωρώ. Ναι και να γίνει θα μου πεις κανείς δεν  το εγγυάται αλλά η κυκλοφορία αυτή είναι γενικά αυτό που θέλουμε. Κρίμα να γίνει ημιζωνικ, όπως στο τζεμ πχ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...